Bazénový vysavač
- Bazénové vysavače se dělí na 3 různé typy. Nenároční uživatelé mohou zakoupit ruční vysavače, jednoduší práci budete mít díky poloautomatickému vysavači a veškerou práci udělá automatický vysavač.
- Hlavní roli při výběru hraje velikost a typ bazénu.
- Levnější vysavače fungují v kombinaci s pískovou filtrací.
Bazénový vysavač - náš výběr





Ruční bazénové vysavače



Automatické bazénové vysavače





Poloautomatické bazénové vysavače





Bazénové vysavače pro vířivé bazény





Bazénový vysavač
Jak často čistit bazén
Odpověď na otázku jak často vysávat bazén není zcela jednoznačná. Vždy záleží na tom, jak moc zašpiněný bazén máte. Většinou to bývá tak jednou za 10 až 14 dnů. Údržbu bazénu a zejména bazénového dna lze oddálit, pokud budeme jeho vodní hladinu důsledně zakrývat plachtou v době, kdy se nepoužívá (v noci, při nepřízni počasí, chladných dnech, při odjezdu na dovolenou). Bazénová plachta krásně kryje bazén před nečistotami.

Bazén vyžaduje pravidelnou údržbu
Možnosti čištění bazénu
Vysavače bazénů patří dnes již ke standardní výbavě bez ohledu na to, zda vlastníte malý či velký bazén. Nečistoty usazené na stěnách, dně a schůdcích, na které filtrace nestačí, mají za následek množení bakterií, nepříjemné zbarvení vody, a v konečném důsledku také vyšší náklady na bazénovou chemii. Takových usazenin se zbavíte jedině vysavačem.
Ruční čištění bazénu
Jste-li majiteli malého bazénu, není nutné utrácet za robota. Pokud vám nevadí troška práce, zvládnete si vyčistit bazén ručním vysavačem s teleskopickou tyčí a rotačním kartáčem.
Při manuálním čištění je využíván princip sací síly filtrace. V podstatě jde o stejný princip jako při vysávání koberce v domácnosti. Koncovku vysavače připojíte k filtračnímu zařízení a při spuštěné filtraci tahem pomalu posunujete po dně bazénu. Vzniklý podtlak nasaje usazené nečistoty, které se zachytí ve filtraci usadí.
Hrubých nečistot z vodní hladiny se snadno zbavíte také díky síťce do bazénu. Její pořízení vřele doporučujeme, neboť na trávu, listí či hmyz jsou filtrace a vysavač zpravidla krátké.
Majitelům středních a velkých bazénů se proto rozhodně vyplatí poloautomatické či automatické vysavače.
Tip: Ruční bazénový vysavač s akumulátorem vám usnadní práci. Efektivně odstraní nerozpuštěné nečistoty ze stěn bazénů i jejich dna. Je vhodný pro využití v malých bazénech o maximálním průměru 5 metrů.

Ruční čištění může být značně namáhevé
Poloautomatické vysavač
Poloautomatické vysavače jsou větším komfortem než ruční. Taktéž využívají sílu filtrace, ale jedná se o vyšší třídu vysavačů. Takových, které pracují bez vás.
Při stejném způsobu připojení a využití síly pískové filtrace se samy pohybují po dně bazénu a sbírají nečistoty. Nevýhodou zůstává, že pohyb není plně řízený, nýbrž náhodný. Může se tedy stát, že některá místa vysavač zcela vynechá.
Kvalita vyčištění bazénového dna se pohybuje okolo 80 %. Vše závisí na tvaru bazénu, nastavení vysavače a také výkonu filtrace. Rozhodně i zde se vyplatí mít kromě poloautomatu ještě klasický ruční vysavač, kterým rychle odstraníte zbylé nečistoty v bazénu (rohy, schody apod.).
Bazénoví roboti
Automatické bazénové vysavače, neboli bazénoví roboti, patří k nejlepším a nejvýkonnějším. Zajistí absolutní komfort a dokonale čistý bazén včetně stěn a schodů. Mají vlastní čerpadlo, tudíž nejsou závislé na pískové filtraci.
Moderní automatické vysavače disponují sadou programů, díky nimž si sami nastavíte start, délku i intenzitu čištění. Většina z nich dokáže čisticí cyklus přizpůsobit tvaru a rozměrům bazénu a poradí si též se schody a jinými nerovnostmi. A pokud i přesto najdete špinavé místo, s pomocí dálkového ovládače vysavač jednoduše nasměrujete právě tam.
Velikou výhodou těchto robotů je, že dokáží čistit kromě dna bazénu i celé jeho stěny, včetně místa, kde se voda dotýká stěny, čímž odstraňuje linku, která vzniká vlivem zanášení mastnoty a nečistot z hladiny bazénu. Všechny nečistoty se ukládají do filtračního vaku, který je umístěn v těle bazénového vysavače.

Bazénový robot obstará veškerou práci sám
Každé čištění má svá pro i proti, a zdaleka jimi nejsou jen cena a vaše zapojení. Pro lepší přehled jsme veškeré klady a zápory jednotlivých typů vysavačů shrnuli do tabulky.
Typ vysavače | Výhody | Nevýhody |
---|---|---|
Manuální | Nízká cena, minimální opotřebení, uspokojivá kvalita. | Ruční práce, krátkodobý efekt, postupné zanesení filtrace |
Poloautomatický | Automatický pohyb po dně, rozumná cena | Nižší efektivita, postupné zanášení filtrace |
Automatický | Vysoká efektivita, rozsáhlé možnosti čištění a pohybu, automatický provoz | Vysoká cena |
Tip: Jestliže nemáte v bazénu žádnou filtraci, pořiďte si k snazšímu čištění speciální ruční přístroj. Stejně jako klasický vysavač je vybaven nádobou nebo sáčkem na odpad.
Povrch bazénu
Majitele bazénů s PVC, betonovým a fóliovým povrchem nemusí zdlouhavě vybírat. Typ vysavače vyberou podle toho, jak velký bazén vlastní a do jaké míry se do čištění chtějí zapojit.
Zdobí váš bazén keramický obklad, mozaika, nerez nebo sklolaminát? Dejte pozor, svého nového pomocníka budete muset před úklidem přezout do speciálního nástavce. Tyto povrchy jsou náchylné k poškrábání a snadno by se mohlo stát, že by vysavač nadělal více škody než užitku.
Rozměry bazénu
Velikost bazénu je při nákupu naprosto zásadní. Pokud vám na zahradě stojí bazén do 6 metrů, jednoznačně si vystačíte s ručním vysavačem. U větších hledejte alespoň mezi poloautomatickými modely.
Můžete si říkat, že těch pár metrů navíc zvládnete, ale čištění většího bazénu co dva týdny se vám bude brzy zajídat. Navíc riskujete rychlé opotřebení přístroje vlivem přetěžování motoru.
Poloautomatické bazénové vysavače uplatníte prakticky neomezeně. Myslete na odpovídající filtrační průtok. Při nižším tlaku filtrace nebude schopna nečistoty odsát a vás zbytečně čeká ruční dočištění.
Automaty stojí právem na horním stupínku pomyslného žebříčku. Už nějakou sezónu patří k nejprodávanějším. Jsou osazeny samostatným čerpadlem, takže nemusíte řešit průtok filtrace ani žádné jiné parametry. Všechny součástky jsou navrženy tak, aby zvládaly maximální zátěž. Automatika si s přehledem poradí s hranami i schody. Váš bazén bude zářit čistotou.
Sparkly POOL vysavač ruční hliníkový se spodním kartáčem na tyč - 44,5 cm
Příslušenství a další funkce
Automatické bazénové vysavače má, na rozdíl od předchozích dvou typů, řadu doplňkových funkcí a příslušenství, s jejichž pomocí nastavíte intenzitu, dobu, ale i start čištění. Nastavte začátek čištění na pozdní noční hodiny a ráno se osvěžte v průzračně čistém bazénu.
Funkce
- Funkce Swivel: Zamezuje překrucování kabelu.
- Časovač: Nastavte si čas čištění na dobu, která vám bude nejlépe vyhovovat.
- Paměť: Vysavače si pamatují poslední nastavení a spustí program přesně podle toho.
- Aquasmart: Spustí program podle rozsahu znečištění bazénu.
- Funkce detekce vzduchu: Zajistí bezpečný provoz vysavače při vyjetí z vody – automaticky vrátí vysavač do bazénu. Vhodné pro bazény s bezbariérovým vstupem nebo pozvolným vstupem.
- Gyroskop: Pro správnou orientaci vysavače v bazénu.
- Indikace zanešení filtračních košů
Příslušenství
Specifickou a užitečnou pomůcku je i dálkové ovládání, s jehož pomocí robota nasměrujete přesně tam, kam jej potřebujete.
Mezi další oblíbené příslušenství patří různé druhy kartáčů, díky kterým vysavač zachytí i ty nejjemnější částečky usazenin, nebo např. speciální vibrační kartáč, který vyčistí nečistoty z jakéhokoliv povrchu.
Nákup vysavače
Těsně před samotným nákupem věnujte nějaký čas uživatelským recenzím. Blíže se seznámíte s konkrétním modelem vysavače a zjistíte, jak pracuje v různých podmínkách.
Tradičně mezi uživatelsky oblíbené značky robotických vysavačů patří: Dolphin, Zodiac, Aquabot.
Ručním vysavačům vládnou především značka Intex; poloautomatickým vysavačům dominuje AutoCleaner, Aquatronix a Intex.
Cena ručních vysavačů se pohybuje od dvou set korun po několik tisíc.
Nejjednodušší ruční vysavače bazénů pořídíte s přehledem do 1 000 Kč. Pro dětské bazénky a malé nadzemní bazény naprosto dostačující.
V případě, že hledáte výkonnějšího pomocníka, sáhněte po ručním vysavači s akumulátorem. Ten pořídíte v rozmezí od 1 500 do 3 000 Kč.
Cena poloautomatických vysavačů v průměru dosahuje částky 3 000 až 3 500 Kč. S těmito vysavači neuděláte chybu. Hodí se pro všechny typy nadzemních i zabudovaných bazénů. Výkonnější modely zvládnou vyčistit i stěny bazénu. Za více muziky, budete muset přidat jednu až dvě tisíci koruny.
Cena automatických vysavačů se velmi liší.
Základní automatický vysavač pořídíte kolem 7 000 Kč. Takové přístroje vysávají pouze dno bazénu, délka přívodního kabelu dosahuje zpravidla max. 10m.
Pro čištění stěn a členité dno, nebo případně schůdky budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Vyšší třída automatických vysavačů často atakuje částku 20 000 Kč, výjimkou není ani 30 000 Kč. Odmění se vám možností nastavení čistících cyklů a výkonným čerpadlem. Funkce samo-vypnutí je samozřejmostí.
Pokročilé funkce, např. gyroskop, sběr i těch nejmenších nečistot, košík pro převoz nebo třeba ovládání přes mobilní telefon. Takové jsou automatické vysavače, jejich horní hranice dosahuje částky až 70 000 Kč.
Tip: Stále nejste rozhodnutí a chtěli byste vidět, jak funguje bazénový vysavač v praxi? Není nic jednoduššího než zajet do půjčovny. Využijte možnosti předvedení přímo ve vašem bazénu.
Otázky a odpovědi
Jak vyčistit vířivku?
Jak vybrat bazénový vysavač?
Různé typy produktů porovnejte zde.