25 nejlepších bazénových filtrací 2023
Křišťálově čistá voda ve Vašem bazénu.
Jak vybrat bazénovou filtraci
- Bazénová filtrace ovlivňuje kvalitu vody, ve které se budete koupat a to, kolik času strávíte čištěním a údržbou zahradního bazénu.
- Písková filtrace pracuje na přírodním principu, kdy je voda z bazénu nasávána čerpadlem do filtrační jednotky, kde protéká speciální pískovou křemičitou náplní.
- Kartušová filtrace je vhodná do menších bazénů, jako jsou například ty nafukovací. Fungují na principu přečerpávání vody přes komoru, ve které je umístěná kartuše z vyztuženého filtračního papíru, kam se zachycují mechanické nečistoty.
- Filtrační zařízení by nemělo být umístěno daleko od bazénu, aby se nesnižoval sací výkon čerpadla filtrace.
Bazénová filtrace - náš výběr





Kartušové bazénové filtrace





Pískové bazénové filtrace





Bazénové filtrace Intex





Bazénové filtrace Marimex




Jak vybrat bazénovou filtraci
Typ
Bazénová filtrace ovlivňuje kvalitu vody, ve které se budete koupat a to, kolik času strávíte čištěním a údržbou zahradního bazénu. Dále má vliv na množství bazénové chemie. Principem této filtrace je, že zajišťuje cirkulaci vody a dokonalé promíchání bazénové chemie do všech potřebných míst.
Typ | Popis |
---|---|
Písková filtrace | Pracuje na přírodním principu, kdy je voda z bazénu nasávána čerpadlem do filtrační jednotky, kde protéká speciální pískovou křemičitou náplní. V písku se zachycují mechanické nečistoty a voda se vrací do bazénu přefiltrovaná a čistá. Písková filtrace je také nezbytná pro provoz solárního ohřevu nebo vysavače. Tímto typem filtrace lze vybavit jakýkoliv typ bazénu. Mezi její hlavní výhody patří snadná údržba, dlouhá životnost a vysoká účinnost. Skládá se z filtrační nádoby a vlastního čerpadla. |
Kartušová filtrace | Kartušová filtrace je vhodná do menších bazénů, jako jsou například ty nafukovací. Fungují na principu přečerpávání vody přes komoru, ve které je umístěná kartuše z vyztuženého filtračního papíru, kam se zachycují mechanické nečistoty. Jejich nevýhodou je složitější čištění kartušového filtru, který je nutné vyjmout a důkladně proplachovat pod tekoucí vodou. Když je opotřebovaný, je nutné ho vyměnit za jiný, což je tak 2x – 3x během sezóny. Kartušové filtrace mají nízký výkon a proto se k nim nedoporučuje připojovat jakoukoliv doplňkovou bazénovou výbavu. |
Umístění a péče o filtraci
Filtrační zařízení by nemělo být umístěno daleko od bazénu, aby se nesnižoval sací výkon čerpadla filtrace. Bezpečnostní vyhláška však určuje minimální vzdálenost mezi bazénem a filtrací na tři metry. Mělo by to být v zakrytém prostoru, kde bude chráněno před povětrnostními vlivy. Nedoporučuje se ji instalovat do podzemních šachet.
Při instalaci kartušové filtrace stačí vhodný povrch pouze vyrovnat. Instalace pískové filtrace je o něco složitější. V tomto případě je vhodné filtraci umístit na tvrdý podklad, ať už beton, dlaždice nebo kameny a nesmí chybět ani připojení k odpadu nebo odtokový kanál pro proplachování. V případě, že si s instalací nevíte rady, přizvěte na pomoc odborníka.
Údržba pískové filtrace
Hlavní výhodou pískové filtrace je její snadná údržba. Vyčištění písku je možné provést zpětným proplachem pomocí ovládacích ventilů. Zpětný proplach odstraní všechny nečistoty a filtraci lze opět použít na plný výkon.
Během letní sezóny se doporučuje pískovou filtraci proplachovat alespoň 1x týdně. Celková výměna písku je nutná za 2 – 3 roky podle intenzity používání bazénu. Pro čištění pískové náplně se používá ovládací ventil.
Údržba kartušové filtrace
Kartušová filtrace se musí často proplachovat. Celková výměna filtrace je nutná asi 4 – 6 x za sezónu. Pro dosažení maximálního výkonu je třeba, abyste kartušovou vložku pravidelně čistili a tak, že ji opláchnete vlažnou vodou a kartáčkem odstraníte nanesené nečistoty.
Víte, že…?
Bazénová filtrace by měla být zapojená každý den. Podle intenzity využívání bazénu se doba nutná pro kompletní pročištění vody pohybuje mezi 4 – 8 hodinami denně.
Výkon
Výkon je hned po volbě typu filtrace tím nejdůležitějším kritériem při výběru. Správný výkon filtrace spočítáte tak, že vydělíte objem bazénu čtyřmi. Vyjde vám číslo, kterému říkáme kubíkový výkon čerpadla. Výkon dobře vybraného čerpadla musí být minimálně stejný, ale spíš o něco vyšší než výsledné číslo.
Jestliže plánujete k filtraci připojit i jiné zařízení jako vysavač nebo ohřev, poraďte se raději o výši správného výkonu s prodejcem. Výkon čerpadla snižuje také velká vzdálenost od bazénu.
Filtrační písek
Písek, který budete používat, by měl být kvalitní a měl by mít správnou zrnitost. Pro maximální účinnost filtru musí být použit křemenný písek o velikosti zrna 0,5 – 0,7 mm. Množství písku závisí na typu konkrétního filtru.
Filtrační materiál zeolit se projevuje výraznou schopností absorbovat vodu, je schopný zachytit ještě více nečistot než písek. Odbourává amoniak, minimalizuje účinky chlóru a udržuje správnou hladinu pH. Zrnitost kamínků je 1 – 2,5 mm. Pořizovací náklady na zeolit jsou vyšší, ale v případě, že ho budete používat, nebude nutné tak často filtraci čistit, čímž dojde ke snížení spotřeby vody.
Cena
Cena filtrací se liší především typem filtrace, pro kterou se rozhodnete. Mezi výrobce filtrací patří Bestway, Intex nebo Marimax, Hecht.
Kartušovou filtraci pořídíte od 400 – 1 500 Kč. Jak již bylo řečeno, je vhodná pro malé typy převážně dětských bazénů.
Ceny pískových filtrací se pohybují v rozmezí od 2 000 – 10 000 Kč. Záleží to na velikosti a na filtračním výkonu. Menší filtrace mají objem 8 – 10 kg písku a jsou určeny pro bazén o velikosti 6 m3. Do filtrace, jejíž cena se blíží k 10 000 Kč, se vleze až 45 kg náplně a zvládne přefiltrovat bazén o objemu až 40m3.
Otázky a odpovědi
Jakou filtraci zvolit?
Která filtrace je kvalitnější?
Různé typy produktů porovnejte zde.