Závěsná houpačka

Nekonečná zábava na zahradě.

ca. 1 300 CZK
ca. 400 CZK
ca. 300 CZK
ca. 700 CZK
ca. 400 CZK
ca. 500 CZK
ca. 4 200 CZK
ca. 400 CZK

Jak vybrat závěsnou houpačku

  • Houpačka dávno není jenom dětskou záležitostí a zdobí téměř všechny zahrady.
  • Mnohdy se spíše v jedné domácnosti najde houpaček několik.
  • Různé klasické houpačky určené nejmenším dětem, příjemné lenošení nabídne obyčejná houpací síť a propracovanější typy pak poslouží všem generacím.
  • Mnoho typů houpaček se prodává přímo s konstrukcí, jinde je možné ji zakoupit nebo vyrobit samostatně.

Konstrukce

Ať už chcete vybírat jakýkoliv typ houpačky, jedno bude vždy společné. A to konstrukce. Houpačku prostě musíte někam pověsit. Mnoho typů houpaček se prodává přímo s konstrukcí, jinde je možné ji zakoupit nebo vyrobit samostatně. Konstrukce musí být bezpečná, silná a stabilní a vybírat můžete ze tří typů.

Dřevěná

Dřevo patří ke klasice. Dřevěnou konstrukci si můžete vyrobit svépomocí a zakomponovat do ní i další prvky. Radost udělá především skluzavka, provazový žebřík a jiné.

Kulatá pro dospělé
NILS CAMP Houpačka NB5039

Mezi odolné dřeviny patří jedle, teakové nebo cypřišové dřevo, k nevhodným pak patří topol nebo dub. Dřevěné konstrukce potřebují péči, počítat tak budete muset s pravidelným nátěrem.

Ocelová

Ocelová konstrukce je téměř nezničitelná a nevyžaduje žádnou péči. Její nevýhodou je velká hmotnost.

Hliníková

Nejmodernější a velmi oblíbená je konstrukce hliníková. Patří k dražším variantám, hliník je však odolný a lehký a s houpačkou tak nebude problém manipulovat.

Pro větší děti
KAXL Houpačka disk

Víte, že…?

Jestliže máte malou zahradu a velká konstrukce by vám zabírala mnoho místo, můžete využít například stromy nebo sloupy domů a zavěsit mezi ně houpací síť.

Typ

Podle využití lze houpačky rozdělit na:

Typ Popis
Dětské Dětské houpačky jsou určeny pro děti od 12 měsíců do cca 10 let. Jako nejběžnější jsou plastové nebo dřevěné typy. Houpačky pro velmi malé děti mají bezpečně vytvarovaný sedák tak, aby poskytoval oporu a mezi nohama je zábrana, která chrání děti před možným vyklouznutím. Houpačky určené pro starší děti tuto zábranu nemají, stále by však houpačka měla poskytovat oporu v oblasti zad. A pro ještě větší děti jsou pak určeny houpačky v podobě plastových nebo dřevěných prkýnek nebo talířů. Oblíbené jsou pak větší typy výpletových nebo závěsných textilních houpaček.
Ostatní Co se týká houpaček, které lze používat bez ohledu na věk, máte opravdu široký výběr. Oblíbené jsou všechny typy závěsných houpaček, jednoduchým houpacích kruhů nebo velkých modelů, které mohou využívat více osob nebo jsou určeny k ležení. K běžné výbavě větších houpaček patří stříška a také polstrování.

Materiál

Nejčastější jsou houpačky ze dřeva nebo kovu. Další typy houpaček jsou pak textilní nebo z různých provazových výpletů. Existují i luxusnější kombinace ratanového dřeva a hliníku.

Pro miminko s klaksonem
MAD Baby houpačka s klaksonem

I tomto případě tedy platí, že dřevěné provedení je na dotek teplejší, ovšem na údržbu náročnější nežli kov. Dřevo budete muset přebrušovat a natírat, kovová konstrukce zůstává povětšinou stále stejná

Nosnost

I nosnost je kritérium, které budete muset před koupí zvážit. Každá houpačka má určitou maximální nosnost, kterou není přípustné překračovat. Vždy je lepší volit raději více, než méně. Houpačka obvykle pojme více osob, na klasickou lavičkovou houpačku se vejdou 2 – 3 dospělé osoby. Počítejte tedy s váhou nejtěžšího člena a přidejte dostatečnou rezervu. Většinou se doporučuje pořídit si houpačku s nosností 200 – 250 kilogramů.

Podobně je na tom i velikost provedení. Nosnost je jedna věc, ale k čemu vám bude houpačka, když se na ní nebudete cítit pohodlně? Vyberte si takovou houpačku, na které se pohodlně usadíte nebo lehnete. Obecně lze vlastně říci, že čím větší houpačka je, tím lépe. Tedy pokud máte na zahradě dostatek místa.

Čapí hnízdo
MALATEC 100cm

Bezpečnost

Houpačka je věc, která by měla přinášet radost celé rodině. Při nesprávném používání však může být také nebezpečná, což je většinou problém zejména u dětí.

Velmi důležitá je i samotná stabilita. Houpačka by se neměla jen tak převrhnout a nebezpečně naklánět. Také použité nosníky by měly být umístěny dostatečně od sebe. Houpačka musí stát vždy na stabilním podloží. A v neposlední řadě je třeba čas od času překontrolovat stav šroubů a jiných spojů a také závěsných karabin a lan.

Cena

Ty nejlevnější dětské plastové houpačky koupíte i za 100 Kč, luxusní velké typy pro více osob pak i za více než 10 000 Kč.

Pro menší děti
KBT Dřevěná houpačka

Z výrobců pak můžeme doporučit Rojaplast, Woody, Cemoplast, Marimex, Doppler, Igotherm a další.

Víte, že…?

Při instalaci houpačky je třeba i okolní terén, aby při větším rozhoupání nehrozila kolize s okolními předměty.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat houpačku?

Zahradní houpačka musí být pevná a bez ostrých hran, pokud vaše děti používají plastovou houpačku, je nutné občas zkontrolovat, jestli není nikde prasklina nebo uštípnutý kousek, o který se dítě může poranit. Konce by měly být zaslepené a houpačka by neměla mít ostré hrany. Nejlevnější varianty houpaček nejsou příliš vhodné. Hrozí zde riziko převrácení a neposkytují dostatečnou oporu.

Jakou konstrukci vybrat?

Materiál houpačky je ve většině případů totožný s konstrukcí, na které je houpačka pověšena a tak jak konstrukce, potřebuje i samotná houpačka podle zvoleného materiálu určitou péči.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Kulatá pro dospělé
Pro větší děti
Pro miminko s klaksonem
Čapí hnízdo
Pro menší děti
Rotující pro děti
Lavice pro dospělé
Klasická pro miminko
Image
Produkt
NILS CAMP Houpačka NB5039
KAXL Houpačka disk
MAD Baby houpačka s klaksonem
MALATEC 100cm
KBT Dřevěná houpačka
KBT Závěsná houpačka VENTOLINO
Tempo Kondela ABEA
Marimex Play Olivie
Výrobce
Nils Camp
KAXL
MAD
Malatec
KBT
KBT
Tempo Kondela
Marimex
Barva
modré
žluté
modré
zelené
červené
hnědé
Hmotnost
4 kg
0.55 kg
17.5 kg
2.3 kg
Materiál
textilní
plastové
dřevěné
plastové
Cena ca. 1 300 CZK ca. 400 CZK ca. 300 CZK ca. 700 CZK ca. 400 CZK ca. 500 CZK ca. 4 200 CZK ca. 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.