Bezsáčkový vysavač

Bezsáčkový vysavač - klasický, ruční nebo robotický. Vyberte si.

ca. 11 900 CZK
ca. 2 500 CZK
ca. 3 200 CZK
ca. 800 CZK
ca. 1 700 CZK
ca. 1 200 CZK
ca. 11 700 CZK
ca. 2 700 CZK

Jak vybrat bezsáčkový vysavač?

 • Bezsáčkový vysavač je velmi podobný svému klasickému sáčkovému protějšku, na rozdíl od něj nečistoty sbírá do plastové nádoby.
 • Největší skupina podporuje výhradně suché vysávání, dražší kategorie sbírá prach a odpad do nádoby plné vody.
 • Absence nutnosti pravidelné výměny sáčků též napomáhá výrazně ekologičtějšímu provozu.

Typy bezsáčkových vysavačů

Věděli jste, že pod pojmem vysavač už ani zdaleka nerozumíme pouze klasickou krabicí s trubkou a sací hubicí? Právě naopak, kategorie bezsáčkových zařízení je mnohem širší a čítá hned několik základních druhů přístrojů. Každý z nich se navíc hodí pro poněkud odlišnou práci. Více informací naleznete v následující tabulce:

Typ vysavače Jak funguje? K čemu se hodí?
Klasické Klasický vysavač se vším všudy tvořený nádobou pro sběr nečistot a sacím ústrojím Univerzální využití v domácnosti
Tyčové Vysavač s prodlouženou rukojetí šetřící záda a slabším motorem Pro seniory, jedince trpící bolestmi zad a obyvatele menších domácností
Ruční Drobné zařízení se slabším motorem skvěle padnoucí do ruky K rychlému vysátí náhle vzniklého nepořádku či údržbu špatně dostupných míst
Robotické Autonomní přístroje samostatně čisticí domácnost Pro vysávání domácnosti bez nutnosti zásahu uživatele

Jelikož každá kategorie má svůj samostatný článek, věnujeme se v tomto textu klasickým bezsáčkovým vysavačům. Ty si stále ještě udržují naprosto dominantní podíl na trhu vzhledem ke svému univerzálnímu použití a vysokému výkonu.

Klasický
Miele CX1 Comfort EcoLine

Filtrace

Základem každého vysavače je důmyslný filtrační systém. Stará se jednak o sběr nečistot, jednak zabraňuje jejich návratu zpět do vzduchu. Podle jejího charakteru rozlišujeme dva základní druhy bezsáčkových pomocníků. Každý z nich má své vlastní výhody, ale i nevýhody:

 • Cyklónové vysavače
 • Vodní vysavače

Cyklónové vysavače

Naprostá většina dostupných modelů bývá označována jako cyklónové vysavače, jelikož jsou postaveny na tzv. cyklónové (odstředivé) technologii. Nasátý vzduch se pohybuje v nádobě vysokou rychlostí, čímž se od něj odpojí veškeré prachové částice. Následně prochází kvalitní filtrací a vychází ven zcela čistý a zbavený všech nečistot.
Asi vám došlo, jaký význam má pro tuto skupinu vysoký sací výkon. Jestliže není dosaženo dostatečné rychlosti vzduchu, prachové částice zanášejí filtry, postupně snižují efektivitu vysávání a ve finále přestává vysavač fungovat. Nezapomínejte nádobu na odpad vysypat po každém čištění, neboť může docházet k pomalému návratu prachových částic zpět.

Tyčový
Sencor SVC 8621TI

Vodní vysavače

Nákladnější a mnohem méně početná kategorie funguje na podobném principu jako cyklóna. Namísto vzduchu se však nyní uplatňuje vodní vír, jenž ze vzduchu sesbírá všechny nečistoty. Vodní vysavače představují ideální volbu pro alergiky, neboť filtrují vzduch úplně dočista. Navíc zcela eliminuji riziko návratu prachových částic zpět do vzduchu.
Zásadním nedostatkem tohoto systému je nižší sací výkon. Ten je ovlivněn vysokými nároky na konstrukci. Voda se totiž v žádném případě nesmí dostat nikde poblíž motoru a dalších elektrických součástek. Silně znečištěná místa proto budete muset projet hned několikrát.

Konstrukce

Objevili jste v obchodě na první pohled luxusní model, navíc za cenovku o několik tisíc nižší, než zbytek produkce? Ruce pryč! Pravděpodobně půjde o lacinou napodobeninu opravdových strojů, jehož sací výkon nevyvine dostatečný cyklónový efekt. Sesbírané nečistoty se vám obratem vrátí zpět do bytu, a ještě se budou vířit. Efekt bude podobný jako byste vysávali se sáčkovým modelem, ale bez sáčku.
Jste-li zdravotně indisponováni, jistě oceníte možnost ovládat sací výkon prostřednictvím regulátoru na rukojeti. Odpadne tak nepříjemné ohýbaní se k tělu vysavače. Zkontrolujte též provedení trubice. Za žádných okolností se nesmí prohýbat nebo vypadávat. Z praktických důvodů se vyhněte plastu a volte raději ocelovou variantu. Velmi nápomocný je i teleskopický výsun, s jehož pomocí podle potřeby zkrátí či prodlužujete svůj rádius.

Příkon nebo výkon?

Sací výkon řadíme mezi nejvýznamnější parametry každého vysavače. Udává, jak efektivně bude pracovat, a jak účinný bude cyklónový efekt. Valná většina zákazníků bohužel zaměňuje dva parametry týkající energetického vstupu spotřebiče:

Oblíbená značka
Leifheit Regulus PowerVac 11926
 • Příkon – udává, kolik energie spotřebič potřebuje ke svému chodu, modely na trhu mívají 200–900 W
 • Sací výkon – udává, jaká je reálná síla vysavače, minimálně by měl dosahovat 300 W

Řada firem bohužel reálné hodnoty sacího výkonu neuvádí. Vystačit si musíte pouze s nicneříkajícím příkonem. Obecně se udává, že sací výkon činí zhruba 20–35 % příkonu, jednotné metodiky měření však neexistují.

Spotřeba energie

Váš pohled by měl vždy směřovat na tzv. energetický štítek obsahující klíčové údaje ohledně spotřeby a hlučnosti. Základní představu vám poskytne zařazení spotřebiče do energetické třídy, v níž dosahuje hodnocení od G po A. Písmeno určuje, kolik energie vysavač při svém provozu spotřebuje, přičemž v současné době se prakticky nesetkáte s hodnocením horším než C.

Ruční
ETA Verto 0442
 • S energetickou třídou úzce souvisí i roční spotřeba energie. – Její výpočet se provádí pro úklid bytu o rozloze 87 m2 jedenkrát týdně.
 • V rámci jedné energetické třídy se rozdíly budou pohybovat maximálně v jednotkách korun, přičemž roční provoz vysavače vychází průměrně na přibližně 200 Kč.

Účinnost vysávání a emise prachu

Pozornost rozhodně věnujte i dalším písmenkům na energetickém štítku. Informují o úrovni vysávání jednotlivých typů podlah a množství emisí prachu. Jedná se tedy o tyto tři písmeny hodnocené parametry:

 • Účinnost vysávání tvrdých podlah – škála A−G, udává, jak dobře si vysavač poradí s pevnými podlahami, většina modelů snadno dosahuje hodnocení A
 • Účinnost vysávání koberců – škála A−G, hodnotí úroveň údržby koberců, slabší výsledky než u pevných podlah, poohlížejte se minimálně po třídě C (83−86 % prachu)
 • Třída prachových emisí – škála A−G, udává, kolik prachu se vrátí zpět do vzduchu, důležité pro alergiky, vyplatí se hledat hodnocení A (méně než 0,02 %)
Akumulátorový
Bosch GAS 18V-1 Professional

Víte, že…?

Hodnocení jednotlivých „disciplín“ volte podle typu podlahy v bytě. Jestliže máte pouze tvrdou podlahu, nemusí vás účinnost na kobercích zajímat. Nedáte-li dopustit na své koberce s vysokým chlupem, k čemu vám bude spotřebič, který sice špičkově vyčistí vinyl, ale v koberci většinu prachu ponechá?

Nádoba na odpad

Počítáte s tím, že budete vždy čekat až na plné naplnění nádoby a až pak ji vysypete? Zůstaňte raději u klasického sáčkového pomocníka. Bezsáčkové modely počítají s tím, že jejich sběrný kontejner ihned po skončení vysávání vysypete. Objem nehraje příliš velkou roli, dávejte si pozor snad jen na to, abyste nemuseli vyprazdňovat nádobu vícekrát během jediného vysávání.
V současné době lze sledovat několik základních rozdělení nádob dle objemu:

 • 0,7 – 1,2 l – pro nejmenší domácnosti
 • 1,2 – 2,5 l – pro běžné byty do 100 m2
 • Nad 2,5 l – pro velké domy či domácnosti s domácími mazlíčky
Dostupný
Sencor SVC 510GR

Příslušenství a funkce

Naše povídání o významných kritériích pro výběr zakončíme přehledem nejdůležitějších funkcí a doplňků. Některé z nich mají jen kosmetický charakter, bez jiných bychom si naopak vysávání již ani nedokázali představit. Prvky vrcholného významu jsou:

 • Štěrbinová hubice – pro dosažení špatně dostupných míst
 • Turbokartáč – snadno odstraní vlasy a chlupy domácích zvířat i z koberců
 • Prachový kartáček – pro citlivou péči o křehké předměty
 • Mokré vysávání – pro odstranění mokrých skvrn a rozlité tekutiny
 • Měkčená kolečka – snadný přesun vysavače z místa na místo bez rizika poškrábání pevné podlahy
 • Indikátor zanesení filtru – varovní před nutností výměny nebo umytí filtru
 • Soft Start – postupné a šetrné startování motoru

Víte, že…?

Majorita prodávaných vysavačů mívá v nabídce hubice určené na koberce i tvrdé podlahy. Raději si však tuto skutečnost raději ověřte, abyste nebyli překvapeni, až vám práce nepůjde příliš od ruky.

Robotický
Xiaomi Mi Robot Vacuum

Nejvýznamnější značky

Ačkoliv by se mohlo zdát, že bezsáčkové vysavače jsou pro výrobce lákavou možností, jak rozšířit svá portfolia, není tomu tak. Náklady na výrobu kvalitního cyklónového odsávání a dostatečně účinného motoru jsou totiž tak vysoké, že segment zůstává omezen na několik málo klíčových značek.
Mezi ně řadíme obecně úspěšné společnosti disponující širokou nabídkou elektroniky – Sencor, Electrolux a Bosch. První jmenovaná ztělesňuje levný low-end, švédský gigant se pohybuje zhruba v průměru, zatímco Bosch reprezentuje špičku. Ať si vyberete kterýkoliv z nich, neprohloupíte. Snad jen od toho Sencoru neočekávejte žádné zázraky.
Do druhé skupiny spadají firmy jako Dirt Devil, Concept, Hoover nebo Rowenta, jež bezsáčkovým vysavačům věnují veškerou pozornost a péči, jelikož tvoří hlavní segment jejich nabídky. Samozřejmě si ji nechávají náležitě zaplatit.

Cena

Rozhodli jste se po přečtení našeho rádce, že bezsáčkové vysavače jsou pro vás tou správnou volbou? Neotálejte a začněte s výběrem konkrétního modelu. Nevíte-li, kolik peněz si připravit, pomůžeme vám. Na základě analýzy dostupné nabídky jsme stanovili dva základní cenové intervaly

 • Do 3 000 Kč
 • Nad 3 000 Kč
Pro nenáročné
Kärcher VC 3 Premium

Cena do 3 000 Kč

Ve skupině do 3 000 korun obvykle naleznete levnější přístroje. Během nákupu dávejte pozor hlavně na energetickou třídu, neboť některé starší modely jsou ohodnoceny dokonce písmenem C. Počítat musíte bohužel i se slabšími motory, jež se sebe vyloudí hluk dosahující až 80 dB.
Ani s účinností vysávání to není kdovíjak slavné. Koberce si vysloužily průměrné hodnocení D, s čištěním tvrdých podlah je to výrazně lepší – B či A. Konstrukční pokročilost nabízených aparátů se projevuje v nízkých emisích prachu, u nichž známka bývá také A. Objem nádoby na prach je standardně menší než 2 l, což však pro použití v domácnosti plně dostačuje.

Cena nad 3 000 Kč

Nemáte-li závažné finanční potíže, určitě pátrejte ve vyšší cenové relaci. Energetická třída A je samozřejmostí, některé produkty jsou dokonce ohodnoceny luxusní známkou A+. Použití revolučních motorů pomáhá snížit celkovou hladinu hluku na 75 dB. Objem sběrné nádoby se pohybuje mezi 1,5 a 3 litry.
Mnohem uspokojivější je zejména pohled do tabulek účinnosti. Těšit se můžete na vynikající úroveň údržby pevných podlah, neboť prakticky všechny přístroje se pyšní známkou A. Stejně dobrá je situace i u emisí prachu, valná většina výrobků si vysloužila hodnocení A. U koberců je výkonnost o něco málo nižší, i tak je nejhorším písmenem C. Výjimkou nejsou ani tzv. tříáčkové modely dosahující excelentního hodnocení ve všech třech disciplínách.

Otázky a odpovědi

Jaká je přednost bezsáčkového vysavače?

Bezsáčkový vysavač je velmi podobný svému klasickému sáčkovému protějšku, na rozdíl od něj nečistoty sbírá do plastové nádoby. Tu využívá po celou dobu své životnosti a je zapotřebí ji pouze průběžně čistit. Největší skupina podporuje výhradně suché vysávání, dražší kategorie sbírá prach a odpad do nádoby plné vody. O pozitivním vlivu na zdraví alergiků asi nemusíme dlouze hovořit. Absence nutnosti pravidelné výměny sáčků též napomáhá výrazně ekologičtějšímu provozu.

Je důležitá i hlučnost?

Máte doma malé děti nebo sousedy, které naštve i sebemenší hluk? Berte na ně ohled a poohlédněte se po vysavačích vybavených tichými motory. V dnešní době již nejsou výjimkou i pohonné jednotky, jimž se daří míru hluku držet pod 60 dB. Jestliže však vybíráte hlavně podle ceny, připravte se, že levnější modely dosahují klidně i 80 decibelů, tedy hlučnosti odpovídající hlasité hádce.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Klasický
Tyčový
Oblíbená značka
Ruční
Akumulátorový
Dostupný
Robotický
Pro nenáročné
Image
Product
Miele CX1 Comfort EcoLine
Sencor SVC 8621TI
Leifheit Regulus PowerVac 11926
ETA Verto 0442
Bosch GAS 18V-1 Professional
Sencor SVC 510GR
Xiaomi Mi Robot Vacuum
Kärcher VC 3 Premium
Hmotnost
8.6 kg
2.4 kg
2.8 kg
1.4 kg
1.3 kg
3.5 kg
3.8 kg
5 kg
Objem sáčku/nádoby na prach
2 l
0.5 l
0.45 l
0.5 l
0.7 l
1.5 l
0.9 l
Hlučnost
73 dB
78 dB
72 dB
76 dB
68 dB
76 dB
Příkon
110 W
55 W
Vysávání
suché
suché
suché
suché, mokré
suché
suché
suché
Filtr
bezsáčkový
HEPA
bezsáčkový
HEPA
HEPA H10
HEPA H 13
Cena ca. 11 900 CZK ca. 2 500 CZK ca. 3 200 CZK ca. 800 CZK ca. 1 700 CZK ca. 1 200 CZK ca. 11 700 CZK ca. 2 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.