20 nejlepších antivirových programů 2023

Pro bezpečnější internet.

Autor: Jiří Novák | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Bitdefender Mobile Security for Android 1 lic. 12 mes. (BM01ZZCSN1201LEN)
76 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat antivirový program

 • Význam kybernetické bezpečnosti v posledních letech neustále narůstá. Bojovat s nimi pomáhají právě speciální antivirové programy.
 • Za základ každého antivirového programu je považován výkonný skener určený k provádění pravidelných kontrol disku.
 • Druhá klíčová součást programu spočívá v tzv. rezidentním štítu. Jednoduše si jej můžete představit jako aktivní obal neustále kontrolující vaši aktivitu.
 • Ačkoliv valná většina antivirových programů začínala jako software šířený zdarma, v posledních letech se objevují jejich placené verze. V praxi se tedy setkáte se dvěma základními variantami.

Antivirový program - náš výběr

Antivirové programy Avast

Antivirové programy Microsoft

Antivirové programy AVG

Zobrazit kompletní nabídku antivirových programů

Jak vybrat antivirový program

Skener

Moderní antiviry jsou vybaveny širokou škálou nástrojů určených k odhalování a likvidaci škodlivých kódů. Za základ každého z nich je považován výkonný skener určený k provádění pravidelných kontrol disku. Na základě interních knihoven odhalí přítomné hrozby a antivirus s nimi zatočí.

Hledejte výhradně antiviry, u nichž efektivita skeneru překračuje 90 %, přičemž berte v potaz i možnost falešných alarmů. Je-li jich příliš mnoho, nemůžete si být jisti, zda má v konkrétním případě program pravdu, nebo zda jen hystericky reaguje na neškodný kus kódu.

Antivirový program
Bitdefender Mobile Security for Android 1 lic. 12 mes. (BM01ZZCSN1201LEN)

Víte, že…?

Skenery jsou napojeny na centrály antivirových společností, a proto jejich efektivita klesá v momentě, kdy je připojení ztraceno. Vzhledem k tomu, že mnohé škodlivé kódy omezí přístup k síti, vybírejte jen takový antivirus, jehož efektivita se v off-line režimu sníží maximálně o 20 %.

Rezidentní štít

Druhá klíčová součást programu spočívá v tzv. rezidentním štítu. Jednoduše si jej můžete představit jako aktivní obal neustále kontrolující vaši aktivitu. V momentě, kdy se setká se škodlivým kódem a rozpozná ho, zablokuje přístup a uživatele upozorní. I zde se vyplatí volit pouze programy efektivní alespoň ze čtyř pětin. Zdaleka nejlepším výsledkem je, podaří-li se vniknutí viru zabránit ještě mimo pevný disk počítače.

Typ licence

Ačkoliv valná většina antivirových programů začínala jako software šířený zdarma, v posledních letech se objevují jejich placené verze. V praxi se tedy setkáte se dvěma základními variantami:

Antivirové programy Avast
Avast Premium Security, 1 lic. 1 rok (APSMEN12EXXA001)
 • Licence zdarma – základní funkce skeneru a rezidentního štítu, absence pokročilých pomocníků, pro méně náročné uživatele
 • Placená licence – odemčení všech dodatečných funkcí (správce hesel, blokace reklam, čisticí programy), vhodné pro náročnější použití

Zátěž na počítač

Pamatujete si na doby, kdy si nový antivirus vyžádal tolik výpočetního výkonu, že počítač startoval několik dlouhých minut? Výrobcům se naštěstí podařilo tyto neduhy potlačit, ačkoliv s jistou mírou zátěže stále počítat musíte. Pokud jde o míru zatížení PC, zjišťujte tyto tři parametry:

 • Doba práce skeneru
 • Míra zpomalení počítače během spuštění
 • Míra zpomalení počítače při práci
Antivirové programy Microsoft
ESET Mail Security pro Microsoft Exchange Server 3 roky 5-10 lic. (NODEXC005N3)

Víte, že…?

Jestliže zjistíte, že nový antivirus spotřebuje více než 25 % veškerého výkonu vaší platformy, zvažte jeho výměnu. Na trhu existuje celá řada šetrných, a přitom efektivních programů.

Reakční doba

Sami s údivem zjišťujete, jak rychle se objevují nové a nové hrozby? Jistě na jejich základě věnujete dostatečnou pozornost měření času, který potřebují tvůrci antivirů k tomu, aby připravili protiopatření. Jestliže jim aktualizace databáze trvá několik dlouhých dnů nebo nedej bože týdnů, zůstáváte po celou tuto dobu vystaveni nebezpečné hrozbě.
Základem všeho jsou pravidelné aktualizace databází škodlivých kódů. V případě objevu nové hrozby byste měli mít léčbu k dispozici během několika desítek hodin.

Doplňkové funkce

V kapitole věnované licencím jsme se zabývali nabídkou dodatečných funkcí. Doba, kdy antivirus tvořily pouze štít a skener, jsou dávno pryč. Nabídka pomocníků se poměrně výrazně rozrostla:

Antivirové programy AVG
AVG Internet Security 1 lic. 1 rok SN elektronicky (ISCEN12EXXS001)
 • Správce hesel – bezpečně ukládá a pamatuje si hesla
 • Cloudové uložiště – pro umístění klíčových dat mimo fyzický disk na zabezpečené servery
 • Ochrana připojení – ochrana VPN síťových připojení, jež bývají velmi náchylná k napadení
 • Rodičovské zámky – kontrola nad stránkami navštěvovanými ratolestmi

Nejvýznamnější značky

Vyskočilo na vás okno nabízející stáhnutí antiviru vyznačujícího se takřka 100% efektivitou? Při zadání do vyhledávače se vám však jeho výrobce nepodaří dohledat? S největší pravděpodobností se jedná o virus, jenž se maskuje jako pravý opak. Ověřené programy hledejte výhradně v katalozích a nejlépe si před jejich stažením projděte několik testů, během nichž bývá jejich funkčnost ověřována.

Mezi uživatelsky nejoblíbenější software patří Avast, ESET, AVG, Norton, Avira nebo Kaspersky. Nejmodernější Windows 10 jsou již v základu vybaveny systémem Windows Defender, jenž v posledních letech urazil notný kus cesty. Instalace jiného programu tedy již není nezbytně nutná.

Antivirový program
ESET Family Security Pack, 3 lic. 1 rok update (EFSP003N1)

Cena

Na poli softwaru se analýza cen provádí poněkud obtížněji než u klasických spotřebičů. Hlavní roli zde kromě funkcí sehrává i počet licencí umožňujících program instalovat na větším množství platforem. Opomenout nemůžeme ani početnou skupinu výrobků dostupných zcela zdarma. I přes uvedené obtíže se nám však podařilo identifikovat dva základní intervaly.

 • Do 3 000 Kč
 • Nad 3 000 Kč

Cena do 3 000 Kč

První skupinu tvoři antivirové programy, jejichž cena začíná na pověstné nule a končí někde kolem hranice 3 000 Kč. Využít je lze obvykle na jednom, maximálně dvou počítačích. Za nákup předplatného ovšem získáte celou řadu doplňujících funkcí, díky nimž se budete moci v kyberprostoru pohybovat s větším pocitem bezpečí.

Antivirové programy Avast
Avast Ultimate 1 lic. 1 rok (AVUEN12EXXA001)

Cena od 3 000 Kč

Začínáme na 3 000 korunách, ale konec je v nedohlednu. Do této kategorie spadají i firemní licence, pomocí níž mohou být chráněny tisíce počítačů s citlivými daty. Ani ti nejnáročnější domácí uživatelé se zde patrně nenaleznou, neboť jen zřídka vlastní desítky počítačů.

Otázky a odpovědi

Proč mít antivirový program?

Význam kybernetické bezpečnosti v posledních letech neustále narůstá. V ohrožení již nejsme pouze ve fyzickém světě. S nástupem moderních technologií a počítačových systémů se stále více informací, dat, ale i peněz přesouvá i na internet. Ani zde bohužel zločinci nespí a neustále se snaží získat přístup ke všemu, co by jim mohlo přinést zisk. Bojovat s nimi pomáhají právě speciální antivirové programy.

Jak vybrat antivirový program?

Hledejte výhradně antiviry, u nichž efektivita skeneru překračuje 90 %. Rezidenční štít by měl být efektivní alespoň ze čtyř pětin. Méně nároční uživatelé mohou vyzkoušet volně dostupné programy, náročnější uživatelé by si za program měli připlatit.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku antivirových programů