Nejlepší lampové zesilovače 2024 a jak vybrat

Pro dokonalý zvuk.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
EAT E-Glo I/lampový high-end zesilovač makassar

Jak vybrat lampový zesilovač

  • Každý hudebník hrající na kytaru potřebuje nezbytný zesilovač k tomu, aby jeho tvorba byla slušet.
  • Lampový zesilovač má několik podob.
  • Mezi hlavní výhody lampových zesilovačů patří široký frekvenční rozsah, díky čemuž je výsledný tón plnější a zabere více prostoru.

Lampový zesilovač - náš výběr

Mozos M08E
Výrobce: Mozos
Typ zesilovače: sluchátkové
Výkon: 1.1 W
Impedance: 18
Zobrazit více
Sluchátkový zesilovač M08E od Mozos je kompaktní lampový model. Kompatibilní se sluchátky značky Mozos i ostatními značkami. Na přední straně naleznete vstup a výstup pro sluchátka a ovládací prvek hlasitosti. Zadní část zahrnuje tlačítko pro zapnutí/vypnutí a port pro napájecí adaptér.
Zobrazit méně
xDuoo MT-602
přečíst recenzi
Výrobce: XDuoo
Typ zesilovače: sluchátkové
Výkon: 1.3 W
Impedance: 600
Zobrazit více
Lampový zesilovač a předzesilovač xDuoo MT-602 nabízí kombinaci elektronek a tranzistorů pro zvukový efekt. Technické parametry zahrnují výstupní výkon 1300 mW (32 Ohm), frekvenční rozsah 10 Hz - 60 KHz (± 0,5 dB), zkreslení 0,1%, vhodnou impedanci sluchátek 16 - 600 Ohm a napájení 12 V.
Zobrazit méně
Fenton TA60
Výrobce: Fenton
Typ zesilovače: domácí
Počet kanálů: 2
Výkon: 35 W
Impedance: 4
Zobrazit více
Fenton TA60 je hybridní stereo zesilovač s využitím čtyř elektronek (2x 6N1, 2x 6P1), nabízí výkon 2x 25W při 8 Ohm, frekvenční rozsah 20-20000 Hz. Disponuje RCA a USB vstupy, 3,5 mm jack pro sluchátka a BT pro bezdrátový audio streaming. Obsahuje šroubovací svorky pro připojení reproduktorů.
Zobrazit méně

Lampové zesilovače xDuoo

xDuoo TA-01B
přečíst recenzi
Výrobce: XDuoo
Typ zesilovače: sluchátkové
Zobrazit více
XDuoo TA-01B je návrh lampového stolního zesilovače, který obsahuje také DAC. Umožňuje připojení různých sluchátek díky vysokému výkonu. Využívá 12AU7 elektronky pro kvalitnější zvuk a čipy Cirrus Logic CS4398 pro nižší šum. USB DAC podporuje 32bit/192kHz přes dualní DAC čip CS4398 a chip XMOS U8 pro stabilní audio.
Zobrazit méně
xDuoo MT-601
Výrobce: XDuoo
Typ zesilovače: sluchátkové
Výkon: 0.2 W
Impedance: 600
Zobrazit více
xDuoo MT-601 je hybridní sluchátkový zesilovač základní třídy, který spojuje vlastnosti elektronkového a tranzistorového zesilovače třídy A. Je vybaven elektronkou 6N11A/E88CC a několika kvalitními tranzistory pro vyrovnávání třídy A. Jeho funkce zahrnují ovládání hlasitosti a zesílení předzesilovače. Konstrukce obsahuje pískovaný texturovaný panel a hliníkové šasi.
Zobrazit méně
xDuoo TA-20
přečíst recenzi
Výrobce: XDuoo
Typ zesilovače: sluchátkové
Impedance: 600
Zobrazit více
Zesilovač pro sluchátka xDuoo TA-20 je elektronkový model s několika rozhraními. Stavba z hliníkové slitiny zajišťuje odolnost a malý půdorys. Používá 2 elektronky 12AU7 a nabízí výkon 2000 mW. Vstupy zahrnují XLR a 2 sady RCA. Může sloužit i jako předzesilovač přes RCA výstup.
Zobrazit méně
xDuoo TA-03S
Výrobce: XDuoo
Typ zesilovače: sluchátkové
Impedance: 600
Zobrazit více
Sluchátkový zesilovač XDuoo TA-03S disponuje USB přijímačem s osmijádrovým XMOS čipem pro asynchronní režim. Podporuje 32bit/192kHz PCM a DSD128 (s hardwarovou akcelerací) audio. Přepínání mezi dvěma oscilátory s frekvencemi 44,1K a 48K umožňuje přesnou konverzi digitálního signálu na analogový.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Lampový zesilovač

Jak vybrat lampový zesilovač

Typy

Lampové zesilovače jsou často nazývány též celolampovými comby. Na současném trhu můžete najít základní dělení do dvou kategorií.

Moderní zesilovače

Moderní celolampové zesilovače mají hlavní výhodu v podobě snadného vyššího nakreslení výsledného tónu. Vše díky přítomnosti nastavení předzesilovacího stupně a následně ještě hlavního nastavení hlasitosti. Moderní celolampové zesilovače také nabídnou doplňkové funkce ve stylu efektu smyčky či zapojení efektu více kanálů. Výsledkem může být, že v každém kanálu zní zvuk odlišně. Kanály lze skrze zesilovač přepínat nožním ovládáním. Uživatelé nároční na zvuk však toto příliš nevyužijí, neboť možnost mixu kanálů přináší i jistou nepatrnou degradaci kvality.

Vintage zesilovače

Klasické zesilovače nemají podrobné nastavení zvuku jako u výše zmíněných. Naopak se ale mohou pyšnit širokopásmovým a plným zvukem, který je nedocenitelný. S hlasitostí souvisí jeden menší neduh. Tím, že ji nelze příliš regulovat, hrozí, že se vaše hraní bude špatně poslouchat v menších prostorech či malých pódiích. Pro takovéto případy se doporučuje vybírat vintage zesilovače s nižším výkonem, například 20 W. Běžně totiž seženete i vintage aparáty s výkonem 100 W.

Kytarový zesilovač

Lampové zesilovače mají mnoho podob, iStock / Moto-rama

Výhody

Lampový zesilovač
EAT E-Glo I/lampový high-end zesilovač makassar

Mezi hlavní výhody lampových zesilovačů patří široký frekvenční rozsah, díky čemuž je výsledný tón plnější a zabere více prostoru. Tón je také „kulatější“ ve srovnání s tranzistorovými zesilovači, což se hodí pro některé vybrané hudební styly. Lampové zesilovače umožňují též manuální vyladění zvuku pomocí vybuzení. Můžete ponechat čistý zvuk, případně jej cíleně vybudit do mírného zkreslení tak, jak budete právě vyžadovat.

V neposlední řadě se mezi výhody řadí i celková hlasitost lampového zesilovače. Tyto modely hrají zpravidla o něco hlasitěji než srovnatelně výkonné tranzistorové zesilovače.

Víte, že…?

Výkonný zesilovač automaticky nemusí znamenat vysokou hlasitost, poměr je nelineární. V praxi to znamená, že 50W lampový zesilovač nehraje s poloviční hlasitostí oproti 100W lampovému zesilovači. Maximální hlasitost je naopak srovnatelná.

Nevýhody

Lampové zesilovače xDuoo
xDuoo TA-01B

Stejně jako jakýkoliv jiný výrobek i lampové zesilovače mají některé nevýhody, avšak spíše záleží na vašich preferencích. Tou hlavní je jistý problém s kvalitou zkreslení, kdy lampový zesilovač hraje obstojně pouze v momentě vhodného vybuzení. U vyšších výkonů kolem 100 W nastává problém s kvalitou zkreslení, která se projevuje v menších prostorech, typicky pokud cvičíte doma.

Naopak jasnou nevýhodu představuje hmotnost lampových zesilovačů, která je výrazně vyšší než u konkurenčních tanzistorových. Počítat musíte také s tím, že lampový zesilovač se v průběhu času mění a s ním i zvuk. Počítat je také nutné s nezbytnou údržbou, která představuje výměnu lampy. Ta má omezenou životnost na počet odehraných hodin. Při běžném provozu ji budete muset měnit zhruba jednou za dva až tři roky, přičemž jde o investici v řádu přibližně 2 tisíc korun.

VýhodyNevýhody
frekvenční rozsahvyšší hmotnost
plný zvukmožné zkreslení
manuální vyladěníobměna lamp
Kytara zapojená v zesilovači

Kytaru připojítte pomocí kabelu, iStock / José Antonio Luque Olmedo

Ceny

  • Klasické lampové zesilovače jsou poměrně ceněným příslušenstvím, které tudíž má svoji cenu. Základní modely pořídíte v řádech nižších tisíců korun, zpravidla od hranice 4 000 Kč.
  • Cena roste v případě, že kromě zesilovače chcete také reprobox, v takovém případě se bavíme již o modelech kolem 8 až 10 000 Kč. Cena roste také v závislosti na použitých materiálech, vstupech a možnosti doplňkového nastavení.
  • Vůbec nejdražší modely mohou přijít i na 10 a více tisíc Kč. Zde je však nutné dodat, že jde o modely určené pro profesionální hraní a k domácím nazvučení vaší kytary rozhodně nepotřebujete lampový zesilovač z nejvyšší kategorie.

Otázky a odpovědi

Kdo potřebuje lampový zesilovač?

Každý hudebník hrající na kytaru potřebuje nezbytný zesilovač k tomu, aby jeho tvorba byla slušet. K tomu slouží různé zesilovače, přičemž pomyslnou klasikou, která je s námi již více než půl století, jsou lampové zesilovače. Jejich výhodou je nejen široké cenové rozpětí, ale také důraz na klasický a patrně nejoblíbenější zvuk.

Jak vybrat lampový zesilovač?

Při výběru zesilovače se zaměřte na kvalitní výrobce.Mezi typické a celkově nejvýznamnější výrobce lampových zesilovačů v současnosti patří značky Fender, Vox, Rivera, Mes/Boogie a samozřejmě také patrně nejznámější značka Marshall.
Zobrazit kompletní nabídku Lampový zesilovač