Zmrzlinovač

Dopřejte si oblíbenou pochoutku každý den.

ca. 800 CZK
ca. 800 CZK
ca. 1 200 CZK
ca. 500 CZK
ca. 800 CZK
ca. 500 CZK

Jak vybrat zmrzlinovač

 • Zmrzlinovače jsou k dostání ve dvojím provedení. Volit můžete mezi zmrzlinovačem s chladící komorou či kompresorem.
 • Velkou roli při výběru hraje objem mrazící mísy.
 • Výhodné mohou být také různé funkce, ale zejména bezpečnostní prvky.

Možnosti výběru

Před koupí zmrzlinovače je důležité znát možnosti tohoto přístroje. V tomto případě se budete rozhodovat mezi zmrzlinovačem s chladící nádobou a s kompresorem. Oba modely se od sebe zásadně liší způsobem výroby a zejména množstvím vyrobené zmrzliny. Pro běžné domácí použití si vystačíte se zmrzlinovačem s chladící nádobou, jestliže budete vyrábět zmrzlinu pravidelně pro větší počet osob, neobejdete se bez zmrzlinovače s kompresorem.

Zmrzlinovač s chladící nádobou

Zmrzlinovač s chladící nádobou je robotický přístroj s dvoustěnnou nádobou a chladícím médiem, kterou je potřeba předem namrazit. Doba namražení je různá, záleží na typu zmrzlinovače. Některým stačí pár minut, u jiných musíte počítat s několika hodinami. Tento spotřebič většinou zvládne vyrobit pouze jednu várku denně.

Jednoduchý
Tescoma Della Casa 643180

Nádoba udrží zmrzlinu nějaký čas v chladném stavu, poté ji musíte vložit do mrazáku. Tento typ se hodí zejména pro smetanové druhy zmrzliny. Výroba zmrzliny je rychlá, zabere vám pouze pár desítek minut.

Tento typ volí mnoho domácností, kde se zmrzlina vyrábí několikrát do roka, ocení ho i nenároční spotřebitelé. Zmrzlinovač s chladící nádobou je často příslušenstvím kuchyňských robotů.

Výhody Nevýhody
Nízká pořizovací cena Vyrobíte menší množství zmrzliny, více druhů tak budete připravovat více dní.
Jednoduchá obsluha Dlouhá doba namražování nádoby
Přístroje jsou malé a skladné Nižší výkon
  Horší kvalita zmrzliny

Zmrzlinovač s kompresorem

Tyto spotřebiče fungují automaticky a pro výrobu zmrzliny není potřeba žádný další přístroj. Mají vlastní chladící jednotku. Zmrzlina se v nich míchá delší dobu a jsou proto náročnější na spotřebu elektrické energie.

Rychlá
Guzzanti GZ 157

Zařízení s kompresorem nabízejí především možnost soustavné výroby zmrzliny, což oceníte především u početnějších rodin, popřípadě je můžete využít v restauračních zařízeních nebo jiných komerčním provozech. U těchto modelů je důležitý dostatečný výkon, jinak bude výroba trvat dlouhou dobu. Kvalita zmrzliny je ale nesrovnatelně vyšší. Nevýhodou je ale jejich větší rozměr, což může být problém v malých kuchyních.

Výhody Nevýhody
Fungují automaticky, zmrzlinu šlehají i mrazí Vyšší spotřeba elektřiny
Umožňují vyrábět nepřetržitě Velké rozměry přístroje
Zmrzlina vysoké kvality Vyšší pořizovací cena

Objem mísy

Objem mísy udává, kolik zmrzliny budete moci připravit. Tato hodnota udává maximální finální objem zmrzliny, ne objem surovin, které do ní lze vložit. Zmrzlina totiž našleháním svůj objem zvětší, proto výrobci doporučují plnit nádobu pouze na asi 60% objemu. Někteří výrobci udávají i maximální množství vyrobené zmrzliny v gramech. Jde o přesnější parametr než objem nádoby.

Nejčastěji mají nádoby objem od 0,8 – 1,5 litru. Jestliže budete chtít menší velikost nádoby, můžete vybírat mezi malými spotřebiči o velikosti 0,4 l, profesionální stroje pak vyrobí i několik litrů.

K robotu
Bosch MUZ4EB1

U zmrzlinovačů bez chlazení budete omezeni zejména velikostí vašeho mrazáku. Mísa se do něj musí pohodlně vejít. Před koupí konkrétního modelu si proto zjistěte přesné rozměry výrobku a porovnejte je s dostupným místem v mrazničce.

Příkon

Příkon udává, jak dlouho bude příprava trvat a jaká bude spotřeba elektřiny. Je udávám ve wattech. Obecně platí, že čím vyšší příkon, tím rychlejší zpracování, ale také větší spotřeba energie.
Příkon se pohybuje v rozmezí od 10 do 30 W u zmrzlinovačů bez chladícího systému a od 90 do 250 W při zmrzlinovačích s vestavěným chlazením.

Výrobci také nespecifikují spotřebu energie, stejně jako ani energetickou třídu. Potud tedy chcete úsporný zmrzlinovač, vyberte si ten s nejnižším možným příkonem a dostatečným objemem.

Do velké rodiny
Domo DO9201I

Hlavní části zmrzlinovače

Spotřebič se skládá z několika částí, pojďme si je představit odshora dolů:

 • Otvor – díra v horní části víka, která vám umožní přidávat do mraženého dezertu doplňky, během posledních pár minut míchání.
 • Víko – těsně pasuje na mísu zmrzlinovače a dobře zapadne na místo.
 • Lopatky – jsou v mrazící míse a rotují, dokud směs neztuhne.
 • Mrazící mísa – je vyrobená ze dvou vrstev izolovaného materiálu, mezi kterými je speciální chladící tekutina. Když tekutina zcela zmrzne a mrazící mísa v přístroji rotuje, mění se tekutá směs v míse na zmrzlinu nebo sorbet.
 • Základna – je v ní umístěn výkonný motor a úložný prostor na kabel.
 • Ovládání – ovládání je u většiny modelů vyřešeno pouze jedním kolečkem nebo knoflíkem pro zapnutí a vypnutí.

Ovládání

Dostupné modely můžete ovládat manuálně nebo automaticky. Na nejjednodušších modelech najdete pouze jedno tlačítko, které spouští a zastavuje elektromotor míchadla. Lepší modely jsou vybaveny tlačítky a displejem, nejdražší jsou pak plně automatické.

Jednoduchý
Tescoma Della Casa 643180
 • Manuální ovládání – zmrzlinovače lze ovládat pomocí tlačítek, otočných koleček nebo pomocí páček. Jednoduše nastavíte ručně vše, co je potřebné a poté je nutné výrobní proces hlídat a po dokončení přístroj zase vypnout.
 • Automatické ovládání – ovládání je řešeno dotykovými prvky. Režimy jsou automatické, stačí nastavit požadovaný program a o vše ostatní se přístroj postará sám. Za tuto možnost si ovšem budete muset připlatit.

Víte, že…?

Kvůli dlouhé době zmrazování, kterou mrazící mísa vyžaduje, je nejlepší ji mít stále uskladněnu v mrazáku. Tím zajistíte, že bude připravená, když ji budete potřebovat. Přístroj nepoužívejte, pokud není mísa zcela zmrazená. Zmrzlina by neztuhla do správné konzistence. Nedávejte mrazící mísu plnou. Směs při ztuhnutí nabude na objemu a mohla by přetéct.

Materiál a čištění

Nejlevnější zmrzlinovače jsou celé z platu a to včetně metliček. U těchto výrobků nepočítejte s dlouhou životností a to zejména proto, že je plast neustále namáhán prudkými změnami teploty. Dalším řešením je tělo zmrzlinovače vyrobené z plastu a nádoba na zmrzlinu s metličkami vyrobená z nerezu.

Levná
Esperanza EKI 001

Tyty zmrzlinovače jsou ideální pro běžné používání v domácnosti, snadno se udržují, mají delší životnost a nízkou hmotnost. Profesionální a dražší moderní stroje jsou pak vyrobeny výhradně z nerezové oceli, což jim umožňuje dlouhou životnost.

Téměř všechny zmrzlinovače lze snadno rozebrat a jednotlivé díly umýt pod tekoucí vodou nebo vložit do myčky.

Další parametry a funkce

Tak jako všechny spotřebiče jsou i zmrzlinovače vybaveny funkcemi, které vám přípravu usnadní. U levných modelů příliš funkcí nečekejte, drahé moderní typy pak nabízejí větší množství různých funkcí.

 • Časovač – umožňuje nastavit čas na přípravu zmrzliny. Čas přípravy zmrzliny závisí na objemu nádoby zmrzlinovače, případně do ní vložených surovin a výkonu chladícího systému. Pohybuje se od 20 minut do asi 2 hodin.
 • Automatické chlazení – po skončení přípravy lze zmrzlinu chladit
 • Led indikátory – zobrazují aktuální stav výrobníku zmrzliny
 • Pogumované nožičky – díky nim se nemusíte bát případného pádu zmrzlinovače z kuchyňské linky
 • Ochranný spínač – zařízení se spustí pouze tehdy, když je motorový nástavec správně nasazen

U zmrzlinovačů se můžete setkat se 3 základními programy a to:

 • Samotné míchání – program můžete použít k dodatečnému promíchání nebo promíchání připravených surovin
 • Samotné mražení – umožňuje dodatečné chlazení zmrzliny
 • Míchání a mražení – program pro automatickou přípravu zmrzliny

Víte, že…?

Zmrzlinovače neslouží pouze k výrobě zmrzliny. Pomocí tohoto přístroje připravíte sorbety, ledové nápoje nebo mražené jogurty.

Doplňky

K těmto přístrojům se vám budou hodit praktické doplňky jako například servírovací lžíce pro nabírání zmrzliny. Využít můžete také stěrku nebo špachtli. K odměření správného množství ingrediencí vám poslouží různé odměrky. Někteří výrobci prodávají zmrzlinovače s praktickou kuchařkou.

Cena a výrobci

Zmrzlinovače nejsou finančně náročné spotřebiče. Malé domácí modely pořídíte za pár stokorun. Záleží především na velikosti, typu a materiálu. Stejně tak jako u většinu kuchyňských spotřebičů, nakupujte tyto výrobky u ověřených prodejců, kdy nebudete mít potíže s dokoupením příslušenství nebo případnou reklamací.

Od 700 – 1 500 Kč – levnější modely vyrobené z plastu, mají většinou průhledné víko. Ovládání je mechanické, některé modely mohou být vybaveny časovačem. Objem nádoby může být od 0,7 až do 1,5 litru, příkon je kolem 8 W. Zvládnou vyrobit zmrzlinu v rozmezí 10 – 40 minut.

Od 1 500 – 5 000 Kč – v tomto cenovém rozpětí najdete spotřebiče vhodné pro každou domácnost. Na své si přijdou i náročnější spotřebitelé. Zakoupit můžete oba typy zmrzlinovačů. Ovládání můžete volit manuální i automatické. Materiálem je zde většinou kombinace nerezu i plastu.

Od 5 000 – 10 000 Kč – zde už najdete pouze zmrzlinovače vybavené kompresorem. Spotřebiče jsou vybaveny automatickým ovládáním. Zmrzlinovače sou z nerezu nebo je zde kombinován plast a nerez.

Výrobci

Na trhu najdete mnoho zmrzlinovačů různých značek a provedení. Je vhodné neupřednostňovat cenu před kvalitou, proto výrobky kupujte u prověřených výrobců.

 • Guzzanti – zmrzlinovače této značky jsou vyráběny v obou variantách. Najdete tak model s kompresorem i s chladící nádobou. Výrobky nabízí líbivý design, výbornou kvalitu i přijatelnou cenu.
 • Klarstein – tyto výrobky pochází z Německa, opět můžete vybírat z obou typů. Klarstein nabízí větší modely s větší nádobou, díky kterým připravíte více zmrzliny.
 • Unold – další německá společnost nabízející kvalitní výrobky a to jak zmrzlinovače, tak například domácí pekárny. Na českém trhu naleznete mnoho výrobků této značky. Unold nabízí především zmrzlinovače s kompresorem. Výrobky nabízí hezký design a také příznivé ceny.
 • Bosch – tuto značku jistě také dobře znáte, setkáte se s ní u velkého množství domácích spotřebičů. Bosch nabízí především výrobníky zmrzliny určené pro kuchyňské roboty téže značky. Jsou to tedy levnější typy s chladící nádobou.
 • Domo – belgický výrobce nabízí kvalitní výrobky. Produkty této značky získaly dobré hodnocení v nezávislých testech. Nabízí především zmrzlinovače vybavené kompresorem.

Mezi další výrobce patří Eta, De´Longhi, Tescoma a další.

Otázky a odpovědi

Jaký materiál zvolit?

Velké množství zmrzlinovačů je vyrobených z různě odolných plastů. Vyhnout byste se měli podezřele levným přístrojům méně známých značek, které nemusí být dostatečně kvalitní. Naopak nejdelší životnost mají celonerezové přístroje, kompromisem může být kombinace obou materiálů.

Jakým způsobem se provádí údržba?

Čištění je velmi jednoduché zejména díky tomu, že zmzlinovač ve většině případů rozeberete na jednotlivé díly. Ty pak umyjete pod tekoucí vodou, mnohdy je možné využít i myčku nádobí. To, zda je možné přístroj rozebrat si však ohlídejte především u přístrojů s kompresorem.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Jednoduchý
Rychlá
K robotu
Do velké rodiny
Jednoduchý
Levná
Image
Produkt
Tescoma Della Casa 643180
Guzzanti GZ 157
Bosch MUZ4EB1
Domo DO9201I
Tescoma Della Casa 643180
Esperanza EKI 001
Hmotnost
0 kg
2.53 kg
2.06 kg
13.7 kg
0 kg
Vyjímatelná nádoba
Objem mísy
0.6 l
1.5 l
2 l
0.6 l
Příkon
15 W
800 W
180 W
Cena ca. 800 CZK ca. 800 CZK ca. 1 200 CZK ca. 500 CZK ca. 800 CZK ca. 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.