Nejlepší zámky na otisk prstu 2024 a jak vybrat

Chytré zabezpečení domácnosti.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Červenec 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
X-Site SMART vložka/zámek na otisk prstů TUYA 35/35 C001D 70

Jak vybrat zámek na otisk prstu

 • K odemknutí vašich dveří vám totiž bude stačit pouze váš prst, který přiložíte na čtečku, zámek vás rozpozná a dveře odemkne.
 • Zámek na otisk prstu budete moci většinou ovládat i vzdáleně, aniž by jej musel odemknout někdo, kdo má ten správný otisk prstu.
 • Moderní zámek na otisk prstu disponuje také poměrně pokročilým nastavením, což se týká i tzv. časových oken.

Zámek na otisk prstu - náš výběr

X-Site SMART vložka/zámek na otisk prstů TUYA 35/35 C001D 70
Výrobce: X-SITE
Zobrazit více
Zámek na otisk prstů X-Site SMART vložka TUYA 35/35 C001D 70 nabízí ovládání přes aplikaci Tuya, možnost přístupu pomocí hesla či otisku prstu. Bez nutnosti vrtání nebo elektroinstalace povolí až 200 otisků. Provádí automatické zamykání s nastavitelným časovým intervalem. Prostřednictvím fyzického klíče umožňuje manuální odemykání. Napájení zajišťují tři AAA baterie. Doprava je součást balení.
Zobrazit méně
X-Site SMART vložka/zámek na otisk prstů 35/35 C001B 70
Výrobce: X-SITE
Zobrazit více
X-Site SMART vložka/zámek na otisk prstů 35/35 C001B 70 je zařízení pro zabezpečení dveří. Nevyžaduje žádné vrtání či tesařské práce. Umožňuje odemknutí pomocí otisku prstu (až 200 otisků), hesla (4–8 číslic) nebo fyzickým klíčem. Rám je vyroben ze slitiny zinku. Napájecí zdroj tvoří tři AAA baterie.
Zobrazit méně

Visací zámky na otisk prstu

Technaxx TG-131
Výrobce: Technaxx
Zobrazit více
Technaxx TG-131 je zámek ovládaný otisky prstů. Přístroj je vybaven baterií 180 mAh s dobou nabíjení 2 hodiny, což umožňuje jeho fungování až po dobu jednoho roku. Může uložit až 10 otisků a odemknout více než 2 000 krát na jedno nabití. Rozměry jsou 7,5 x 1,3 x 4,5 cm a váží 100g.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Zámek na otisk prstu

Jak vybrat zámek na otisk prstu

Určení

 • Zámek na otisk prstu ocení všichni, kteří s sebou nechtějí nic tahat.
 • K odemknutí vašich dveří vám totiž bude stačit pouze váš prst, který přiložíte na čtečku, zámek vás rozpozná a dveře odemkne.
 • Výhodou je, že lze nastavit zpravidla více otisků prstů, běžně i kolem stovky.
 • V praxi to znamená, že můžete navolit například všechny otisky prstů od všech členů domácnosti a při příchodu či odchodu nemusíte řešit, kterým prstem zamknete.
 • Zcela vám také odpadnou starosti s možným zapomenutím klíčů, případně nechtěné ztráty. Žádné klíče totiž při sobě mít nemusíte. Zpravidla bývají k dispozici pouze záložní doma pro případ, že by zámek z nějaké důvodu přestal fungovat.

Hlavní výhody

Ačkoliv se může zdát, že to nejdůležitější jsme zmínili již výše, zámek na otisk prstu přináší další užitečné vlastnosti, které vám zjednoduší život. Vše díky elektronice, která tak v tomto ohledu jednoznačně převyšuje možnosti klasického zámku na klíč.

Mužská ruka odemiká zámek s otiskem prstu

Díky zámku na otisk prstu se obejdete bez klíče, iStock / Jun

Ovládání na dálku

Zámek na otisk prstu budete moci většinou ovládat i vzdáleně, aniž by jej musel odemknout někdo, kdo má ten správný otisk prstu. Lepší modely bývají spárované s vaším mobilním telefonem, ve kterém budete mít nezbytnou aplikaci. Výsledkem toho je, že můžete dveře odemykat na dálku. Využití je hned několikero. Například pokud vaše návštěva dorazí o něco dříve než vy, můžete je pustit a dále a ona tak nemusí dlouhé minuty čekat na váš příchod.

Přístupová okna

Moderní zámek na otisk prstu disponuje také poměrně pokročilým nastavením, což se týká i tzv. časových oken. Můžete nastavit, že konkrétní otisk prstu bude aktivní pouze ve vymezený čas. Například tak můžete jednou týdně umožnit vstup uklízecí službě, zatímco v ostatních dnech se do vašeho bytu nebudou moci dostat.

Vysoké zabezpečení

Zámek na otisk prstu
X-Site SMART vložka/zámek na otisk prstů TUYA 35/35 C001D 70

Zámky disponující otiskem prstu se mohou pyšnit vysokým stupněm zabezpečení a rozhodně tak neplatí, že by jejich provedení působilo méně bezpečně. U vybraných typů se například vyskytuje bezpečnostní šifrování standardu AES128.

Postačí baterie

Zámky disponující čtečkou otisků prstů ke svému fungování samozřejmě potřebují energii, avšak nemusíte se obávat, že se domů nedostanete v případech, kdy například nebude fungovat proud. Zámky jsou totiž napájeny skrze akumulátor, díky čemuž vydrží bez proudu plně funkční i několik dní. Zámky si energii hlídají

Kola zamčená ke stojanům na ulici města

Zámek na otisk prstu poslouží i k zabezpečení kola, iStock / Liudmila Chernetska

Montáž

Současné moderní zámky na otisk prstu může využít skutečně každý, takřka bez ohledu na to, jaké má dveře. Zámek na otisk prstů lze totiž namontovat na drtivou většinu typu a velikostí dveří. Výjimkou mohou být pouze velmi staré typy dveří, kam nepasují ani běžné současné zámky.

Visací zámky na otisk prstu
Technaxx TG-131

Pakliže máte nové dveře s klasickým zámkem, lze si zámek na otisk prstu namontovat velmi snadno. Dokonce není nutné do dveří ani nic vrtat. Zámek současně funguje i jako designový doplněk. Zde je dobré zmínit, že se tak hodí spíše do moderněji vyvedených bytů a domů.

Klíčové vlastnosti

 • automatické uzamknutí
 • možnost dočasného otevření
 • možnost dočasné blokace čtečky otisků prstů
 • napájení i z baterií
 • přístup pomoc záložních kódů
 • světelná signalizace

Ceny

Cenové rozpětí zámků na otisk prstů je poměrně široké. Základní modely lze pořídit zhruba od 2 000 Kč, přičemž se dočkáte otevírání pomocí otisku prstů. S rostoucí cenou přibývají pokročilé funkce, jako je například displej, nebo nebo možnost párování pomocí bezdrátových sítí s vaším mobilním telefonem nebo dalšími chytrými zařízeními. Zhruba kolem 4 až 5 000 Kč už bývají takovéto modely schopné pokročilých funkcí, která spadají do kategorie chytré domácnosti.

Otázky a odpovědi

Co vše je možné koupit?

Zabezpečení vlastního domova patří k tomu nejdůležitějšímu, co můžeme udělat. Formy zabezpečení jsou různé, avšak primárně se lidé věnují vstupním či vchodovým dveřím, které lze opatřit speciálními zámky. Dnešní moderní doba přeje především pokročilým zámkům, které nejen že zajistí dveře proti vniknutí, ale fungují například na zadání kódu či otisk vašeho prstu. Funkcemi navíc dokáží některé modely komunikovat také s vaší domácí sítí, případně s mobilním telefonem.

Jakého výrobce zvolit?

Elektronické zámky na otisk prstu jsou dnes již poměrně rozšířené a na trhu najdete nespočet modelů od mnoha výrobců. Své produkty nabízí například i známá značka FAB. Velmi dobře známa a osvědčená je též značka EVVA, která produkuje různé produkty se zámky na otisk prstů. Z mladších výrobců moderních zámků na otisk prstu lze zmínit například značky Yale, Nuki nebo Entr.
Zobrazit kompletní nabídku Zámek na otisk prstu