Aku čerpadlo

Sudová čerpadla.

ca. 1 800 CZK
ca. 1 400 CZK
ca. 1 600 CZK
ca. 3 000 CZK
ca. 6 200 CZK
ca. 1 400 CZK

Jak vybrat aku čerpadlo

  • Při výběru aku čerpadla zvažte, jaký druh vody budete chtít primárně čerpat.
  • Zohlednit je nutné také hloubku, odkud budete vodu čerpat.
  • Zvolit je nutné také umístění aku čerpadla, a to zda půjde do vrtu nebo do studny.

Umístění

Aku čerpadla často figurují jako čerpadla na odčerpávání vody z nějaké konkrétní hloubky. V základu se proto rozlišuje, kam aku čerpadlo umístíte.

Do vrtu

Aku čerpadlo umístěné do vrtu je nutné vybírat dle toho, jak je samotný vrt široky, respektive jaký má průměr. Tento údaj se vždy udává v milimetrech. Standardní vrty pro například rodinné domy mívají průměr od 75 milimetrů do 100 milimetrů. Pro větší zástavby či průmyslové lokace jsou vrty výrazně širší a přesahují i průměr 200 milimetrů. Samotné čerpadlo musí jít do vrtu snadno zapustit, ale současně jej rozhodně nesmí ucpat. Mezi stěnou vrtu a samotným čerpadlem by vždy měla zůstat alespoň tenká mezera.

Výkonné
Einhell GE-PP 18 RB Li aku Power-X-Change 4170429

Do studny

V případě umístění aku čerpadla do studny zpravidla nejste nijak limitováni průměrem čerpadla. Běžně se totiž průměr studny pohybuje i kolem 100 centimetrů, tedy takřka desetkrát více než v případě vrtů.

Konstrukce

Velice důležitým parametrem při výběru aku čerpadla je jeho konstrukce. Od té se totiž následně odvíjí možné příslušenství a způsob jeho instalace.

Odstředivá čerpadla

Odstředivá čerpadla fungují na principu oběžného kola, které pohání vodu dopředu. Pakliže se znásobí počet oběžných kol, lze dosáhnout libovolného výtlaku. Výhodou odstředivého typu aku čerpadel je možnost plynulé regulace jejich výkonu. Odstředivá aku čerpadla platí za moderní a cenově dostupné řešení.

Kvalitní
Güde Aku 18-0

Vřetenová čerpadla

Vřetenová čerpadla pracují s vřetenem a startorem. Tento typ konstrukce je méně vyhledávaný, protože takováto aku čerpadla mají omezený výtlak. Na druhou stranu si vřetenová čerpadla snadno poradí s přítomností písku či dalších abrazivních části v odčerpávané vodě.

Vibrační čerpadla

Jedná se o okrajový typ aku čerpadel, který se používá jen při časově omezeném režimu. Typicky například při napouštění nádrží, sudů nebo zalévání zahrady. Dokáží odčerpávat vodu na delší vzdálenost. Nevýhodou je menší průtok vody a také vyšší hlučnost při běhu. Při provozu musí být vždy zcela ponořené do vody a je možné čerpat pouze čistou vodu.

Voda

Aku čerpadla jsou jsou vhodná pro čerpání odlišných vod. Kromě vod čistých, jako bývá pitná a užitková, jsou samozřejmě i vody různě znečištěné. Velmi specifické nároky je pak nutné mít při čerpání výhradně pitné vody, kdy musí mít i zahradní čerpadla nezbytné atesty, aby voda nebyla přečerpáváním nijak kontaminována.

Dostupné
AQUACUP AcuRAIN 50, aku není potřeba el. proud
  • pitná voda: využívá se povrchové odstředivé zahradní čerpadlo nebo ponorné čerpadlo
  • užitková voda: čerpání vody z rybníků nebo řek se hodí pomocí zahradního čerpadla automat se sacím košem bránícím vniknutí nečistot, typicky tak jde o kalová zahradní čerpadla
  • splašková voda: kalové čerpadlo s řezákem je vhodné pro přečerpání splaškové vody je vhodné mít vysoce odolná zahradní čerpadla s nerezovou či litinovou konstrukcí
Typ aku čerpadla Výhody Nevýhody
odstředivá plynulá regulace výkonu složitější konstrukce
vřetenová poradí si se znečištěnou vodou omezený výtlak
vibrační odčerpají na velké vzdálenosti omezená doba využívání

Hloubka

Při výběru nového aku čerpadla je také nutné zvážit, z jaké obvyklé hloubky budete vodu vyčerpávat. Pakliže budete čerpat vodu z vrtu či studny, kde je stabilně dostatečná hloubka vody, můžete určitě volit ponorná zahradní čerpadla, kterým nedělá problém ani čerpání z 8metrové hloubky. Jen musí být vždy celá ponořena. Neméně vhodná jsou však i povrchová aku čerpadla, z nichž některé modely rovněž nemají problém s hloubkou kolem 8 metrů.

Výtlak

Velmi důležitými parametry při výběru nového aku čerpadla jsou výtlak a průtok. Tyto dvě hodnoty nám totiž sdělují, kolik dokáže aku čerpadlo dopravit vody za konkrétní čas a pod jakým tlakem. Hodnoty uváděné výrobci jsou vždy maximální, kterých zpravidla nelze dosáhnout, neboť vznikají ztráty. Ty vznikají nejen hloubkou, odkud budete vodu čerpat, ale také vzdáleností.

Prověřená značka
Bosch GardenPump 0.600.8C4.200

Ceny

  • Ceny aku čerpadel se liší primárně tím, jaký výtlak a průtok daný model nabízí. Naštěstí nejde o v základu o drahá zařízení a nenáročným uživatelům budou stačit modely s výtlakem 11 metrů, které lze pořídit například od hranice 2 000 Kč.
  • Náročnější uživatelé sáhnou po typech aku čerpadel s výtlakem nad 15 metrů a cenou kolem 4 000 Kč. V případě průtoku je to podobné, aku čerpadla s průtokem kolem 20 litrů pořídíte od 2 000 Kč, modely s průtokem 90 litrů stojí i přes 4 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jakou vodu lze zahradními čerpadly přečerpávat?

Aku čerpadly můžete čerpat jak vodu čistou, kam spadá pitná i užitková, tak vodu splaškovou, která může být velmi znečištěná. Liší se však druhy aku čerpadel. Například vřetenová čerpadla si poradí s pískem a dalšími částicemi v odčerpávané vodě.

Jakým parametrům věnovat největší pozornost?

Před výběrem aku čerpadla se zaměřte především na výtlak a průtok aku čerpadel. Tyto dvě hodnoty vám totiž sdělí, z jaké hloubky a na jakou vzdálenost budete moci vodu čerpat. Mějte na paměti, že údaje jsou vždy maximální při ideálních podmínkách. V běžném provozu vznikají ztráty, například převýšením a vzdáleností.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Výkonné
Kvalitní
Dostupné
Prověřená značka
Automatické vypínání
Teleskopická výtlačná trubice
Image
Produkt
Einhell GE-PP 18 RB Li aku Power-X-Change 4170429
Güde Aku 18-0
AQUACUP AcuRAIN 50, aku není potřeba el. proud
Bosch GardenPump 0.600.8C4.200
Milwaukee M18 BTP-0
Güde RFP 12-201-04 58492
Cena ca. 1 800 CZK ca. 1 400 CZK ca. 1 600 CZK ca. 3 000 CZK ca. 6 200 CZK ca. 1 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.