Nejlepší záložní zdroje k kotlům 2024 a jak vybrat

Efektivní řešení výpadku proudu.

Autor: Jakub Černý | Aktualizováno: Listopad 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
MHPower MSKD-700 UPS 700W Záložní zdroj ke kotli čistý sinus

Jak vybrat záložní zdroj ke kotli

  • Výpadek proudu je noční můra všech majitelů plynových kotlů i kotlů na tuhá paliva. Oběhové čerpadlo se vypne a přestane ochlazovat vnější sekundární okruh.
  • Dnes se setkáte převážně se sinusovým zdrojem, který funguje jako klasický měnič napětí.
  • Při výběru záložního zdroje věnujte dostatečnou pozornost jeho výkonu. Ten spočítáte tak, že sečtete příkon všech spotřebičů, jejichž připojení ke zdroji plánujete. Součet příkonů by měl být vždy nižší než výkon zálohy.
  • Kromě základního pohánění a opětovného dobíjení z elektrické sítě nabízejí některé záložní zdroje i pokročilejší funkce.

Záložní zdroj ke kotli - náš výběr

MHPower MSKD-700 UPS 700W Záložní zdroj ke kotli čistý sinus
Zobrazit více
Záložní zdroj ke kotli MHPower MSKD-700 nabízí výkon 700W a čistý sinus. Jedná se o UPS zařízení s napětím 12V a integrovaným solárním regulátorem MPPT. Poskytuje základní zálohování energie a podporu solární energie pro ovládání kotle.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Záložní zdroj ke kotli

Jak vybrat záložní zdroj ke kotli

Doba provozu

Jak jsme již nastínili výše, porucha kotle může mít dva scénáře. Buď kotel vypadne na krátkou dobu a potřebuje pouze ochladit, nebo je porucha dlouhodobá a vy potřebujete pohánět kotel několik hodin nebo celý den.

Krátkodobý

Záložní zdroje pro krátkodobý provoz jsou určené primárně k dochlazování kotle. Najdete v nich integrovanou baterii, která má dostatečný výkon a napětí, aby napájela oběhové čerpadlo a chladící části. Tento typ zdrojů je levnější, vzhledem k absenci externí baterie má ale kratší výdrž.

Dlouhodobý

Zdroje pro dlouhodobý provoz jsou oproti těm krátkodobým výkonnější a mají delší výdrž. Tu zajišťuje zpravidla integrovaná baterie s možností napojení na externí 12 V nebo 24 V baterii podle typu záložního zdroje. U nás se setkáte především s těmi 12V. Tento typ záložního zdroje zvládne provoz kotle i po několik hodin nebo dokonce celý den při dlouhodobém výpadku elektřiny.

Záložní zdroj v detailu

Záložní zdroj zajistí bezpečný chod kotle při výpadku elektřiny, iStock / panumas nikomkai

Zdroj

Záložní zdroj ke kotli
MHPower MSKD-700 UPS 700W Záložní zdroj ke kotli čistý sinus

Dnes se setkáte převážně se sinusovým zdrojem, který funguje jako klasický měnič napětí. Pro pořádek je ale třeba znát, že existuje i další typ záložního zdroje.

Sinusový

Sinusové záložní zdroje ke kotli patří mezi nejčastější typy na pultech prodejců. Jejich obsluha je snadná a díky pravidelné sinusoidě kopírují střídavý proud v elektrické sítě. Zapnutí záložního zdroje probíhá během několika milisekund a vy ho tak prakticky nepocítíte.
Tento typ záložních zdrojů se hodí k připojení i dalších zařízení jako například lednice, solární panely, klimatizace a další přístroje, které vyžadují nepřetržitý provoz a při jejich vypnutí hrozí bezpečnostní rizika.

Nesinusový

Méně častý, ale nikoliv neexistující je nesinusový typ záložního zdroje. Jedná se o levnější variantu s omezenými možnostmi použití, s jehož provozem si nepoučený laik pravděpodobně neporadí. Modifikovaná sinusoida má v tomto případě trapézový průběh a k zapojení přístroje k tomuto typu zdroje je třeba odborné konzultace. V opačném případě hrozí porucha zdroje a poničení přístroje.

Výkon

Při výběru záložního zdroje věnujte dostatečnou pozornost jeho výkonu. Ten spočítáte tak, že sečtete příkon všech spotřebičů, jejichž připojení ke zdroji plánujete. Součet příkonů by měl být vždy nižší než výkon zálohy.

Víte, že…?

Při součtu příkonů počítejte s rezervou. Jestliže máte oběhové čerpadlo s příkonem 300 W, kupte zdroj alespoň o 100 W silnější. Vyhnete se tím případnému poškození zdroje v případě zkratu čerpadla, které krátkodobě zvýší odběr elektrické energie.

Výdrž

Kapacita baterie určuje výdrž záložního zdroje. Jak jsme zmínili na začátku, zdroje se dělí na dva typy – pro krátkodobý a pro dlouhodobý provoz. Nicméně spotřebiče s vyšším příkonem připojené na zdroj ho vybijí rychleji.

SpotřebaBaterieVýdrž
100 W55 Ah2,5 h
 120 Ah6,5 h
 150 Ah8 h
200 W55 Ah1,5 h
 120 Ah3 h
 150 Ah4 h
300 W55 Ah1 h
 120 Ah2,5 h
 150 Ah3 h

Víte, že…?

Uvedená tabulka zobrazuje pouze přibližné hodnoty vzniklé výpočtem obecných hodnot, považujte ji tedy za orientační. Nicméně i tak díky ní získáte přehled, jak rychle ten či onen spotřebič zdroj vybíjí.

Funkce

Kromě základního pohánění a opětovného dobíjení z elektrické sítě nabízejí některé záložní zdroje i pokročilejší funkce:

  • Autodiagnostika zdroje slouží především k odhalení jeho závad. Profesionální zdroje už mají řídící jednotku vybavenou touto funkcí, která sama detekuje závadu a upozorní vás na ni.
  • Tato signalizace poruchy zpravidla probíhá dvěma způsoby. Zdroj na poruchu vždy upozorní vizuálně sepnutím výstražné diody, některé zdroje nabízejí ale i zvukovou signalizaci, díky které poruchu odhalíte rychleji.
Muž při opravě kotle

Instalaci záložního zdroje přenechte odborníkůům, iStock / AlexRaths

Značky

Před výběrem záložního zdroje se vždy poraďte s topenářem, který zná vaši topnou soustavu. Ten vám poradí přesný typ. Nejběžněji se tak setkáte se záložními zdroji od výrobců Avacom, MH Power a VATEC, které nabízejí sinusoidové zdroje s uživatelsky příjemných a jednoduchým ovládáním.

Cena

Před nákupem záložního zdroje si připravte mezi 3 000 až 5 000 Kč. Cenu v tomto případě určuje několik faktorů. Kromě samotného výkonu je důležitá přítomnost a napětí integrované baterie. Čím silnější, tím více za zdroj zaplatíte.
Kvalitní zdroj s uživatelsky příjemným ovládáním a dostatečným výkonem pro pohon vaší topné soustavy seženete ale už kolem 3 000 Kč. Dražší zdroje jsou pak určené především pro kotle v provozovnách a kotelnách.

Otázky a odpovědi

Proč mít záložní zdroj ke kotli?

Výpadek proudu je noční můra všech majitelů plynových kotlů i kotlů na tuhá paliva. Oběhové čerpadlo se vypne a přestane ochlazovat vnější sekundární okruh. V důsledku toho dochází k přehřívání a možnému poškození kotle. Výpadek proudu vás také potrápí pokud máte kotel osazený automatikou, kterou pohání elektřina. V případě dlouhodobého výpadku zkrátka nezatopíte a to zejména v chladných měsících přináší mnohá rizika. A přesně tomu zabraňují záložní zdroje ke kotli.

Co vědět ohledně výkonu?

Někteří výrobci kromě stabilního nominálního výkonu uvádějí i výkon ve špičce. Ten je zpravidla dvakrát až třikrát vyšší a zdroj ho dosáhne jen po velmi omezenou dobu zpravidla několika sekund. Po té dochází k sepnutí přepěťové pojistky a odpojení zdroje.
Zobrazit kompletní nabídku Záložní zdroj ke kotli