Příklepová vrtačka

Každý správný kutil ji potřebuje.

ca. 1 600 CZK
ca. 1 500 CZK
ca. 16 100 CZK
ca. 4 700 CZK
ca. 3 500 CZK

Jak vybrat příklepovou vrtačku?

  • Vrtačka při práci kromě rotace vrtáku přidává i údery, tedy takzvaný příklep. To znásobuje účinnost vrtání a usnadňuje práci.
  • Zásadní vliv na kvalitu práce má příkon příklepové vrtačky.
  • Prý výkon příklepové vrtačky musíte také odněkud čerpat energii, která ji uvede do chodu. Na výběr jsou dvě varianty.
  • Každý, kdo někdy delší dobu vrtal ví, že to není snadná práce. Z toho důvodu je i ergonomie příklepové vrtačky důležitá. Je celá řada prvků, díky kterým se Vám bude s příklepovou vrtačkou pracovat pohodlněji.

Příkon

Zásadní vliv na kvalitu práce má příkon příklepové vrtačky. Příkon se udává ve wattech (W) a je stěžejní veličinou, podle které si vybrat vrtačku s příklepem. Jednoduše platí, že čím je hodnota vyšší, tak tím je síla vrtání vyšší a práce snazší. Samozřejmě nic není zadarmo, takže si za silnější vrtačku připlatíte. Je tedy na místě zhodnotit, jak výkonnou vrtačku potřebujete. Pro snadnější orientaci můžete využit tuto tabulku:

Hodnota příkonu Vhodné využití
do 600 W Nepravidelné
od 600 do 1000 W Pro pravidelné kutily
1000 W a více Profesionální

Ty nejméně výkonné vrtačky můžou být vhodné například pro ty, kteří potřebují jednou za půl roku navrtat poličky v paneláku. Příkon mezi 600 a 1000 W už je slušný a měl by bohatě stačit pravidelným kutilům nebo do dílny, pro zaměstnance, kde vrtačku taky sem tam potřebují. Nejsilnější typy jsou už vhodné tam, kde se vrtá denně a několik hodin, tam potřebujete, aby to doopravdy odsýpalo.

Lehká
DeWalt DWD 024 S

Napájení

Prý výkon příklepové vrtačky musíte také odněkud čerpat energii, která ji uvede do chodu. Na výběr je primárně ze dvou variant:

  • připojení do elektrické sítě
  • akumulátor

U příklepových vrtaček dominuje připojení k elektřině pomocí kabelu. Vysvětlení je prosté, s takovým připojením vrtačka dosáhne vyššího výkonu. A výkonnost příklepové vrtačky je vlastně primární důvod, proč si ji pořizujete.
Na trhu se samozřejmě objevuje i menší množství AKU vrtaček s příklepem, ale jsou většinou slabší. Na druhé straně, někomu mohou stačit a je pro něj důležitá dobrá manipulace, což je umožněno tím, že u AKU vrtačky netaháte kabel.

Se zpětným chodem
Makita HP1630K

Víte, že…?

Všeobecný trend výrobců elektroniky je snižovat náklady, a tak kabel k vrtačce asi nebude moc dlouhý a rovnou se můžete podívat po prodlužovacím kabelu.

Kroutící moment a otáčky

Další dvě veličiny, na které Vás určitě při výběru příklepové vrtačky narazíte jsou otáčky a kroutící moment. Někdy se vzájemně zaměňují, ale každá má jiný význam a jinou důležitost.

Kroutící moment

To, jakou silou vrtačka působí na vrtanou plochu, udává kroutící moment. Ten je měřen v Newton metrech (Nm). Tato hodnota by Vás měla zajímat, protože zjednodušeně se dá říct, že rozhoduje o tom, jak rychle se vrták „prokouše“ vrtaným materiálem.

Výkonná
Milwaukee SB 2-35 D

Lepší modely vrtaček mají nastavitelnou výši kroutícího momentu. To je užitečné, pokud potřebujete vrtat citlivěji a pomaleji.

Mnoho vrtaček má i funkci vypnutí a zapnutí příklepu. V tom případě můžete místo vrtáku nasadit šroubovací bit a z vrtačky máte elektronický šroubovák. K tomu se hodí regulace kroutícího momentu, abyste při utahování nestrhávali závity.

Jen těžko se dá říct, jaká je ideální hodnota kroutícího momentu, kterého by měla vrtačka dosáhnout. Vliv na to má vrtaný materiál, průměr vrtané díry i kvalita vrtáku. Ideálně je pořídit vrtačku dosahující vyšších hodnot a mít možnost ubírat.

Akumulátorový
DeWALT DCD795D2

Otáčky

Jaká je rychlost otáčení vrtáku ve vrtačce je tou méně podstatnou veličinou. Samozřejmě, když se vrták točí rychleji, ušetří Vám to pár vteřin, ale mnohem důležitější je síla, se kterou si razí vrták cestu materiálem. Výrobci otáčky svých produktů měří při chodu na prázdno, takže to příliš nevypovídá. Je to spíše až marketingový tah, kdy se Vás bude někdo pokoušet nalákat na super rychlou vrtačku.

Typ sklíčidla

Dále se oprostíme od technických parametrů, které musíte nastudovat ze štítku nebo návodu. Typ sklíčidla je rozeznatelný hned na první pohled a udává, jakým způsobem je možné upevnit vrták do hlavy vrtačky. Na výběr jsou dvě varianty:

  • pomocí kličky do ozubeného věnce
  • rychloupínací sklíčidlo
Česká značka
Narex EVP 13 E-2H3 T-loc 65 403 761

První varianta, tedy ozubený věnec s klíčkem, je starší verzí upínání a je náročnější a pomalejší. Pomocí ozubené kličky povolujete nebo utahujete ozubený věnec. Novou a rychlou metodou je rychloupínací sklíčidlo, které povolíte jedním tahem. Vrták vyjmete nebo vložíte, po vložení se sám aretuje, tak aby nebyl ve sklíčidle volný a můžete vrtat.

Uchycení vrtáku v ozubeném věnci staženém kličkou je pevnější, a proto se využívá u výkonnějších a silnějších vrtaček. Pro obyčejné vrtačky je dostačující rychloupínací řešení.

Ergonomie

Každý, kdo někdy delší dobu vrtal ví, že to není snadná práce. Z toho důvodu je i ergonomie příklepové vrtačky důležitá. Je celá řada prvků, díky kterým se Vám bude s příklepovou vrtačkou pracovat pohodlněji.

Tvar

Příklepové vrtačky mají běžný tvar, podobají se velké pistoli nebo tvaru písmene L. Aby se Vám vrtačka lépe držela, tak k ní většinou dostanete i nasazovací rukojeť. Celkově by Vám tvar vrtačky měl dobře sednou a ovládání různých funkcí by mělo být na dosah, abyste i při vrtání mohli měnit nastavení a nemuseli u toho přehmatávat.

Hmotnost

Jednoznačně lépe se pracuje s lehčí vrtačkou, protože se méně namáháte. Na druhé straně hmotnost je úměrná výkonnosti vrtačky. Pokud se tedy chystáte vrtat do kamene nebo betonu, tak se musíte smířit s těžším modelem. Na druhé straně, pokud budete pracovat se dřevem, tak si můžete dovolit lehčí přístroj.

Aretační tlačítko START/OFF

Vrtačku spouštíte běžně tlačítkem START/OFF nebo také Zapnout/Vypnout. Velice užitečným prvek je, pokud toto tlačítko má možnost se aretovat v poloze start, aniž byste ho museli držet zmáčknuté. Dlouhé držení tlačítka start Vám může rychle převést křeč do ruky, tak proč si neudělat život snazší.

Ochranné prvky

Dalšími pomocnými funkcemi, které Vás při práci s příklepovou vrtačkou chrání jsou anti vibrační systém a ochrana proti zpětnému rázu. Především anti vibrační systém je užitečný, pokud vrtáte v delších časových úsecích, protože se Vám pak nebudou třást ruce ještě hodinu po skončení prací.

Zpětný chod

Pomocí je i to, pokud má příklepová vrtačka zpětný chod. Tato funkce má několik opodstatnění. Pokud vrták z díry i sám vyjede, tak je rychlejší a také bezpečnější. Pokud se Vám vrták v díře zpříčí a Vy zrovna stojíte na žebříku, tak to nebývají příjemné chvíle. Zároveň při zpětném chodu vrták dokončí a dočistí vyvrtaný otvor.

Přenosný kufřík

Pro pohodlnou práci s příklepovou vrtačkou patří i kufřík, ve kterém budete mít uskladněnou vrtačku, prodlužovací kabel, náhradní vrtáky a kličku pro sklíčidlo s ozubeným věncem. Asi souhlasíte, že je lepší mít všechno pohromadě. Navíc pokud skladujete vrtačku v kufříku, tak se Vám do ní neusazuje prach nebo vlhkost, což by mohlo být nebezpečné.

Výrobci

Příklepovou vrtačku pořídíte v leckterém supermarketu, ale největší výběr budete mít v obchodem pro kutily. Nejčastěji se tam setkáte se značkami příklepových vrtaček jako je Narex, Bosch, Makita, DeWalt. To je velká čtyřka, která ovládá většinu trhu. Dále jsou k dostání i vrtačky značek Extol nebo Einhell a mnoho dalších.

Ceny

Příklepové vrtačky nejsou příliš drahé. Ty nejlevnější pořídíte i do 1000 Kč, ale bude se jednat o méně známou značku a vrtačku s nižším výkonem a slabším kroutícím momentem. Takové vrtačky se hodí pro nepříliš časté vrtání do dřeva.

Pokud budete vrtat častěji a například panely, tak si připravte alespoň 1500 Kč, ale klidně i 5000 Kč. Dá se říct, že to je taková rozumná cenová hranice pro běžného uživatele, domácího kutila. Cena v této kategorii osciluje společně s výkonností vrtačky.

Více než 5000 Kč se vyplatí investovat buď opravdovým nadšencům nebo profesionálům, kteří budou vrtat často, pevné materiály a velké díry. Tyto dražší vrtačky už bývají hodně silné, což je také většinou vykoupeno větší hmotností.

Otázky a odpovědi

Kde lze vrtačku s příklepem používat?

Využití vrtačky je prostě na vrtání, to ví asi každý. Ovšem není vrtání, jako vrtání. Je rozdíl, jestli potřebujete provrtat dřevo, plast nebo beton, kámen a panel. Právě pro materiály druhé skupiny to, tedy velice tvrdé materiály, je určena příklepová vrtačka.

Na jakém principu vrtačka funguje?

Vrtačka při práci kromě rotace vrtáku přidává i údery, tedy takzvaný příklep. To znásobuje účinnost vrtání a usnadňuje práci. Pokud víte, že budete pracovat s takto tvrdými materiály, je vhodné vybrat si právě příklepovou vrtačku, protože s obyčejnou se buď zbytečně nadřete anebo ani neuspějete. Pokud byste měli dojem, že Vám ani příklepová vrtačka nebude stačit, tak můžete sáhnout po vrtacím kladivu, které má podobné využití jako vrtačka. Rozdíl je v principu fungování, který je postaven na elektro-pneumatickém příklepu.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Lehká
Se zpětným chodem
Výkonná
Akumulátorový
Česká značka
Image
Produkt
DeWalt DWD 024 S
Makita HP1630K
Milwaukee SB 2-35 D
DeWALT DCD795D2
Narex EVP 13 E-2H3 T-loc 65 403 761
Hmotnost
1.82 kg
2.1 kg
4.2 kg
1.8 kg
Druh sklíčidla
rychloupínací
s ozubeným věncem
s ozubeným věncem
s ozubeným věncem
Cena ca. 1 600 CZK ca. 1 500 CZK ca. 16 100 CZK ca. 4 700 CZK ca. 3 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.