Bazénový vysavač

Čisťounká voda i ve Vašem bazénu.

ca. 700 CZK
ca. 17 800 CZK
ca. 1 300 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 13 000 CZK

Bazénový vysavač

  • Bazénové vysavače se dělí na 3 různé typy. Nenároční uživatelé mohou zakoupit ruční vysavače, jednoduší práci budete mít díky poloautomatickému vysavači a veškerou práci udělá automatický vysavač.
  • Hlavní roli při výběru hraje velikost a typ bazénu.
  • Levnější vysavače fungují v kombinaci s pískovou filtrací.

Jak často čistit bazén

Odpověď na otázku jak často vysávat bazén není zcela jednoznačná. Vždy záleží na tom, jak moc zašpiněný bazén máte. Většinou to bývá tak jednou za 10 až 14 dnů. Údržbu bazénu a zejména bazénového dna lze oddálit, pokud budeme jeho vodní hladinu důsledně zakrývat plachtou v době, kdy se nepoužívá (v noci, při nepřízni počasí, chladných dnech, při odjezdu na dovolenou). Bazénová plachta krásně kryje bazén před nečistotami.

Možnosti čištění bazénu

Vysavače bazénů patří dnes již ke standardní výbavě bez ohledu na to, zda vlastníte malý či velký bazén. Nečistoty usazené na stěnách, dně a schůdcích, na které filtrace nestačí, mají za následek množení bakterií, nepříjemné zbarvení vody, a v konečném důsledku také vyšší náklady na bazénovou chemii. Takových usazenin se zbavíte jedině vysavačem.

Universální
Marimex Star Vac 10800011

Ruční čištění bazénu

Jste-li majiteli malého bazénu, není nutné utrácet za robota. Pokud vám nevadí troška práce, zvládnete si vyčistit bazén ručním vysavačem s teleskopickou tyčí a rotačním kartáčem.

Při manuálním čištění je využíván princip sací síly filtrace. V podstatě jde o stejný princip jako při vysávání koberce v domácnosti. Koncovku vysavače připojíte k filtračnímu zařízení a při spuštěné filtraci tahem pomalu posunujete po dně bazénu. Vzniklý podtlak nasaje usazené nečistoty, které se zachytí ve filtraci usadí.

Hrubých nečistot z vodní hladiny se snadno zbavíte také díky síťce do bazénu. Její pořízení vřele doporučujeme, neboť na trávu, listí či hmyz jsou filtrace a vysavač zpravidla krátké.

Robotický
Dolphin E10

Majitelům středních a velkých bazénů se proto rozhodně vyplatí poloautomatické či automatické vysavače.

Tip: Ruční bazénový vysavač s akumulátorem vám usnadní práci. Efektivně odstraní nerozpuštěné nečistoty ze stěn bazénů i jejich dna. Je vhodný pro využití v malých bazénech o maximálním průměru 5 metrů.

Poloautomatické vysavač

Poloautomatické vysavače jsou větším komfortem než ruční. Taktéž využívají sílu filtrace, ale jedná se o vyšší třídu vysavačů. Takových, které pracují bez vás.
Při stejném způsobu připojení a využití síly pískové filtrace se samy pohybují po dně bazénu a sbírají nečistoty. Nevýhodou zůstává, že pohyb není plně řízený, nýbrž náhodný. Může se tedy stát, že některá místa vysavač zcela vynechá.

Automatický
Intex 28001 Auto Pool Cleaner

Kvalita vyčištění bazénového dna se pohybuje okolo 80 %. Vše závisí na tvaru bazénu, nastavení vysavače a také výkonu filtrace. Rozhodně i zde se vyplatí mít kromě poloautomatu ještě klasický ruční vysavač, kterým rychle odstraníte zbylé nečistoty v bazénu (rohy, schody apod.).

Bazénoví roboti

Automatické bazénové vysavače, neboli bazénoví roboti, patří k nejlepším a nejvýkonnějším. Zajistí absolutní komfort a dokonale čistý bazén včetně stěn a schodů. Mají vlastní čerpadlo, tudíž nejsou závislé na pískové filtraci.

Moderní automatické vysavače disponují sadou programů, díky nimž si sami nastavíte start, délku i intenzitu čištění. Většina z nich dokáže čisticí cyklus přizpůsobit tvaru a rozměrům bazénu a poradí si též se schody a jinými nerovnostmi. A pokud i přesto najdete špinavé místo, s pomocí dálkového ovládače vysavač jednoduše nasměrujete právě tam.

Jednoducjý
Bestway 58234 Aquaclean

Velikou výhodou těchto robotů je, že dokáží čistit kromě dna bazénu i celé jeho stěny, včetně místa, kde se voda dotýká stěny, čímž odstraňuje linku, která vzniká vlivem zanášení mastnoty a nečistot z hladiny bazénu. Všechny nečistoty se ukládají do filtračního vaku, který je umístěn v těle bazénového vysavače.

Každé čištění má svá pro i proti, a zdaleka jimi nejsou jen cena a vaše zapojení. Pro lepší přehled jsme veškeré klady a zápory jednotlivých typů vysavačů shrnuli do tabulky.

Typ vysavače Výhody Nevýhody
Manuální Nízká cena, minimální opotřebení, uspokojivá kvalita. Ruční práce, krátkodobý efekt, postupné zanesení filtrace
Poloautomatický Automatický pohyb po dně, rozumná cena Nižší efektivita, postupné zanášení filtrace
Automatický Vysoká efektivita, rozsáhlé možnosti čištění a pohybu, automatický provoz Vysoká cena

Tip: Jestliže nemáte v bazénu žádnou filtraci, pořiďte si k snazšímu čištění speciální ruční přístroj. Stejně jako klasický vysavač je vybaven nádobou nebo sáčkem na odpad.

I pro jezírka
Oase Pondovac 4 50388

Povrch bazénu

Majitele bazénů s PVC, betonovým a fóliovým povrchem nemusí zdlouhavě vybírat. Typ vysavače vyberou podle toho, jak velký bazén vlastní a do jaké míry se do čištění chtějí zapojit.

Zdobí váš bazén keramický obklad, mozaika, nerez nebo sklolaminát? Dejte pozor, svého nového pomocníka budete muset před úklidem přezout do speciálního nástavce. Tyto povrchy jsou náchylné k poškrábání a snadno by se mohlo stát, že by vysavač nadělal více škody než užitku.

Rozměry bazénu

Velikost bazénu je při nákupu naprosto zásadní. Pokud vám na zahradě stojí bazén do 6 metrů, jednoznačně si vystačíte s ručním vysavačem. U větších hledejte alespoň mezi poloautomatickými modely.

Můžete si říkat, že těch pár metrů navíc zvládnete, ale čištění většího bazénu co dva týdny se vám bude brzy zajídat. Navíc riskujete rychlé opotřebení přístroje vlivem přetěžování motoru.

Poloautomatické bazénové vysavače uplatníte prakticky neomezeně. Myslete na odpovídající filtrační průtok. Při nižším tlaku filtrace nebude schopna nečistoty odsát a vás zbytečně čeká ruční dočištění.

Automaty stojí právem na horním stupínku pomyslného žebříčku. Už nějakou sezónu patří k nejprodávanějším. Jsou osazeny samostatným čerpadlem, takže nemusíte řešit průtok filtrace ani žádné jiné parametry. Všechny součástky jsou navrženy tak, aby zvládaly maximální zátěž. Automatika si s přehledem poradí s hranami i schody. Váš bazén bude zářit čistotou.

Příslušenství a další funkce

Automatické bazénové vysavače má, na rozdíl od předchozích dvou typů, řadu doplňkových funkcí a příslušenství, s jejichž pomocí nastavíte intenzitu, dobu, ale i start čištění. Nastavte začátek čištění na pozdní noční hodiny a ráno se osvěžte v průzračně čistém bazénu.

Funkce

  • Funkce Swivel: Zamezuje překrucování kabelu.
  • Časovač: Nastavte si čas čištění na dobu, která vám bude nejlépe vyhovovat.
  • Paměť: Vysavače si pamatují poslední nastavení a spustí program přesně podle toho.
  • Aquasmart: Spustí program podle rozsahu znečištění bazénu.
  • Funkce detekce vzduchu: Zajistí bezpečný provoz vysavače při vyjetí z vody – automaticky vrátí vysavač do bazénu. Vhodné pro bazény s bezbariérovým vstupem nebo pozvolným vstupem.
  • Gyroskop: Pro správnou orientaci vysavače v bazénu.
  • Indikace zanešení filtračních košů

Příslušenství

Specifickou a užitečnou pomůcku je i dálkové ovládání, s jehož pomocí robota nasměrujete přesně tam, kam jej potřebujete.

Mezi další oblíbené příslušenství patří různé druhy kartáčů, díky kterým vysavač zachytí i ty nejjemnější částečky usazenin, nebo např. speciální vibrační kartáč, který vyčistí nečistoty z jakéhokoliv povrchu.

Nákup vysavače

Těsně před samotným nákupem věnujte nějaký čas uživatelským recenzím. Blíže se seznámíte s konkrétním modelem vysavače a zjistíte, jak pracuje v různých podmínkách.

Tradičně mezi uživatelsky oblíbené značky robotických vysavačů patří: Dolphin, Zodiac, Aquabot.

Ručním vysavačům vládnou především značka Intex; poloautomatickým vysavačům dominuje AutoCleaner, Aquatronix a Intex.

Cena ručních vysavačů se pohybuje od dvou set korun po několik tisíc.

Nejjednodušší ruční vysavače bazénů pořídíte s přehledem do 1 000 Kč. Pro dětské bazénky a malé nadzemní bazény naprosto dostačující.

V případě, že hledáte výkonnějšího pomocníka, sáhněte po ručním vysavači s akumulátorem. Ten pořídíte v rozmezí od 1 500 do 3 000 Kč.

Cena poloautomatických vysavačů v průměru dosahuje částky 3 000 až 3 500 Kč. S těmito vysavači neuděláte chybu. Hodí se pro všechny typy nadzemních i zabudovaných bazénů. Výkonnější modely zvládnou vyčistit i stěny bazénu. Za více muziky, budete muset přidat jednu až dvě tisíci koruny.

Cena automatických vysavačů se velmi liší.
Základní automatický vysavač pořídíte kolem 7 000 Kč. Takové přístroje vysávají pouze dno bazénu, délka přívodního kabelu dosahuje zpravidla max. 10m.

Pro čištění stěn a členité dno, nebo případně schůdky budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Vyšší třída automatických vysavačů často atakuje částku 20 000 Kč, výjimkou není ani 30 000 Kč. Odmění se vám možností nastavení čistících cyklů a výkonným čerpadlem. Funkce samo-vypnutí je samozřejmostí.

Pokročilé funkce, např. gyroskop, sběr i těch nejmenších nečistot, košík pro převoz nebo třeba ovládání přes mobilní telefon. Takové jsou automatické vysavače, jejich horní hranice dosahuje částky až 70 000 Kč.

Tip: Stále nejste rozhodnutí a chtěli byste vidět, jak funguje bazénový vysavač v praxi? Není nic jednoduššího než zajet do půjčovny. Využijte možnosti předvedení přímo ve vašem bazénu.

Otázky a odpovědi

Jak vyčistit vířivku?

Vířivku a menší bazény vyčistíte také s pomocí ručního akumulátorového vysavače. Pomocí vysavače odstraníte jakékoliv nečistoty, na jedno nabití je vysavač schopen pracovat až 1 hodinu. Tyto výrobky jsou na trhu zastoupeny v omezeném počtu.

Jak vybrat bazénový vysavač?

Díky velké nabídce na trhu není lehké vybrat takový vysavač, který dokonale splní Vaše veškerá očekávání. Vhodné je vybírat toto zařízení ve specializovaných prodejných, kde Vám s výběrem pomohou. Přihlédnout můžete i k uživatelským recenzím, které také mnohé napoví.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Universální
Robotický
Automatický
Jednoducjý
I pro jezírka
Image
Produkt
Marimex Star Vac 10800011
Dolphin E10
Intex 28001 Auto Pool Cleaner
Bestway 58234 Aquaclean
Oase Pondovac 4 50388
Výrobce
Marimex
DOLPHIN
Intex
Bestway
Oase
Typ
poloautomatické
automatické
automatické
ruční
Cena ca. 700 CZK ca. 17 800 CZK ca. 1 300 CZK ca. 1 000 CZK ca. 13 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Hana Kratochvílová

About the Author

About the Author

Velmi se zajímám o zdraví životní styl, mou vášní je sport a ráda vyhledávám novinky v oblasti péče o tělo. Díky tomu, že pracuji v odvětví fitness a absolvovala jsem i kurz výživového poradentství, mám k těmto tématům velmi blízko i v profesním životě. Právě touha podělit se o svoje poznatky s ostatními, mě přivedla k psaní různých tematických článků, které jsem nejprve zveřejňovala pouze pomocí sociálních sítí. Odtud byl ke copywritingu už jen malý krok.