Airbag vesta

Příslušenství pro motorkáře.

ca. 14 300 CZK
ca. 16 000 CZK
ca. 10 000 CZK
ca. 13 500 CZK

Jak vybrat airbag vestu

  • Každý, kdo si sedá na motocykl, musí v první řadě myslet na bezpečnost. Tu, vedle opatrné jízdy, zajišťuje např. kvalitní motorkářské oblečení, helma a další doplňky.
  • Airbag zná každý jako bezpečnostní prvek, který je standardní výbavou téměř každého automobilu.
  • O airbagu se ale začíná mluvit i v souvislosti s jízdou na motorce a to díky speciálním vestám, které mají tento bezpečnostní prvek integrován.

Typy

Možná se zdá být logické umístit airbag přímo na motorku před samotného jezdce. Jenže v případě, že opravdu dojde k nehodě, dojde pravděpodobně také k pádu motorkáře mimo jeho vozidlo a tím pádem bude taková pomoc naprosto k ničemu. Druhá varianta je umístění airbagu přímo na jezdce.

Typ airbagu Popis
Na motorku Tento typ existuje pouze jeden a jejím výrobcem je značka Honda, která ho umístila na jeden ze svých cestovních modelů již v roce 2006; je umístěn vepředu tam, kde standardně bývá palivová nádrž; při čelním nárazu brání airbag poranění o řídítka nebo o cokoli jiného před jezdcem
Vesty, bundy Airbag se na foukne přímo na trupu jezdce; může se jednat přímo o svrchní bundu nebo kombinézu, ale také o samostatnou vestu, která se obléká na motorkářské oblečení

Víte, že…?

Jezdec musí sedět od airbagu dostatečně daleko. Důvodem je, že by mělo dojít k jeho úplnému nafouknutí. K samotnému styku s airbagem může dojít teprve ve chvíli, kdy se začíná vyfukovat. To je také důvod, proč airbagy na motorky výrobce nedávají. Na celé řadě modelů motorek sedí jezdec v náklonu v před, takže by byl pro ně nebezpečný.

S bombičkou
Airbag vesta Helite Turtle 2

Nafouknutí

Aby byl airbag na vestě opravdu bezpečný, je důležité správně určit dobu, kdy by se měl nafouknout. Na našem trhu najdete z konstrukčního hlediska dvě varianty, jak k aktivaci airbagu dochází.

Trhačka

Jedná se o velmi jednoduchý mechanický systém, který sází na fyzické propojení s motocyklem. Trhačka je šňůra, která se připojí k pevné části stroje. Když dojde k pádu z motorky, vyškubne se a tím aktivuje patronu, která nafoukne vzduchový vak kolem těla jezdce. Vak zajišťuje ochranu celého hrudního koše, klíční kosti, břicha i zad. Některé modely mohou mít nafukovací límec, který chrání krční páteř. Nevýhody tohoto systému jsou:
Neustálé připojování a odpojování vždy, když potřebujete zastavit a slézt z motorky
K aktivaci airbagu může dojít i při malém pádu, kdy nemusí být ani potřeba

Elektronika

Jedná se o modernější technologii, u které není nutné fyzické propojení s motorkou. O aktivaci airbagu v tomto případě rozhoduje chytrá elektronika, která je poháněna bateriemi. Vesty fungují na základě dat ze snímačů a gyroskopů, které jsou umístěny na těle jezdce. Ty následně vyhodnocují, jestli je třeba airbag aktivovat nebo nikoli. U tohoto systému musíte počítat s vyšší pořizovací cenou.

Vystřelovací
Airbagová vesta Alpinestars Tech-Air 5

Víte, že…?

Předchůdce tohoto typu vesty byl vyroben zhruba před 45 lety. Tato „nafouknutá bunda“ chránila jezdce při pádu z koně. Bundy byly opatřeny právě tzv. „trhačkou“, která se připojila k sedlu. Při pádu se díky ní vytrhla pojistka z plynové bombičky, která vestu následně nafoukla.

Materiál

Pro výrobu tohoto typu vest se používá prakticky stejný materiál jako u klasického motorkářského oblečení. Záleží tedy jen na vás, co vám nejlépe vyhovuje. Samozřejmě dochází k nejrůznějším kombinacím materiálu. Některé vesty, stejně jako helmy, mohou mít zvenčí tvrdou skořápku a měkký materiál uvnitř, což zajišťuje větší bezpečnost při nárazu.

  • Textil – široká škála barev, střihů; pohodlnější díky volnějšímu střihu; materiál se lépe přizpůsobí vlivům počasí (déšť, vítr, horko)
  • Kůže – vysoká odolnost proti prodření; neprodyšná; není odolná vůči dešti
Stylová
Vesta Bering Airbag C-protect Air

Design

Vzhled vesty se odvíjí od zvoleného materiálu. Nejčastěji se setkáte s černou variantou, případně její kombinací s jinými barvami, často opatřeny logem. Druhá nejčastější možnost jsou vesty reflexní ve žlutém nebo oranžovém provedení.

Výrobci a ceny

Mezi výrobce těchto vest patří např. Helite, Hit-Air, Held nebo Alpinestars.

  • Nejlevnější modely stojí cca 10000 Kč. Do částky 15000 Kč koupíte téměř výhradně vesty, které fungují na principu trhačky.
  • Od 15000 Kč se již začínají objevovat také vesty, které fungují na základě elektronických senzorů. Nejdražší modely koupíte i za 30000 Kč.
  • Někteří prodejci nabízí také zvýhodněné sety, které tvoří airbagová vesta a jiná část oblečení, nejčastěji motorkářská bunda, která je pod vestu vhodná. Zde se ale výhradně jedná o vesty s trhačkou.
Nafukovací
Airbag vesta Held Air Vest

Další možností je zapůjčení tohoto bezpečnostního vybavení. Tato možnost ale zatím ještě není tak častá. Nabízí např. M-style.cz nebo Bikers Crown Chlumec. Ceny půjčovného jsou zcela v kompetenci prodejců.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat airbag vestu?

Velikost a vzhled vesty budete vybírat podle svých potřeb, mnohem důležitější je však zvolit správný způsob nafouknutí. Jednodušší nafouknutí Vám zajistí elektronický způsob nafouknutí. V případě, kdy chytrá elektronika vyhodnotí nebezpečí, nafoukne se vesta sama.

Jak velké vesty je možné koupit?

Velikosti je nutné ověřit u každého modelu zvlášť. Někteří výrobci nabízí klasické označení S – 3XL, u jiných se pak setkáte s univerzální velikostí nebo s omezeným počtem, případně nabízí pro nadměrné velikosti rozšiřující příslušenství.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
S bombičkou
Vystřelovací
Stylová
Nafukovací
Image
Produkt
Airbag vesta Helite Turtle 2
Airbagová vesta Alpinestars Tech-Air 5
Vesta Bering Airbag C-protect Air
Airbag vesta Held Air Vest
Cena ca. 14 300 CZK ca. 16 000 CZK ca. 10 000 CZK ca. 13 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.