Aku vrtačka

Aku vrtačky na doma, pro kutily i pro profíky. Podle čeho vybírat? Kde jsou hlavní rozdíly?

Jak vybrat aku vrtačku

Bez některých druhů náčiní se obejdete, protože je použijete několikrát za život. Bez jiných byste zase existovat prakticky nemohli. Do té druhy skupiny spadají mimo jiné i vrtačky. Proč? Jestliže jste někdy utahovali spousty šroubků klasickým způsobem, nemusíme vám nic vysvětlovat. Fakt, že bez vrtačky to zkrátka nejde byl jedním z hlavních důvodů pro napsání tohoto textu. Pokusíme se vás seznámit s kritérii, která byste při výběru rozhodně neměli opomíjet.

Vrtačka nebo šroubovák?

Patříte mezi staromilce, kteří nedají dopustit na klasické nářadí? Jistě vás zatím nákup akumulátorové vrtačky nezlákal. I kdybyste se pro moderní přístroj nakonec rozhodli, nemusíte starý dobrý šroubovák odkládat. Oba druhy nářadí totiž nejsou zcela zaměnitelné a každý má svou nezastupitelnou úlohu.
Šroubovák nalezne své využití při drobnějších úkonech, zejména ve stísněných prostorech. Dostanete se s ním zkrátka všude. Při utahování několika málo šroubků vás práce ani příliš nevyčerpá. Pracujete-li s pevnými materiály, akumulátorová vrtačka ztělesňuje ideální řešení. Ušetří vám spoustu času a energie.

Typ akumulátoru

Slovíčko aku se v pojmenování nářadí neobjevuje jen tak pro nic za nic. Označuje akumulátor – baterii umožňující pohodlný provoz bez nutnosti tahání kabelů. V současné době se na trhu vyskytují tři druhy článků. Každý z nich je v prodeji různou dobu a od toho se odvíjí jejich vlastnosti:

Na doma s příklepem
Black & Decker BDCDC18B
Typ akumulátoru Charakteristika Výhody Nevýhody
Ni-Cd Nejstarší typ akumulátorů, u nářadí se vyskytuje již jen výjimečně Odolnost proti hlubokému vybití Nízká cena Velmi malá kapacita
Ni-Mh Také pomalu mizející druh vynikající skvělým poměrem cena/výkon Vysoká kapacita Dlouhá životnost Rychlé nabíjení Malá kapacita článku
Li-Ion Nejmodernější technologie, která se pomalu stává standardem Vysoká kapacita Velmi dlouhá životnost Odolnost proti samovolnému vybití Snadná kontrola stavu Malá odolnost proti hlubokému vybití Vyšší cena

V dohledné době dojde k úplnému zmizení Ni-Cd i Ni-Mh akumulátorů a trh převálcují moderní Li-Ionové články. I když jejich cena není zrovna nízká, na trhu v současnosti nenaleznete alternativu s lepšími parametry.

Víte, že…?

Při nákupu zvažte objednání hned dvojice akumulátorů. Odpadnou obavy z vybití baterie uprostřed práce. Zkrátka jen vyměníte článek, vybitou baterii hodíte na nabíječku a jedete dále.

Napětí akumulátoru

Žili jste v domnění, že o výkonu vrtačky rozhoduje příkon jejího motoru? Omyl, nejdůležitějším parametrem v tomto ohledu je napětí akumulátoru. Udává se ve voltech (V) a s jeho výší je úzce spojena cena vrtačky. Standardně dosahuje hodnot v rozmezí od 3,6 do 36 V. važte proto vždy, na jaké práce plánujete svůj model využívat:

Pro kutily
Makita DDF482RFEB
 • Do 12 V – nejjednodušší práce v bytech
 • 12–20 V – běžné použití v domácnosti a při pracích okolo rodinného domu
 • Nad 20 V – náčiní určené do rukou profesionálů

Kapacita akumulátoru

Posledním atributem souvisejícím s baterií je její kapacita. Udává jediné – jak dlouhý nepřetržitý úsek práce zvládnete na jedno plné nabití. V technických specifikacích naleznete kapacitu akumulátoru udávanou v ampérhodinách (Ah).
Baterie by se měla pyšnit kapacitou alespoň 1,5 Ah. Prací v domácnosti ji patrně během jednorázové akce prakticky nevybijete. Profesionálové upotřebí baterii dvakrát silnější. Při nákupu slabého akumulátoru příliš mnoho práce nevykonáte a budete spíše jen čekat na dobití.

Typ motoru

Při nákupu samozřejmě nezapomínejte ani na provedení motoru. Bez něj to zkrátka nejde. V prvé řadě byste se měli důkladně seznámit se dvěma základními druhy pohonných jednotek:

Profi
Bosch GSR 14,4-2-LI Plus 0 601 9E6 020
 • Klasické elektromotory – levnější, fungují na bázi dvou magnetů (stator a rotor) s napětím zajištěným uhlíky, které se časem opotřebují, rychleji dochází k energetickým ztrátám a snížení výkonnosti
 • Bezuhlíkové motory – dražší, nepotřebují ke svému chodu uhlíky, energetické ztráty a opotřebení jsou nižší, vyžadují složitější elektroniku ztěžující případnou opravu

Jestliže víte, že vrtačku upotřebíte jen občas pro nějakou drobnější práci v domácnosti, klidně si vystačíte i s levným uhlíkovým motorem. Náročnější domácí kutilové nebo dokonce profesionálové by se i ve vlastním zájmu měli poohlížet po dražších variantách. Jednak se jim bude pracovat mnohem lépe, jednak vrtačka vydrží sloužit výrazně delší dobu.

Počet otáček a krouticí moment

Vámi vybraný model by měl vynikat též počtem otáček. Odvíjí se od něj nejen rychlost, ale i efektivita práce. Vzhledem k tomu, že vyšší počet otáček usnadňuje vrtání, nižší šroubování, vyplácí se poohlédnout se po přístroji s možností volby ze dvou rychlostí. Jedině tak zajistíte, že bude vaše práce efektivní a bezpečná zároveň.
Rychlost otáčení lze regulovat i prostřednictvím spouště, vždy záleží, jak silně ji stisknete. Jednorychlostní pomocníci se pohybují okolo 500 otočení za minutu, vícerychlostní mohou být i 3× rychlejší.
S počtem otáček úzce souvisí i krouticí moment. Důležitou roli sehrává při utahování šroubů. I zde se vyplatí, pokud můžete snadno regulovat jeho sílu, neboť ne všechny materiály vydrží dlouhodobější vystavení velkému tlaku. Krouticí moment se obvykle pohybuje ve třech hladinách dle prováděné činnosti:

Profi bezuhlíková
DeWALT DCD796P2
 • 5–20 Nm pro šrouby v měkkých materiálech
 • 20–55 Nm pro vruty do průměru 10 mm a tvrdší materiály
 • Nad 55 Nm při vrtání do pevných materiálů

Příklep ano nebo ne?

Plánujete doma vrtat do masivní cihlové zdi? V tom případě se neobejdete bez příklepu. Levnější modely sice umí vrtat, neporadí si však se silnějším materiálem, než jsou dřevo, plast či kov. Příklepové vrtačky přidávají k otáčení hlavy údery o síle několika Joulů. S jejich pomocí snadněji vniknou i do silnějšího materiálu.

Víte, že…?

Jestliže víte, že budete do zdí sekat častěji, zvažte raději nákup silné elektrické příklepové vrtačky nebo pneumatického kladiva. Aku přístroje nejsou k takto náročné činnosti stavěny a intenzivnější zátěž nezvládnou.

Způsob upínání vrtáků

Sklíčidlo. Tento zvláštní název označuje jednu z nejdůležitějších částí vrtaček – přední díl, do nějž vkládáte vrtáky a další příslušenství. V současné době se na trhu nacházejí dva rozdílné systémy jejich upínání – starší sklíčidlo s aretací vřetene a modernější rychloupínací sklíčidlo.

Sklíčidlo s aretací vřetene

Starší standard se dodnes vyskytuje zejména u profesionálního náčiní. Vrták se nasazuje na zastavenou vrtačku. Nedílnou součástí je objímka, s jejíž pomocí vrták zachytíte a zafixujete nebo naopak povolíte. Velkou výhodou tohoto typu uchopení vrtáků je opravdu pevné držení. Na rozdíl od rychloupínání se nemusíte bát, že by vám nástavec při intenzivní práci upadl.
Na trhu se běžně prodávají sklíčidla v rozmezí od 1 do 13 mm, s čímž se pojí i široká škála doplňků. Při domácím použití mohou být tyto modely poněkud nešikovné, v rukou profesionálů ovšem zabezpečují efektivitu a bezpečnost práce.

Rychloupínací sklíčidlo

Modernější rychloupínací systém si vydobyl své pevné místo hlavně v dílnách domácích kutilů. Vrták lze snadno nasadit při mírných otáčkách vrtačky. Nemusíte se starat o žádnou objímku ani nikam nic šroubovat. Bohužel však při práci ve vysoké intenzitě může dojít k náhlému uvolnění nástavce z čelistí. Buďte tedy při práci obzvláště obezřetní.

Dodatečné příslušenství

Jako zákazník můžete profitovat z toho, že firmy dnes ke svým výrobkům přibalují celou řadu praktického příslušenství. Nějak si jich zákazník přeci všimnout musí. Při nákupu se proto můžete setkat hned s několika praktickými doplňky:

 • Přenosný kufřík – praktické, obvykle plastové, uložiště pro vrtačku, vrtáky, nabíječku a další nezbytnosti
 • LED osvětlení – automaticky se zapíná při vrtání, výborné při práci v pozdních hodinách nebo ve špatně dostupných temných místech
 • Poutko pro zavěšení – umožňuje pohodlné zavěšení na montérky nebo opasek, díky čemuž máte volné obě ruce a vrtačku navíc nikde nezapomenete
 • Držák na bity – Místo pro přehledné uložení všech šroubovacích bitů

Nejvýznamnější značky

Při nákupu elektrického nářadí byste měli být obzvláště pečliví. Nezřídka se stává, že levné modely přestanou fungovat pár hodin po zakoupení, protože selže jejich motor nebo baterie. Mnohem více než kdy jindy byste se měli spoléhat na nákup značkových kusů, jejich původci si nemohou volit ostudu v podobě prodeje závadného kusu.
Mezi nejvýznamnější hráče na poli s akumulátorovými vrtačkami řadíme hned několik firem:

 • Makita
 • Bosch
 • Extol
 • Metabo
 • DeWalt
 • Einhell

Blíže se nezabýváme několika dalšími spolehlivými producenty, jako je Hecht, Fieldmann nebo Milwaukee. Obecně platí, že pokud se vydáte na nákup nářadí do specializovaného obchodu či alespoň hobbymarketu, naleznete v jejich nabídce víceméně spolehlivé a kvalitní kusy.
Důrazně varujeme před zakoupením vrtačky v supermarketech, nejedná-li se o zmíněné značky. Ačkoliv mohou vypadat spolehlivě, obvykle dojde ke spálení motoru a vrtačku můžete s klidným svědomím vyhodit.

Extol

Nízkou cenou se snaží zaujmout společnost Extol. Její produkce patří k tomu nejlevnějšímu na trhu, mnohdy si však nezadají se svými dražšími rivaly. Počítat musíte s o něco málo nižším výkonem a hůře provedenou ergonomií. Domácí kutilové si přijdou na své.

Einhell

Mezi low-endové konstruktéry řadíme též společnost Einhell. Valná většina jejích přístrojů se prodává za cenovku nepřesahující hranici 4 000 korun. I přes nižší výkon a kratší výdrž se jedná o ideální volbu pro využití v kutilských dílnách nebo rukou drobných řemeslníků.

Makita

Jen málo firem může kvalitou konkurovat japonskému gigantovi Makita. Specializuje se na prodej elektrického náčiní pro domácnosti i profesionály. Její výrobky se dlouhodobě řadí k nejoblíbenějším mezi zákazníky, o jejich kvalitě svědčí i mnoho ocenění v nezávislých testech.
Cenově se značka pohybuje ve vyšším středu. Za své peníze dostanete zařízení, u nějž si můžete být jisti, že jej jen tak něco nerozhodí.

Bosch

Slavný německý konglomerát má ve svém portfoliu i různé nástroje pro dílnu a zahradu. Je pro něj charakteristický vysoký výkon při zachování nízké spotřeby energie a kvalitní řemeslné zpracování modelů.
Značka Bosch pokrývá široké spektrum cen, na své si tedy přijde každý. Potřebujete levnou vrtačky do paneláku nebo jste profesionál žádající to nejlepší? Žádný problém, Bosch má řešení pro každého.

Metabo

Německa společnost s exoticky znějícím jménem se naproti tomu specializuje exkluzivně na vybavení pro profesionály. Její vrtačky jsou opatřeny vysoce výkonnými motory a velkokapacitními akumulátory, dodávajícími energii dlouhé hodiny.
Výkonu odpovídá cena, takže se s firmou Metabo setkáváme až ve vrchních cenových patrech. Hledáte-li pomocníka do domácí dílničky, patrně nebudete takto předimenzované přístroje potřebovat.

DeWalt

Ve vyšších cenových patrech se pohybuje i další německý producent – firma DeWalt. Při výrobě svých produktů bere ohled na jejich ekologickou nenáročnost a vysokou efektivitu. Ve všech případech využívá bezuhlíkových motorů a velkokapacitních akumulátorů.

Cena

Aku vrtačky se řadí k běžně dostupném náčiní. Nemusíte se obávat, že byste za jejich pořízení zaplatili zbytečně moc. I zde se vyuvyskytuje hned několik cenových intervalů, v nichž se nacházejí přístroje podobných kvalit a značek:

 • Do 3 000 Kč
 • 3 000 – 6 000 Kč
 • Nad 6 000 Kč

Více informací naleznete v následující tabulce, v nichž popisujeme klíčové parametry jednotlivých cenových skupin:

Cenová hladina Komu jsou určeny Nejvýznamnější značky Typ akumulátoru a jeho napětí Počet otáček a krouticí moment Druh sklíčidla
Do 3 000 Kč Pro použití v interiéru Einhell, Extol, Hecht, Fieldmann Li-Ion, 7–16,6 V Až 1 500 ot./min., do 25 Nm Rychloupínací
3 000 – 6 000 Kč Domácím kutilům a majitelům rodinných domů Bosch, Makita, DeWalt Li-Ion Ni-Mh, 12 – 16,6 V Až 1 500 ot./min., 20 – 40 Nm Rychloupínací
Nad 6 000 Kč Profesionálům Metabo, DeWalt, Makita, Li-Ion, od 16,6 V Až 2 000 ot./min., více než 40 Nm S pevnou aretací vřetene
Nomination
Na doma s příklepem
Pro kutily
Profi
Profi bezuhlíková
Image
Product
Black & Decker BDCDC18B
Makita DDF482RFEB
Bosch GSR 14,4-2-LI Plus 0 601 9E6 020
DeWALT DCD796P2
Kapacita akumulátoru
1.5 Ah
3 Ah
2 Ah
5 Ah
Max. kroutící moment
28 Nm
36 Nm
59 Nm
70 Nm
Napětí
18 V
18 V
14.4 V
18 V
Typ akumulátoru
Li-ion
Li-ion
Li-ion
Li-ion
Příklepové vrtání
Max. průměr vrtání do dřeva
25 mm
38 mm
35 mm
40 mm
Max. průměr vrtání do oceli
10 mm
13 mm
13 mm
13 mm
Cena ca. 2 000 CZK ca. 4 800 CZK   ca. 6 900 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena