25 nejlepších benzínových sekaček 2023
Benzínová sekačka - pro větší plochy a bez drátu.
Jak vybrat benzínovou sekačku
- Benzínová sekačka je určena k údržbě větších pozemků.
- Nejdůležitějšími parametry výběru jsou výkon motoru a šířka záběru.
- Benzínové sekačky disponují mnohými praktickými funkcemi.
- Kvalitní výrobci Vám umožní přikoupit další příslušenství.
Benzínová sekačka - náš výběr





Rotační benzínové sekačky





Bubnové benzínové sekačky





Strunové benzínové sekačky





Benzínové sekačky s pojezdem





Jak vybrat benzínovou sekačku
Kdy zvolit benzín?
Na trhu se v současné době vedle benzínových sekaček vyskytují též stroje fungující na elektrický proud nebo akumulátor. Ačkoliv v posledních letech šel jejich vývoj výrazně kupředu, stále ještě nedosahují kvalit starých dobrých benzínových motorů. Nad jejich nákupem dlouze nepřemýšlejte, pokud splňujete jednu z následujících podmínek:
- Vlastníte plochu o rozměru nad 750 m2
- Terén je velmi nerovný a plný překážek
- Vyžadujete pojezd
Ve výše uvedených případech doporučujeme se nad benzínovým motorem nerozpakovat ani pokud patříte k ekologicky odpovědným občanům. Vjet do obrovského terénu plného překážek s elektrickým strojem, jehož šasi je vyrobeno z plastu, se rovná okamžitému nákupu nového pomocníka.

Benzínová sekačka patří k těm nejvýkonnějším
Výkon motoru
Zakoupili jste levný model a se zděšením zjistili, že si neporadí ani s poměrně nízkou trávou? Patrně jste nevěnovali dostatečnou pozornost výkonu motoru. Ten se pohybuje v rozmezí od 1 500 do 6 000 W a platí, že čím vyšších hodnot dosahuje, tím rychlejší a efektivnější sečení bude. Stejně tak ale musíte počítat s úměrně se zvyšujícími náklady za provoz. Na druhé straně můžete porost na zahradě nechat o něco málo déle ladem, aniž byste se obávali, že se budete zasekávat o každý drn.
Víte, že…?
Při volbě pohonné jednotky berte na vědomí i fakt, že ty nejsilnější vydávají velké množství hluku. Hodnoty okolo 100 dB proto nebývají žádnou výjimkou, takže neopomíjejte odpovídající ochranu sluchu.
Konstrukce
Bez dobře provedeného šasi by to zkrátka nešlo. Kryt pod sebou ukrývá motor i žací ústrojí a stará se o jejich ochranu před nárazy. V současné době se široce uplatňují tři základní materiály:
- ABS plasty – typické spíše pro elektrické sekačky, jen u nejlevnějších modelů, nízká odolnost, malá cena
- Kov – vyšší cena, vysoká odolnost, výraznější hmotnost a obtížnější manipulace
- Slitina hliníku a oceli – nejvyšší cena, dlouhodobá životnost, bezúdržbový provoz
V souvislosti s konstrukcí nezapomeňte důkladně překontrolovat také kolečka. Ta nejlevnější, plastová, se mohou pyšnit životností okolo dvou let v závislosti na náročnosti udržovaného terénu. Na opačném pólu stojí kola s kuličkovými ložisky, jež jsou mnohem odolnější a snadněji ovladatelná. Za jejich pořízení si samozřejmě připlatíte odpovídající sumu.
Šířka pojezdu
Jestliže jste se rozhodli pořídit benzínovou sekačku, patrně plánujete sekat rozměrnější plochy. Podle jejich velikosti vybírejte i vhodnou šířku pojezdu tak, aby nebyla celková doba práce zbytečně dlouhá. Standardně se rozlišuje hned několik základních intervalů:
- Do 500 m2 – šířka 40–45 cm
- 500–1 000 m2 – šířka 45–53 cm
- Nad 1 000 m2 – šířka nad 53 cm
Víte, že…?
Velikost udržovaného pozemku není jediným kritériem pro výběr šířky sekání. Dobře si proměřte vzdálenosti mezi jednotlivými zahradními prvky. Jestliže máte stromky, keříky, skalky a dekorace natěsnané ve vzdálenosti menší než 50 cm, asi těžko budete kupovat sekačku s více než půlmetrovým pojezdem.
Dodatečné funkce a příslušenství
V krabici jen málokdy naleznete pouze sekačku. Výrobci se snaží neustále předhánět v tom, co svým zákazníkům nabídnou, čím se pokusí je zaujmout. I proto můžete počítat s celou řadou dodatečného vybavení a funkcí. A pokud není zdarma, není nic jednoduššího než si jej za dumpingový obnos dokoupit. Mezi ty nejdůležitější pomocníky řadíme:
- Sběrný koš – pro sbírání nasečené trávy, může být textilní nebo plastový, objem podle velikosti zahrady
- Pojezd – vlastní pohon bez nutnosti aktivního tlačení
- Mulčování – rozsekání trávy na malé kousky a její pohození po trávníku jako hnojivo
- Skládací madlo – možnost volit výšku podle sebe
- Boční výhoz – výhoz trávy mimo sekačku, pokud není sbírána do koše
- Elektrické startování – komfortní nastartování pomocí klíčku, není zapotřebí tahat šňůru
- Nastavení výšky – páka pro určení výšky sekání

Součástí benzínové sekačky bývá i sběrný koš, k dispozici máte i další funkce
Nejvýznamnější značky
Vstoupili jste na počátku jara do supermarketu a láká vás levná benzínová sekačka? Slibuje její výrobce, že si poradíte i se vzrostlou trávou a životnost své plastového stroje odhaduje na několik dlouhých let. Dejte si pozor, abyste nenaletěli a všechny informace si důkladně ověřte. Třeba nebudete zklamáni, ale stejně pravděpodobně se vám může stát, že sekačka třeba ani nenastartuje.
Všechna rizika se výrazně sníží v momentě, kdy se rozhodnete zakoupit stroj z dílny významné značky. Renomovaní výrobci se mohou pyšnit dlouholetými zkušenostmi v navrhování a konstrukci efektivních tvarů a užívání jakostních materiálů. Mezi takové společnosti řadíme kupříkladu firmy Honda, Hecht, Vega, Al-ko, Stiga, Riwall, Vari nebo Husqvarna.
Cena
Poslední kapitolku každého z našich článků věnujeme praktickému cenovému okénku. Po jeho zběžném prostudování budete mít alespoň částečný přehled o tom, kolik peněz si vlastně máte připravit. Nám se podařilo stanovit hned tři základní cenové intervaly, v nichž objevíte modely podobných kvalit.
- Do 10 000 Kč
- 10 000–20 000 Kč
- Nad 20 000 Kč
Cena do 10 000 Kč
Ve skupině benzínových strojů do 10 000 korun naleznete modely určené pro údržbu menších ploch. Výkon motoru ve většině případů nepřesahuje hranici 4 000 W. Proto nikdy nenechávejte trávu zbytečně přerůst, abyste se zbytečně nepředřeli. Standardem je ocelové šasi, výjimečně se setkáte i s konstrukcí z plastu. Šířka záběru se pohybuje v rozmezí od 42 do 50 cm. Samozřejmostí je pojezd a sběrný koš.
Modely spadající do nižší třídy jsou určeny pro plochy mezi 800 a 1 500 m2. Na větších pozemcích se musíte připravit na o něco málo delší práci vlivem nižší rychlosti a užšího pojezdu.
Cena od 10 000 do 20 000 Kč
Ve střední kategorii již nejsou výjimkou ani pohonné jednotky pyšnící se výkonem nad 4 300 W. Šíře jejich záběru přesahuje hranici půl metru, díky čemuž naleznou uplatnění i na rozměrnějších plochách. Základem je ocelový skelet, ve vyšších cenových patrech se více vyskytuje kombinace oceli s hliníkem. Připravit se musíte na o něco málo vyšší hmotnost okolo 50 kg a hlučnost jen lehce pod 100 dB.
Se stroji ze střední skupiny se nemusíte obávat vstoupit na pozemek větší než 2 000 m2.
Cena nad 20 000 Kč
Vyžadujete vždy to nejlepší? Jistě se najdete v patrech nad 20 000 Kč. Šíře pojezdu přesahuje maximální hranici 58 cm, skelet vyrobený ze směsi hliníku a oceli zajišťuje snadnější ovladatelnost. Hmotnost samozřejmě přesahuje hranici 50 kg, hlučnost zase 100 dB. Na druhé straně se nemusíte bát vydat ani do oblastí s velmi vysokými travnatými porosty.
Otázky a odpovědi
Je lepší sekačka s pojezdem nebo bez pojezdu?
Kdy zvolit benzínovou sekačku?
Různé typy produktů porovnejte zde.