Bezdotykový teploměr

Měří spolehlivě, hygienicky a rychle.

ca. 1 000 CZK
ca. 800 CZK
ca. 500 CZK
ca. 600 CZK
ca. 600 CZK
ca. 200 CZK

Jak vybrat bezdotykový teploměr

Každý z vás, který dnes vyhledal tento článek, se zcela určitě setkat s teplotou, ať už při nachlazení nebo zánětu. Donedávna se ještě hojně používaly klasické rtuťové teploměry a možná ho ještě máte doma. Nicméně jejich prodej je již zakázaný, a tak nastala doba digitálních teploměrů. Tu ovšem postupně nahrazují bezdotykové teploměry, kde výhody používání převažují nad negativy. Pojďme se na to podívat podrobněji.

Princip fungování teploměru

Bezdotykový teploměr patří mezi výrobky moderní doby. Jeho obliba roste hlavně díky jeho hygieničnosti, kdy se senzor nemusí dotýkat osoby, u které k měření dochází. Bez obav z přenosu nemocí a časté dezinfekce lze změřit rychle a najednou hned několik osob. Již zmíněná rychlost se řadí mezi další výhody teploměru, kdy ke změření a zjištění výsledku dojde během 1-3 vteřin s přesností 0,2°C.

Distance to Stop

Měření teploty probíhá na základě infračerveného záření. Při zkoumání technických parametrů lze narazit na označení Distance to Stop. Jedná se o parametr, který udává poměr mezi vzdáleností a průměrem plochy, jenž chceme změřit. Značí se D:S a hodnoty se pochybují od 1:1 až do 50:1. Přičemž např. hodnota 6:1 znamená, že s odstupem 6 metrů dokážete zjistit teplotu plochy 1 metru. Ale to už se dostáváme k teploměrům, které se používají venku. Pro účely měření tělesné teploty stačí hodnota 1:1.

Kojenecký
Hartmann Thermoval Baby
ca. 1 000 CZK
Aktuálni cena

Typ teploměru

Bezdotykové teploměry pro zjištění tělesné teploty jsou na trhu k dostání ve třech variantách, kdy se liší místem měření. Všechny jsou již vybaveny LCD displejem, ať již pouze za účelem zobrazení naměřené hodnoty, nebo i jiných údajů o stavu samotného přístroje.

Teploměr na čelo

Tyto modely svým tvarem připomínají pistoli. Jednoduše ho namíříte na čelo či spánek a prakticky ihned se zobrazí naměřená hodnota.

Teploměr do ucha

Většinou se jedná o malý ovál či obdélník zakončený špičkou, která si poradí i s těsným místem v uchu, a paprsek tak doputuje až k bubínku.

Multifunkční
TrueLife Care Q7
ca. 800 CZK
Aktuálni cena

Univerzální teploměr

Pod pojmem univerzální teploměr se neskrývá nic zázračného. Může se jednat se o kombinaci obou výše uvedených přístrojů, jehož tvar však nejvíce připomíná teploměr pro ušní měření. Dále existují i modely 3v1 nebo dokonce 5v1, které zjistí např. teplotu koupele, vzduchu, jídla či ostatních předmětů.

Víte, že…?

Bezdotykový teploměr se nemusíte bát použít ani na vašeho zvířecího miláčka, pokud budete mít pocit, že zrovna není ve své kůži.

Měření tělesné teploty

Nyní se podíváme detailněji na samotnou techniku měření tělesné teploty. Dnes dostupné bezdotykové teploměry jsou určeny pro zjištění teploty z čela, ucha nebo spánku. Ať už budete měřit teplotu kdekoliv, měli byste se seznámit s následujícími informacemi, abyste nebyli překvapeni.

Rychlý
Cemio Metric 308 Smart bezkontaktní
ca. 500 CZK
Aktuálni cena
  • Teploměry určené pro zjištění hodnoty z čela, zobrazí výsledek během 1 vteřiny. Zatímco modely pouze pro měření teploty z ucha „až“ během 3 vteřin.
  • Teplotu získanou z ucha může ovlivnit zánět, ba i dokonce velké množství ušního mazu.
  • Vždy miřte na pokožku suchou, na které není poranění či vyrážka.
  • Fyzická aktivita před měřením zvyšuje teplotu a dochází tak ke zkresleným výsledkům.

Víte, že…?

Získanou hodnotu může ovlivnit i make-up či krém, jelikož jeho vlastnosti zvyšují teplotu. Není to nijak závratné, ale je dobré na to pamatovat.

Rozsah teplot

Teplotní rozsah u přístrojů používaných ve zdravotnictví či doma za účelem měření tělesné teploty je od 0 °C až +50 °C. Ještě doplníme, že hodnoty se běžně uvádí ve stupních Celsia, ale není problém zakoupit i model se stupni Fahrenheita.

S pamětí
Geratherm Non Contact
ca. 600 CZK
Aktuálni cena

Univerzální infračervené teploměry mohou poskytnout rozsah např. od -40 °C do +800 °C. Nicméně tyto hodnoty jsou opravdu extrémní, ale měření se meze, jak můžete vidět, takřka nekladou.

Napájení teploměru

Pro zjištění teploty u bezdotykových teploměrů je zapotřebí elektrická energie. Ta se do přístroje přivádí nejčastěji v tužkových bateriích buď ve velikosti AA či AAA. Ovšem spotřeba energie v přístroji je minimální, proto se nemusíte obávat časté výměny baterií. Pokud se podíváte na jakýkoliv popis infračerveného teploměru, zjistíte, že samotní výrobci zaručují až desetitisíce měření.

Doplňkové funkce

Pro klasické měření teploty vám zcela jistě stačí základní model. Nicméně pro komfortnější použití je možné zakoupit takový model, který disponuje různými funkcemi. Myslete však na to, že v konečné fázi ovlivní jeho pořizovací cenu.

S alarmem
Medisana Ecomed 23400
ca. 600 CZK
Aktuálni cena
Funkce Popis
Displej Jak jsme již v úvodu příspěvku naznačili, téměř většina teploměrů je vybavena LCD displejem zobrazující naměřenou hodnotu. Ten může být podsvícen a ukazovat například aktuální stav baterie, poslední naměřenou hodnotu nebo čas.
Indikátor stavu baterie Abyste zamezili situaci, kdy budete potřebovat změřit teplotu, a přístroj bude vybitý, a dokonce nebudete mít doma ani náhradní baterie, můžete využít funkci upozornění na stav baterie. To lze zjistit na displeji nebo vás přístroj upozorní např. blikáním diod.
Paměť Jestliže potřebujete evidovat naměřené hodnoty, nepotřebujete papír ani tužku. Vyřeší to za vás teploměr s pamětí, jenž dokáže pojmout 9 až 100 posledních naměřených hodnot.
Hlasité upozornění Jakmile dojde k naměření hodnoty či ať už normální či zvýšené, přístroj vás na tyto skutečnosti upozorní. Tuto funkci je také možné vypnout, budete-li potřebovat změřit teplotu spícího člověka či domácího mazlíčka.
Automatické vypnutí Z důvodu úspory baterie se zařízení po delší době nečinnosti samo vypne.

Nejznámější značky

Kvalitní přístroj vám téměř na 100 % zaručí ten, jenž bude vyroben pod taktovkou společnosti Laica, Hartmann, Beurer, Omron, nebo Bosch.

Cena

Infračervené bezdotykové teploměry budou jen stěží konkurovat obyčejným digitálním teploměrům z hlediska ceny. Jestliže vás však způsob měření a vlastnosti přístroje zaujaly, nabízíme rozřazení do cenových kategorií.

Cena do 800 Kč

Nejnižší cenová skupina nabízí přístroje většinou určené pouze na jeden druh měření, ať už na čele či v uchu. Na displeji se dočtete aktuální naměřenou hodnotu a dalších 32 hodnot, které jsou v paměti.

Pro celou rodinu
Yobekan KV-12 digitální bezdotykový infračervený teploměr
ca. 200 CZK
Aktuálni cena

Cena od 800 Kč do 1 500 Kč

Výrazně lepší přístroje se pohybují kolem tisícikoruny. K dispozici jsou jak teploměry 2v1, tak dokonce i 5v1 pro domácí použití. Nechybí zvuková signalizace ani automatické vypnutí přístroje.

Cena nad 1 500 Kč

Od přístrojů používaných v domácnosti se nyní přesuneme do zdravotnictví, ale i stavebnictví. Tam se již využívají profesionální přístroje s velkou mírou přesnosti. A cena teploměrů právě ve stavebnictví se může vyšplhat až ke 25 000 Kč.

Jméno
Kojenecký
Multifunkční
Rychlý
S pamětí
S alarmem
Pro celou rodinu
Image
Produkt
Hartmann Thermoval Baby
TrueLife Care Q7
Cemio Metric 308 Smart bezkontaktní
Geratherm Non Contact
Medisana Ecomed 23400
Yobekan KV-12 digitální bezdotykový infračervený teploměr
Výrobce
Hartmann
TrueLife
Cemio
Geratherm Medical AG
Medisana
Teplotní rozsah
100 °C
100 °C
118 °C
43 °C
Cena ca. 1 000 CZK ca. 800 CZK ca. 500 CZK ca. 600 CZK ca. 600 CZK ca. 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena