Bazénová filtrace

Křišťálově čistá voda ve Vašem bazénu.

ca. 4 500 CZK
ca. 2 800 CZK
ca. 3 900 CZK
ca. 3 300 CZK
ca. 8 200 CZK
ca. 800 CZK

Jak vybrat bazénovou filtraci

V případě, že jste si pořídili bazén, nebo o jeho koupi uvažujete, neměli byste zapomenout ani na kvalitní filtraci, která vám pomůže udržet vodu čistou po celou sezónu. Samotná filtrace vodu v nejvyšší kvalitě neudrží, je ji třeba kombinovat také s vhodnou chemií.

Jakou filtraci zvolit

Bazénová filtrace ovlivňuje kvalitu vody, ve které se budete koupat a to, kolik času strávíte čištěním a údržbou zahradního bazénu. Dále má vliv na množství bazénové chemie. Principem této filtrace je, že zajišťuje cirkulaci vody a dokonalé promíchání bazénové chemie do všech potřebných míst.

Vhodnou filtraci je nutné volit v závislosti na velikosti bazénu. Obecně platí, že by bazénová filtrace měla přefiltrovat objem bazénu za 6 – 8 hodin, při nadprůměrné zátěži pak za dobu 3 – 4 hodiny. Při výběru typově a kapacitně vhodné filtrace je dobré poradit se s odborníkem, který vám kvalitně poradí.

Cenový hit
MASTER 290732 Expert písková filtrace 6.813 l-h
Typ Popis
Písková filtrace Pracuje na přírodním principu, kdy je voda z bazénu nasávána čerpadlem do filtrační jednotky, kde protéká speciální pískovou křemičitou náplní. V písku se zachycují mechanické nečistoty a voda se vrací do bazénu přefiltrovaná a čistá. Písková filtrace je také nezbytná pro provoz solárního ohřevu nebo vysavače. Tímto typem filtrace lze vybavit jakýkoliv typ bazénu. Mezi její hlavní výhody patří snadná údržba, dlouhá životnost a vysoká účinnost. Skládá se z filtrační nádoby a vlastního čerpadla.
Kartušová filtrace Kartušová filtrace je vhodná do menších bazénů, jako jsou například ty nafukovací. Fungují na principu přečerpávání vody přes komoru, ve které je umístěná kartuše z vyztuženého filtračního papíru, kam se zachycují mechanické nečistoty. Jejich nevýhodou je složitější čištění kartušového filtru, který je nutné vyjmout a důkladně proplachovat pod tekoucí vodou. Když je opotřebovaný, je nutné ho vyměnit za jiný, což je tak 2x – 3x během sezóny. Kartušové filtrace mají nízký výkon a proto se k nim nedoporučuje připojovat jakoukoliv doplňkovou bazénovou výbavu.

Umístění a péče o filtraci

Filtrační zařízení by nemělo být umístěno daleko od bazénu, aby se nesnižoval sací výkon čerpadla filtrace. Bezpečnostní vyhláška však určuje minimální vzdálenost mezi bazénem a filtrací na tři metry. Mělo by to být v zakrytém prostoru, kde bude chráněno před povětrnostními vlivy. Nedoporučuje se ji instalovat do podzemních šachet.

Při instalaci kartušové filtrace stačí vhodný povrch pouze vyrovnat. Instalace pískové filtrace je o něco složitější. V tomto případě je vhodné filtraci umístit na tvrdý podklad, ať už beton, dlaždice nebo kameny a nesmí chybět ani připojení k odpadu nebo odtokový kanál pro proplachování. V případě, že si s instalací nevíte rady, přizvěte na pomoc odborníka.

Hlavní výhodou pískové filtrace je její snadná údržba. Vyčištění písku je možné provést zpětným proplachem pomocí ovládacích ventilů. Zpětný proplach odstraní všechny nečistoty a filtraci lze opět použít na plný výkon.
Během letní sezóny se doporučuje pískovou filtraci proplachovat alespoň 1x týdně. Celková výměna písku je nutná za 2 – 3 roky podle intenzity používání bazénu. Pro čištění pískové náplně se používá ovládací ventil.

S dávkovačem
Bestway 58515 STANDARD PLUS 3028 l/hod model 2020

Kartušová filtrace se musí často proplachovat. Celková výměna filtrace je nutná asi 4 – 6 x za sezónu. Pro dosažení maximálního výkonu je třeba, abyste kartušovou vložku pravidelně čistili a tak, že ji opláchnete vlažnou vodou a kartáčkem odstraníte nanesené nečistoty.

Víte, že…?

Bazénová filtrace by měla být zapojená každý den. Podle intenzity využívání bazénu se doba nutná pro kompletní pročištění vody pohybuje mezi 4 – 8 hodinami denně.

Výkon

Výkon je hned po volbě typu filtrace tím nejdůležitějším kritériem při výběru. Správný výkon filtrace spočítáte tak, že vydělíte objem bazénu čtyřmi. Vyjde vám číslo, kterému říkáme kubíkový výkon čerpadla. Výkon dobře vybraného čerpadla musí být minimálně stejný, ale spíš o něco vyšší než výsledné číslo.

Prověřená značka
Marimex 10600003 ProStar 4

Jestliže plánujete k filtraci připojit i jiné zařízení jako vysavač nebo ohřev, poraďte se raději o výši správného výkonu s prodejcem. Výkon čerpadla snižuje také velká vzdálenost od bazénu.

Filtrační písek

Písek, který budete používat, by měl být kvalitní a měl by mít správnou zrnitost. Pro maximální účinnost filtru musí být použit křemenný písek o velikosti zrna 0,5 – 0,7 mm. Množství písku závisí na typu konkrétního filtru.

Filtrační materiál zeolit se projevuje výraznou schopností absorbovat vodu, je schopný zachytit ještě více nečistot než písek. Odbourává amoniak, minimalizuje účinky chlóru a udržuje správnou hladinu pH. Zrnitost kamínků je 1 – 2,5 mm. Pořizovací náklady na zeolit jsou vyšší, ale v případě, že ho budete používat, nebude nutné tak často filtraci čistit, čímž dojde ke snížení spotřeby vody.

Solinátor
Intex 26668 Krystal Clear Solinátor do 26 m3

Cena

Cena filtrací se liší především typem filtrace, pro kterou se rozhodnete. Mezi výrobce filtrací patří Bestway, Intex nebo Marimax, Hecht.

Kartušovou filtraci pořídíte od 400 – 1 500 Kč. Jak již bylo řečeno, je vhodná pro malé typy převážně dětských bazénů.

Ceny pískových filtrací se pohybují v rozmezí od 2 000 – 10 000 Kč. Záleží to na velikosti a na filtračním výkonu. Menší filtrace mají objem 8 – 10 kg písku a jsou určeny pro bazén o velikosti 6 m3. Do filtrace, jejíž cena se blíží k 10 000 Kč, se vleze až 45 kg náplně a zvládne přefiltrovat bazén o objemu až 40m3.

6 cestný ventil
Brilix FSP 450 písková filtrace 8 m3/h
Nomination
Cenový hit
S dávkovačem
Prověřená značka
Solinátor
6 cestný ventil
Kartušová
Image
Product
MASTER 290732 Expert písková filtrace 6.813 l-h
Bestway 58515 STANDARD PLUS 3028 l/hod model 2020
Marimex 10600003 ProStar 4
Intex 26668 Krystal Clear Solinátor do 26 m3
Brilix FSP 450 písková filtrace 8 m3/h
Bestway 58383 kartušová filtrace 2006 l/h
Hmotnost
15 kg
8.2 kg
11 kg
17.8 kg
25 kg
2.2 kg
Typ
pískové
pískové
pískové
solinátory
pískové
kartušové
Cena ca. 4 500 CZK ca. 2 800 CZK ca. 3 900 CZK ca. 3 300 CZK ca. 8 200 CZK ca. 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena