Zavařovací hrnec

Zavařovací hrnce - udělejte se zásoby, po domácku a zdravě.

ca. 1 600 CZK
ca. 2 000 CZK
ca. 2 000 CZK
ca. 700 CZK
ca. 2 900 CZK
ca. 2 400 CZK

Jak vybrat zavařovací hrnec

  • Pokud patříte mezi nadšence, kteří zavařují od jara do podzimu prakticky cokoli, bude se vám šikovný a výkonný zavařovací hrnec hodit.
  • Doby, kdy se zavařovalo v prádelním hrnci, jsou už dávno pryč a dnešní trh nabízí moderní vysoce kvalitní výrobky.
  • Stále více spotřebitelů dává přednost elektrické variantě, ale ani klasické hrnce neupadly v zapomnění.
  • Zavařovací hrnce se vyrábějí s objemem zhruba 27 litrů a na jedno použití tak zavaříte 22 klasických sklenic o objemu 0,7 litrů. Můžete sehnat i menší modely, které mají objem 15 litrů.
  • Elektrické hrnce nabízí mnoho praktických funkcí.

Klasika nebo elektrická varianta

Vybírat můžete ze dvou typů zavařovacích hrnců, které se liší nejenom celkovým zpracováním, ale také pořizovací cenou. Spotřebiče s nižší pořizovací cenou jsou potaženy smaltem, dražší pak nerezem. Nerez je odolnější proti poškození a vydrží delší dobu.

Elektrické hrnce

Jsou oblíbené pro svou praktičnost a snadné ovládání. Můžete je používat kdekoliv, kde je přístup k elektrické energii. Toto řešení se hodí zejména na chatě. Využít je můžete i v případě pořádání větších oslav, kdy vám poslouží jako ohřívač nebo i vařič. Připravíte v něm například velké množství svařeného vína nebo guláše.
Jsou vybaveny regulátorem teploty a termostatem, který pohlídá teplotu zavařování a nemusíte tak neustále kontrolovat, jak teplota kolísá. Většina modelů má také časovač, který vás na ukončení zavařování upozorní.
Jsou vybaveny ventilem, kterým pohodlně vypustíte vodu potřebnou k zavařování. Je dobré před nákupem zkontrolovat, kde je ventil umístěn. Někdy je příliš vysoko a nezbyde vám nic jiného než vodu, kterou nevypustíte, pracně vylévat.
Mezi bezpečnostní prvky patří pojistka proti vyvaření vody a také pojistka, která vám zabrání zapnutí spotřebiče bez vody.

Stylový
Zavařovací hrnec set 30 l

Klasické hrnce

Pokud zavařujete pouze párkrát do roka nebo vyznáváte klasiku, sáhnete raději po klasickém hrnci. Koupit můžete hrnec vybavený teploměrem nebo ho dokoupit dodatečně. Mezi nevýhody těchto hrnců patří nutnost kontrolování teploty a také času zavařování. Mezi výhody patří velká životnost a nižší pořizovací náklady.

Objem a příkon

Zavařovací hrnce se vyrábějí s objemem zhruba 27 litrů a na jedno použití tak zavaříte 22 klasických sklenic o objemu 0,7 litrů. Můžete sehnat i menší modely, které mají objem 15 litrů.
Příkon ovlivňuje rychlost, kdy je dosaženo požadované teploty. Čím je příkon vyšší, tím rychleji se hrnec zahřeje. Velkou roli zde hraje celkový objem.

  • Nejběžnější je příkon v rozmezí 1 800 W – 2 000 W. Tyto hodnoty jsou optimální, nedoporučuje se klesat pod 1 500 W.
Digitální displej
Silvercrest SEAD 1800

Funkce a příslušenství

Nastavení teploty a času

Elektrický zavařovací hrnec je unikátní v tom, že ho můžete nechat pracovat samostatně a to díky možnosti nastavení teploty. Levnější modely mají rozsah 50 – 100°C, dražší 30 – 100°C. Hrnec je tak vhodný nejen pro zavařování, ale také k dalším účelům.
Další funkce je možnost automatického vypnutí, k tomu poslouží časovač. Jednodušší modely mají rozsah 20 – 120 minut, pokročilejší 0 – 120 minut. Inteligentní časovač zajistí start odpočtu až ve chvíli, kdy je dosažení požadované teploty.

Displej

Displej není běžnou součástí všech spotřebičů. Představuje spíše nadstandartní výbavu, která zvyšuje komfort a přesnost používání, kontrolovat můžete především aktuální teplotu.

Termostat

Termostat je standartním a zásadním vybavením elektrického hrnce. Umožňuje nastavení teploty a její automatické udržování. Termostaty jsou plynule nastavitelné až na teplotu 100°C, minimální teplota je 30 – 50°C.

Objem 27 l
Hyundai PC 200

Časovač

Časovač je také vybavením téměř všech modelů. Když se hrnec vypne, ozve se zvukový signál. Maximum je 120 minut, minimum 0 – 20 minut. Využít můžete také neomezené vaření, kdy hlídáte čas sami.

Bezpečnostní pojistka

Jedná se o ochranu proti přehřátí a také pojistku, která zabrání dalšímu ohřívání v případě, že se vypaří veškerá voda.
Odšťavňovací nástavec – patří k nejoblíbenějšímu příslušenství u elektrických zavařovacích hrnců. Díky němu připravíte zdravé domácí šťávy.
Pokud nemáte v domácnosti místo na uložení hrnce, vyřeší to soustava pro zavařování Tescoma Della Casa. Je to vlastně nástavec, který z obyčejného hrnce vytvoří hrnec zavařovací. Sada obsahuje nástavec na hrnce o průměrech 24 cm, která malý hrnec zvýší o 8 centimetrů. Můžete tedy zavařovat i klasické velké sklenice nebo několik menších sklenic nad sebou. Dále je součástí napařovací vložka a poklice s teploměrem.

Cena

Cena je různá, pohybuje se v rozmezí 2 000 až 5 000 Kč. Konečná cena je závislá především na materiálu, ze kterého je hrnec vyroben.

Tradiční
Kovotvar Hrnec 30l zavařovací pozinkovaný
Cena Možnosti
Do 1 000 Kč Nejlevnější modely koupíte od 600 Kč, jedná se o klasické hrnce s teploměrem
Od 1 000 – 2 000 Kč Cenové rozpětí nabízí také základní elektrické hrnce. Jejich příkon je 1 800 W. Hrnce mají manuální ovládání a jsou vybaveny základními funkcemi.
Od 2 000 do 4 000 Kč Hrnce mají digitální podsvícený displej. Příkon se pohybuje kolem 2 000 W.
Nad 4 000 Kč Profesionální zavařovací automaty

Výrobci

Kvalitní zavařovací hrnce můžete zakoupit od kvalitních a prověřených výrobců.
Severin – německá značka, která nabízí levnější modely, jsou ale velmi spolehlivé. Hrnce mívají většinou smaltový plášť, plastové víko a izolované rukojeti. Vzhledem se podobají fritovacím hrncům. K vybavení patří regulátor teploty a ochrana proti přehřátí.
Guzzanti a Rommelsbacher – oba výrobci nabízí kvalitní a komfortní výrobky vyšší třídy. Elektrické zavařovací hrnce jsou vybaveny časovým spínačem. Samozřejmostí je termostat, světelná kontrolka a pojistka proti přehřátí. Multifunkční hrnce jsou vybaveny uzavřeným dnem, které vám poslouží při přípravě klasických jídel. Hrnce jsou vyráběny z broušené nerezové oceli.

Vše o zavařování

Zavařovat lze téměř vše, co roste na zahradě. Zpracovávejte pouze kvalitní, dobře omyté suroviny.
Ovoce lze zavařovat vcelku jako kompot nebo zpracované na různé džemy a marmelády. Celé, půlené nebo jinak zpracované ovoce skládejte těsně k sobě, ale nestlačujte ho. Do sklenic přidejte cukr s vodou nebo jenom cukr. Cukrem dosladíte švestky, meruňky nebo borůvky.
Zelenina je vhodná téměř každá, která se nekonzumuje pouze syrová. Mezi nevhodnou zeleninu tedy patří ředkvičky, saláty nebo salátové okurky. Zelenina musí být kvalitní, dobře omytá a okapaná.
Houby před zavařením důkladně očistěte a opláchněte studenou vodou. Ve sklenicích je přelijte speciálním nálevem nebo jenom mírně slanou popřípadě octovou vodou. Doba zavařování je asi 80 minut a teplota okolo 90°C.
Zavíčkovaná sklenička se při sterilaci ohřívá na teplotu kolem 85 °C. Teplota může být i vyšší. Ze sklenice je při vysoké teplotě vytlačen přebytečný vzduch. Po zchladnutí se vzduch uvnitř smrští, vznikne podtlak, který drží víčko. Potravina je tak uchována ve vzduchotěsném prostředí.
Ať už budete vyrábět domácí kompoty nebo marmelády, musíte si nejprve připravit sklenice a víčka. Vše musí být pečlivě umyté a vysušené. Dobře je vymyjte horkou vodou a pro jistotu je můžete nechat v troubě projít teplotou 100°C. Zlikvidujete tak případné původce plísní.
Sklenice se zavařenými potravinami nechejte zvolna vychladnout položené dnem vzhůru na utěrce. Je dobré je opatřit štítkem s datem zavařování.
Poté je umístěte ideálně do chladu a temna. První týden zkontrolujte, jestli víčka správně těsní. V opačném případě je možné sklenici opatřit novým víčkem a zavařování opakovat.

Maso a uzeniny

Vepřové, hovězí, drůbeží, jehněčí i telecí maso se zavařuje do sklenic nebo speciálních zavařovacích plechovek. Maso dávejte do sklenice celé nebo nakrájené na kousky do výše 2,5 cm pod okraj. Na dno sklenice, která je vymazaná sádlem dejte sůl. Zavařujte 1,5 hodiny a druhý den pak ještě hodinu.
Uzeniny se musí před zavařením důkladně tepelně zpracovat, nesmí v nich být mouka ani strouhanka. Po tepelné úpravě uzeniny opláchněte v horké vodě, nechte okapat a poté vkládejte do sklenic tak, aby nebyly přeplněné. Poté sklenice zalijte 3% studeným lákem. Dobře uzavřené sklenice zavařujte na 90°C asi 35 minut.

Elektrický
Domo DO 42325

Ryby

Se zavařenými rybami se nesetkáte příliš často. Většinou se zavařují očištěné filety. Nejprve ryby bez hlav nasolte a upečte. Po vychladnutí naskládejte do sklenic, přidejte hřebíček, pepř a nové koření, dále asi 3 cm vody a trochu oleje. Zavíčkujte a zavařujte při teplotě 100°C nejdéle 5 hodin.

Polévky a hotová jídla

Hotová jídla se hodí především na cesty, případně na dovolené. Takto upravený pokrm vydrží dlouhou dobu a nemusíte se spoléhat na konzervy, které obsahují také množství škodlivých látek a chutí se domácímu jídlu nevyrovnají. Ještě teplé jídlo nalejte do sklenic a zavíčkujte. Zavařujte při teplotě 95°C asi hodinu.

Víte, že…?

Pro zavařování nebudete potřebovat jenom hrnec, ale také další drobnosti. Jsou to samozřejmě sklenice a víčka. Dále pak zavařovací hlavy, která vám umožní snadné uzavření sklenic. Otvíráky poslouží při jejich otevírání. Díky speciálním kleštím lehce vytáhnete horké sklenice. Růžné velikosti nálevek ulehčí plnění sklenic zejména marmeládou. Pokud jste zvolili klasický hrnec, neobejdete se bez teplo

S časovačem
Concept ZH0030

Otázky a odpovědi

Proč zavařovat?

Hlavním účelem zavařování je teplotní destrukce zdraví škodlivých mikroorganismů. Docílíte toho působením teplot vyšších než 100°C. Tímto způsobem docílíte i zdravotní nezávadnosti a delší trvanlivosti potravin. Při sterilaci je důležité zbavit se nejen škodlivin, ale také uchovat výživové vlastnosti.

Kde jinde lze zavařovat?

Zavařovat můžete v klasické troubě, mikrovlnce nebo v myčce. Trouba se nahřeje na teplotu 80 – 90 °C na horní a spodní topení. Sklenice se postaví na plech, lze je podložit mokrou utěrkou. Někdo nestaví sklenice na suchý plech, ale na plech se 2 – 3 centimetry vody. Potraviny se zavařují stejnou dobu jako v zavařovacím hrnci. Horkovzdušné trouby se nastaví na 250°C a zavařuje se 10 – 12 minut, přičemž jsou sklenice naskládané na plechu s vodou. V mikrovlnné troubě lze zavařovat 10 minut při teplotě 70 W nebo 10 minut při teplotě 100 W. Do myčky se sklenice naskládají tak, aby mezi nimi vznikl malý prostor a myčku zapnete na nejdelší program a nejvyšší teplotu. Poté je otočené dnem vzhůru necháte pomalu chladnout.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Stylový
Digitální displej
Objem 27 l
Tradiční
Elektrický
S časovačem
Image
Product
Zavařovací hrnec set 30 l
Silvercrest SEAD 1800
Hyundai PC 200
Kovotvar Hrnec 30l zavařovací pozinkovaný
Domo DO 42325
Concept ZH0030
Objem nádoby
30 l
27 l
27 l
30 l
27 l
27 l
Příkon
1800 W
1800 W
2000 W
2000 W
Materiál
smalt
ocel
smalt
pozinkovaný plech
nerez
nerez
Časovač
ano
Displej
ne
Cena ca. 1 600 CZK ca. 2 000 CZK ca. 2 000 CZK ca. 700 CZK ca. 2 900 CZK ca. 2 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.