Nejlepší airbag vesty 2024 a jak vybrat

Příslušenství pro motorkáře.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Únor 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Airbag vesta Hit-Air MLV
94 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat airbag vestu

 • Každý, kdo si sedá na motocykl, musí v první řadě myslet na bezpečnost. Tu, vedle opatrné jízdy, zajišťuje např. kvalitní motorkářské oblečení, helma a další doplňky.
 • Airbag zná každý jako bezpečnostní prvek, který je standardní výbavou téměř každého automobilu.
 • O airbagu se ale začíná mluvit i v souvislosti s jízdou na motorce a to díky speciálním vestám, které mají tento bezpečnostní prvek integrován.

Airbag vesta - náš výběr

Airbag vesta Helite GP AIR 2
Výrobce: Helite
Určení chrániče: airbagové vesty
Materiál: Kůže

Airbag vesty Helite

Airbag vesty Hit-air- MLV

Zobrazit kompletní nabídku airbagových vest

Jak vybrat airbag vestu

 • Každý, kdo si sedá na motocykl, musí v první řadě myslet na bezpečnost. Tu, vedle opatrné jízdy, zajišťuje např. kvalitní motorkářské oblečení, helma a další doplňky.
 • Airbag zná každý jako bezpečnostní prvek, který je standardní výbavou téměř každého automobilu.
 • O airbagu se ale začíná mluvit i v souvislosti s jízdou na motorce a to díky speciálním vestám, které mají tento bezpečnostní prvek integrován.

Typy

Možná se zdá být logické umístit airbag přímo na motorku před samotného jezdce. Jenže v případě, že opravdu dojde k nehodě, dojde pravděpodobně také k pádu motorkáře mimo jeho vozidlo a tím pádem bude taková pomoc naprosto k ničemu. Druhá varianta je umístění airbagu přímo na jezdce.

Typ airbaguPopis
Na motorkuTento typ existuje pouze jeden a jejím výrobcem je značka Honda, která ho umístila na jeden ze svých cestovních modelů již v roce 2006; je umístěn vepředu tam, kde standardně bývá palivová nádrž; při čelním nárazu brání airbag poranění o řídítka nebo o cokoli jiného před jezdcem
Vesty, bundyAirbag se na foukne přímo na trupu jezdce; může se jednat přímo o svrchní bundu nebo kombinézu, ale také o samostatnou vestu, která se obléká na motorkářské oblečení

Víte, že…?

Jezdec musí sedět od airbagu dostatečně daleko. Důvodem je, že by mělo dojít k jeho úplnému nafouknutí. K samotnému styku s airbagem může dojít teprve ve chvíli, kdy se začíná vyfukovat. To je také důvod, proč airbagy na motorky výrobce nedávají. Na celé řadě modelů motorek sedí jezdec v náklonu v před, takže by byl pro ně nebezpečný.

Motorkáři na silnici

Bezpečnostní vesta se vyplatí zejména při rychlé jízdě, iStock / KucherAV

Nafouknutí

Aby byl airbag na vestě opravdu bezpečný, je důležité správně určit dobu, kdy by se měl nafouknout. Na našem trhu najdete z konstrukčního hlediska dvě varianty, jak k aktivaci airbagu dochází.

Trhačka

Airbag vesta
Airbag vesta Hit-Air MLV

Jedná se o velmi jednoduchý mechanický systém, který sází na fyzické propojení s motocyklem. Trhačka je šňůra, která se připojí k pevné části stroje. Když dojde k pádu z motorky, vyškubne se a tím aktivuje patronu, která nafoukne vzduchový vak kolem těla jezdce. Vak zajišťuje ochranu celého hrudního koše, klíční kosti, břicha i zad. Některé modely mohou mít nafukovací límec, který chrání krční páteř. Nevýhody tohoto systému jsou:
Neustálé připojování a odpojování vždy, když potřebujete zastavit a slézt z motorky
K aktivaci airbagu může dojít i při malém pádu, kdy nemusí být ani potřeba

Elektronika

Jedná se o modernější technologii, u které není nutné fyzické propojení s motorkou. O aktivaci airbagu v tomto případě rozhoduje chytrá elektronika, která je poháněna bateriemi. Vesty fungují na základě dat ze snímačů a gyroskopů, které jsou umístěny na těle jezdce. Ty následně vyhodnocují, jestli je třeba airbag aktivovat nebo nikoli. U tohoto systému musíte počítat s vyšší pořizovací cenou.

Víte, že…?

Předchůdce tohoto typu vesty byl vyroben zhruba před 45 lety. Tato „nafouknutá bunda“ chránila jezdce při pádu z koně. Bundy byly opatřeny právě tzv. „trhačkou“, která se připojila k sedlu. Při pádu se díky ní vytrhla pojistka z plynové bombičky, která vestu následně nafoukla.

Materiál

Airbag vesty Helite
Airbag vesta Helite Turtle 2

Pro výrobu tohoto typu vest se používá prakticky stejný materiál jako u klasického motorkářského oblečení. Záleží tedy jen na vás, co vám nejlépe vyhovuje. Samozřejmě dochází k nejrůznějším kombinacím materiálu. Některé vesty, stejně jako helmy, mohou mít zvenčí tvrdou skořápku a měkký materiál uvnitř, což zajišťuje větší bezpečnost při nárazu.

 • Textil – široká škála barev, střihů; pohodlnější díky volnějšímu střihu; materiál se lépe přizpůsobí vlivům počasí (déšť, vítr, horko)
 • Kůže – vysoká odolnost proti prodření; neprodyšná; není odolná vůči dešti
Motorkář za jízdy

Koupit můžete jednoduchou textilní nebo stylovou koženou vestu, iStock / Merpics

Design

Vzhled vesty se odvíjí od zvoleného materiálu. Nejčastěji se setkáte s černou variantou, případně její kombinací s jinými barvami, často opatřeny logem. Druhá nejčastější možnost jsou vesty reflexní ve žlutém nebo oranžovém provedení.

Výrobci a ceny

Mezi výrobce těchto vest patří např. Helite, Hit-Air, Held nebo Alpinestars.

 • Nejlevnější modely stojí cca 10000 Kč. Do částky 15000 Kč koupíte téměř výhradně vesty, které fungují na principu trhačky.
 • Od 15000 Kč se již začínají objevovat také vesty, které fungují na základě elektronických senzorů. Nejdražší modely koupíte i za 30000 Kč.
 • Někteří prodejci nabízí také zvýhodněné sety, které tvoří airbagová vesta a jiná část oblečení, nejčastěji motorkářská bunda, která je pod vestu vhodná. Zde se ale výhradně jedná o vesty s trhačkou.
Airbag vesty Hit-air- MLV
airbag vesta Hit-Air MLV 2

Další možností je zapůjčení tohoto bezpečnostního vybavení. Tato možnost ale zatím ještě není tak častá. Nabízí např. M-style.cz nebo Bikers Crown Chlumec. Ceny půjčovného jsou zcela v kompetenci prodejců.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat airbag vestu?

Velikost a vzhled vesty budete vybírat podle svých potřeb, mnohem důležitější je však zvolit správný způsob nafouknutí. Jednodušší nafouknutí Vám zajistí elektronický způsob nafouknutí. V případě, kdy chytrá elektronika vyhodnotí nebezpečí, nafoukne se vesta sama.

Jak velké vesty je možné koupit?

Velikosti je nutné ověřit u každého modelu zvlášť. Někteří výrobci nabízí klasické označení S – 3XL, u jiných se pak setkáte s univerzální velikostí nebo s omezeným počtem, případně nabízí pro nadměrné velikosti rozšiřující příslušenství.
Zobrazit kompletní nabídku airbagových vest