Lampový zesilovač

Pro dokonalý zvuk.

Každý hudebník hrající na kytaru potřebuje nezbytný zesilovač k tomu, aby jeho tvorba byla slušet. K tomu slouží různé zesilovače, přičemž pomyslnou klasikou, která je s námi již více než půl století, jsou lampové zesilovače. Jejich výhodou je nejen široké cenové rozpětí, ale také důraz na klasický a patrně nejoblíbenější zvuk.

Typy

Lampové zesilovače jsou často nazývány též celolampovými comby. Na současném trhu můžete najít základní dělení do dvou kategorií.

Moderní zesilovače

Moderní celolampové zesilovače mají hlavní výhodu v podobě snadného vyššího nakreslení výsledného tónu. Vše díky přítomnosti nastavení předzesilovacího stupně a následně ještě hlavního nastavení hlasitosti. Moderní celolampové zesilovače také nabídnou doplňkové funkce ve stylu efektu smyčky či zapojení efektu více kanálů. Výsledkem může být, že v každém kanálu zní zvuk odlišně. Kanály lze skrze zesilovač přepínat nožním ovládáním. Uživatelé nároční na zvuk však toto příliš nevyužijí, neboť možnost mixu kanálů přináší i jistou nepatrnou degradaci kvality.

Dvoukanálový
ART PRO MPA II

Vintage zesilovače

Klasické zesilovače nemají podrobné nastavení zvuku jako u výše zmíněných. Naopak se ale mohou pyšnit širokopásmovým a plným zvukem, který je nedocenitelný. S hlasitostí souvisí jeden menší neduh. Tím, že ji nelze příliš regulovat, hrozí, že se vaše hraní bude špatně poslouchat v menších prostorech či malých pódiích. Pro takovéto případy se doporučuje vybírat vintage zesilovače s nižším výkonem, například 20 W. Běžně totiž seženete i vintage aparáty s výkonem 100 W.

Výhody

Mezi hlavní výhody lampových zesilovačů patří široký frekvenční rozsah, díky čemuž je výsledný tón plnější a zabere více prostoru. Tón je také „kulatější“ ve srovnání s tranzistorovými zesilovači, což se hodí pro některé vybrané hudební styly. Lampové zesilovače umožňují též manuální vyladění zvuku pomocí vybuzení. Můžete ponechat čistý zvuk, případně jej cíleně vybudit do mírného zkreslení tak, jak budete právě vyžadovat.

V neposlední řadě se mezi výhody řadí i celková hlasitost lampového zesilovače. Tyt modely hrají zpravidla o něco hlasitěji než srovnatelně výkonné tranzistorové zesilovače.

Technologie Dual Path
PreSonus BlueTube DP v2

Víte, že…?

Výkonný zesilovač automaticky nemusí znamenat vysokou hlasitost, poměr je nelineární. V praxi to znamená, že 50W lampový zesilovač nehraje s poloviční hlasitostí oproti 100W lampovému zesilovači. Maximální hlasitost je naopak srovnatelná.

Nevýhody

Stejně jako jakýkoliv jiný výrobek i lampové zesilovače mají některé nevýhody, avšak spíše záleží na vašich preferencích. Tou hlavní je jistý problém s kvalitou zkreslení, kdy lampový zesilovač hraje obstojně pouze v momentě vhodného vybuzení. U vyšších výkonů kolem 100 W nastává problém s kvalitou zkreslení, která se projevuje v menších prostorech, typicky pokud cvičíte doma.

Naopak jasnou nevýhodu představuje hmotnost lampových zesilovačů, která je výrazně vyšší než u konkurenčních tanzistorových. Počítat musíte také s tím, že lampový zesilovač se v průběhu času mění a s ním i zvuk. Počítat je také nutné s nezbytnou údržbou, která představuje výměnu lampy. Ta má omezenou životnost na počet odehraných hodin. Při běžném provozu ji budete muset měnit zhruba jednou za dva až tři roky, přičemž jde o investici v řádu přibližně 2 tisíc korun.

Luxusní
Pro-Ject Pre Box RS
Výhody Nevýhody
frekvenční rozsah vyšší hmotnost
plný zvuk možné zkreslení
manuální vyladění obměna lamp

Značky

Mezi typické a celkově nejvýznamnější výrobce lampových zesilovačů v současnosti patří značky Fender, Vox, Rivera, Mes/Boogie a samozřejmě také patrně nejznámější značka Marshall.

Ceny

  • Klasické lampové zesilovače jsou poměrně ceněným příslušenstvím, které tudíž má svoji cenu. Základní modely pořídíte v řádech nižších tisíců korun, zpravidla od hranice 4 000 Kč.
  • Cena roste v případě, že kromě zesilovače chcete také reprobox, v takovém případě se bavíme již o modelech kolem 8 až 10 000 Kč. Cena roste také v závislosti na použitých materiálech, vstupech a možnosti doplňkového nastavení.
  • Vůbec nejdražší modely mohou přijít i na 10 a více tisíc Kč. Zde je však nutné dodat, že jde o modely určené pro profesionální hraní a k domácím nazvučení vaší kytary rozhodně nepotřebujete lampový zesilovač z nejvyšší kategorie.
Jméno
Dvoukanálový
Technologie Dual Path
Luxusní
Klasický vintage zvuk
LED ukazatel
Pro domácí nahrávání
Image
Produkt
ART PRO MPA II
PreSonus BlueTube DP v2
Pro-Ject Pre Box RS
UNIVERSAL AUDIO Solo 610
Samson C-VALVE
ART TUBE MP STUDIO V3
Typ zesilovače
domácí
celolampové
domácí
Cena ca. 10 900 CZK ca. 5 000 CZK ca. 23 400 CZK ca. 25 500 CZK ca. 2 800 CZK ca. 2 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena