Barva na hedvábí

Jak vybrat barvu na hedvábí

Při výběru barvy na hedvábí je důležité zvážit následující kritéria:

  • Typ barvy: Volte vodou ředitelné nebo alkoholové barvy na hedvábí podle toho, jaký efekt chcete dosáhnout.
  • Metoda aplikace: Ujistěte se, že barva je vhodná pro techniku, kterou plánujete použít, ať už je to štětcování, airbrush nebo potisk.
  • Odolnost proti světlu: Zajistěte, aby barva byla odolná vůči UV záření, aby vaše dílo dlouho zachovalo své barvy.
  • Fixace barvy: Zkontrolujte, jak se barva fixuje, například tepelným zpracováním nebo párou, a zda máte pro tento proces potřebné vybavení.

Jak připravit hedvábí před malováním barvami na hedvábí

Před aplikací barvy na hedvábí je důležité tkaninu řádně připravit. Hedvábí by mělo být nejprve očištěno od přirozených olejů a impregnací, což se obvykle provádí praním ve speciálním prostředku určeném pro odstraňování sericinu, což je lepivá substance obalující hedvábné vlákno. Poté je třeba hedvábí důkladně vyžehlit a napnout na rámu, aby při aplikaci barvy neprolínalo a zůstalo hladké. Tímto způsobem zajistíte rovnoměrné nanášení barvy a dosáhnete lepších výsledků.

Jaké jsou techniky malování s barvami na hedvábí

Existuje několik technik, které lze použít při malování s barvami na hedvábí. K nejoblíbenějším patří:

  • Serti technika: Při této technice je použit konturovací prostředek, který ohraničuje jednotlivé oblasti a zabraňuje prolínání barev.
  • Akvarelová technika: Zde jsou barvy nanášeny ve vrstvách a promíchané vodou pro vytvoření akvarelového efektu.
  • Batikování: Tato technika zahrnuje zakrytí částí hedvábí voskem nebo jiným odolným materiálem, aby v těchto místech zůstal původní odstín tkaniny.

Jak dlouho musí barva na hedvábí zaschnout před fixací

Doba sušení barvy na hedvábí může být různá a závisí na typu barvy a množství barvy použitého. Obvykle trvá několik hodin, než je barva dostatečně suchá na to, aby se mohla fixovat. Vždy dodržujte pokyny výrobce k určení přesné doby sušení. Po úplném zaschnutí je možné barvu fixovat tepelně nebo použít metodu páry dle doporučení pro daný typ barvy.

Jakým způsobem se fixuje barva na hedvábí

Barva na hedvábí se fixuje obvykle dvěma hlavními způsoby: tepelnou fixací nebo fixací párou.

  • Tepelná fixace probíhá žehlením maleb na hedvábí na aversu (na rubové straně) při teplotě nastavené pro hedvábí, přičemž je nutné použít pečící papír či jinou ochranu.
  • Při fixaci párou se obvykle hedvábí navinuje na speciální papírový nebo textilní válec a vystavuje se působení páry v parní komoře. Doba fixace se liší v závislosti na typu barvy a metodě, a měla by odpovídat pokynům výrobce.

Je možné smíchat různé odstíny barvy na hedvábí pro dosažení specifické barvy

Ano, barvy na hedvábí je možné směšovat pro dosažení specifických odstínů a barv. Stejně jako u jiných typů barev je i zde doporučeno postupovat pozvolna a smíchat malé množství, abyste si byli jisti, že výsledný odstín odpovídá vašim představám. Při experimentování se směšováním je důležité vždy zaznamenávat poměry, takže pokud vytvoříte barvu, která vám vyhovuje, budete ji moci reprodukovat.

Hana Kratochvílová

About the Author

About the Author

Velmi se zajímám o zdraví životní styl, mou vášní je sport a ráda vyhledávám novinky v oblasti péče o tělo. Díky tomu, že pracuji v odvětví fitness a absolvovala jsem i kurz výživového poradentství, mám k těmto tématům velmi blízko i v profesním životě. Právě touha podělit se o svoje poznatky s ostatními, mě přivedla k psaní různých tematických článků, které jsem nejprve zveřejňovala pouze pomocí sociálních sítí. Odtud byl ke copywritingu už jen malý krok.