Jak vybrat lampový zesilovač
- Každý hudebník hrající na kytaru potřebuje nezbytný zesilovač k tomu, aby jeho tvorba byla slušet.
- Lampový zesilovač má několik podob.
- Mezi hlavní výhody lampových zesilovačů patří široký frekvenční rozsah, díky čemuž je výsledný tón plnější a zabere více prostoru.
Lampový zesilovač - náš výběr
Lampové zesilovače xDuoo
Jak vybrat lampový zesilovač
Typy
Lampové zesilovače jsou často nazývány též celolampovými comby. Na současném trhu můžete najít základní dělení do dvou kategorií.
Moderní zesilovače
Moderní celolampové zesilovače mají hlavní výhodu v podobě snadného vyššího nakreslení výsledného tónu. Vše díky přítomnosti nastavení předzesilovacího stupně a následně ještě hlavního nastavení hlasitosti. Moderní celolampové zesilovače také nabídnou doplňkové funkce ve stylu efektu smyčky či zapojení efektu více kanálů. Výsledkem může být, že v každém kanálu zní zvuk odlišně. Kanály lze skrze zesilovač přepínat nožním ovládáním. Uživatelé nároční na zvuk však toto příliš nevyužijí, neboť možnost mixu kanálů přináší i jistou nepatrnou degradaci kvality.
Vintage zesilovače
Klasické zesilovače nemají podrobné nastavení zvuku jako u výše zmíněných. Naopak se ale mohou pyšnit širokopásmovým a plným zvukem, který je nedocenitelný. S hlasitostí souvisí jeden menší neduh. Tím, že ji nelze příliš regulovat, hrozí, že se vaše hraní bude špatně poslouchat v menších prostorech či malých pódiích. Pro takovéto případy se doporučuje vybírat vintage zesilovače s nižším výkonem, například 20 W. Běžně totiž seženete i vintage aparáty s výkonem 100 W.
Výhody
Mezi hlavní výhody lampových zesilovačů patří široký frekvenční rozsah, díky čemuž je výsledný tón plnější a zabere více prostoru. Tón je také „kulatější“ ve srovnání s tranzistorovými zesilovači, což se hodí pro některé vybrané hudební styly. Lampové zesilovače umožňují též manuální vyladění zvuku pomocí vybuzení. Můžete ponechat čistý zvuk, případně jej cíleně vybudit do mírného zkreslení tak, jak budete právě vyžadovat.
V neposlední řadě se mezi výhody řadí i celková hlasitost lampového zesilovače. Tyto modely hrají zpravidla o něco hlasitěji než srovnatelně výkonné tranzistorové zesilovače.
Víte, že…?
Výkonný zesilovač automaticky nemusí znamenat vysokou hlasitost, poměr je nelineární. V praxi to znamená, že 50W lampový zesilovač nehraje s poloviční hlasitostí oproti 100W lampovému zesilovači. Maximální hlasitost je naopak srovnatelná.
Nevýhody
Stejně jako jakýkoliv jiný výrobek i lampové zesilovače mají některé nevýhody, avšak spíše záleží na vašich preferencích. Tou hlavní je jistý problém s kvalitou zkreslení, kdy lampový zesilovač hraje obstojně pouze v momentě vhodného vybuzení. U vyšších výkonů kolem 100 W nastává problém s kvalitou zkreslení, která se projevuje v menších prostorech, typicky pokud cvičíte doma.
Naopak jasnou nevýhodu představuje hmotnost lampových zesilovačů, která je výrazně vyšší než u konkurenčních tanzistorových. Počítat musíte také s tím, že lampový zesilovač se v průběhu času mění a s ním i zvuk. Počítat je také nutné s nezbytnou údržbou, která představuje výměnu lampy. Ta má omezenou životnost na počet odehraných hodin. Při běžném provozu ji budete muset měnit zhruba jednou za dva až tři roky, přičemž jde o investici v řádu přibližně 2 tisíc korun.
Výhody | Nevýhody |
---|---|
frekvenční rozsah | vyšší hmotnost |
plný zvuk | možné zkreslení |
manuální vyladění | obměna lamp |
Ceny
- Klasické lampové zesilovače jsou poměrně ceněným příslušenstvím, které tudíž má svoji cenu. Základní modely pořídíte v řádech nižších tisíců korun, zpravidla od hranice 4 000 Kč.
- Cena roste v případě, že kromě zesilovače chcete také reprobox, v takovém případě se bavíme již o modelech kolem 8 až 10 000 Kč. Cena roste také v závislosti na použitých materiálech, vstupech a možnosti doplňkového nastavení.
- Vůbec nejdražší modely mohou přijít i na 10 a více tisíc Kč. Zde je však nutné dodat, že jde o modely určené pro profesionální hraní a k domácím nazvučení vaší kytary rozhodně nepotřebujete lampový zesilovač z nejvyšší kategorie.
Otázky a odpovědi
Kdo potřebuje lampový zesilovač?
Jak vybrat lampový zesilovač?
Různé typy produktů porovnejte zde.