Bazénová filtrace

Křišťálově čistá voda ve Vašem bazénu.

ca. 4 200 CZK
ca. 2 800 CZK
ca. 3 500 CZK
ca. 2 700 CZK
ca. 9 000 CZK
ca. 500 CZK

Jak vybrat bazénovou filtraci

  • Bazénová filtrace ovlivňuje kvalitu vody, ve které se budete koupat a to, kolik času strávíte čištěním a údržbou zahradního bazénu.
  • Písková filtrace pracuje na přírodním principu, kdy je voda z bazénu nasávána čerpadlem do filtrační jednotky, kde protéká speciální pískovou křemičitou náplní.
  • Kartušová filtrace je vhodná do menších bazénů, jako jsou například ty nafukovací. Fungují na principu přečerpávání vody přes komoru, ve které je umístěná kartuše z vyztuženého filtračního papíru, kam se zachycují mechanické nečistoty.
  • Filtrační zařízení by nemělo být umístěno daleko od bazénu, aby se nesnižoval sací výkon čerpadla filtrace.

Typ

Bazénová filtrace ovlivňuje kvalitu vody, ve které se budete koupat a to, kolik času strávíte čištěním a údržbou zahradního bazénu. Dále má vliv na množství bazénové chemie. Principem této filtrace je, že zajišťuje cirkulaci vody a dokonalé promíchání bazénové chemie do všech potřebných míst.

Typ Popis
Písková filtrace Pracuje na přírodním principu, kdy je voda z bazénu nasávána čerpadlem do filtrační jednotky, kde protéká speciální pískovou křemičitou náplní. V písku se zachycují mechanické nečistoty a voda se vrací do bazénu přefiltrovaná a čistá. Písková filtrace je také nezbytná pro provoz solárního ohřevu nebo vysavače. Tímto typem filtrace lze vybavit jakýkoliv typ bazénu. Mezi její hlavní výhody patří snadná údržba, dlouhá životnost a vysoká účinnost. Skládá se z filtrační nádoby a vlastního čerpadla.
Kartušová filtrace Kartušová filtrace je vhodná do menších bazénů, jako jsou například ty nafukovací. Fungují na principu přečerpávání vody přes komoru, ve které je umístěná kartuše z vyztuženého filtračního papíru, kam se zachycují mechanické nečistoty. Jejich nevýhodou je složitější čištění kartušového filtru, který je nutné vyjmout a důkladně proplachovat pod tekoucí vodou. Když je opotřebovaný, je nutné ho vyměnit za jiný, což je tak 2x – 3x během sezóny. Kartušové filtrace mají nízký výkon a proto se k nim nedoporučuje připojovat jakoukoliv doplňkovou bazénovou výbavu.

Umístění a péče o filtraci

Filtrační zařízení by nemělo být umístěno daleko od bazénu, aby se nesnižoval sací výkon čerpadla filtrace. Bezpečnostní vyhláška však určuje minimální vzdálenost mezi bazénem a filtrací na tři metry. Mělo by to být v zakrytém prostoru, kde bude chráněno před povětrnostními vlivy. Nedoporučuje se ji instalovat do podzemních šachet.

Cenový hit
MASTER 290732 Expert písková filtrace 6.813 l-h

Při instalaci kartušové filtrace stačí vhodný povrch pouze vyrovnat. Instalace pískové filtrace je o něco složitější. V tomto případě je vhodné filtraci umístit na tvrdý podklad, ať už beton, dlaždice nebo kameny a nesmí chybět ani připojení k odpadu nebo odtokový kanál pro proplachování. V případě, že si s instalací nevíte rady, přizvěte na pomoc odborníka.

Údržba pískové filtrace

Hlavní výhodou pískové filtrace je její snadná údržba. Vyčištění písku je možné provést zpětným proplachem pomocí ovládacích ventilů. Zpětný proplach odstraní všechny nečistoty a filtraci lze opět použít na plný výkon.
Během letní sezóny se doporučuje pískovou filtraci proplachovat alespoň 1x týdně. Celková výměna písku je nutná za 2 – 3 roky podle intenzity používání bazénu. Pro čištění pískové náplně se používá ovládací ventil.

Údržba kartušové filtrace

Kartušová filtrace se musí často proplachovat. Celková výměna filtrace je nutná asi 4 – 6 x za sezónu. Pro dosažení maximálního výkonu je třeba, abyste kartušovou vložku pravidelně čistili a tak, že ji opláchnete vlažnou vodou a kartáčkem odstraníte nanesené nečistoty.

S dávkovačem
Bestway 58515 STANDARD PLUS 3028 l/hod model 2020

Víte, že…?

Bazénová filtrace by měla být zapojená každý den. Podle intenzity využívání bazénu se doba nutná pro kompletní pročištění vody pohybuje mezi 4 – 8 hodinami denně.

Výkon

Výkon je hned po volbě typu filtrace tím nejdůležitějším kritériem při výběru. Správný výkon filtrace spočítáte tak, že vydělíte objem bazénu čtyřmi. Vyjde vám číslo, kterému říkáme kubíkový výkon čerpadla. Výkon dobře vybraného čerpadla musí být minimálně stejný, ale spíš o něco vyšší než výsledné číslo.

Jestliže plánujete k filtraci připojit i jiné zařízení jako vysavač nebo ohřev, poraďte se raději o výši správného výkonu s prodejcem. Výkon čerpadla snižuje také velká vzdálenost od bazénu.

Prověřená značka
Marimex 10600003 ProStar 4

Filtrační písek

Písek, který budete používat, by měl být kvalitní a měl by mít správnou zrnitost. Pro maximální účinnost filtru musí být použit křemenný písek o velikosti zrna 0,5 – 0,7 mm. Množství písku závisí na typu konkrétního filtru.

Filtrační materiál zeolit se projevuje výraznou schopností absorbovat vodu, je schopný zachytit ještě více nečistot než písek. Odbourává amoniak, minimalizuje účinky chlóru a udržuje správnou hladinu pH. Zrnitost kamínků je 1 – 2,5 mm. Pořizovací náklady na zeolit jsou vyšší, ale v případě, že ho budete používat, nebude nutné tak často filtraci čistit, čímž dojde ke snížení spotřeby vody.

Cena

Cena filtrací se liší především typem filtrace, pro kterou se rozhodnete. Mezi výrobce filtrací patří Bestway, Intex nebo Marimax, Hecht.

Solinátor
Intex 26668 Krystal Clear Solinátor do 26 m3

Kartušovou filtraci pořídíte od 400 – 1 500 Kč. Jak již bylo řečeno, je vhodná pro malé typy převážně dětských bazénů.

Ceny pískových filtrací se pohybují v rozmezí od 2 000 – 10 000 Kč. Záleží to na velikosti a na filtračním výkonu. Menší filtrace mají objem 8 – 10 kg písku a jsou určeny pro bazén o velikosti 6 m3. Do filtrace, jejíž cena se blíží k 10 000 Kč, se vleze až 45 kg náplně a zvládne přefiltrovat bazén o objemu až 40m3.

Otázky a odpovědi

Jakou filtraci zvolit?

Vhodnou filtraci je nutné volit v závislosti na velikosti bazénu. Obecně platí, že by bazénová filtrace měla přefiltrovat objem bazénu za 6 – 8 hodin, při nadprůměrné zátěži pak za dobu 3 – 4 hodiny. Při výběru typově a kapacitně vhodné filtrace je dobré poradit se s odborníkem, který vám kvalitně poradí.

Která filtrace je kvalitnější?

Za kvalitnější je považována výkonnější písková filtrace. Filtrace pracuje na principu filtrování vody přes pískovou náplň, která zachytí veškeré nečistoty z vody a čistá přefiltrovaná voda se vrací zpět do bazénu. Její výkon je navíc většinou dostatečný pro připojení dalšího příslušenství (např. UV lampa, solární ohřev,..). Je jednodušší na údržbu – písek stačí vyměnit pouze jednou za dva roky.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Cenový hit
S dávkovačem
Prověřená značka
Solinátor
6 cestný ventil
Kartušová
Image
Product
MASTER 290732 Expert písková filtrace 6.813 l-h
Bestway 58515 STANDARD PLUS 3028 l/hod model 2020
Marimex 10600003 ProStar 4
Intex 26668 Krystal Clear Solinátor do 26 m3
Brilix FSP 450 písková filtrace 8 m3/h
Bestway 58383 kartušová filtrace 2006 l/h
Hmotnost
15 kg
8.2 kg
11 kg
17.8 kg
25 kg
2.2 kg
Typ
pískové
pískové
pískové
solinátory
pískové
kartušové
Cena ca. 4 200 CZK ca. 2 800 CZK ca. 3 500 CZK ca. 2 700 CZK ca. 9 000 CZK ca. 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.