Kartušová filtrace

Určené pro malé bazény.

ca. 900 CZK
ca. 2 500 CZK
ca. 600 CZK
ca. 700 CZK
ca. 1 000 CZK

Jak vybrat kartušovou filtraci

  • Vybírat můžete mezi kartušovou a pístovou filtrací. Hlavním rozdílem mezi pískovou a kartušovou filtrací je ve způsobu filtrování vody a použitelnosti dle velikosti bazénu.
  • Výkon se u filtrací uvádí v metrech krychlových za hodinu. Voda v bazénu by se měla přefiltrovat minimálně 2x za den.
  • Důležitým parametrem je také příkon. Od toho se odvíjí, kolik za filtraci zaplatíte.
  • Kartušovou vložku alespoň jednou za dva dny jednoduše vyjměte z filtrace a opláchněte proudem vody. Voda smyje zachycené nečistoty a umožní opětovné použití.

Typy

Vodu v bazénu můžete filtrovat dvěma různými typy bazénových filtrací. Vybírat můžete mezi kartušovou a pístovou filtrací. Hlavním rozdílem mezi pískovou a kartušovou filtrací je ve způsobu filtrování vody a použitelnosti dle velikosti bazénu.

Kartušová

Kartušové filtrace jsou vhodné pro nafukovací a menší nadzemní bazény o velikosti maximálně 8 m3. Pokud vlastníte bazén o větší velikosti, nebo uvažujete o jeho koupi, doporučujeme filtraci pískovou.

Výkonná
Bestway 58386 kartušová filtrace 3028 l/h

Pístová

Písková filtrace pracuje na principu filtrování vody přes pískovou náplň, která zachytí veškeré nečistoty z vody a čistá přefiltrovaná voda se vrací zpět do bazénu.
Její výkon je navíc většinou dostatečný pro připojení dalšího příslušenství (např. UV lampa, solární ohřev,..). Je jednodušší na údržbu – písek stačí vyměnit pouze jednou za dva roky.

S vyšším výkonem se voda v bazénu rychleji přefiltruje, což znamená, že se vody z bazénu přefiltruje několikrát za den. Tím nedochází ke zhoršení kvality vody. Použitím pískové filtrace šetříte nejen váš čas, ale také peníze ve vaší peněžence.

Víte, že…?

Použití správné filtrace snižuje náklady na údržbu vody a bazénovou chemii. Můžete ušetřit až několik tisíc korun ročně. I při nevyužívání bazénu je nutné, aby voda v bazénu nebo vířivce cirkulovala a nezkazila se

Bezpečná
Intex 28634 Optimo kartušová filtrace 9,5 m3/h

Výkon

Ten se u filtrací uvádí v metrech krychlových za hodinu. Voda v bazénu by se měla přefiltrovat minimálně 2x za den.

To, jaký výkon potřebujete, si sami můžete lehce vypočítat. Objem bazénu vydělte číslem 4 a výsledek tohoto výpočtu zaokrouhlete směrem nahoru. Získáte tak orientační výkon filtrace, který budete potřebovat.

Příkon

Důležitým parametrem je také příkon. Od toho se odvíjí, kolik za filtraci zaplatíte. Levnější a slabší modely mají příkon řádově desítky wattů, výkonnější filtrace (zejména pískové) pak 200 a více wattů.

Pro nadzemní bazény
Intex 28602 Eco Kartušová filtrace 1,25m3/h

Víte, že…?

Čerpadlo umístěné ve filtraci nasaje vodu z bazénu. Ta poté protéká přes kartušovou filtrační vložku, která je tvořena válcem papíru vrstveného do kruhu. Zde se na filtrační vložce zachytí nečistoty a čistá voda putuje zpět do bazénu. Abyste dosáhli co nejčistší vody v bazénu, je nutné filtrační vložku několikrát za sezonu vyměnit.

Průměr hadice

Průměr hadic není jednotný. U kartušové filtrace se nejčastěji setkáme s průměrem 32 mm nebo 38 mm. Tento průměr odpovídá menším bazénům, pro které je právě kartušová filtrace určena.

Typ filtrace Výhody Nevýhody
Kartušová Nízká cena, Nižší spotřeba energie, Jen pro menší bazény, Malý výkon, Nižší kvalita
Písková Výkonnější, Kvalitnější cirkulace, Méně náročná údržba, Možnost připojení dalších technologií Vyšší cena, Horší manipulace

Víte, že…?

Vložky z bazénových filtrací nebývají většinou kompatibilní s filtrací u vířivky. Při koupi náhradní vložky dbejte na správný typ.

Kvalitní filtr
Marimex 10620005 M1 Kartušová filtrace

Cena

Kartušové filtrace můžete zakoupit od ceny několika stovek až po několik tisíc. Jsou mnohem levnější než filtrace pískové, nemají však tak kvalitní filtraci vody a jejich údržba je náročnější, protože kartušovou vložku musíte měnit několikrát během léta.
Mezi nejznámější výrobce patří Marimex, Intex a Bestway.

  • Do 1000,- koupíte filtraci o výkonu max. 2 m3/ hod
  • Nad 1000,- už můžete mít filtraci i o výkonu 5 m3 / hod
  • Náhradní Kartušová vložka se dá pořídit za cenu okolo 200,-

Údržba

Kartušovou vložku alespoň jednou za dva dny jednoduše vyjměte z filtrace a opláchněte proudem vody. Voda smyje zachycené nečistoty a umožní opětovné použití.

Malé bazény
HECHT 003609 Kartušová filtrace
  • I přes časté mytí je nutné filtrační vložku několikrát za sezonu vyměnit. Každá kartušová filtrace může mít typ vložky jiný. Proto je důležité, abyste při koupi nové náhradní vložky věděli, který typ potřebujete.
  • O filtraci je nutné se dobře starat, aby voda v bazénu byla stále čistá. Filtrační vložka u kartušové filtrace se musí několikrát týdně (ideálně 3 – 4x) vyjmout a omýt tlakem vody, čímž se však snižuje její trvanlivost. Měnit se tak musí několikrát za sezonu.
  • Po ukončení letní sezóny je důležité, aby filtrace byla uložena na suché místo. Je důležité vypustit všechnu vody z filtrace i z dalších částí jakou jsou například hadice k bazénu.

Otázky a odpovědi

Je nutné řešit filtraci u vířivky?

Každá vířivka je dodávána již včetně filtrace. Odpadá tedy starost s jejím dokupováním. Pokud si pořídíte domácí nafukovací vířivku, nebo i menší vestavěnou, je vždy součástí filtrace kartušová. I zde je nutné filtrační vložku měnit, v závislosti na provozu. Cena vložky se pohybuje něco přes 200,-.

Jak volit výkon?

Výkon filtrace rovněž ovlivňují přídavné technologie (např. solární ohřev, zařízení na úpravu vody atd.). Doporučujeme tak vybírat filtraci s dostatečnou rezervou.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Výkonná
Bezpečná
Pro nadzemní bazény
Kvalitní filtr
Malé bazény
Image
Produkt
Bestway 58386 kartušová filtrace 3028 l/h
Intex 28634 Optimo kartušová filtrace 9,5 m3/h
Intex 28602 Eco Kartušová filtrace 1,25m3/h
Marimex 10620005 M1 Kartušová filtrace
HECHT 003609 Kartušová filtrace
Výrobce
Bestway
Intex
Intex
Marimex
Hecht
Hmotnost
2.5 kg
4 kg
3 kg
3.53 kg
1.3 kg
Cena ca. 900 CZK ca. 2 500 CZK ca. 600 CZK ca. 700 CZK ca. 1 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jakub Černý

About the Author

About the Author

Pracuji v oblasti informační technologie a mým největším koníčkem jsou tedy počítače. Rád relaxuji při hraní počítačových her, ale díky mému zájmu o hudbu zkouším také pomocí těchto technologií tvořit vlastní melodie. Mám i velký okruh přátel, rád cestuji a užívám si společenského života. K psaní produktových článků a copywritingu jsem se dostal spíše náhodou. Díky této možnosti si velmi rozšiřuji svoje dosavadní znalosti nejen z technické oblasti. O získané nové informace se rád podělím s ostatními.