Nejlepší nádoby na bioodpad 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Tescoma nádoba na bioodpad PURO
98 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat nádobu na bioodpad

  • Jedná se o praktické pomocníky v kuchyni, do kterých se vkládá kompostovatelný odpad. Tyto nádoby lze rozdělit do dvou základních kategorií a to na nádoby pro dočasné uchování a domácí kompostéry.
  • Základním parametrem při výběru je samozřejmě velikost kompostéru, kterou je nutné volit s ohledem na jeho umístění i prostorové možnost. S velikostí pak úzce souvisí jeho objem.
  • Většina nádob na bioodpad se vyrábí z plastu. Vermikompostéry mohou být i dřevěné. Koše na bioodpad vypadají velmi efektivně, pokud jsou vyrobeny z kovu.

Nádoba na bioodpad - náš výběr

Tescoma nádoba na bioodpad PURO
přečíst recenzi
Výrobce: TESCOMA
Typ: na bio odpad
Objem: 2.8 l
Materiál: plast
Barva: bílé
Zobrazit více
Tescoma nádoba na bioodpad PURO je vyrobena z odolného plastu a je vhodná pro domácnosti sbírající zahradní kompost. Víko je nastavitelné a snadno se snímá, má sklápěcí rukojeť. Nádoba disponuje protiskluzovým dnem pro stabilní umístění. Muže být umyta v myčce. Záruka 3 roky.
Zobrazit méně
Kitchen Craft Plechový Living Nostalgia krémový LNCOMPCRE
přečíst recenzi
Typ kompostéru: s víkem
Objem: 3 l
Materiál: nerezové
Umístění: domácí
S víkem: ano
Hmotnost: 2 kg
Zobrazit více
Barva: bílá
Kitchen Craft Living Nostalgia LNCOMPCRE je plechová nádoba na bioodpad s rozměry 16,5 × 12 × 24 cm a objemem 3 litry. Obsahuje jeden uhlíkový filtr. Je vhodná pro uložení všech druhů domácího bioodpadu. Její vyprázdnění je doporučeno alespoň jednou za několik dní.
Zobrazit méně
Kilner Kuchyňská nádoba na bioodpad kompostér 2 l nerezová ocel 2 l 19 x 14 cm
Výrobce: Kilner
Typ: na bio odpad
Objem: 2 l
Materiál: nerezová ocel
Výška: 20 cm
Barva: stříbrné
Zobrazit více
Průměr: 14.5 cm
Komposter Kilner na kuchyňský bioodpad o objemu 2 litry v nerezové oceli nabízí průměr 14,5 cm a výšku 20 cm. K poklopu je přiložený neutralizační filtr, který zamezuje šíření nepříjemného zápachu bioodpadu. Součástí balení jsou 2 uhlíkové filtry.
Zobrazit méně

Nádoby na bioodpad vermikompostér

ZvP Vermikompostér DIY box Typ Hobby
přečíst recenzi
Typ kompostéru: vermikompostéry
Objem: 48 l
Materiál: plastové
S víkem: ano
Hmotnost: 10 kg
Barva: šedá
Zobrazit více
Produkt ZvP Vermikompostér DIY box Typ Hobby je třípatrový kompostér sestávající ze tří plnostěnných polypropylenových zásobníků. Obsahuje dva horní zásobníky o rozměrech 40 x 30 x 17 cm pro zpracování bioodpadu a spodní sběrný zásobník o rozměru 40 x 30 x 12 cm. Celkový objem činí 48 litrů.
Zobrazit méně
Plastia Vermikompostér Urbalive hnědá 1606965002 Rozprašovač: hnědý
Výrobce: Plastia
Typ kompostéru: vermikompostéry
Materiál: plastové
Hmotnost: 7 kg
Barva: hnědá
Zobrazit více
Plastia Vermikompostér Urbalive je produkt s rozměry 60,5 × 50,5 × 38 cm a objemem 21,7 l jednoho patra. Tento provedený v hnědé barvě návrh Jiřího Pelcla, oceněný Red Dot Award: Product design 2017, se vyrábí na Vysočině.
Zobrazit méně

Nádoby na bioodpad Bokashi

Plastia Bokashi Urbalive šedá 35,5 cm + 1 kg Bokashi bakterie
Výrobce: Plastia
Typ kompostéru: Bokashi
Objem: 11 l
Materiál: plastové
Umístění: domácí
Hmotnost: 0.1 kg
Zobrazit více
Barva: šedá
Plastia Bokashi Urbalive je nádoba pro anaerobní fermentaci organických zbytků (ovoce, zeleniny, kávy, čaje) o rozměrech 35,5 x 25 x 26,3 cm. Je vyrobena z recyklovaných materiálů a balení obsahuje 1 kg Bokashi směsi s mikroorganismy pro kvašení. Po 2-4 týdnech lze získat Bokashi hmotu a čaj.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Nádoba na bioodpad

Jak vybrat nádobu na bioodpad

Jaké nádoby jsou v nabídkách

Třídění odpadu je v současné době nedílnou součástí snad každé domácnosti. Specifickou skupinu pak tvoří bioodpad, který zahrnuje v domácích podmínkách zejména organické zbytky v podobě částí ovoce či zeleniny po přípravě různých pokrmů. Pro ukládání těchto zbytků lze využít dva základní typy nádob.

Nádoba s bioodpadem v kuchyni

Díky speciálním nádobám můžete bioodpad z kuchyně recyklovat, iStock / Claudia Richarz

Nádoby na dočasné uložení bioodpadu

Tyto nádoby jsou umístěny v kuchyni tak aby byly co nejvíce po ruce, nejčastěji pak na kuchyňské lince. Prakticky se jedná o malý koš opatřený víkem, které brání šíření případného zápachu. Nádobu je ale nutné alespoň jednou za pár dní vyprázdnit. Vyrábí se v různých velikostech. Design těchto nádob může být velmi jednoduchý, ale jsou i výrobky, které mohou být efektivním i estetickým doplňkem každé kuchyně.

Domácí kompostér

Domácí kompostér je nádoba, do které se odpad nejen ukládá, ale také zpracovává. V nabídkách jsou pak dvě základní možnosti:

  • Vermikompostéry – prakticky se jedná o skladnější a designovější typ kompostéru, který lze umístit např. na balkon, ale i přímo do bytu; odpad, který se do něj uloží, zpracovávají žížaly; je opatřený provzdušňovacím systémem, který při správném používání zamezuje zápachu
  • Bokashi nádoby – v tomto případě je odpad zpracován principem fermentace, respektive k organickému odpadu se sype směs bakterií Bokashi; výsledným produktem je zfermentovaná tekutina a směs, které lze dále použít např. jako hnojivo
Typ nádobyKladyZápory
Pro dočasný biodopadPraktický koš, který je stále po ruceNutnost pravidelného vyprazdňování nádoby
 Zajímavý doplněk kuchyňské linky 
Domácí kompostérPřímé zpracování domácího bioodpaduVyšší pořizovací cena
 Některé Bokashi nádoby lze také umístit na kuchyňskou linku a mít je tak stále po ruceVermikompostéry vyžadují své pevné místo

Víte, že…?

Nádoba na bioodpad
Tescoma nádoba na bioodpad PURO

Mezi organické zbytky, které je možné do těchto nádob ukládat, patří např. odřezky z ovoce a zeleniny, části z pokojových rostlin, nadrcené vaječné skořápky, kávovou sedlinu nebo i čajové sáčky. Vkládat lze i roličky od toaletních papírů nebo natrhané proložky na vejce.

Nádoba na bioodpad

Domácí kompostér může zaujmout i svým vzhledem, iStock / jchizhe

Volba velikosti a objemu

Velikost i objem nádob se zpravidla odvíjí od jejich typu a obě hodnoty spolu úzce souvisí.

  • Nádoby na dočasný bioodpad jsou poměrně malé, což odpovídá i jejich účelu použití. Není žádoucí, aby se organické zbytky v těchto nádobách uchovávali delší dobu, protože by mohly začít zahnívat. I z těchto důvodů je nejčastější objem do cca 5 litrů. Tento objem je zcela dostačující pro běžné domácnosti. Existují samozřejmě i nádoby objemově větší a to až do 15 litrů.
  • Vermikompostéry začínají na objemu kolem 15 litrů, nejmenší Bokashi nádoby pak mají mezi 10 až 15 litry.

Velikost je při výběru důležitá zejména s ohledem na prostorové možnosti dané domácnosti. Na kuchyňskou linku se hodí pouze malé nádoby, na balkon lze umístit velkorysejší kompostér.

Bioodpad v plastovém koši

Nádoby na bioodpad se vyrábí z kovu i plastu, iStock / maria17

Z jakých materiálů se vyrábí

Nádoby na bioodpad vermikompostér
ZvP Vermikompostér DIY box Typ Hobby

Na našem trhu je i v případě dočasných nádob na bioodpad a domácích kompostérů největší nabídka mezi plastovými výrobky. U dočasných nádob pak lze narazit na výrobky plechové nebo z nerezové oceli. Domácí kompostéry mohou být i dřevěné.

Plast

Plast jako takový je v případě jakéhokoli odpadu považován za nejefektivnější materiál. Je poměrně odolný, ale hlavně se dobře udržuje. To je důležité zejména u nádob, které je třeba častěji vymývat. Nevýhodou plastových nádob je ne příliš dekorativní vzhled, i když se mohu najít i výjimky.

Dřevo

Dřevo se týká z výše uvedených produktů pouze vermikompostérů. Tyto kompostéry mohou být velmi efektivním doplňkem interiéru. Kromě původního účelu, mohou díky elegantnímu a jednoduchému. designu sloužit i např. jako sedačku nebo odkládací stolek.

Kov

Nádoby na bioodpad Bokashi
Plastia Bokashi Urbalive šedá 35,5 cm + 1 kg Bokashi bakterie

Jedná se o jednoduché plechové nebo nerezové nádoby na domácí bioodpad. Tyto mohou sloužit i jako dekorativní doplněk kuchyňské linky, díky zajímavému designu v moderním i retro stylu.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat nádobu na bioodpad?

Volit lze ze dvou možností a to z praktických košů, které je ale nutné pravidelně vysypávat nebo přímo z domácích komposterů, které slouží nejen k ukládání bioodpadu, ale i k jeho zpracování. Mezi základní parametry pak patří velikost a objem nádoby, případně výrobní materiál.

Kam lze vysypat odpad z košů na bioodpad?

Koše na bioodpad je možné kombinovat s domácími kompostéry. Samozřejmě jej lze vyhodit i do klasických zahradních kompostérů nebo hnědých popelnic.
Zobrazit kompletní nabídku Nádoba na bioodpad