Bambusové rolety

Jak vybrat bambusové rolety

 • Bambusové rolety jsou oblíbené pro svůj čistý přirozený vzhled a jednoduché ovládání. Nicméně za zvážení stojí i další materiály zejména s ohledem na případné výhody a nevýhody.
 • Bambusové rolety lze použít jak v interiéru, tak exteriéru. V druhém případě je ale nutné vhodné ošetření. Rolety nejsou vhodné k instalaci tam, kde budou vystaveny přímému dešti.
 • V případě rolet je vždy důležitý rozměr, který je dán způsobem instalace rolety. Ta může být uvnitř nebo vně okenního rámu.

Bambus jako jeden materiálů

Výrobní materiál hraje důležitou např. v tom, kde bude roleta umístěná. Kromě bambusu lze zvážit i další možnosti. Mezi nejčastější pak patří látka nebo dřevo.

Bambusové rolety v interiéru

Bambus je oblíbený přírodní materiál, iStock / Blair_witch

Bambusové rolety

Bambus je přírodní materiál, který je zárukou přirozeného, jednoduchého a možná i trochu retro stylu. Na výrobu se používají bambusové tyče různých velikostí. Ovládání je pak nejčastěji řešeno pomocí provázků, díky kterým se srolují, případně složí. Rolety jako takové pak nebývají zcela nepropustné, takže ochrana vůči slunečnímu záření nemusí být 100%. Z hlediska údržby, pak vyžadují alespoň jednou za čas vyčištění, protože jsou náchylné k usazování prachu.

Látkové rolety

Tento typ rolet se nejčastěji vyrábí ze syntetických látek, zejména polyesteru, ale samozřejmě lze vybírat i z materiálů přírodních jako je bavlna nebo len. Jednotlivé textilie se pak od sebe liší:

 • Texturou
 • Barevným provedením
 • Gramáží
 • Mírou propustnosti světla

Obecně odolnější jsou samozřejmě materiály umělé. Přírodní látky jsou sice příjemnější na dotek, ale mohou se snáze deformovat a smršťovat. Syntetické látky se také lépe udržují.

Dřevěné žaluzie

Dřevo je opět přírodní materiál a v případě rolet umožňuje použití prakticky v jakémkoli interiéru od stylových elegantních až po moderní minimalistické. Díky pestré škále odstínů je možné rolety sladit nejen s okenním rámem, ale také např. dřevěným nábytkem nebo jinými dřevěnými prvky v místnosti. Žaluzie jsou tvořeny různě širokými lamelami, které na rozdíl od klasických rolet umožňují nastavit optimální úhel dopadu světla. Toto zpracování je navíc poměrně snadné na údržbu. Na druhou stranu může docházet k deformaci materiálu a za zmínku stojí samozřejmě nižší odolnost vůči vlhkosti.

Materiál Výhody Nevýhody
Bambus Přirozený, jednoduchý vzhled Ochrana vůči slunečnímu záření není 100%
  Jednoduchý mechanismus rolování, skládání Nutnost občasného vyčištění
Látka (syntetická) Snadná údržba Materiály nejsou tak příjemné na dotek jako v případě přírodních textilií
  Vyšší odolnost vůči deformacím a smršťování látky  
  Více odolná i vůči slunečnímu záření  
Dřevo Lamely umožňují nastavit optimální intenzitu světla Přírodní materiály se mohou časem deformovat
  Žaluzie jsou odolné vůči mechanickému poškození Méně odolné při zvýšené vlhkosti
  Snadno se udržují  

Víte, že…?

Bambus je travina s dřevnatým stéblem, která může dorůst i do výšky více než 40 metrů. Navíc je pružná a pevná. Díky tomu ji lze využít k nejrůznějším účelům. Kromě rolet a žaluzií lze bambus využít na výrobu nábytku, podlah, různých nástrojů, ale i papíru či oděvů.

Bambusové rolety

Bambusové rolety můžete umístit do interiéru i exteriéru, iStock / ChrisDixon

Rolety do interiéru i exteriéru

Bambus jako takový je materiál, který umožňuje výrobu rolet určených jak pro vnitřní, tak venkovní použití. V druhém případě je ale třeba se zaměřit na vhodné ošetření a celkové zpracování rolet:

 • Základní materiály jsou zpravidla neošetřené a tedy náchylné ke vzniku plísní
 • Roletu je třeba pravidelně ošetřovat olejem na dřevo, který zajistí alespoň částečnou voděodolnost; ta je dostačující, pouze pokud není roleta vystavena přímému dešti
 • Vlivem slunečního záření dochází k vysoušení rolet a tedy i aplikovaného oleje, proto je třeba nátěr pravidelně opakovat (ideálně na konci léta)
 • Obecně se ale rolety pro venkovní účely doporučují používat pouze v letních měsících
 • Nedoporučuje se lakování, protože by mohl materiál ztvrdnout a roleta nešla srolovat

Venkovní bambusové rolety se nejčastěji používají k zastínění balkónů nebo pergol.

Volba správné velikosti

Velikost rolety je stěžejním parametrem. Bambusové rolety lze umístit jako do malých, tak velkých oken. Na francouzská okna či prosklené dveře. Může se jednat o standardizované rozměry nebo výrobu přímo na míru. Rolety lze instalovat dvojím způsobem a podle toho je nutné brát správnou míru

Montáž do okenního otvoru

Míra se bere ve dvou místech a to uvnitř okenního rámu

 • Šířka – ze dvou naměřených hodnot je stěžejní menší šířka, od které se odečítá 1 cm
 • Výška – v tomto případě je stěžejní větší rozměr z naměřených hodnot

Montáž na okenní otvor

Rozměry je třeba brát vně okenního rámu. I v tomto případě se bere míra ze dvou míst.

 • Šířka – vybírá se větší naměřený rozměr
 • Výška – i zde je rozhodující vyšší hodnota

Otázky a odpovědi

Jak vybrat bambusové rolety?

Obecně je třeba zohlednit všechny klady i zápory vybíraného materiálu a to např. s ohledem na umístění rolet. Venkovní modely mají např. vyšší nároky na ošetření. Stěžejní je vždy správná velikost. Míry lze dle umístění rolety brát uvnitř nebo vně okenního rámu.

Jaké jsou výhody bambusových rolet?

Vzhledem k tomu, že se jedná o přírodní materiál, nabízí tyto rolety čistý a přirozený vzhled, který se hodí prakticky do jakéhokoli interiéru. Propustnost světla sice není 100%, ale světlo, které proniká dovnitř dodává místnosti teplo.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.