Benzínový vařič

Praktický vařič nejen pro trampy.

ca. 3 100 CZK
ca. 3 200 CZK
ca. 4 400 CZK
ca. 3 700 CZK
ca. 5 000 CZK

Jak vybrat benzínový vařič

 • Benzinový vařič patří do kategorie turistických vařičů.
 • Benzínový vařič se skládá z několika částí.
 • Benzinové vařiče mají obecně velmi vysoký výkon, díky kterému dochází k rychlému ohřevu potravin.
 • Hmotnost turistických vařičů bude hrát poměrně velkou roli, zejména pokud se vydáváte na delší túru.

Typy

Základních typů turistických vařičů je několik a souvisí právě s typem paliva, na který fungují.

Typ Popis
Plyn Nejprodávanější typ tohoto vařiče se montuje na kartuši, která je naplněná plynovou směsí (propan – butan, propan – isobutan); mezi nesporné výhody patří nízká váha, malá velikost, snadné ovládání; Většinu vařičů spustíte po vlastním zapálení, ale existují i modely se zabudovanou jiskrou v hořáku
Benzín Mezi výhody tohoto vařiče patří zejména fakt, že benzín seženete opravdu všude; toto palivo navíc nezamrzá, takže se hodí i na zimní túry; na druhou stranu jedná se o těžší a dražší varianty turistických vařičů; obtížnější je také zacházení, které vyžaduje trochu cviku.
Líh Palivem u tohoto typu vařiče je tekutý nebo tuhý líh; vhodné spíše na ohřev vody; výhodou je poměrně nízká pořizovací cena a také odolnost vůči mrazu; nicméně samotné vaření zabere zbytečně dlouhou dobu
Dřevo Dřívkáč u nás není tolik rozšířen; vyznačují se vyšší hmotností; většina lidí spíš než vařič na dřevo upřednostní jednoduše rozdělaný oheň v ohništi

Části

Benzinový turistický vařič má následující části:

Skládací
MSR WhisperLite International
 • Vařící jednotka
 • Spojovací trubice různých délek
 • Bomba s benzínem

Výkon

Benzinové vařiče mají obecně velmi vysoký výkon, díky kterému dochází k rychlému ohřevu potravin. Na druhou stranu je poměrně výrazně ztížená regulace tohoto výkonu, takže není vhodný na příliš složité vaření. Samozřejmě existují i výjimky. Jednou takovou je ventil CoolFuel™, který umožňuje poměrně dobře regulovat rozsah plamene při vaření na benzinovém vařiči.

Hmotnost

Hmotnost turistických vařičů bude hrát poměrně velkou roli, zejména pokud se vydáváte na delší túru, při které pocítíte každý gram zátěže navíc. Obecně lze říct, že benzinové vařiče patří k váhově těžším modelům těchto výrobků. Nejběžněji se váha udává kolem 0,5 kg, ale najdete jak varianty lehčí, tak těžší.

Kompaktní
Coleman Unleaded Feather Stove

Víte, že…?

Benzinové vařiče se nejlépe hodí k pouhému ohřevu tekutin nebo již připravených jídel. Bez problémů na nich uvaříte např. instantní pokrmy. Při vaření benzín ušpiní vaše nádobí. Dochází také ke zčernání varných ploch.

Trysky, palivo

Sada trysek je zpravidla součástí benzinového vařiče. Trysky se mění podle toho, jaký typ paliva zrovna používáte.

 • Označení písmenem K – trysky určené pro přívod kerosinu (petroleje) a nafty
 • Označení písmeny IG – znamená technický nebo bezolovnatý benzín (čistší paliva)
Regulační ventily
MSR DragonFly Combo + láhev

U některých modelů narazíte na možnost připojení nejen na lahve s benzinem nebo petrolejem, ale také na plynovou bombu.

Samočistící mechanismus

Benzinové vařiče, respektive jeho trysky, mají tendenci se velmi brzy zanést nečistotami a to zejména při používání nekvalitního paliva. U dražších modelů můžete ale narazit na samočistící mechanismus trysek benzinového vařiče.
Např. firma MSR má patentovaný kuličkový mechanismus. Princip fungování spočívá v tom, že se kulička, která je v blízkosti tryskového vývodu, při vaší chůzi převaluje a tím zajišťuje důkladné čištění.

Víte, že…?

Benzinový vařič je nutné před začátkem používání tzv. nastartovat. Prakticky to znamená, že spustíte přeměnu kapalného benzínu v jeho plynnou podobu. I z tohoto důvodu je s přístrojem složitější zacházení.

Klasika
Optimus Svea

Klady, zápory

Vše má své kladné a záporné stránky. Zde najdete shrnutí základních výhod a nevýhod benzinového turistického vařiče.

Klady

 • Výkonný, rychlý ohřev
 • Menší spotřeba paliva, náplň vydrží déle
 • Hoření není závislé na venkovních teplotách
 • Benzinové palivo je k dostání všude

Zápory

 • Vyšší pořizovací cena oproti jejich plynové variantě
 • Vyšší hmotnost
 • Nejsou určeny pro složitější vaření, horší regulace plamene
 • Vyšší bezpečnostní riziko – práce s hořlavým, vznětlivým palivem
 • Při vaření dochází k usazováním nečistot a výparů
 • Nutná častá údržba
Multipalivový
Optimus Nova+

Výrobci a ceny

Benzinové vařiče se pohybují v cenové relaci od 2500 Kč do zhruba 7000 Kč. V případě kombinovaných vařičů se jedná o rozmezí 3700 Kč až 5500 Kč.

Značka Popis Ceny benzinových vařičů
MSR Tato firma dodává spolehlivé a cenově dostupné vařiče, které jsou určeny pro různé typy paliv. Další výhodou je patentovaný kuličkový mechanismus, který zajišťuje samočištění trysek vařiče. Od 2700 Kč do 5000 Kč
OPTIMUS Švédská značka zaměřující se na výrobu nádobí a vařičů pro outdoorové vaření. Výrobky se vyznačují vysokou kvalitou a nápaditými řešeními. Od 3400 Kč do 7500 Kč
Coleman Přední světový výrobce vybavení pro camping a venkovní zařízení. Prakticky se jedná o jednu z nejdéle fungujících outdoorových značek. Nabízí zboží špičkové kvality. Při výrobě využívá nejmodernější technologie. Cca 2500 Kč

Otázky a odpovědi

Co je benzínový vařič?

Benzinový vařič patří do kategorie turistických vařičů. Jedná se o praktického pomocníka na přípravu pokrmů, ohřev nejrůznějších tekutina anebo např. na přeměnu sněhu ve vodu. Zajišťuje jistou míru pohodlí při vašich delších či kratších turistických cestách.

Jak vybrat benzínový vařič?

Benzínový vařič vybírejte podle toho, kde a jak často ho budete používat. Pozornost věnujte také náhradním kartuším. Aby bylo vaření na turistickém vařiči opravdu efektivní, vybírejte kartuš vhodnou pro konkrétní roční období a zkontrolujte usazení ešusu na vařiči. Mezi hořákem a dnem nádoby by mělo unikat co nejméně energie. Praktickou pomůckou jsou závětří, která brání unikání tepla ve větrných podmínkách.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Skládací
Kompaktní
Regulační ventily
Klasika
Multipalivový
Image
Produkt
MSR WhisperLite International
Coleman Unleaded Feather Stove
MSR DragonFly Combo + láhev
Optimus Svea
Optimus Nova+
Výrobce
MSR
COLEMAN
MSR
Optimus
Optimus
Hmotnost
309 g
658 g
395 g
550 g
430 g
Cena ca. 3 100 CZK ca. 3 200 CZK ca. 4 400 CZK ca. 3 700 CZK ca. 5 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.