Audio zesilovač

Přístroje zesilující signál.

ca. 900 CZK
ca. 1 300 CZK
ca. 22 800 CZK
ca. 10 000 CZK

Jak vybrat audio zesilovač

 • Audio zesilovače jsou elektronické komponenty, které přenášejí audio signál ze vstupního zařízení na výstupní.
 • Při výběru zesilovače v obchodě se setkáte s označením jeho typu. V současnosti jsou nejběžnější tři typy a každý se hodí pro jiného uživatele.
 • Výkon zesilovače volte podle výkonu reproduktorů a prostoru, který přístrojem ozvučujete.
 • Na trhu nejčastěji najdeme zesilovače s rozsahem mezi 20 až 20 000 Hz.

Typ

Při výběru zesilovače v obchodě se setkáte s označením jeho typu. V současnosti jsou nejběžnější tři typy a každý se hodí pro jiného uživatele. Typy zesilovačů se liší výkonem, efektivitou i mírou zkreslení.

Typ A

Zesilovače typu A se vyznačují vysokým klidovým proudem. Díky tomu ale dochází k minimálnímu zkreslení zvuku mezi vstupním a výstupním zařízením. Kvůli vysokému klidovému proudu se tyto zesilovače více zahřívají a vyznačují se menší účinností a výkonem.

Přenosný
M-Audio Bass Traveler

Typ AB

Zesilovače typu AB mají nižší klidový proud a vzhledem k tomu mírně zkreslují zvukový signál. Díky vyšší účinnosti zvládají i zatížení při vysokém výkonu a využijete je při zpracování velmi hlasitého zvuku.

Typ D

Zesilovače typu D se někdy mylně označují jako digitální. Na rozdíl od výše uvedených typů tyto zesilovače pracují se dvěma typy polarit. Díky tomu je klidový proud prakticky nulový. Tyto zesilovače disponují vysokým výkonem s nízkým příkonem a při provozu se jen velmi málo zahřívají.

Zesilovač Výhody Nevýhody Využití
Typ A Minimální zkreslení zvuku Vysoký klidový proud, menší účinnost Kvalitní hi-fi soupravy
Typ AB Nízký klidový proud, malá míra zkreslení Zkreslení zvuku Práce s vysokou hlasitostí, malá studia, nahrávací studia
Typ D Téměř nulový klidový proud, úsporný provoz Hodně zkresluje, slabší kvalita zvuku Domácí poslech, malá studia

Výkon

Výkon zesilovače volte podle výkonu reproduktorů a prostoru, který přístrojem ozvučujete. S trochou nadsázky lze říci, že od výkonu zesilovače se odvíjí jeho hlasitost. V případě vícekanálových zesilovačů počítejte s tím, že se udává výkon pro všechny kanály. Výkon tedy rozpočítejte mezi jednotlivé kanály.

Karaoke
LTC Audio MFA-1200USB-BT-BL

Víte, že…?

Spíše než po maximálním výkonu se ptejte po tzv. RMS výkonu. Ten udává výkon zesilovače při dlouhodobém provozu. Zesilovač na maximální výkon funguje pouze několik vteřin a následně dochází k jeho snížení nebo poškození.

Počet kanálů

Počet kanálů zesilovače udává, kolik signálů najednou zvládne zesilovač odesílat. Pokud sháníte zesilovač ke klasickým párovým reproduktorům, hledejte dvoukanálové modely, které patří mezi nejběžnější.

 • Jednokanálový zesilovač – využívají se pro ozvučení basových subwooferů.
 • Dvoukanálový zesilovač – zvládne napájení klasických párových reproduktorů, používá se i pro ozvučení sluchátek.
 • Čtyřkanálový – zesilovač určený pro dva páry reproduktorů nebo dva subwoofery. Určený pro větší hi-fi sestavy.
Mikrofonní
Warm Audio WA273

Impendance

Tato hodnota udává elektronický odpor, který klade zesilovač reproduktorům po jejich připojení. Při výběru dbejte na to, aby impendance zesilovače a reproduktory byly stejné. Pokud bude odpor nižší, zesilovač nepodá patřičný výkon, v případě vyšší impendance může dojít k poškození.

Frekvenční rozsah

Na trhu nejčastěji najdeme zesilovače s rozsahem mezi 20 až 20 000 Hz. Jedná se o frekvenční hodnoty, které slyší běžné lidské ucho. Čím vyšší frekvenční rozsah zesilovač má, tím lepší kvality zvuku dosáhne v okrajových částech pásma.

Vstupy

Rozdílná vstupní zařízení nabízejí množství různých výstupních konektorů. Zjednodušeně řečeno se dá říct, že čím více typů vstupů zesilovač má, tím více vstupních zařízení k němu připojíte. A jaké vstupy jsou ty nejčastější?

Renomovaný výrobce
Cambridge Audio AXA35
 • Koaxiální vstup – připojení DVD přehrávačů a televizí
 • Optický vstup – připojení počítačových zvukových karet
 • AUX vstup – připojení mobilního telefonu a MP3 přehrávačů
 • RCA vstup (cinch) – připojení starších DVD přehrávačů a televizí

Umístění

Při výběru zesilovače si nejprve určete, kde a jak ho budete využívat. Od umístění a využití zesilovače se odvíjí jeho výkon a využití. Kromě ryze elektrotechnických parametrů berte v potaz i fyzickou velikost přístroje.

 • Při výběru se také zaměřte na jeho hmotnost. Malé přenosné zesilovače jsou poměrně lehké, domácí zesilovače ovšem dosahují hmotnosti až 15 kg. Pokud zesilovač umístíte na polici, zabezpečte její nosnost.

Víte, že…?

Těžkým zesilovačům se nevyhýbejte. Vyšší hmotnost značí i vyšší kvalitu zpracování a kvalitnější díly. Levnější zesilovače jsou sice lehčí, jejich součástky jsou ale vyrobené z lehkých slitin. Oproti tomu těžší zesilovače mají měděné komponenty, které se vyznačují vysokou kvalitou přenosu.

Cena

Cena běžných zesilovačů pro domácí poslech se pohybuje od 2 000 do 4 000 korun. Pokud patříte k náročnějším posluchačům, připravte se na vyšší investici do 10 000 Kč. V této cenové hladině najdete zesilovače pro poslech na hi-fi soupravách a do malých studií. Od 10 000 Kč a výše pořídíte profesionální zesilovače určené do studií.

Značky

Mezi nejběžnější značky domácích zesilovačů patří Auna, Yamaha anebo Marantz. Tyto zesilovače navíc nabízejí i uživatelsky přívětivé prvky jako dálkové ovládání nebo připojení k Wi-Fi. Pro připojení ozvučovacích aparatur nebo do studia sáhněte po značkách Crown, Skytec, Behringer anebo König.

Otázky a odpovědi

Co je audio zesilovač?

Audio zesilovače jsou elektronické komponenty, které přenášejí audio signál ze vstupního zařízení na výstupní. Během přenosu tyto přístroje zesilují signál tak, aby došlo k minimálnímu zkreslení. Mezi funkce běžných zesilovačů už ovšem nepatří úprava signálu, neboli amplitudy, ale jeho zesílení k dalšímu použití. Při výběru laika zaskočí množství parametrů, které hraničí se znalostí elektrotechniky. Jejich vhodnou kombinací nicméně vytvoříme zesilovače pro náročné posluchače i na příležitostný poslech.

Jak vybrat audio zesilovač?

Audio zesilovače mají několik podob. Zesilovač vybírejte také podle toho, v jaké lokalitě bydlíte. Ne vždy si budete moci užít plný výkon zesilovače.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Přenosný
Karaoke
Mikrofonní
Renomovaný výrobce
Image
Produkt
M-Audio Bass Traveler
LTC Audio MFA-1200USB-BT-BL
Warm Audio WA273
Cambridge Audio AXA35
Dálkové ovládání
Cena ca. 900 CZK ca. 1 300 CZK ca. 22 800 CZK ca. 10 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena