10 nejlepších akumulátorových čerpadel 2023

Sudová čerpadla.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Einhell GE-SP 18 Li aku Power-X-Change 4181500

Jak vybrat aku čerpadlo

  • Při výběru aku čerpadla zvažte, jaký druh vody budete chtít primárně čerpat.
  • Zohlednit je nutné také hloubku, odkud budete vodu čerpat.
  • Zvolit je nutné také umístění aku čerpadla, a to zda půjde do vrtu nebo do studny.

Aku čerpadlo - náš výběr

Einhell GE-SP 18 Li aku Power-X-Change 4181500
přečíst recenzi
Výrobce: EINHELL
Druh čerpadla: ponorná
Maximální čerpané množství: 5000 l/hod
Maximální ponorná hloubka: 4 m
Aquacup AcuRAIN 50, aku není potřeba el. proud
přečíst recenzi
Výrobce: Aquacup
Druh čerpadla: ponorná
Dopravní výška: 11 m
Výtlačná výška (výtlak): 11 m
Proteco 10.86-CS-050-AKU
přečíst recenzi
Výrobce: Proteco
Typ čerpadla: sudová
Druh čerpadla: ponorná
Maximální čerpané množství: 1500 l/hod
Makita DVP180Z Li-ion 18V
přečíst recenzi
Výrobce: Makita
Napětí: 18 V
Napájení čerpadla: akumulátorové
Napětí akumulátoru: 18 V
Milwaukee M18 BTP-0
přečíst recenzi
Výrobce: Milwaukee
Typ čerpadla: zahradní
Maximální čerpané množství: 1817 l/hod
Výtlačná výška (výtlak): 23 m

Aku čerpadla do sudu

Güde VT 55 V73800
přečíst recenzi
Výrobce: GÜDE
Typ čerpadla: sudová
Napájení čerpadla: ruční
Na naftu: ano
Kärcher BP 1 Barrel Set 1.645-465.0
přečíst recenzi
Výrobce: Kärcher
Typ čerpadla: sudová
Druh čerpadla: ponorná
Maximální čerpané množství: 3800 l/hod
Güde RFP 12-201-04 58492
přečíst recenzi
Výrobce: GÜDE
Typ čerpadla: sudová
Druh čerpadla: ponorná
Maximální čerpané množství: 1.5 l/hod
Gardena 4700/2 inox automatic 1766-20
přečíst recenzi
Výrobce: GARDENA
Typ čerpadla: sudová
Druh čerpadla: ponorná
Maximální čerpané množství: 4700 l/hod
Fieldmann FVC 3002-ED
přečíst recenzi
Výrobce: Fieldmann
Typ čerpadla: sudová
Druh čerpadla: ponorná
Maximální čerpané množství: 2000 l/hod
Zobrazit kompletní nabídku akumulátorových čerpadel

Jak vybrat aku čerpadlo

Umístění

Aku čerpadla často figurují jako čerpadla na odčerpávání vody z nějaké konkrétní hloubky. V základu se proto rozlišuje, kam aku čerpadlo umístíte.

Do vrtu

Aku čerpadlo umístěné do vrtu je nutné vybírat dle toho, jak je samotný vrt široky, respektive jaký má průměr. Tento údaj se vždy udává v milimetrech. Standardní vrty pro například rodinné domy mívají průměr od 75 milimetrů do 100 milimetrů. Pro větší zástavby či průmyslové lokace jsou vrty výrazně širší a přesahují i průměr 200 milimetrů. Samotné čerpadlo musí jít do vrtu snadno zapustit, ale současně jej rozhodně nesmí ucpat. Mezi stěnou vrtu a samotným čerpadlem by vždy měla zůstat alespoň tenká mezera.

Aku čerpadlo
Einhell GE-SP 18 Li aku Power-X-Change 4181500

Do studny

V případě umístění aku čerpadla do studny zpravidla nejste nijak limitováni průměrem čerpadla. Běžně se totiž průměr studny pohybuje i kolem 100 centimetrů, tedy takřka desetkrát více než v případě vrtů.

Konstrukce

Velice důležitým parametrem při výběru aku čerpadla je jeho konstrukce. Od té se totiž následně odvíjí možné příslušenství a způsob jeho instalace.

Odstředivá čerpadla

Odstředivá čerpadla fungují na principu oběžného kola, které pohání vodu dopředu. Pakliže se znásobí počet oběžných kol, lze dosáhnout libovolného výtlaku. Výhodou odstředivého typu aku čerpadel je možnost plynulé regulace jejich výkonu. Odstředivá aku čerpadla platí za moderní a cenově dostupné řešení.

Aku čerpadla do sudu
Güde VT 55 V73800

Vřetenová čerpadla

Vřetenová čerpadla pracují s vřetenem a startorem. Tento typ konstrukce je méně vyhledávaný, protože takováto aku čerpadla mají omezený výtlak. Na druhou stranu si vřetenová čerpadla snadno poradí s přítomností písku či dalších abrazivních části v odčerpávané vodě.

Vibrační čerpadla

Jedná se o okrajový typ aku čerpadel, který se používá jen při časově omezeném režimu. Typicky například při napouštění nádrží, sudů nebo zalévání zahrady. Dokáží odčerpávat vodu na delší vzdálenost. Nevýhodou je menší průtok vody a také vyšší hlučnost při běhu. Při provozu musí být vždy zcela ponořené do vody a je možné čerpat pouze čistou vodu.

Voda

Aku čerpadla jsou jsou vhodná pro čerpání odlišných vod. Kromě vod čistých, jako bývá pitná a užitková, jsou samozřejmě i vody různě znečištěné. Velmi specifické nároky je pak nutné mít při čerpání výhradně pitné vody, kdy musí mít i zahradní čerpadla nezbytné atesty, aby voda nebyla přečerpáváním nijak kontaminována.

Aku čerpadlo
Aquacup AcuRAIN 50, aku není potřeba el. proud
  • pitná voda: využívá se povrchové odstředivé zahradní čerpadlo nebo ponorné čerpadlo
  • užitková voda: čerpání vody z rybníků nebo řek se hodí pomocí zahradního čerpadla automat se sacím košem bránícím vniknutí nečistot, typicky tak jde o kalová zahradní čerpadla
  • splašková voda: kalové čerpadlo s řezákem je vhodné pro přečerpání splaškové vody je vhodné mít vysoce odolná zahradní čerpadla s nerezovou či litinovou konstrukcí
Typ aku čerpadla Výhody Nevýhody
odstředivá plynulá regulace výkonu složitější konstrukce
vřetenová poradí si se znečištěnou vodou omezený výtlak
vibrační odčerpají na velké vzdálenosti omezená doba využívání

Hloubka

Při výběru nového aku čerpadla je také nutné zvážit, z jaké obvyklé hloubky budete vodu vyčerpávat. Pakliže budete čerpat vodu z vrtu či studny, kde je stabilně dostatečná hloubka vody, můžete určitě volit ponorná zahradní čerpadla, kterým nedělá problém ani čerpání z 8metrové hloubky. Jen musí být vždy celá ponořena. Neméně vhodná jsou však i povrchová aku čerpadla, z nichž některé modely rovněž nemají problém s hloubkou kolem 8 metrů.

Výtlak

Velmi důležitými parametry při výběru nového aku čerpadla jsou výtlak a průtok. Tyto dvě hodnoty nám totiž sdělují, kolik dokáže aku čerpadlo dopravit vody za konkrétní čas a pod jakým tlakem. Hodnoty uváděné výrobci jsou vždy maximální, kterých zpravidla nelze dosáhnout, neboť vznikají ztráty. Ty vznikají nejen hloubkou, odkud budete vodu čerpat, ale také vzdáleností.

Aku čerpadla do sudu
Kärcher BP 1 Barrel Set 1.645-465.0

Ceny

  • Ceny aku čerpadel se liší primárně tím, jaký výtlak a průtok daný model nabízí. Naštěstí nejde o v základu o drahá zařízení a nenáročným uživatelům budou stačit modely s výtlakem 11 metrů, které lze pořídit například od hranice 2 000 Kč.
  • Náročnější uživatelé sáhnou po typech aku čerpadel s výtlakem nad 15 metrů a cenou kolem 4 000 Kč. V případě průtoku je to podobné, aku čerpadla s průtokem kolem 20 litrů pořídíte od 2 000 Kč, modely s průtokem 90 litrů stojí i přes 4 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jakou vodu lze zahradními čerpadly přečerpávat?

Aku čerpadly můžete čerpat jak vodu čistou, kam spadá pitná i užitková, tak vodu splaškovou, která může být velmi znečištěná. Liší se však druhy aku čerpadel. Například vřetenová čerpadla si poradí s pískem a dalšími částicemi v odčerpávané vodě.

Jakým parametrům věnovat největší pozornost?

Před výběrem aku čerpadla se zaměřte především na výtlak a průtok aku čerpadel. Tyto dvě hodnoty vám totiž sdělí, z jaké hloubky a na jakou vzdálenost budete moci vodu čerpat. Mějte na paměti, že údaje jsou vždy maximální při ideálních podmínkách. V běžném provozu vznikají ztráty, například převýšením a vzdáleností.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku akumulátorových čerpadel