Nejlepší barvy na umakart 2024 a jak vybrat

Autor: Jakub Černý | Aktualizováno: Červenec 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Austis Eternal In steril 4kg
96 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat barvu na umakart

Při výběru barvy na umakart je důležité zvážit několik klíčových aspektů:

  • Odolnost proti vlhkosti: Umakart je často vystaven zvýšené vlhkosti, proto by barva měla být voděodolná;
  • Přilnavost: Důležitá je dobrá přilnavost k umakartovému podkladu, aby barva neodlupovala;
  • Odolnost proti oděru a škrábancům: V místech s vysokou frekvencí dotyku a používání je nutné, aby barva odolala mechanickému poškození;
  • Snadnost aplikace: Barva by měla být snadno aplikovatelná i pro nezkušené malíře a rychle schnoucí;
  • Ekologičnost a bezpečnost: Preferují se barvy bez zdraví škodlivých látek a s nízkým obsahem VOC (těkavých organických sloučenin);
  • Estetika: Kromě funkčnosti je také důležitý výběr barevného odstínu, který odpovídá designu místnosti.

Barvy na umakart - náš výběr

Austis Eternal In steril 4kg
přečíst recenzi
Výrobce: Austis
Barva: bílé
Hmotnost balení: 4 kg
Omyvatelné: ano
Zobrazit více
ETERNAL IN steril je interiérová disperzní barva o hmotnosti 4 kg určená na povrchy vyžadující antibakteriální a protiplísňovou ochranu, jako jsou zdravotnické zařízení nebo vlhké prostory. Produkt je vhodný pro sanační omítky a různé typy podkladů, je paropropustný a odolává mechanickému oděru.
Zobrazit méně
Dulux Vinyl Matt PBW Pure Brilliant White bílá 10 L
přečíst recenzi
Výrobce: Dulux
Barva: bílé
Typ barvy: matná
Objem balení: 10 l
Omyvatelné: ano
Zobrazit více
Dulux Trade Vinyl Matt PBW je vinylová interiérová disperzní barva s objemem 10 litrů. Po aplikaci je nátěr omyvatelný po 28 dnech. Teoretická vydatnost činí 18 m²/l. Barva se aplikuje štětcem nebo válečkem v 1–2 vrstvách s intervaly 2–4 hodiny.
Zobrazit méně
Het Brillant 100 15+3 kg
přečíst recenzi
Výrobce: Het
Značka: Brillant
Barva: bílé
Typ barvy: matná
Objem balení: 12 l
Hmotnost balení: 18 kg
Zobrazit více
Omyvatelné: ano
Barva Het Brillant 100, o hmotnosti 15+3 kg, má bělost na úrovni 95 % podle MgO a je odolná proti oděrubě za mokra s klasifikací 2 pro bílou a 1 pro bázi podle ČSN EN 13300. Kryje velmi dobře, má matný vzhled a je paropropustná. Výtěžnost se pohybuje mezi 6 až 10 m²/kg. Zasychá 4 hodiny při 20 °C a 60 % vlhkosti. Skladovatelnost je 36 měsíců pod podmínkami +3 až +30°C.
Zobrazit méně
Het Latex univerzální, bílý, 15 kg
přečíst recenzi
Barva: bílé
Typ barvy: matná
Hmotnost balení: 15 kg
Omyvatelné: ano
Zobrazit více
Latexová barva Het Latex, bílá o hmotnosti 15 kg, je určena na povrchy ve vnitřních a vnějších prostředích s bělostí 93% (MgO) a paropropustností. Odolává otěru za mokra a vytváří matný povrch. Vhodná pro nátěry s různou savostí, vykazuje krycí schopnost. Spotřeba 6-10 m²/kg, sušení minimálně 4 hodiny.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Barva na umakart

Jak vybrat barvu na umakart

Jak správně připravit umakartový povrch před malováním

Před aplikací barvy je esenciální umakartový povrch řádně připravit. Nejprve je třeba povrch důkladně očistit od prachu, nečistot a mastnoty, což zabezpečí lepší přilnavost. Při čištění je možné použít mírné čisticí prostředky, ale je treba se vyhnout abrazivním přípravkům, které by mohly povrch poškodit. Po očistění nechte povrch řádně vyschnout. V případě drobných nerovností nebo škrábanců je vhodné povrch jemně přebrousit jemným brusným papírem. Po broušení je nutné povrch znovu očistit a odmastit. Jestliže je na povrchu stará barva, která se olupuje, je důležité ji odstranit. Při práci také zajistěte dobrou ventilaci prostoru.

Je třeba umakart před malováním základním nátěrem ošetřit

Ošetření umakartového povrchu základním nátěrem před aplikací vlastní barvy může zlepšit přilnavost a životnost finálního nátěru. Základní nátěr by měl být kompatibilní s vrcholovou barvou a ideálně by měl být od téže výrobce. Je velmi důležité nevynechat tento krok, zvlášť pokud umakart dosud nebyl malovaný, nebo pokud se na něm nacházejí nepravidelnosti. Tento nátěr také napomůže sjednotit povrch a zvýšit krycí schopnost barvy, čímž můžete v konečném účtu ušetřit na množství barvy potřebné pro dokončení práce.

Jaké typy barev jsou vhodné pro malování umakartu

Pro malování umakartu jsou vhodné speciální barvy, které jsou vyvinuty s ohledem na specifické vlastnosti tohoto materiálu. Ideální jsou barvy, které mají vysokou odolnost proti vlhkosti, jsou elastické a mají dobré krycí vlastnosti. Často se využívají vodou ředitelné akrylátové nebo latexové barvy, které splňují tyto požadavky a jsou k dispozici v různých odstínech. Vyhnout byste se měli olejovým a alkoholovým barvám, jelikož ty mohou na umakartovém povrchu tvořit nerovnoměrný film a mají tendenci k praskání.

Jak dlouho trvá, než barva na umakart zaschne

Barvy na umakart
Austis Eternal In steril 4kg

Doba schnutí barvy na umakart závisí na typu barvy, tloušťce nanesené vrstvy a podmínkách prostředí, jako jsou teplota a vlhkost. Pro vodou ředitelné akrylátové a latexové barvy obvykle platí, že povrch je na dotek suchý během několika hodin, ale pro úplné zaschnutí je lepší nechat barvu odpočívat alespoň 24 hodin. Je důležité se vyhnout zatížení a kontaktu s vodou do té doby, než je barva plně vytvrzená, což může trvat i několik dní. Při malování v místnosti by se mělo dbát na udržení stálé teploty a dobré ventilace, aby barva mohla správně ztuhnout.

Jak udržovat umakartové povrchy malované barvou čisté a v dobrém stavu

Pro udržení čistoty a dobrého stavu malovaných umakartových povrchů je třeba pravidelného čištění pomocí měkké houby nebo hadříku a neabrazivního čisticího prostředku. Povrchy by se neměly drhnout hrubými materiály ani používat agresivní chemikálie, které by mohly narušit povrch barvy. V případě silnějšího zašpinění použijte speciální čisticí prostředky určené pro daný typ barvy. Důležité je také vyhýbat se dlouhodobému působení vody a vlhkosti, a to i přesto, že barva na umakart je obvykle voděodolná. Při údržbě také dbáme na to, aby nedošlo k mechanickému poškození barvy, například ostrými předměty nebo těžkými předměty, které by na povrchu mohly zanechat oděrky nebo škrábance. Cílem je zachovat integritu barvy a udržet povrchy vypadající jako nové po co nejdelší dobu.

Zobrazit kompletní nabídku Barva na umakart