Nejlepší stahováky pružin 2024 a jak vybrat

Snadná výměna tlumičů.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
YT-2536 Stahovák pružin MacPherson s vyměnitelnými čelistmi

Jak vybrat stahovák pružin

  • Stahovák pružin využijete při výměně tlumičů u kol automobilů.
  • Jednotlivé stahováky se dělí podle způsobu ovládání.
  • Stahováky pružin se liší dle toho, na jaká typ vozu je budete používat.

Stahovák pružin - náš výběr

Stahováky pružin Yato

Stahováky pružin McPherson

Zobrazit kompletní nabídku Stahovák pružin

Jak vybrat stahovák pružin

Druh ovládání

Základní dělení spočívá ve stylu ovládání stahováku pružin.

  • Buď jde o zcela klasické manuální, kdy si potřebnou rozteč nastavíte za pomocí ruční síly a šroubu.
  • Pokud však stahovák pružin budete používat denně nebo snad i víckrát denně, rozhodně přijde vhod hydraulický stahovák pružin. Ten do požadovaného rozpětí nastavíte pomocí páky a hydraulika se již o vše postará sama. Netřeba dodávat, že tento typ stahováku pružin je mnohem příjemnější na používání. Stinnou stránkou budiž fakt, že je dle očekávání dražší. Také je třeba počítat s tím, že hydraulický stahovák pružin je těžší a hmotnost šplhá do několika desítek kilogramů.
TypVýhodyNevýhody
ManuálníNižší, pořizovací cena, nižší hmotnostRuční nastavení, vhodný pro občasné použití
HydraulickýSnadnější nastavení, pohodlné používáníVyšší cena, větší hmotnost

Víte, že…?

Při výběru stahováku pružin věnujte pozornost především čelistem, konkrétně jejich rozevření. Každý výrobce by měl udávat dvě podstatné hodnoty, a to minimální a maximální rozteč čelistí. Tyto dvě hodnoty určují, v jakých roztečích dokáže daný roztahovák pracovat.

Pružina u vozu

Stahovák pružin nesmí chybět v žádné autoopravně, iStock /riwodot

Určení

Stahováky pružin nejsou zcela obvyklým prvkem, který by potřeboval například každý vlastník automobilu. Ne každý totiž vozy dokáže opravovat, případně má čas se takové činnosti věnovat. Pokud si však na výměnu tlumičů troufáte, bude se vám stahovák pružin hodit. V případě některých konkrétních vozů jde dokonce o nezbytného pomocníka, bez kterého pružiny nelze ani vyměnit.

Stahovák pružin
YT-2536 Stahovák pružin MacPherson s vyměnitelnými čelistmi

Stejně tak se stahováky pružin hodí do každé autodílny, neboť opravy tlumičů či jejich celá výměna je vcelku běžná oprava na jakémkoliv vozidle.

Stahováky pružin se liší dle toho, na jaké zařízení, respektive automobil je budete používat. Je nasnadě, že běžné typy jsou připraveny pro potřeby osobních automobilů. Existují však i typy pro dodávky a taktéž varianty pro nákladní automobily.

Sady

Kromě jednotlivých stahováků pružin můžete na trhu narazit také na celé sady, které vynikají komplexním využitím. V sadě se zpravidla nachází různé podkovy, které jsou určeny na různé druhy pružin. Podkovy mají různý průměr, který vždy míří na konkrétní pružinu. Díky sadě, která je obvykle prodávána v praktickém kuru, získáte širší možnosti použití na různé druhy automobilů.

Pružina u auta

Stahovák pružin můžete koupit samostatně i v sadě, iStock /izanbar

Ceny

  • Stahováky pružin nejsou nijak nákladnou záležitostí a možná právě proto je najdeme i v domácích dílnách. Základní typy určené pro pružiny o délce do zhruba 300 milimetrů lze pořídit už od 300 Kč. Hovoříme samozřejmě o klasických mechanických typech. Cena se zvyšuje v případě, že potřebujete aplikaci na delší pružiny, například o délce 400 milimetrů. V tomto případě se bavíme o cenách kolem 600 Kč. Kolem t1 000 Kč jsou stahováky pružin vyrobené z robustnějších materiálů, které jsou z podstaty věci předurčeny spíše pro profesionálnější použití, kdy jsou například v denní permanenci.
  • Z mechanických a tedy ručně ovládaných stahovacích pružin lze doporučit například typy od výrobců ATX nebo GEKO.
  • Odlišná situace panuje kolem hydraulických stahováků pružin. Jak jsme si již řekli, jsou propracovanější a nepotřebují lidskou sílu, což ve výsledku znamená, že je jejich cena také vyšší. U hydraulických stahováků pružin si můžete nastavit vhodný průměr stahované pružiny. Nejlevnější modely začínají těsně nad hranicí 2 000 Kč.
  • Dražší hydraulické stahováky pružin stojí i více než 5 000 Kč a hodí se pro případy, kdy oceníte délku pružin nad hranicí 500 milimetrů. Přidanou hodnotou je například pohodlnější nožní ovládání. U těchto stahováků se předpokládá výhradně profesionální použití a především minimální nutnost manipulace, neboť mohou mít hmotnost přesahující 100 kilogramů. V případě hydraulických stahováků pružin se nejčastěji setkáte s výběrem značek McPherson nebo Carmax.

Otázky a odpovědi

K čemu je stahovák pružin?

Oprava automobilu čas od času vyžaduje také výměnu tlumičů na každém kole. V těchto případech je však nezbytně nutné zafixovat pružinu. Právě pro tyto účely slouží stahováky pružin, bez kterých by často opravu, respektive výměnu nebylo možné ani uskutečnit. Vhodné stahováky pružin se tedy hodí v podstatě do každé autodílny, případně i pro domácího kutila, který si rád opravy na vlastním voze provádí sám.

Jak vybrat stahovák pružin?

Stahovák pružin vybírejte podle toho, jak často ho budete používat. Pro občasné použití si vystačíte s manuálním stahovákem, V autodílně se neobejdete bez hydraulického stahováku pružin.
Zobrazit kompletní nabídku Stahovák pružin