Skimmer

Jak vybrat skimmer

  • Skimmery jsou hladinové sběrače nečistot a používají se k čištění vody v bazénech, jezírkách nebo akváriích. Podle místa použití je tedy lze rozdělit do tří základních typů.
  • Velkou skupinu tvoří bazénové skimmery, které lze dle velikosti bazénu volit podle způsobu instalace. Jednoduché plovoucí modely se hodí do každého bazénu. Mezi další dva typy patří skimmery závěsné a k zabudování.
  • Skimmery se vyrábí v různých velikostech. Výběr souvisí s typem bazénu. Mezi nejmenší varianty patří skimmery plovoucí. Velké sběrače určené k zabudování se liší šířkou vstupního hrdla a délkou pro prostup stěnou.

Jaké typy skimmerů existují

Podle místa, kde bude skimmer používán, se tato zařízení dělí do tří základních skupin. Tu první tvoří skimmery určené pro bazény a druhou skupinou jsou jezírkové skimmery. Třetím typem jsou hladinové čističe akvárií.

Skimmer v bazénu

Skimmer je hladinový sběrač nečistot, iStock / Malikov Aleksandr

Skimmery do bazénu

Tento typ skimmerů se vyrábí se v různých velikostech, více je také možností způsobí instalace. Obecně je nutné bazénové sběrače nečistot volit podle typu bazénu.

Typ bazénu Charakteristika Typ skimmeru
Bazény s fólií Bazény z betonu nebo jejichž součástí je ztracené bednění Skimmery se speciálním těsněním a přírubou se šrouby
  Bazény laminátové, plastové, ocelová atd. Umožňují vodotěsně propojit skimmer s fólií bazénu
  Jejich povrch je krytý bazénovou fólií  
Bazény bez fólie Bazény s hlazeným betonem Skimmery nevyžadují čelní těsnění
  Vnitřní část je vyložena bazénovou dlažbou  
  Bazén je opatřen speciálním nátěrem  

Skimmery do jezírek

Skimmery do jezírek lze rozdělit do dvou základních typů a to na sběrače s čerpadlem nebo bez motoru.

  • S čerpadlem – tyto skimmery plavou na vodní hladině; čerpadlo je přímo jejich součástí a slouží k jejich pohonu; tento typ je vhodnější na menší vodní plochy nebo do jezírek, která nebývají více znečištěná; mají menší výkon; součástí může být i fontána
  • Bez motoru – tyto sběrače mají podobu stojanu, který se instaluje na dno nebo okraj jezírka nebo se opět jedná o plovoucí variantu; oba typy se připojují k externímu čerpadlu, díky tomu se pyšní vyšším výkonem

Skimmery do akvárií

Tento typ hladinových čističů slouží k vyčištění mastné hladiny, ale také plovoucích rostlin, případně dalších nečistot, které se v akváriu usazují. Na sklo akvária se připevňují pomocí přísavek. Opět vyžadují připojení na čerpadlo nebo filtr. Hlavním kritériem při jejich výběru je objem akvária. U jednotlivých modelů by mělo být uvedeno doporučení výrobce.

Víte, že…?

Skimmery jsou vždy hlavní volbou u nadzemních bazénů. V případě bazénů zabudovaných lze volit místo něj tzv. přeliv. Zde dochází k cirkulaci vody přes hranu bazénu. Řešení je velmi estetické. Přelivy jsou typické pro veřejné plavecké bazény, aquaparky nebo venkovní koupaliště.

Ruka drží skimmer v bazénu

Nejsnadněji nainstalujete plovoucí skimmer, iStock / Mykola Sosiukin

Jakým způsobem se instalují

Největší variabilitu, co se způsobů instalace týká, nabízí skimmery bazénové. V jejich případě lze rozlišit tři základní typy:

  • Plovoucí sběrače – toto řešení je považováno za nejjednodušší; jedná se o menší zařízení, která lze použít prakticky v každém bazénu; zpravidla mají menší rozměry
  • Závěsný skimmer – jeho součástí je závěsná kontrukce, která se upevňuje na kraj bazénu, odtut pak jímá případné nečistoty; tato varianta se často využívá v případech, kdy se skimmer pořizuje dodatečně
  • Skimmer k zabudování – tyto skimmery jsou přímou součástí bazénu; jsou vsazené do jejich stěny, což má výhodu jak z hlediska estetického, tak praktického; zabudované skimmery nepřekáží a jsou zároveň chráněny před případným poškozením; zařízení odvádí nečistoty pomocí čerpadla přes bazénovou šachtu do filtračního systému

Výběr skimmeru podle jeho velikosti

Skimmery se vyrábí v různých velikostech. Nejmenší zařízení jsou samozřejmě určeny pro akvária. V případě jezírek a bazénů existují různé varianty.

  • Jednoduché mini skimmery jsou určeny především pro nadzemní rodinné bazény.
  • Velké skimmery, které se instalují do stěny, jsou určeny pro větší zejména zapuštěné bazény. Tento typ se instaluje při realizaci bazénu a vyrábí se v různých šířkách vstupního hrdla.

Jednotlivé typy se také liší délkou pro prostup bazénovou stěnou.

Výrobci a ceny

Mezi oblíbené výrobce bazénových skimmerů patří Marimex a Intex. Obecně se jejich základní pořizovací cena pohybuje již kolem 500 Kč. Tyto modely jsou ale vhodné pouze pro menší typy rodinných bazénů. Druhou stranu představují celonerezové skimmery určené k zabudování. Jejich cena se může vyšplhat až k 50000 Kč.
V případě jezírkových skimmerů lze zmínit značky jako JBL, AQUA NOVA, Oase a další. Zde se cenové rozpětí pohybuje od cca 1000 Kč do 50000 Kč. Kvalitnější modely začínají na cca 5000 Kč. Od 10000 Kč se dá mluvit o profesionálních skimmerech.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat skimmer?

Skimmery je nutné volit podle místa určení. Z tohoto hlediska lze rozlišit tři základní typy a to bazénové, jezírkové nebo pro akvária. Mezi parametry lze zařadit způsob instalace. S výběrem úzce souvisí také typ a velikost bazénu.

Jaká čerpadla lze použít pro bezmotorové jezírkové skimmery?

Použít lze samostatné čerpadlo s menším výkonem. Tyto nemusí být zapnuty trvale. Pokud je možné ke skimmeru připojit hadici na sání, lze využít i čerpadlo jezírkové filtrace.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.