Zvlhčovač vzduchu

Mějte doma zdravější vzduch i v zimě.

ca. 1 600 CZK
ca. 4 100 CZK
ca. 1 100 CZK
ca. 2 200 CZK
ca. 6 000 CZK
ca. 700 CZK
ca. 2 800 CZK
ca. 800 CZK

Zvlhčovač vzduchu

Pořád se nemůžete zbavit pokašlávání? Špatně se vám spí a máte stále pocit, že vás doma něco dráždí? Viníkem je s největší pravděpodobností suchý vzduch. Řešení je nasnadě. Potřebujete zvlhčovač.

Pět důvodů pro zvlhčovač

Ideální vlhkost v místnosti by měla být mezi 40 – 65 %. Ve většině panelákových bytů a v bytovkách však, obzvlášť v zimě, nepřesáhne 20 %. Suchý vzduch je příčinou mnoha problémů:

1. Suchá a dehydratovaná pokožka
2. Podráždění nosních sliznic, pálení v nose
3. Suchý kašel, permanentní pokašlávání, u astmatiků zhoršené dýchání
4. Podráždění očí, slzení, pálení
5. V neposlední řadě neprospívá ani rostlinám a květinám, zvlášť těm tropickým

Pro rodiny s dětmi
Beaba Air

Víte, že…?

Zvlhčovač vzduchu není dobrým řešením pro alergiky. Vlhkost totiž podporuje růst plísní, roztočů a výskyt mikroskopických částeček, jako je třeba pyl, jež jsou příčinou alergických reakcí. Spíše se vyplatí pořídit si čističku vzduchu, která má v sobě zároveň zabudovaný ionizátor nebo nádržku s vodou.

Před výběrem

Zvlhčovač vzduchu vybírejte pečlivě, nespěchejte s rozhodnutím. Před nákupem pečlivě prostudujte parametry a nevybírejte jen podle ceny a vzhledu. Je to investice, která se vyplatí, ale musíte si opravdu zvolit takový přístroj, který bude splňovat vaše požadavky nebo se bude hodit do místnosti, ve které jej chcete používat.

Než začnete studovat technické parametry, ujasněte si odpovědi na těchto 5 otázek:

Chytrý
Clean Air Optima CA-606

1. Jak velká je místnost, do které zvlhčovač pořizujete?
2. Bude potřeba zvlhčovat vzduch i v noci?
3. Chcete kombinovat zvlhčení vzduchu s jeho čištěním?
4. Využijete i další funkce, jako je například aromaterapie nebo časovač?
5. Kam zvlhčovač plánujete umístit?

Následující řádky vás kompletně provedou výběrem zvlhčovačů. Představíme základní rozdělení, stejně jako důležité parametry výběru. Těmi jsou zejména výkon, objem nádoby a hlučnost.

Možná vás bude zajímat také celková spotřeba tohoto produktu. Víte že, zvlhčovače mohou pracovat i jako čističky vzduchu, ale zároveň mají také další funkce?

S přirozeným odparem
DELONGHI UHX 17

Na závěr přidáme informace o preferovaných značkách a ceně tohoto výrobku.

Typ zvlhčovače

Na trhu najdete tři odlišné typy zvlhčovačů vzduchu. Každý z nich má svá specifika, výhody a nevýhody. To do jisté míry udává, kdo vlastně takový zvlhčovač využije.

 • Ultrazvukové zvlhčovače: pracují s ultrazvukovým oscilátorem. Z vody vytvoří mikroskopické kapičky, které se uvolňují a rozprašují do vzduchu. Takto malé částečky se pak ve vzduchu vypaří velice rychle a zvyšují vlhkost v místnosti.
 • Zvlhčovače s přirozeným odparem: dochází k výparu vody přirozenou cestou. Odpařování je pomalé a nedosáhnete vyšší vlhkosti než 50 procent. Tento typ zvlhčovačů dělíme na dvě kategorie:
 • 1.Zvlhčovače diskové: dva rotační disky se ve vodě otáčí, pohánějí ji, voda se přitom účinkem pokojové teploty samovolně odpařuje. Vlhkost rozhání do vzduchu ventilátor.
 • 2.Zvlhčovače s filtračními kazetami: pracují se systémem filtračních kazet ze savého materiálu. Ty do sebe vodu nasávají, odpařují a vlhkost je rozháněna ventilátorem do okolí. Vzduch se tímto způsobem také čistí. Nevýhodou je nutnost pravidelné výměny filtračních kazet.
 • Zvlhčovače pracující na principu horké páry, tzv. parní zvlhčovače: obsahují topnou spirálu který se ohřívá a odpařuje vodu. Výsledkem může být ničení bakterií ve vzduchu.
Designový
Duux Tag

Pro rychlejší srovnání nakoukněte do tabulky výhod a nevýhod jednotlivých typů zvlhčovačů.

Typ zvlhčovače Výhody Nevýhody
Ultrazvukový Vysoká účinnost, malá spotřeba, nízká hlučnost Velké nároky na údržbu, nutnost dokupování demineralizačních patron
S přirozeným odparem Nízká hlučnost, malá spotřeba, zároveň vzduch čistí a filtruje Vyšší cena, nutnost dokupovaní filtračních kazet, menší a pomalejší účinek
Parní Ohřev vody a sterilizace, v zimě ohřívá místnost (úspora za topení) Nutnost dbát na bezpečnost (hrozí opaření horkou párou), vysoká spotřeba energie, vyšší hlučnost

Výkon

Parametrem, který vám řekne o využitelnosti zvlhčovače nejvíce, je jeho maximální zvlhčovací výkon. Ten vám říká, kolik páry je maximálně schopen zvlhčovač vytvořit (v mililitrech za hodinu).

Jednoduše řečeno čím vyšší zvlhčovací výkon, tím výkonnější zvlhčovač.

Do velkých prostor
Stadler Form Oskar Big

Potřebný výkon zvlhčovače je možné přibližně určit podle velikosti místnosti:

Ideální je vždy najít vhodný poměr mezi výkonem a plochou místnosti.

Výkon přístroje Velikost místnosti  
Výkon 100 až 200 ml/h místnost do 15 m2 (ložnice, dětské pokoje apod.)  
Výkon 200 až 350 ml/h místnost od 15 do 30 m2 (obývací pokoje)  
Výkon 400 až 500 ml/h místnost od 40 do 70 m2 (obývací pokoje s kuchyňským koutem)  
Výkon 500 až 700 ml/h místnost nad 70 m2 (velké pracovní prostory)  

Uvedené hodnoty výkonu platí pro pokojovou teplotu kolem 20 °C.

Dostupná kvalita
Guzzanti GZ 985

Vždy je jistější pořídit model s vyšším zvlhčovacím výkonem ‒ nástup účinku bude rychlejší a přístroj nebude muset zvlhčovat nepřetržitě.

Objem nádoby

Zjednodušeně lze říci, že čím větší je objem nádržky, tím delší dobu může zvlhčovač tvořit vlhkost, aniž byste tuto nádobu museli dolévat. Objem nádržky by měl odpovídat přinejmenším hodinovému výkonu přístroje.

Na trhu se setkáte s řadou různých velikostí. Běžná velikost se pohybuje kolem 2 litrů, ale objem nádoby může překračovat i hranici 8 litrů.

Extra tichý
Philips HU4803/01

Pokud bude nádržka příliš velká a voda v ní bude i po ukončení zvlhčovacího cyklu zůstávat, je možné, že se v ní budou usazovat bakterie. Pokud si tedy koupíte přístroj s velkým objemem nádržky na vodu, dbejte na pravidelné vylévání a také na výměnu filtrů.

Hlučnost

Zvlhčovač vzduchu se stane nedílnou součástí vašeho domova. Při jeho výběru byste měli přemýšlet o tom, v jakou denní dobu a kde jej budete využívat. Rozdíl bude, pokud pořizujete přístroj do ložnice, kde je třeba absolutního klidu, nebo do obývacího pokoje, kde je větší ruch.

Hlučnost přístroje by vás rozhodně neměla nijak omezovat – sedět vedle vrčícího přístroje není nijak příjemné. Průměrná hlučnost se pohybuje mezi 20 až 40 dB.

Česká značka
ETA Airco 0629

Z pohledu Světové zdravotnické organizace je optimální hlučnost pro klidný spánek stanovená na 30 dB. Přístroj dosahující těchto hodnot vás tedy rušit nebude.

Ultrazvukové zvlhčovače mývají spodní hranici 20 dB. Jsou tím pádem ideální do místností, kde je tichý přístroj žádoucí.

Zejména levnější modely zvlhčovačů vzduchu mohou dosahovat hlučnosti až 60 dB, to je ale hodně. Takový přístroj rozhodně nedoporučujeme pořizovat.

Spotřeba

Počítejte s tím, že zvlhčovače budou v provozu dlouhodobě. Spotřeba se u jednotlivých typů liší. Není od věci si ji dopředu propočítat.

 • Parní zvlhčovače: musí vynaložit hodně energie na ohřev vody, spotřebuje až 300 W.
 • Ultrazvukové zvlhčovače: spotřeba kolem 130 W. Energii vynakládá hlavně na ultrazvukový oscilátor.
 • Zvlhčovače s přirozeným výparem: nízká spotřeba okolo 50 W. Energii spotřebovává pouze ventilátorek na rozhánění páry.

Funkce

V dnešní době je již běžné, že zvlhčovače mají řadu dalších funkcí, které vám přinesou vyšší komfort při vytváření požadované vlhkosti a spoustu dalších možností. Podívejte se na ty nejběžnější a nejzajímavější.

 • Časovač: Automatické zastavení díky časovači je jakousi pojistkou proti tomu, aby přístroj zůstal v chodu tehdy, když na něj zapomenete. Nebude zbytečně zvyšovat vlhkost, když už to není potřeba, a také ušetříte elektrickou energii. Díky časovači jednoduše nastavíte, jak dlouho se má vzduch v místnosti zvlhčovat. Po uplynutí doby se sám zastaví.
 • Automatické vypnutí: Při nedostatečném množství vody v nádobě dojde k automatickému vypnutí zvlhčovače vzduchu.
 • Rychlostní režimy: Týkají se především rychlosti ventilátoru rozhánějícího páru do prostoru.
 • Hygrostat: Umožní vám nastavit, jaké vlhkosti má vzduch v místnosti dosáhnout. Hygrostat přístroj zapne, jakmile vlhkost vzduchu klesne pod minimum, a naopak vypne, jakmile je překonáno maximum.
 • LED osvětlení: Spousta modelů nabízí esteticky zajímavé podsvícení prosklené nádoby na vodu, které může dosahovat nejrůznějších barev.
 • Displej: Řada přístrojů disponuje digitálním a zároveň dotykovým displejem. Na něm lze ovládat všechny podstatné funkce.
 • Dálkové ovládání: Nepatří do nezbytného vybavení, ale rozhodně je to prvek, který vám ulehčí život. Pokud se vám nechce pokaždé ke zvlhčovači vstávat, aby jste ho vypnuli nebo zapnuli, oceníte ho.

Čištění vzduchu

Moderní zvlhčovače dokáží vzduch také čistit od libovolných bakterií. K tomu slouží buďto výrobky se zabudovanou čističkou vzduchu, nebo funkce ionizátoru.

Vzduch jako takový neobsahuje jen kyslík, oxid uhličitý a dusík, objevuje se v něm také celá řada okem neviditelných, různě nabitých iontů. Ty záporné pak mohou kladně ovlivnit naše zdraví, protože díky nim se urychluje shlukování a usazování prachových částic z ovzduší.

Design a umístění

Zvlhčovač nepatří rozhodně mezi věci, které byste mohli schovat za skříňku nebo do rohu místnosti.

Z hlediska účinnosti je potřeba, aby byl zvlhčovač vzduchu umístěn ideálně uprostřed místnosti. Rozhodně jej nedávejte na dřevěné police a k předmětům, které jsou citlivé na vlhko (obrazy).

Dnes se výrobci snaží, aby přístroje byly pokud možno univerzální a daly se do stylového pokoje zabudovat. Proto je najdete v různých barvách, přesto stále vede bílá a černá. Existují ale i speciální dětské zvlhčovače vzduchu ve tvaru zvířátek nebo pohádkových postaviček.

Cena

Při nákupu vemte v potaz, že nízká pořizovací cena ještě nemusí znamenat levný přístroj. V případě zvlhčovačů to platí dvojnásob. Nejlevnější parní zvlhčovače bývají k dostání za šest až osm set korun. Na druhou stranu, oproti dalším typům mají až dvojnásobnou spotřebu, která nízkou cenu vykompenzuje.Nejrozšířenější a nejrozmanitější skupinou jsou ultrazvukové zvlhčovače. Ty pořídíte v řádech od tisíce korun až po několik tisíc.

Co se značek týče, zárukou bezproblémového fungování a vysokého účinku, jsou prověření výrobci. Patří sem Phillips, Sencor, Medisana, Airbi, Clean Air Optima, Cuoghi, Franco a mnohé další.

Cena do 1 500 Kč: Patří sem parní zvlhčovače, které pořídíte kolem osmi set korun, klasické odparové zvlhčovače a také levné ultrazvukové. Očekávat od nich nemůžete žádný převratný výkon ani funkční výbavu. Jde o produkty určené pro nenáročné zákazníky.

Cena od 1 500 Kč do 5 000 Kč: Jestliže chcete jít cestou prověřených produktů, speciálních technologií a dalších zajímavých funkcí jako možnost využití aroma difuzéru, příhřevu, ale i měření vlhkosti v interiéru, je tato kategorie určená přímo vám.

Cena od 5 000 Kč do 15 000 Kč: Výrobky určené hlavně pro ty, kdo chtějí docílit požadované vlhkosti ve větších prostorách. To se odráží nejenom na dostatečném výkonu zvlhčovače vzduchu, ale také na větší kapacitě nádoby nad 6 litrů, výbavě v podání nočního režimu nebo praktického hygrostatu.

Jméno
Pro rodiny s dětmi
Chytrý
S přirozeným odparem
Designový
Do velkých prostor
Dostupná kvalita
Extra tichý
Česká značka
Image
Produkt
Beaba Air
Clean Air Optima CA-606
DELONGHI UHX 17
Duux Tag
Stadler Form Oskar Big
Guzzanti GZ 985
Philips HU4803/01
ETA Airco 0629
Kapacita vodní nádržky
2 l
5 l
1.6 l
2.5 l
6 l
5 l
2 l
4 l
Hmotnost
1.3 kg
3.4 kg
1.1 kg
1.4 kg
3.9 kg
2.8 kg
1.22 kg
Ionizátor
Typ zvlhčovače
ultrazvukové
s přirozeným odparem
ultrazvukové
s přirozeným odparem
ultrazvukové
ultrazvukové
ultrazvukové
Časovač
Doporučený prostor
160 m3
75 m3
250 m3
88 m3
25 m3
75 m3
Příkon
30 W
200 W
12 W
32 W
30 W
25 W
Hlučnost
25 dB
39 dB
46 dB
26 dB
30 dB
Cena ca. 1 600 CZK ca. 4 100 CZK ca. 1 100 CZK ca. 2 200 CZK ca. 6 000 CZK ca. 700 CZK ca. 2 800 CZK ca. 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena