Stahovák pružin

Snadná výměna tlumičů.

Autor: Cenovyradar | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Geko G30312 Stahovák pružin 260mm 2ks
90 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat stahovák pružin

  • Stahovák pružin využijete při výměně tlumičů u kol automobilů.
  • Jednotlivé stahováky se dělí podle způsobu ovládání.
  • Stahováky pružin se liší dle toho, na jaká typ vozu je budete používat.

Stahovák pružin - náš výběr

Stahováky pružin Geko

Stahováky pružin Yato

Stahováky pružin McPherson

Zobrazit kompletní nabídku Stahovák pružin

Jak vybrat stahovák pružin

Druh ovládání

Základní dělení spočívá ve stylu ovládání stahováku pružin.

  • Buď jde o zcela klasické manuální, kdy si potřebnou rozteč nastavíte za pomocí ruční síly a šroubu.
  • Pokud však stahovák pružin budete používat denně nebo snad i víckrát denně, rozhodně přijde vhod hydraulický stahovák pružin. Ten do požadovaného rozpětí nastavíte pomocí páky a hydraulika se již o vše postará sama. Netřeba dodávat, že tento typ stahováku pružin je mnohem příjemnější na používání. Stinnou stránkou budiž fakt, že je dle očekávání dražší. Také je třeba počítat s tím, že hydraulický stahovák pružin je těžší a hmotnost šplhá do několika desítek kilogramů.
Stahovák pružin
Geko G30312 Stahovák pružin 260mm 2ks
Typ Výhody Nevýhody
Manuální Nižší, pořizovací cena, nižší hmotnost Ruční nastavení, vhodný pro občasné použití
Hydraulický Snadnější nastavení, pohodlné používání Vyšší cena, větší hmotnost

Víte, že…?

Při výběru stahováku pružin věnujte pozornost především čelistem, konkrétně jejich rozevření. Každý výrobce by měl udávat dvě podstatné hodnoty, a to minimální a maximální rozteč čelistí. Tyto dvě hodnoty určují, v jakých roztečích dokáže daný roztahovák pracovat.

Určení

Stahováky pružin nejsou zcela obvyklým prvkem, který by potřeboval například každý vlastník automobilu. Ne každý totiž vozy dokáže opravovat, případně má čas se takové činnosti věnovat. Pokud si však na výměnu tlumičů troufáte, bude se vám stahovák pružin hodit. V případě některých konkrétních vozů jde dokonce o nezbytného pomocníka, bez kterého pružiny nelze ani vyměnit.

Stejně tak se stahováky pružin hodí do každé autodílny, neboť opravy tlumičů či jejich celá výměna je vcelku běžná oprava na jakémkoliv vozidle.

Stahováky pružin Geko
GEKO G02532 Stahovák pružin 120-325mm pro Mercedes-Benz, kufr

Stahováky pružin se liší dle toho, na jaké zařízení, respektive automobil je budete používat. Je nasnadě, že běžné typy jsou připraveny pro potřeby osobních automobilů. Existují však i typy pro dodávky a taktéž varianty pro nákladní automobily.

Sady

Kromě jednotlivých stahováků pružin můžete na trhu narazit také na celé sady, které vynikají komplexním využitím. V sadě se zpravidla nachází různé podkovy, které jsou určeny na různé druhy pružin. Podkovy mají různý průměr, který vždy míří na konkrétní pružinu. Díky sadě, která je obvykle prodávána v praktickém kuru, získáte širší možnosti použití na různé druhy automobilů.

Ceny

  • Stahováky pružin nejsou nijak nákladnou záležitostí a možná právě proto je najdeme i v domácích dílnách. Základní typy určené pro pružiny o délce do zhruba 300 milimetrů lze pořídit už od 300 Kč. Hovoříme samozřejmě o klasických mechanických typech. Cena se zvyšuje v případě, že potřebujete aplikaci na delší pružiny, například o délce 400 milimetrů. V tomto případě se bavíme o cenách kolem 600 Kč. Kolem t1 000 Kč jsou stahováky pružin vyrobené z robustnějších materiálů, které jsou z podstaty věci předurčeny spíše pro profesionálnější použití, kdy jsou například v denní permanenci.
Stahováky pružin Yato
Stahováky pružin tlumičů automobilů délka 280 mm Yato
  • Z mechanických a tedy ručně ovládaných stahovacích pružin lze doporučit například typy od výrobců ATX nebo GEKO.
  • Odlišná situace panuje kolem hydraulických stahováků pružin. Jak jsme si již řekli, jsou propracovanější a nepotřebují lidskou sílu, což ve výsledku znamená, že je jejich cena také vyšší. U hydraulických stahováků pružin si můžete nastavit vhodný průměr stahované pružiny. Nejlevnější modely začínají těsně nad hranicí 2 000 Kč.
  • Dražší hydraulické stahováky pružin stojí i více než 5 000 Kč a hodí se pro případy, kdy oceníte délku pružin nad hranicí 500 milimetrů. Přidanou hodnotou je například pohodlnější nožní ovládání. U těchto stahováků se předpokládá výhradně profesionální použití a především minimální nutnost manipulace, neboť mohou mít hmotnost přesahující 100 kilogramů. V případě hydraulických stahováků pružin se nejčastěji setkáte s výběrem značek McPherson nebo Carmax.
Stahováky pružin McPherson
Stahováky pružin pro nápravy McPherson, 380 mm, sada 2 ks, TA1351

Otázky a odpovědi

K čemu je stahovák pružin?

Oprava automobilu čas od času vyžaduje také výměnu tlumičů na každém kole. V těchto případech je však nezbytně nutné zafixovat pružinu. Právě pro tyto účely slouží stahováky pružin, bez kterých by často opravu, respektive výměnu nebylo možné ani uskutečnit. Vhodné stahováky pružin se tedy hodí v podstatě do každé autodílny, případně i pro domácího kutila, který si rád opravy na vlastním voze provádí sám.

Jak vybrat stahovák pružin?

Stahovák pružin vybírejte podle toho, jak často ho budete používat. Pro občasné použití si vystačíte s manuálním stahovákem, V autodílně se neobejdete bez hydraulického stahováku pružin.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku Stahovák pružin