Audio zesilovač

Přístroje zesilující signál.

ca. 13 100 CZK
ca. 26 800 CZK
ca. 14 000 CZK
ca. 4 000 CZK
ca. 2 500 CZK

Jak vybrat audio zesilovač

 • Audio zesilovače jsou elektronické komponenty, které přenášejí audio signál ze vstupního zařízení na výstupní.
 • Při výběru zesilovače v obchodě se setkáte s označením jeho typu. V současnosti jsou nejběžnější tři typy a každý se hodí pro jiného uživatele.
 • Výkon zesilovače volte podle výkonu reproduktorů a prostoru, který přístrojem ozvučujete.
 • Na trhu nejčastěji najdeme zesilovače s rozsahem mezi 20 až 20 000 Hz.

Typ

Při výběru zesilovače v obchodě se setkáte s označením jeho typu. V současnosti jsou nejběžnější tři typy a každý se hodí pro jiného uživatele. Typy zesilovačů se liší výkonem, efektivitou i mírou zkreslení.

Typ A

Zesilovače typu A se vyznačují vysokým klidovým proudem. Díky tomu ale dochází k minimálnímu zkreslení zvuku mezi vstupním a výstupním zařízením. Kvůli vysokému klidovému proudu se tyto zesilovače více zahřívají a vyznačují se menší účinností a výkonem.

100W na kanál
Cambridge Audio AXR100

Typ AB

Zesilovače typu AB mají nižší klidový proud a vzhledem k tomu mírně zkreslují zvukový signál. Díky vyšší účinnosti zvládají i zatížení při vysokém výkonu a využijete je při zpracování velmi hlasitého zvuku.

Typ D

Zesilovače typu D se někdy mylně označují jako digitální. Na rozdíl od výše uvedených typů tyto zesilovače pracují se dvěma typy polarit. Díky tomu je klidový proud prakticky nulový. Tyto zesilovače disponují vysokým výkonem s nízkým příkonem a při provozu se jen velmi málo zahřívají.

Zesilovač Výhody Nevýhody Využití
Typ A Minimální zkreslení zvuku Vysoký klidový proud, menší účinnost Kvalitní hi-fi soupravy
Typ AB Nízký klidový proud, malá míra zkreslení Zkreslení zvuku Práce s vysokou hlasitostí, malá studia, nahrávací studia
Typ D Téměř nulový klidový proud, úsporný provoz Hodně zkresluje, slabší kvalita zvuku Domácí poslech, malá studia

Víte, že…?

Do domácího studia můžete pořídit lampový zesilovač.

Výkon

Výkon zesilovače volte podle výkonu reproduktorů a prostoru, který přístrojem ozvučujete. S trochou nadsázky lze říci, že od výkonu zesilovače se odvíjí jeho hlasitost. V případě vícekanálových zesilovačů počítejte s tím, že se udává výkon pro všechny kanály. Výkon tedy rozpočítejte mezi jednotlivé kanály.

Mikrofonní/nástrojový předzesilovač
UNIVERSAL AUDIO Solo 610

Víte, že…?

Spíše než po maximálním výkonu se ptejte po tzv. RMS výkonu. Ten udává výkon zesilovače při dlouhodobém provozu. Zesilovač na maximální výkon funguje pouze několik vteřin a následně dochází k jeho snížení nebo poškození.

Počet kanálů

Počet kanálů zesilovače udává, kolik signálů najednou zvládne zesilovač odesílat. Pokud sháníte zesilovač ke klasickým párovým reproduktorům, hledejte dvoukanálové modely, které patří mezi nejběžnější.

 • Jednokanálový zesilovač – využívají se pro ozvučení basových subwooferů.
 • Dvoukanálový zesilovač – zvládne napájení klasických párových reproduktorů, používá se i pro ozvučení sluchátek.
 • Čtyřkanálový – zesilovač určený pro dva páry reproduktorů nebo dva subwoofery. Určený pro větší hi-fi sestavy.
Výstupní linkový zesilovač
Warm Audio WA76

Impendance

Tato hodnota udává elektronický odpor, který klade zesilovač reproduktorům po jejich připojení. Při výběru dbejte na to, aby impendance zesilovače a reproduktory byly stejné. Pokud bude odpor nižší, zesilovač nepodá patřičný výkon, v případě vyšší impendance může dojít k poškození.

Frekvenční rozsah

Na trhu nejčastěji najdeme zesilovače s rozsahem mezi 20 až 20 000 Hz. Jedná se o frekvenční hodnoty, které slyší běžné lidské ucho. Čím vyšší frekvenční rozsah zesilovač má, tím lepší kvality zvuku dosáhne v okrajových částech pásma.

Vstupy

Rozdílná vstupní zařízení nabízejí množství různých výstupních konektorů. Zjednodušeně řečeno se dá říct, že čím více typů vstupů zesilovač má, tím více vstupních zařízení k němu připojíte. A jaké vstupy jsou ty nejčastější?

3x vyšší výkon
ESX Audio QS-TWO
 • Koaxiální vstup – připojení DVD přehrávačů a televizí
 • Optický vstup – připojení počítačových zvukových karet
 • AUX vstup – připojení mobilního telefonu a MP3 přehrávačů
 • RCA vstup (cinch) – připojení starších DVD přehrávačů a televizí

Umístění

Při výběru zesilovače si nejprve určete, kde a jak ho budete využívat. Od umístění a využití zesilovače se odvíjí jeho výkon a využití. Kromě ryze elektrotechnických parametrů berte v potaz i fyzickou velikost přístroje.

 • Při výběru se také zaměřte na jeho hmotnost. Malé přenosné zesilovače jsou poměrně lehké, domácí zesilovače ovšem dosahují hmotnosti až 15 kg. Pokud zesilovač umístíte na polici, zabezpečte její nosnost.
Čtyřkanálový zesilovač
Audio System CO-40.4

Víte, že…?

Těžkým zesilovačům se nevyhýbejte. Vyšší hmotnost značí i vyšší kvalitu zpracování a kvalitnější díly. Levnější zesilovače jsou sice lehčí, jejich součástky jsou ale vyrobené z lehkých slitin. Oproti tomu těžší zesilovače mají měděné komponenty, které se vyznačují vysokou kvalitou přenosu.

Cena

Cena běžných zesilovačů pro domácí poslech se pohybuje od 2 000 do 4 000 korun. Pokud patříte k náročnějším posluchačům, připravte se na vyšší investici do 10 000 Kč. V této cenové hladině najdete zesilovače pro poslech na hi-fi soupravách a do malých studií. Od 10 000 Kč a výše pořídíte profesionální zesilovače určené do studií.

Značky

Mezi nejběžnější značky domácích zesilovačů patří Auna, Yamaha anebo Marantz. Tyto zesilovače navíc nabízejí i uživatelsky přívětivé prvky jako dálkové ovládání nebo připojení k Wi-Fi. Pro připojení ozvučovacích aparatur nebo do studia sáhněte po značkách Crown, Skytec, Behringer anebo König.

Otázky a odpovědi

Co je audio zesilovač?

Audio zesilovače jsou elektronické komponenty, které přenášejí audio signál ze vstupního zařízení na výstupní. Během přenosu tyto přístroje zesilují signál tak, aby došlo k minimálnímu zkreslení. Mezi funkce běžných zesilovačů už ovšem nepatří úprava signálu, neboli amplitudy, ale jeho zesílení k dalšímu použití. Při výběru laika zaskočí množství parametrů, které hraničí se znalostí elektrotechniky. Jejich vhodnou kombinací nicméně vytvoříme zesilovače pro náročné posluchače i na příležitostný poslech.

Jak vybrat audio zesilovač?

Audio zesilovače mají několik podob. Zesilovač vybírejte také podle toho, v jaké lokalitě bydlíte. Ne vždy si budete moci užít plný výkon zesilovače.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
100W na kanál
Mikrofonní/nástrojový předzesilovač
Výstupní linkový zesilovač
3x vyšší výkon
Čtyřkanálový zesilovač
Image
Produkt
Cambridge Audio AXR100
UNIVERSAL AUDIO Solo 610
Warm Audio WA76
ESX Audio QS-TWO
Audio System CO-40.4
Dálkové ovládání
Cena ca. 13 100 CZK ca. 26 800 CZK ca. 14 000 CZK ca. 4 000 CZK ca. 2 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jakub Černý

About the Author

About the Author

Pracuji v oblasti informační technologie a mým největším koníčkem jsou tedy počítače. Rád relaxuji při hraní počítačových her, ale díky mému zájmu o hudbu zkouším také pomocí těchto technologií tvořit vlastní melodie. Mám i velký okruh přátel, rád cestuji a užívám si společenského života. K psaní produktových článků a copywritingu jsem se dostal spíše náhodou. Díky této možnosti si velmi rozšiřuji svoje dosavadní znalosti nejen z technické oblasti. O získané nové informace se rád podělím s ostatními.