20 nejlepších zemních vrutů 2023

Nahradí náročné betonování základů.

Autor: Jiří Novák | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Zemní vrut hranatý U 80x700
100 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat zemní vrut

 • Zemní vruty jsou moderní a snadnou variantou, jak Vaši stavbu spojit se zemí.
 • Tělo zemního vrutu se skládá ze dvou částí. Jedna se šroubuje do země a druhá zůstává nad terénem.
 • Parametr délky zemního vrutu se orientuje podle dvou faktorů.

Zemní vrut - náš výběr

Zemní vruty typ U

Zemní vruty na slunečník

Doppler kotva do země pro slunečníky 85999B
přečíst recenzi
Výrobce: Doppler
Určení: slunečníky
Druh příslušenství: zemní kotvy a šrouby
Materiál: kovové
Doppler Alu Expert kotva do země pro slunečníky 85999BRA
přečíst recenzi
Výrobce: Doppler
Určení: slunečníky
Druh příslušenství: zemní kotvy a šrouby
Do země: ano
Doppler GreenField šroubovací kotva pro slunečníky 85999BRS60
přečíst recenzi
Výrobce: Doppler
Určení: slunečníky
Druh příslušenství: zemní kotvy a šrouby
Do země: ano

Zemní vruty na plot

Zobrazit kompletní nabídku zemních vrutů

Jak vybrat zemní vrut

Typ kotvení

Tělo zemního vrutu se skládá ze dvou částí. Jedna se šroubuje do země a druhá zůstává nad terénem a dále s ní pracujete – na tu se teď podíváme. Díky této části se různé zemní vruty liší již na první pohled a my je můžeme rozdělit na dvě hlavní kategorie:

 • s patkou
 • bez patky (duté).
Zemní vrut
Zemní vrut hranatý U 80x700

Zemní vrut s patkou

Má vždy na horní části plochu určitého tvaru a k této ploše se šroubuje (vrutuje) konstrukce Vaší stavby. Patky mají nejčastěji tvar připomínající písmena:

 • „L“
 • „U“
 • „T“

Tyto vruty jsou vhodné především pro upevnění dřevěných konstrukcí.

Zemní vruty typ U
Zemní vrut typ U na dřevostavbu - 700x80mm
 • U typů „L“ a U“ se hranol vkládá do patky a upevní vruty. Patka tedy zůstává viditelná. Výhoda typu „U“ spočívá v tom, že hranol je ukotvený z obou stran a je to pevnější kotvení, vhodné hlavně pro těžší stavby. Typ „L“ kotví jen z jedné strany a je vhodný pro lehčí stavby. Zemní vrut s patkou „L“ je převážně levnější.
 • Zemní vrut, který má patku v podobě písmene „T“ je méně používanou variantou, protože jeho použití je pracnější a technicky náročnější. Do hranolu musíte udělat díru, do které patku zasadíte a poté spojit vruty. To je doopravdy náročnější, ale na druhé straně je to estetické řešení, když nechcete, aby byla patka po dokončení stavby vidět.

Zemní vruty bez patky

Jsou duté. Někdy jsou právě tyto vruty označovány jako klasické zemní vruty. Tím, že se jedná u duté vruty, tak do nich po zavrtání do země můžete nasadit nejrůznější tyče, sloupky, kůly apod. Hodí se tedy hlavně na stavbu plotů, upevnění sušáku na prádlo a mnoha dalších konstrukcí. Ty se do zemního vrutu upevní díky zasypání ostrohranným granulátem.

Víte, že…?

Na trhu jsou k dostání také zemní vruty se stavitelnou patkou, díky které vyrovnáte rozdíly ve výšce terénu, na kterém se chystáte stavět.

Zemní vruty na slunečník
Doppler kotva do země pro slunečníky 85999B

Délka

Parametr délky zemního vrutu se orientuje podle dvou faktorů:

 • Jak těžkou stavbu vruty ponesou
 • Do jak pevného podloží budete vrut vrtat.

Pokud se zaměříme na tíhu stavby, tak je potřeba brát v potaz celkovou hmotnost, která na zemní vrut bude působit i s obyvateli dřevo stavby nebo věcmi uloženými uvnitř. Pro snadnější orientaci přidáváme tabulku s různými typy staveb a vhodnou délkou vrutu.

Zemní vruty na plot
Zemní vrut univerzální, délka 550mm
Typ stavby Délka zemního vrutu
Plotový sloupek 50 cm
Přístřešky, altánky (stavby bez stěn do 300 kg) 60 – 80 cm
Dřevostavby, chatky, garáže apod. 80 – 100 cm

Samozřejmě se jedná o orientační hodnoty a je lepší o něco stavbu předimenzovat než naopak.
Co se týče půdy, do které vrut budete vrtat, tak platí snadná úměra, čím měkčí půda, tím je potřeba delší vrut. Půdu můžete samozřejmě sami před zavrtáním zhutnit. Pokud i tak zjistíte, že se Vám vrut zavrtává snadno, protože máte půdu měkkou, tak Vám přijdou vhod nastavitelné zemní vruty. Jejich délku můžete nastavit díky bajonetovým zámkům v jednotlivých dílech vrutu.

Materiál

Zemní vruty se standardně vyrábějí z oceli, která je povrchově upravená žárovým zinkem. Tyto zemní vruty jsou zárukou kvality. Tu poznáte tak, že vrut je označen DIN kódem a výrobce je certifikován. V rámci toho, že na vruty působí mnoho vnějších vlivů a nesou určitou hmotnost, tak kvalitní materiál je jedním z nejdůležitějších parametrů.

Výrobci

Na trhu je mnoho prodejců zemních vrutů. Najdete je v portfoliu prodejců stavebních potřeb, spojovacího materiálu nebo v hobby marketech. Distributor se většinou nerovná výrobce. Mezi výrobce zemních vrutů patří například značka BAYO, která se může pochlubit nabídkou vrutů s nastavitelnou délkou. Dalšími výrobci s širokou nabídkou a dobrou kvalitou produktů jsou značky Krinner nebo Levior

Zemní vrut
Vrut zemní MTR L 81x685x2,0mm žár. Zn (1ks)

Ceny

Cenově jsou zemní vruty velmi dostupné. Pokud vezmete v potaz, kolik peněz by Vás stála příprava betonu a nemluvě o promarněném čase na betonování, tak zemní vruty jsou skvělá koupě.

 • Levnější variantou jsou duté zemní vruty bez patky. Ty pořídíte od 150 Kč, ale nejčastěji se pohybují v cenovém rozmezí 200 až 250 Kč v závislosti na délce vrutu.
 • Zemní vruty s patkou jsou dražší. Asi nejpopulárnější typ s „U“ patkou o délce 60 cm stojí většinou kolem 280 Kč, ale dají se koupit i laciněji. Dále se ceny pohybují mezi 300 až 400 Kč dle délky vrutu a typu provedení.

Otázky a odpovědi

Kdy se hodí zemní vrut?

Zemní vruty jsou moderní a snadnou variantou, jak Vaši stavbu spojit se zemí. Použití zemního vrutu nahrazuje příliš náročné betonování základů. Použití zemního vrutu ale nijak nesnižuje kvalitu ukotvení a můžete je využít při stavbě pergoly, přístřešku pro auto, plotu a další zahradních staveb. Vrut jednoduše zavrtáte do země místo hloubení díry, do které byste vylili spoustu betonu. Ušetříte tak své síly i finance.

Jak vybrat zemní vrut?

Zemních vrutů je hned několik typů. Vhodný zemní vrut budete vybírat podle typu stavby.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku zemních vrutů