Nejlepší digitální manometry 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Onpira Digitální měřič tlaku pneumatik / manometr

Jak vybrat digitální manometr

 • Manometry jsou přístroje pro měření tlaku. Vyrábí se ve dvou základních provedeních a to jako manuální nebo digitální přístroje. Typů manometrů je pak celá řada a souvisí s účelem jejich použití.
 • Důležitou součástí digitálním manometrů je displej. Jeho vlastnosti mají vliv na dobrou čitelnost údajů. Jedná se zejména o podsvícení nebo jeho velikost. Jednotlivé modely mohou zobrazovat různé údaje.
 • Z technických parametrů je důležitý rozsah měření. Ten se u jednotlivých modelů liší s ohledem na typ manometru a účel jeho použití. Dalším podstatným kritériem je jeho přesnost.

Digitální manometr - náš výběr

Onpira Digitální měřič tlaku pneumatik / manometr
Výrobce: Onpira
Zobrazit více
Onpira manometr na měření tlaku v pneumatikách je kompaktní a ergonomicky navržený. Konstrukce je z oceli a mechanické pružné gumy, hadička měří 18 cm. Tlak se zobrazí až po zmáčknutí tlačítka, minimalizující ztrátu vzduchu. Umožňuje přepínání mezi 4 typy měření: Bar, PSI, KG/CM² a KPA. Napájení je baterií CR2032.
Zobrazit méně
GAV MANOMETR DIGITÁLNÍ ZADNÍ PŘIPOJENÍ 1/8
Výrobce: GAV
Zobrazit více
GAV MANOMETR DIGITÁLNÍ ZADNÍ PŘIPOJENÍ 1/8" M005 je specifický zařízení pro měření tlaku. Jeho velikost nashopisuje 45 x 45 mm, což je kompaktní rozměr. Měřicí rozsah tohoto manometru je 0-16 BAR a jeho konektivita je realizována prostřednictvím 1/8" zadního připojení.
Zobrazit méně

Digitální manometry Compass

Zobrazit kompletní nabídku Digitální manometr

Jak vybrat digitální manometr

Digitální versus manuální manometr

Manometr se obecně používá k měření tlaku plynu nebo kapaliny. Existuje jich celá řada a mohou mít také různá označení (barometr, aneroid apod.). Klasický manometr se velmi často používá pro měření tlaku vzduchu v pneumatikách.

Digitální manometr

Tlak v pneumatikách můžete měřit digitálním nebo manuálním manometrem, iStock / Анатолий Тушенцов


Existují dva základní typy a to manuální a digitální. Základní rozdíl je v pořizovací cena, která je u manuálních modelů nižší. Také se traduje, že tato varianta je více přesná. Moderní digitální přístroje jsou ale sestrojeny tak, aby byla odchylka při nepřesném odečítání minimální, takže toto již nemusí být zcela pravdivý argument. Digitální přístroje se navíc vyznačují snadnou obsluhou, disponují pamětí pro záznamy měření a protokolem o prováděných zkouškách.

Typ manometruVýhodyNevýhody
ManuálníNižší pořizovací cenaZařízení může být citlivější na vlhkost
 Přesné měření 
 Jednoduchá konstrukce 
DigitálníSnadná obsluhaVyšší pořizovací cena
 Paměť záznamů měření 
 Minimální odchylky při odečtech 

Víte, že…?

Barometr nebo např. aneroid jsou speciální typy manografů, které slouží k měření atmosférického tlaku. Barograf mimo měření zprostředkovává také záznam průběhu atmosférického tlaku.

Typy manometrů podle účelu použití

Jak už bylo předesláno, manometr je přístroj k měření tlaku a kapaliny, ale také se tímto pojmem označuje přístroj k měření tlaku vzduchu. Manometry se speciálním využitím mohou mít také vlastní názvy. Příkladem je barometr nebo barograf, který slouží k měření atmosférického tlaku. V běžném životě se manometry používají např. v těchto oblastech a k těmto účelům:

 • Měření tlaku vzduchu v pneumatikách (automobil, kolo)
 • Přístroje ke zkoušce těsnosti plynových potrubí, plynoměrů a plynových spotřebičů
 • Manometry pro měření tahu v komínech
 • Manometry pro potápěče – informují o tlaku vody, ale i hloubce apod.
Digitální manometr
Onpira Digitální měřič tlaku pneumatik / manometr

Při výběru manometru je vždy nutné respektovat účel jejich použití. Např. u modelů, které jsou určeny k měření plynu, nelze očekávat, že budou stejnou funkci plnit i v případě kapalin a naopak.

Displej

Displej je důležitou součástí každého digitálního přístroje. V jeho případě je základní vlastností dobrá čitelnost zobrazených údajů. Toto souvisí zejména s kvalitním podsvícením nebo velikostí displeje. Podsvícení hraje důležitou roli zejména při snížených světelných podmínkách. Jednotlivé přístroje se také mohou lišit tím, jaká data jsou na displeji zobrazena. Vždy ale platí, že čitelnost údajů je přesnější na rozdíl od manuálních přístrojů, kde je hodnota zobrazena pomocí ručičky.

Jaký rozsah měření zvolit

Rozsah měření patří mezi základní parametry u všech manometrů. V případě digitálních modelů se hodnoty pohybují standardně do cca 12 bar, ale může to být samozřejmě více.
Optimální rozsah měření je ale dán účelem používání manometru.

 • Pro kontrolu pneumatik jsou standardní přístroje naprosto dostačující, protože u většiny osobních automobilů se doporučuje tlak cca 2,3 baru. Rozdíly pak mohou být při větším zatížení automobilu. Konkrétní údaje o optimálním tlaku lze nalézt v uživatelských příručkách, ale i na internetu.
 • Speciální manometry, jako jsou přístroje určené pro potápěče, mívají rozsah měření až do hodnot kolem 300 bar.
Měření tlaku manometrem

Při výběrru věnujte pozornost rozsahu a přesnosti měření, iStock / Aleksandr Zyablitskiy

Přesnost digitálních tlakoměrů

Digitální manometry Compass
Compass Pneuměřič 2in1

Přesnost těchto přístrojů je velmi důležitým kritériem. Dříve byly za přesnější považovány tlakoměry mechanické. V současné době již tomu tak není a i v kategorii digitálních nanometrů lze vybírat mezi velmi přesnými přístroji. Nicméně je nutné podoktnou, že s přesností manometru roste i jeho cena. Nejkvalitnější přístroje pak mohou mít odchylku měření pouze 0,05 % z plného rozsahu měření.

Za jakých podmínek manometr pracovat

Mimo základní technické údaje je vhodné se zaměřit také na to, jaké podmínky musí být splněny proto, aby bylo možné přístroj použít. Na výsledné hodnoty může mít např. vliv:

 • Okolní teplota – u jednotlivých přístrojů může být uvedena jak provozní teplota, tak v teplota vhodná pro skladování přístroje
 • Vlhkost – týká se zejména přístrojů pro měření tlaku vody, které musí splňovat určité stupně krytí

Otázky a odpovědi

Jak vybrat digitální manometr?

Digitální manometry se v první řadě vybírají podle typu, tedy účelu použití. Důležitou součástí je displej, který by měl být dostatečně čitelný. Mezi základní technické parametry patří rozsah měření a přesnost přístroje.

Je nutné manometry kalibrovat?

Kalibrace opět souvisí s použitím manometrů. Přístroje, které jsou používány pro profesní účely, je nutné pravidelně kontrolovat a tedy i kalibrovat.
Zobrazit kompletní nabídku Digitální manometr