Zemní vrut

Nahradí náročné betonování základů.

ca. 300 CZK
ca. 300 CZK
ca. 300 CZK
ca. 200 CZK
ca. 300 CZK

Jak vybrat zemní vrut

 • Zemní vruty jsou moderní a snadnou variantou, jak Vaši stavbu spojit se zemí.
 • Tělo zemního vrutu se skládá ze dvou částí. Jedna se šroubuje do země a druhá zůstává nad terénem.
 • Parametr délky zemního vrutu se orientuje podle dvou faktorů.

Typ kotvení

Tělo zemního vrutu se skládá ze dvou částí. Jedna se šroubuje do země a druhá zůstává nad terénem a dále s ní pracujete – na tu se teď podíváme. Díky této části se různé zemní vruty liší již na první pohled a my je můžeme rozdělit na dvě hlavní kategorie:

 • s patkou
 • bez patky (duté).
Pro kotvení hranolů a trámů
Vrut zemní MTR U 101x885x2,0mm žár. Zn (1ks)

Zemní vrut s patkou

Má vždy na horní části plochu určitého tvaru a k této ploše se šroubuje (vrutuje) konstrukce Vaší stavby. Patky mají nejčastěji tvar připomínající písmena:

 • „L“
 • „U“
 • „T“

Tyto vruty jsou vhodné především pro upevnění dřevěných konstrukcí.

S navařenou patkou
Vrut zemní MTR L 81x685x2,0mm žár. Zn (1ks)
 • U typů „L“ a U“ se hranol vkládá do patky a upevní vruty. Patka tedy zůstává viditelná. Výhoda typu „U“ spočívá v tom, že hranol je ukotvený z obou stran a je to pevnější kotvení, vhodné hlavně pro těžší stavby. Typ „L“ kotví jen z jedné strany a je vhodný pro lehčí stavby. Zemní vrut s patkou „L“ je převážně levnější.
 • Zemní vrut, který má patku v podobě písmene „T“ je méně používanou variantou, protože jeho použití je pracnější a technicky náročnější. Do hranolu musíte udělat díru, do které patku zasadíte a poté spojit vruty. To je doopravdy náročnější, ale na druhé straně je to estetické řešení, když nechcete, aby byla patka po dokončení stavby vidět.

Zemní vruty bez patky

Jsou duté. Někdy jsou právě tyto vruty označovány jako klasické zemní vruty. Tím, že se jedná u duté vruty, tak do nich po zavrtání do země můžete nasadit nejrůznější tyče, sloupky, kůly apod. Hodí se tedy hlavně na stavbu plotů, upevnění sušáku na prádlo a mnoha dalších konstrukcí. Ty se do zemního vrutu upevní díky zasypání ostrohranným granulátem.

Víte, že…?

Na trhu jsou k dostání také zemní vruty se stavitelnou patkou, díky které vyrovnáte rozdíly ve výšce terénu, na kterém se chystáte stavět.

S kruhovým otvorem
Vrut zemní MTR G 68x650x2,0mm, 3xM8 žár. Zn (1ks)

Délka

Parametr délky zemního vrutu se orientuje podle dvou faktorů:

 • Jak těžkou stavbu vruty ponesou
 • Do jak pevného podloží budete vrut vrtat.

Pokud se zaměříme na tíhu stavby, tak je potřeba brát v potaz celkovou hmotnost, která na zemní vrut bude působit i s obyvateli dřevo stavby nebo věcmi uloženými uvnitř. Pro snadnější orientaci přidáváme tabulku s různými typy staveb a vhodnou délkou vrutu.

S redukcí
Vrut zemní MTR G s redukcemi 68/550mm 1xM8 žár. Zn (1ks)
Typ stavby Délka zemního vrutu
Plotový sloupek 50 cm
Přístřešky, altánky (stavby bez stěn do 300 kg) 60 – 80 cm
Dřevostavby, chatky, garáže apod. 80 – 100 cm

Samozřejmě se jedná o orientační hodnoty a je lepší o něco stavbu předimenzovat než naopak.
Co se týče půdy, do které vrut budete vrtat, tak platí snadná úměra, čím měkčí půda, tím je potřeba delší vrut. Půdu můžete samozřejmě sami před zavrtáním zhutnit. Pokud i tak zjistíte, že se Vám vrut zavrtává snadno, protože máte půdu měkkou, tak Vám přijdou vhod nastavitelné zemní vruty. Jejich délku můžete nastavit díky bajonetovým zámkům v jednotlivých dílech vrutu.

Materiál

Zemní vruty se standardně vyrábějí z oceli, která je povrchově upravená žárovým zinkem. Tyto zemní vruty jsou zárukou kvality. Tu poznáte tak, že vrut je označen DIN kódem a výrobce je certifikován. V rámci toho, že na vruty působí mnoho vnějších vlivů a nesou určitou hmotnost, tak kvalitní materiál je jedním z nejdůležitějších parametrů.

Výrobci

Na trhu je mnoho prodejců zemních vrutů. Najdete je v portfoliu prodejců stavebních potřeb, spojovacího materiálu nebo v hobby marketech. Distributor se většinou nerovná výrobce. Mezi výrobce zemních vrutů patří například značka BAYO, která se může pochlubit nabídkou vrutů s nastavitelnou délkou. Dalšími výrobci s širokou nabídkou a dobrou kvalitou produktů jsou značky Krinner nebo Levior

S navařenou kulatou přírubou
Vrut zemní MTR GA 68x650x2mm žár. Zn (1ks)

Ceny

Cenově jsou zemní vruty velmi dostupné. Pokud vezmete v potaz, kolik peněz by Vás stála příprava betonu a nemluvě o promarněném čase na betonování, tak zemní vruty jsou skvělá koupě.

 • Levnější variantou jsou duté zemní vruty bez patky. Ty pořídíte od 150 Kč, ale nejčastěji se pohybují v cenovém rozmezí 200 až 250 Kč v závislosti na délce vrutu.
 • Zemní vruty s patkou jsou dražší. Asi nejpopulárnější typ s „U“ patkou o délce 60 cm stojí většinou kolem 280 Kč, ale dají se koupit i laciněji. Dále se ceny pohybují mezi 300 až 400 Kč dle délky vrutu a typu provedení.

Otázky a odpovědi

Kdy se hodí zemní vrut?

Zemní vruty jsou moderní a snadnou variantou, jak Vaši stavbu spojit se zemí. Použití zemního vrutu nahrazuje příliš náročné betonování základů. Použití zemního vrutu ale nijak nesnižuje kvalitu ukotvení a můžete je využít při stavbě pergoly, přístřešku pro auto, plotu a další zahradních staveb. Vrut jednoduše zavrtáte do země místo hloubení díry, do které byste vylili spoustu betonu. Ušetříte tak své síly i finance.

Jak vybrat zemní vrut?

Zemních vrutů je hned několik typů. Vhodný zemní vrut budete vybírat podle typu stavby.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Pro kotvení hranolů a trámů
S navařenou patkou
S kruhovým otvorem
S redukcí
S navařenou kulatou přírubou
Image
Produkt
Vrut zemní MTR U 101x885x2,0mm žár. Zn (1ks)
Vrut zemní MTR L 81x685x2,0mm žár. Zn (1ks)
Vrut zemní MTR G 68x650x2,0mm, 3xM8 žár. Zn (1ks)
Vrut zemní MTR G s redukcemi 68/550mm 1xM8 žár. Zn (1ks)
Vrut zemní MTR GA 68x650x2mm žár. Zn (1ks)
Cena ca. 300 CZK ca. 300 CZK ca. 300 CZK ca. 200 CZK ca. 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.