Bitdefender Mobile Security for Android 1 lic. 12 mes. (BM01ZZCSN1201LEN)
Jak vybrat antivirový program
- Význam kybernetické bezpečnosti v posledních letech neustále narůstá. Bojovat s nimi pomáhají právě speciální antivirové programy.
- Za základ každého antivirového programu je považován výkonný skener určený k provádění pravidelných kontrol disku.
- Druhá klíčová součást programu spočívá v tzv. rezidentním štítu. Jednoduše si jej můžete představit jako aktivní obal neustále kontrolující vaši aktivitu.
- Ačkoliv valná většina antivirových programů začínala jako software šířený zdarma, v posledních letech se objevují jejich placené verze. V praxi se tedy setkáte se dvěma základními variantami.
Antivirový program - náš výběr




Antivirové programy Avast


Antivirové programy Microsoft


Antivirové programy AVG



Jak vybrat antivirový program
Skener
Moderní antiviry jsou vybaveny širokou škálou nástrojů určených k odhalování a likvidaci škodlivých kódů. Za základ každého z nich je považován výkonný skener určený k provádění pravidelných kontrol disku. Na základě interních knihoven odhalí přítomné hrozby a antivirus s nimi zatočí.
Hledejte výhradně antiviry, u nichž efektivita skeneru překračuje 90 %, přičemž berte v potaz i možnost falešných alarmů. Je-li jich příliš mnoho, nemůžete si být jisti, zda má v konkrétním případě program pravdu, nebo zda jen hystericky reaguje na neškodný kus kódu.
Víte, že…?
Skenery jsou napojeny na centrály antivirových společností, a proto jejich efektivita klesá v momentě, kdy je připojení ztraceno. Vzhledem k tomu, že mnohé škodlivé kódy omezí přístup k síti, vybírejte jen takový antivirus, jehož efektivita se v off-line režimu sníží maximálně o 20 %.
Rezidentní štít
Bitdefender Mobile Security for Android 1 lic. 12 mes. (BM01ZZCSN1201LEN)
Druhá klíčová součást programu spočívá v tzv. rezidentním štítu. Jednoduše si jej můžete představit jako aktivní obal neustále kontrolující vaši aktivitu. V momentě, kdy se setká se škodlivým kódem a rozpozná ho, zablokuje přístup a uživatele upozorní. I zde se vyplatí volit pouze programy efektivní alespoň ze čtyř pětin. Zdaleka nejlepším výsledkem je, podaří-li se vniknutí viru zabránit ještě mimo pevný disk počítače.

Antivirový program ochrání Váš počítač před toky zvenčí, iStock / sarayut
Typ licence
Ačkoliv valná většina antivirových programů začínala jako software šířený zdarma, v posledních letech se objevují jejich placené verze. V praxi se tedy setkáte se dvěma základními variantami:
- Licence zdarma – základní funkce skeneru a rezidentního štítu, absence pokročilých pomocníků, pro méně náročné uživatele
- Placená licence – odemčení všech dodatečných funkcí (správce hesel, blokace reklam, čisticí programy), vhodné pro náročnější použití
Zátěž na počítač
Pamatujete si na doby, kdy si nový antivirus vyžádal tolik výpočetního výkonu, že počítač startoval několik dlouhých minut? Výrobcům se naštěstí podařilo tyto neduhy potlačit, ačkoliv s jistou mírou zátěže stále počítat musíte. Pokud jde o míru zatížení PC, zjišťujte tyto tři parametry:
- Doba práce skeneru
- Míra zpomalení počítače během spuštění
- Míra zpomalení počítače při práci
Víte, že…?
Jestliže zjistíte, že nový antivirus spotřebuje více než 25 % veškerého výkonu vaší platformy, zvažte jeho výměnu. Na trhu existuje celá řada šetrných, a přitom efektivních programů.
Reakční doba
Sami s údivem zjišťujete, jak rychle se objevují nové a nové hrozby? Jistě na jejich základě věnujete dostatečnou pozornost měření času, který potřebují tvůrci antivirů k tomu, aby připravili protiopatření. Jestliže jim aktualizace databáze trvá několik dlouhých dnů nebo nedej bože týdnů, zůstáváte po celou tuto dobu vystaveni nebezpečné hrozbě.
Základem všeho jsou pravidelné aktualizace databází škodlivých kódů. V případě objevu nové hrozby byste měli mít léčbu k dispozici během několika desítek hodin.
Doplňkové funkce
V kapitole věnované licencím jsme se zabývali nabídkou dodatečných funkcí. Doba, kdy antivirus tvořily pouze štít a skener, jsou dávno pryč. Nabídka pomocníků se poměrně výrazně rozrostla:
- Správce hesel – bezpečně ukládá a pamatuje si hesla
- Cloudové uložiště – pro umístění klíčových dat mimo fyzický disk na zabezpečené servery
- Ochrana připojení – ochrana VPN síťových připojení, jež bývají velmi náchylná k napadení
- Rodičovské zámky – kontrola nad stránkami navštěvovanými ratolestmi

Vhodný antivirový program můžete nainstalovat pro jakýkoliv počítač, iStock / Tero Vesalainen
Nejvýznamnější značky
ESET Mail Security pro Microsoft Exchange Server 3 roky 5-10 lic. (NODEXC005N3)
Vyskočilo na vás okno nabízející stáhnutí antiviru vyznačujícího se takřka 100% efektivitou? Při zadání do vyhledávače se vám však jeho výrobce nepodaří dohledat? S největší pravděpodobností se jedná o virus, jenž se maskuje jako pravý opak. Ověřené programy hledejte výhradně v katalozích a nejlépe si před jejich stažením projděte několik testů, během nichž bývá jejich funkčnost ověřována.
Mezi uživatelsky nejoblíbenější software patří Avast, ESET, AVG, Norton, Avira nebo Kaspersky. Nejmodernější Windows 10 jsou již v základu vybaveny systémem Windows Defender, jenž v posledních letech urazil notný kus cesty. Instalace jiného programu tedy již není nezbytně nutná.
Cena
Na poli softwaru se analýza cen provádí poněkud obtížněji než u klasických spotřebičů. Hlavní roli zde kromě funkcí sehrává i počet licencí umožňujících program instalovat na větším množství platforem. Opomenout nemůžeme ani početnou skupinu výrobků dostupných zcela zdarma. I přes uvedené obtíže se nám však podařilo identifikovat dva základní intervaly.
- Do 3 000 Kč
- Nad 3 000 Kč
Cena do 3 000 Kč
AVG Internet Security 1 lic. 1 rok SN elektronicky (ISCEN12EXXS001)
První skupinu tvoři antivirové programy, jejichž cena začíná na pověstné nule a končí někde kolem hranice 3 000 Kč. Využít je lze obvykle na jednom, maximálně dvou počítačích. Za nákup předplatného ovšem získáte celou řadu doplňujících funkcí, díky nimž se budete moci v kyberprostoru pohybovat s větším pocitem bezpečí.
Cena od 3 000 Kč
Začínáme na 3 000 korunách, ale konec je v nedohlednu. Do této kategorie spadají i firemní licence, pomocí níž mohou být chráněny tisíce počítačů s citlivými daty. Ani ti nejnáročnější domácí uživatelé se zde patrně nenaleznou, neboť jen zřídka vlastní desítky počítačů.