Běžecký pás

Sháníte běžecký pás na doma, do firmy, nebo do tělocvičny? Podívejte se jaké typy běžeckých pásů jsou k mání.

ca. 17 000 CZK
ca. 26 000 CZK
ca. 25 500 CZK
ca. 35 000 CZK
ca. 61 200 CZK

Jak vybrat běžecký pás

 • Při výběru běžeckého pásu narazíte na manuální, motorizovanou i skládací podobu pásu.
 • Většina běžeckých pásů má podobnou velikost, jsou v průměru 2 metry dlouhé a 1 metr široké.
 • Výraz “výkon” je měrnou jednotkou velikosti motoru. Velký výkon obecně znamená silnější a větší motor.
 • Rám je základ běžeckého pásu a musí být proto robustní. Rámy jsou obvykle z oceli nebo hliníku.

Typy

Manuální

Manuální běžecký pás využívá pás a válečky, na kterých se člověk pohybuje vlastním úsilím. Protože se pás nepohybuje sám o sobě, nastavíte si pohybem vlastní tempo.

Motorizovaný

Motorové běžecké trenažéry vám umožní elektronicky nastavit tempo vašeho tréninku. Mnoho motorizovaných běžeckých pásů má také funkci, která vám umožní zvýšit a snížit stupeň sklonu.

Známá značka
inSPORTline Lavister

Skládací

Pokud kupujete běžecký trenažér pro domácí tělocvičnu, prostor je vždy důležitý. Skládací běžecké pásy mohou být snadno uloženy a skryty, když se nepoužívají.

Rozměry a vlastnosti

Velikost

Většina běžeckých pásů má podobnou velikost, jsou v průměru 2 metry dlouhé a 1 metr široké. Skladací trenažér bude po složení zhruba na polovině původní velikosti. Počítejte s tím, že budete potřebovat dostatek volného místa kolem trenažéru pro přístup a bezpečnost.

Ergonomie

Pokud jste aktivní běžec, budete potřebovat délku bežecké plochy, která vyhoví vašemu kroku. Zvolte model, který vám bude ergonomicky a esteticky vyhovovat.

Oblíbený
Housefit Spiro 80 iRun

Kolejnice a zábradlí.

Boční kolejnice a zábradlí jsou nezbytné pro stabilitu pásu a uživatele. Podél pohybujícího se pásu můžete podle typu stroje najít široké a ploché kolejnice. Široké nožní kolejnice usnadňují přístup a běhání běžeckého pásu.

Výkon

Výraz “výkon” je měrnou jednotkou velikosti motoru. Velký výkon obecně znamená silnější a větší motor. Pokud předpokládáte, že budete běhat více než 3krát týdně, pak byste měli zvolit běžecký pás s motorem o výkonu 1,5 koně nebo více.

Rám

Rám je základ běžeckého pásu a musí být proto robustní. Rámy jsou obvykle z oceli nebo hliníku. Ocelové rámy jsou tuhé a máte pocit, že pás je pružnější, když vaše noha narazí na desku trenažéru. Také mají tendenci být tišší. Hliníkové rámy jsou také silné, ale mají méně pružnosti.

Profesionální
Acra GB5000

Víte, že…?

Běžecké trenažéry jsou těžké, takže se vždy ptejte na možnosti a cenu doručení. Zkontrolujte také, zda sestavení, které je obtížné i pro zkušené profesionály, je součástí dodání nebo je k dispozici za příplatek.

Maximální hmotnost uživatele

Maximální hmotnost uživatele je užitečným vodítkem pro označení kvality rámu, pásu a motoru. Maximální hmotnost uživatele nad 160 kg označuje robustní běžecký pás pro běžný běh doma. Běžecké trenažery používané v komerčních tělocvičnách často mají maximální hmotnost uživatele nad 180 kg. Někteří prodejci však mohou hmotnost zatížení uměle nadhodnocovat, proto je vhodné pro jistotu porovnat také celkovou váhu trenažéru, hodnocení a velikost motoru.

Funkce

Tlumení nárazu

Běh na běžícím trenažéru se systémem absorpce nárazů může snížit dopad na vaše tělo o 40%. Tím se sníží běžné poranění při běhu a umožní vám delší běh.
Typy systémů tlumení nárazů:

Domácí použití
Tunturi FitRun 70i
 • Pružiny – Jedná se o trenažéry s deskami, které poskytují pružný tlumič nárazů. Pružiny se stlačují a pak se odrazí zpět, což vrací sílu kroku zpátky do těla. Nejsou tedy příliš vhodné pro dlouhodobé používání.
 • Polštářek s přizpůsobivým elastomerem – Jedná se o polštáře, které absorbují energii z nárazu a nacházejí se u většiny běžných běžeckých trenažerů.

Chytré funkce

Dokovací stanice pro telefon, USB porty a bezdrátové připojení k internetu a aplikace pro mobily jsou standardem mnoha běžeckých pásů. Některé běžecké pásy mají tedy i přístup k internetu a umožňují vám zvolit virtuální trasu pomocí Google Maps. Jiné modely používají mobilní aplikace a mají dotykové obrazovky. Zvažte použití mobilní aplikace nebo doplňkové funkce, které rozšiřují schopnost trenažéru a umožní vám sledovat historii tréninku. Mějte však na paměti, že výrobce může tímto používat vaše osobní údaje.

Pokročilé možnosti

Zvažte svůj styl výcviku. Potřebujete mít u vašeho tréninku zábavu, nebo máte rádi plánování vašeho fitness režimu a vytváření fyzických výzev? Pokud se jedná o první variantu, mohou mít přednost zábavní funkce a automatizované programy. Jinak by měly mít přednost funkce jako maximální rychlost, nastavení sklonu, sledování srdeční frekvence a intervalové programy.

Vysoká nosnost
inSPORTline inCondi T6000i

Pamatujte si, že běžecký trenažér je jen nástroj, který vám pomůže dosáhnout vašich cílů v oblasti kardio-kondice a zdraví. Mějte na paměti tyto cíle, abyste pomohli identifikovat funkce, které jsou pro vás důležité.

Automatický pomalý start

Bez ohledu na to, jak rychle nebo pomalu běžíte, nebo jak jste zkušení, běžecký trenažér by nikdy neměl startovat se zvolenou rychlostí. Všechny stroje s dobrou kvalitou se pomalu rozjíždí a postupně zvyšují rychlost, dokud nedosáhnou vašeho požadovaného tempa.

Bezpečnostní klíč

Bezpečnostní klíč má na jednom konci magnet, který je připojen ke konzoli, na druhém konci je klip, který se připojí k vašemu tričku nebo šortkám. Pokud spadnete či vyjedete z pásu, bezpečnostní klíč vyklouzne z konzole a automaticky zastaví zařízení. Všechny modely mají bezpečnostní klíč. Chcete-li spustit běhací trenažér, musíte do konzole vložit klíč. Klíč je připojen k dlouhé šňůře s klipem, který se připojí k oděvu. Pokud byste měli sklouznout a spadnout, kabel vytáhne klíč a zastaví pás. Kabel by měl být dostatečně krátký, aby se klíček odpojil, pokud jste blízko konce běžícího pásu. Může být také odstraněn a uložen zvlášť, aby nedošlo k náhodnému spuštění stroje.

Vestavěné cvičební programy.

Tato užitečná funkce může automaticky měnit intenzitu cvičení změnou rychlosti nebo sklonu. Můžete také provádět úpravy ručně. Cvičební programy mohou zahánět nudu a mohou vás povzbudit, abyste se drželi tempa při cvičení.

Monitorování tepu

Monitor srdeční frekvence vám pomáhá sledovat intenzitu cvičení. Monitor srdečního tepu s popruhem kolem hrudníku nebývá obvykle součástí běžeckého trenažéru s cenou nižší než 20.000 Kč. Avšak veškeré běžecké pásy mají většinou nějakou variantu monitoru srdeční frekvence, kde však monitor s hrudním popruhem poskytuje přesnější a konzistentnější čtení a umožňuje nepřetržitě monitorovat srdeční frekvenci, aniž byste museli používat senzory na rukojeti.

Existují tři různé úrovně měření srdeční frekvence, které můžete nalézt u běžeckého trenažéru:

Základní

I některé z nejzákladnějších běžeckých trenažerů nabízejí čidla pulzu, a to na bezpečnostních ramenech. Ta mohou být docela nespolehlivá, ale jsou užitečná při poskytování základního pulzního čtení a sledování vylepšení vašeho času pro zotavení. Aby byl puls čitelný na ručních snímačích, vaše ruce budou muset být vlhké a zůstat na senzoru asi třicet sekund. Proto je skutečně důležité přestat běžet, aby bylo dosaženo přesného čtení.

Středně pokročilý

Varianty buď s hrudním popruhem nebo s pulzními hodinkami, která hlásí přesnější srdeční frekvenci. Toto měření vám umožní zvýšit nebo snížit zátěž, abyste dosáhli optimální srdeční frekvence.

Vysoká specifikace

Měli byste očekávat, že běžecké trenažéry s vysokým výkonem zahrnují nejen pulzní hodinky nebo hrudní popruhy, ale i obousměrně komunikující programy na základě vaší srdeční frekvence. To zajistí, že běžecký trenažér upraví obtížnost programu a zvýší tak vaší srdeční frekvenci, a díky tomu získáte výkon na optimální úrovni pro váš fitness cíl.

Víte, že…?

Záruky: Pokud jde o záruku, zjistěte, zda dodavatel nabízí alespoň tři až sedm let záruku na díly a nejméně jeden rok na práci. Většina běžeckých pásů by měla mít stejnou záruku také na motor. Zkontrolujte také, v jaké ceně se pohybují náhradní díly a oprava stroje po uplynutí záruky. Vracení běžeckého pásu. Zjistěte si zásady odeslání a ceny dopravy pásu zpět do obchodu.

Ovládání a displej

Intuitivní ovládání

Zaměřte se na umístění tlačítka nahoru / dolů, rychlé dotykové ovládání rychlosti a sklonu. Také byste měli preferovat velké a snadno čitelné displeje, které zobrazují najednou více funkcí (čas, rychlost, srdeční frekvenci, sklon). Vyhněte se modelům se špatně navrženými ovládacími prvky a displeji.

Ovládání jiných zařízení

Rostoucí počet výrobců implementuje do běžeckých pásů ovládácí konzole pro ovládání zařízení jako jsou reproduktory, ventilátor a dokonce i LCD televizor. Tyto položky však můžete koupit zvlášť za nižší cenu, než když jsou přímo součástí stroje.

Umístění stroje

Nedoporučuje se umisťovat elektronické posilovací prostředky v chladných místnostech nebo garážích. Zejména v zimních měsících může teplota kolísat. To může způsobit kondenzaci uvnitř počítače a obvodových desek. Pokud chcete, aby byl váš stroj v takovéto místnosti, je vhodné udržovat ho pod těžkým pláštěm nebo koberečkem, abyste minimalizovali riziko poškození.
Je také třeba vyhnout se místům, která jsou velmi teplá, a to vzhledem k pohodlí při cvičení.

Pokud je to možné, je vhodné umístit běžecký pás do místnosti s televizorem. Použití motivačních melodií nebo vaše oblíbené televizní seriály vám pomohou dostat se do správného tempa.

Víte, že…?

Ujistěte se, že máte dostatek prostoru. Běžecké pásy mohou být překvapivě velké. Vždy zkontrolujte sestavené rozměry a změřte je před nákupem, pokud si nejste jisti. Z bezpečnostních důvodů se také ujistěte, že v prostoru za běžeckým pásem nebudou žádné překážky.

Ceny a značky

Značka Motorové Bezmotorové
Reebok Od 35 000 Kč
Diadora Od 6 000 Kč Od 5 700 Kč
InSportline Od 10 000 Kč Od 5 000 Kč
Acra Od 7 000 Kč  
Master Od 6 000 Kč Od 5 000 Kč
Spokey Od 12 000 Kč Od 4 800 Kč
Finnlo Od 32 000 Kč  
Tunturi Od 14 000 Kč  
Ketler Od 16 000 Kč  

Vyzkoušejte před koupí

Je důležité vyzkoušet si běžecký pás osobně. Prověřte před nákupem následující vlastnosti:

 • Zajišťuje běžecký pás pohodlné odpružení a tlumení nárazů?
 • Když chodíte nebo běžíte, je běžecký pás dostatečně dlouhý?
 • Můžete se lehce rozkročit na plošině, když stojíte na bočních kolejích?
 • Je displej snadno čitelný?
 • Jsou ovládací prvky snadno přístupné?

Otázky a odpovědi

Jak vybrat běžecký pás?

Nejprve přemýšlejte o svých cílech v oblasti zdraví. Ať už je to vylepšený atletický výkon, všeobecné zdraví, fitness kondice nebo rehabilitace, musíte předem vědět, jak budete běžecký pás využívat, což vám následně usnadní výběr při koupi. Dále zvažte váš rozpočet. Investováním do dražšího stroje získáte silnější konstrukci, delší záruku na díly, větší jízdní plochu, vyšší maximální rychlost a strmější stoupání. Ale pokud vaše cíle nevyžadují nejnovější a největší stroj, budete pravděpodobně stejně spokojeni i s levnějším modelem.

Lze nastavit sklon pásu?

Většina běžeckých pásů má maximální rychlost mezi 16 a 20 km/h. Sklon se pohybuje typicky mezi 10 a 15 procenty, někteří výrobci však nabízejí vyšší úhel stoupání.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Známá značka
Oblíbený
Profesionální
Domácí použití
Vysoká nosnost
Image
Product
inSPORTline Lavister
Housefit Spiro 80 iRun
Acra GB5000
Tunturi FitRun 70i
inSPORTline inCondi T6000i
Běžecká plocha
130 x 41 cm
140 x 50 cm
136 x 51 cm
140 x 51 cm
163 x 55 cm
Nosnost
120 kg
150 kg
180 kg
125 kg
160 kg
Počet programů
15
99
14
3
Funkce computer
čas
čas, rychlost, vzdálenost, kalorie, sklon a puls
čas, kalorie, rychlost, vzdálenost, tep, úhel náklonu
rychlost, km, kalorie, tep, 14 programů, HRC. aplikace SMART
Nastavení stupně stoupání
18 %
10 %
15 %
Maximální rychlost
Odpružení běžecké plochy
Cena ca. 17 000 CZK ca. 26 000 CZK ca. 25 500 CZK ca. 35 000 CZK ca. 61 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jakub Černý

About the Author

About the Author

Pracuji v oblasti informační technologie a mým největším koníčkem jsou tedy počítače. Rád relaxuji při hraní počítačových her, ale díky mému zájmu o hudbu zkouším také pomocí těchto technologií tvořit vlastní melodie. Mám i velký okruh přátel, rád cestuji a užívám si společenského života. K psaní produktových článků a copywritingu jsem se dostal spíše náhodou. Díky této možnosti si velmi rozšiřuji svoje dosavadní znalosti nejen z technické oblasti. O získané nové informace se rád podělím s ostatními.