Nejlepší autozapalovače 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Verk 10074 Rozbočovač pro autozapalovač 2x USB, 12-24V, Voltmetr

Jak vybrat autozapalovač

  • Autozapalovač je vlastně integrovaná zásuvka v automobilu, která původně sloužila k zapalování cigaret. V dnešní době se k tomuto účelu používá sporadicky a má mnohem širší využití zejména v moderních technologiích.
  • Integrovaný autozapalovač slouží v současné době nejčastěji k napájení nejrůznějších zařízení během cesty automobilem. Připojit lze nejrůznější napájecí kabely, redukce, nabíječky, kompresory, ale také prodlužovací šňůry nebo rozbočovače.
  • V případě, že je žádoucí zachovat původní účel zásuvky autozapalovače je možné na našem trhu koupit žhavící zásuvky. Alternativou jsou také kuřácké sady, které patří do doplňkového příslušenství konkrétních automobilových značek. Zde je nabídka, ale velmi omezená.

Autozapalovač - náš výběr

Verk 10074 Rozbočovač pro autozapalovač 2x USB, 12-24V, Voltmetr
Výrobce: Verk
Zobrazit více
Produkt Verk 10074 je rozbočovač pro autozapalovač. Má dvě USB zásuvky a standardní zásuvku zapalovače cigaret. Vstupní napětí je DC 12V až 24V, výstupní napětí USB je 5V s maximálním proudem 3,1A. Potenciální výkon dosahuje až 100W. Dále je vybaven ochranou proti přehřátí a zkratu.
Zobrazit méně
Tuson AK609
přečíst recenzi
Výrobce: Tuson
Maximální tlak: 18 bar
Hmotnost: 0.65 kg
Do auta: ano
Příkon: 120 W
Napětí napájení: 12 V
Zobrazit více
Kompresor Tuson AK609 je vhodný pro napouštění kol a dalšího pneumatiky. Má výkon 120W a dokáže dosáhnout maximálního tlaku 17,2 baru. Napájení je zajištěno pomocí 12V autozapalovače. Součástí balení jsou 3 nástavce a 45 cm dlouhá vzduchová hadice. Tlakoměr udává rozsah 0-18 bar a přístroj má průtok vzduchu 20l/min.
Zobrazit méně

Autozapalovače rozbočovače

Zobrazit kompletní nabídku Autozapalovač

Jak vybrat autozapalovač

Autozapalovač nebo jeho imitace

Zapalovač jako takový byl komponent, který se vytahoval z kulaté zdířky, která byla zpravidla umístěna na středové konzole automobilu, zhruba pod úrovní autorádia. Zásuvka je v automobilech pořád, ale k zapalování cigaret již většinou neslouží. Co zůstalo, je záslepka, stejného tvaru jako tato dříve kuřácká pomůcka ve tvaru kolíku se zapuštěním a držákem. Zdířka zásuvky může být ale i překrytá plastovým víčkem, které lze v případě potřeby odklopit.

Pohled na autozapalovač v autě

Autozapalovač je zásuvka, která slouží k zapalování cigaret, iStock / Vitalij Sova


Zásuvka jako taková je elektricky aktivní a umožňuje napájení nejrůznějších přístrojů pod napětím 12 V. Zpravidla je ale nutná vhodná redukce s příslušným konektorem. Některá zařízení (např. kompresor k huštění pneumatik) mohou mít koncovku, kterou lze zapojit přímo bez použití redukce.

Víte, že…?

Historie elektrických autozapalovačů cigaret sahá do 80. let předminulého století. První elektrický zapalovač doutníků a cigaret si nechal patentovat F. W. Schindler. Standardní výbavou se pak staly během 20 a 30 let minulého století. Moderní zapalovače se začaly vyvíjet v roce 1956. Zdířky autozapalovačů dnešního typu spadají do roku 1960.

K čemu lze autozapalovač využít

Na našem trhu existuje celá řada výrobků, které slouží k připojení do autozapalovače. Přehled tohoto příslušenstvír v tabulce níže.

Příslušenství do autozapalovačeSpecifikace
Napájecí kabelySlouží k napájení nejrůznějších přístrojů
 Nejčastěji mobilní telefony, notebooky, tablety, navigace, autotelevizory apod.
KonektoryObdoba napájecích kabelů
 Slouží jako redukce pro připojení různých zařízeních, nejčastěji nabíječek
AutonabíječkyJsou opatřeny různými vstupy, které lze využít k napájení obdobně jako standardní kabely
 Vhodné je ověřit kompatibilitu pro nabíjení konkrétních zařízení
AutokompresoryPro zapojení většinou není potřeba redukce
 Při výběru je třeba brát v potaz délku napájecího kabelu i vzduchové hadice
Prodlužovací šňůraUmožňuje prodloužení zásuvky zapalovače automobilu
RoztrojkyUmožňují zapojení více zařízení do zásuvky zapalovače
Zásuvky v autě

V autě najdete větší počet zásuvek, iStock / Roman Vyshnikov

Kuřácká sada/ zapalovací zásuvky

Autozapalovač
Verk 10074 Rozbočovač pro autozapalovač 2x USB, 12-24V, Voltmetr

V případě, že zákazník vyžaduje získání původní funkce autozapalovače, má prakticky dvě možnosti:

  • Kuřácká sada – někteří výrobci automobilů mohou i v dnešní době nabízet toto dodatečné příslušenství do automobilů; nejčastěji se instaluje pod víčko mezi sedadlem řidiče a spolujezdce u ruční brzdy; součástí těchto sad bývá kromě zapalovače, také malý popelník
  • Žhavící zásuvky – používají se k zapalování cigaret; vkládají se do vestavěných zásuvek autozapalovačů; zásuvky se po nažhavení automaticky vysunou; tato varianta je mnohem dostupnější než kuřácké sady

Když autozapalovač nefunguje

Pokud se autozásuvka jeví jako nefunkční, může to mít několik příčin. První je, že zásuvný kolík přídavného zařízení přesně nezapadá do této zásuvky, není tedy kompatibilní. V druhém případě může být poškozený přímo autozapalovač. Nejčastější příčinou je koroze nebo vypálení zásuvky. Zde pak přichází v úvahu výměna autozapalovače.
To, zda zásuvka funguje, lze ověřit několika způsoby:

  • Zkouškou zahřátí originálního zapalovače
  • Pomocí elektrikářské zkoušečky změřit napětí, případně zkontrolovat funkčnost systému (ideálně po nastartování automobilu)

Vzhledem k tomu, že nemusí být vždy problém v samotné jednotce, ale i např. v kabeláži, je vhodné výměnu autozapalovače svěřit do rukou erudovaného pracovníka. Ten pravděpodobně zajistí i vhodný náhradní díl pro konkrétní automobil.

Výrobci a ceny

Autozapalovače rozbočovače
Rozbočovač autozapalovače + USB SOC3

Výrobců příslušenství do automobilů, které je vhodné k připojení do zásuvky autozapalovače je celá řada. Jmenovat lze značky jako např. UGreen, Tuson, Baseus, PRO CAR a další. Cena se samozřejmě odvíjí od konkrétního výrobku.
Mezi výrobce žhavících zásuvek patří např. Compass, Lampa nebo CARCOMMERCE. Cena těchto výrobků nepřesahuje částku 100 Kč. Kuřácké sady se pak pohybují kolem 1000 Kč až 1500 Kč, ale jejich dostupnost je nutné ověřit u výrobce konkrétní značky automobilu.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat autozapalovač?

Pokud se jedná o výměnu stávajícího autozapalovače, je vhodné se obrátit na profesionála. Běžně k dostání jsou pak žhavící zásuvky, díky kterým získávají autozásuvky svou původní funkci. Na našem trhu je pak nepřeberné množství různého příslušenství vhodného pro připojení do těchto zásuvek.

K čemu slouží autozapalovač?

Moderní autozapalovače slouží jako zdroj napájení pro nejrůznější přístroje. Zpravidla ale vyžadují, až na některé výjimky, příslušnou korekci.
Zobrazit kompletní nabídku Autozapalovač