Jak vybrat bojler
- V praxi rozlišujeme hned několik způsobů, podle nichž lze bojlery rozdělit. Jeden z nejčastějších spočívá v typu energie užité k ohřátí vody.
- Druhé rozdělení spočívá v typu užité konstrukce. Pod zastřešujícím pojmem bojler se v praxi rozlišuje hned několik různorodých způsobů ohřevu vody.
- Objem musíte vybírat zejména podle počtu členů v domácnosti, ale neméně důležitou roli sehrává i velikost prostoru pro umístění bojleru.
- Obecně se doporučuje instalace co nejblíže místu spotřeby tak, aby voda nemusela urazit zbytečně dlouhou cestu, během níž postupně vychladne.
Bojler - náš výběr


Bojlery 5 litrů

Bojlery Dražice




Bojlery Mora




Bojlery 100 litrů


Jak vybrat bojler
Typy podle energie
V praxi rozlišujeme hned několik způsobů, podle nichž lze bojlery rozdělit. Jeden z nejčastějších spočívá v typu energie užité k ohřátí vody. V současné době lze volit hned ze čtyř různých systémů, z nich každý má své výhody, ale i nevýhody:
- Elektrický bojler – nejčastější, topné těleso rychle ohřívá vodu na požadovanou teplotu, vysoký výkon, rozumná pořizovací cena, vysoké náklady na provoz
- Plynový bojler – ohřev pomocí zemního plynu, funkční i při výpadku elektřiny, nižší cena, omezené riziko výbuchu
- Akumulační nádrže – samy o sobě vodu neohřívají, hromadí zbytkové teplo z provozu jiných zařízení (kotle, solárního systému, tepelného čerpadla aj.), vysoká pořizovací cena, velmi levný provoz
- Kombinovaný bojler – nejdražší, využívá dvou různých systémů pro ohřev, při výpadku jednoho je plynule nahrazen druhým

Teplou vodu využije každá domácnost, iStock /matteogirelli
Typ podle konstrukce
Druhé rozdělení spočívá v typu užité konstrukce. Pod zastřešujícím pojmem bojler se v praxi rozlišuje hned několik různorodých způsobů ohřevu vody. V současné době je na výběr tato trojice řešení:
- Zásobníkové tlakové ohřívače – centrální rozvod po celém domě, vhodné pro instalaci do kotelny nebo sklepa, vyšší objem,
- Zásobníkové beztlaké ohřívače – montovány v konkrétních místnostech pod nebo nad umyvadlo, menší objem, ohřev vody pro umytí rukou
- Průtokové ohřívače – vodu nezadržují, ohřívají je při vysokém výkonu při průtoku, obrovská energetická náročnost, nelze je umístit všude
Víte, že…?
Jestliže vás zaujala možnost pořízení průtokového ohřívače ke každému umyvadlu v domácnosti namísto centrálního bojleru, raději si vše důkladně promyslete. Prvotní investice bude sice o něco málo nižší, ale spotřeba těchto systémů je obrovská.
Objem
Vstoupili jste do sprchy a teplá voda nikde? Byli se před vámi opláchnout tři rodinní příslušníci? Jádro pudla bude patrně ukryto v nedostatečném objemu nádoby. Ten musíte vybírat zejména podle počtu členů v domácnosti, ale neméně důležitou roli sehrává i velikost prostoru pro umístění bojleru. Do drobné kotelny zkrátka obrovskou nádrž na 200 litrů nevměstnáte.
Následující tabulka obsahuje odhad doporučeného množství vody podle počtu osob v domácnosti:
Počet osob | Doporučený objem (v litrech) |
---|---|
1–2 | 50–120 |
3–4 | 120–180 |
5 a více | Nad 180 |
Možná se vám uvedená rozmezí zdají jako příliš široká. Copak v jedné rodině si vystačí s 2 lidé s 50 litry a jinde jich potřebují 120? Na první pohled neuvěřitelné, ale uvedené údaje skutečně zohledňují rozdílné návyky jednotlivých domácností.
Umístění
Již výše jsme uvedli, že s objemem úzce souvisí i umístění bojleru. Obecně se doporučuje instalace co nejblíže místu spotřeby tak, aby voda nemusela urazit zbytečně dlouhou cestu, během níž postupně vychladne. Je-li ohřívač vzdálen více než 2 metry od místa odběru, tepelné ztráty narůstají poměrně výrazně.
Dle charakteru místnosti a množství volného místa rozlišujeme dva možné způsoby umístění nádrže:
- Horizontální bojler – vhodný do stísněných prostor, výraznější mísení teplé vody se studenou
- Vertikální bojler – do rozměrnějších místností, striktní oddělení teplé vody od studené
Specifickou variantu představuje průtokový ohřívač nebo beztlakový bojler přímo u umyvadla. Hodí se zejména do prostor, jež jsou příliš vzdáleny od centrálního bojleru.
Materiál
Návštěvu kamenné prodejny doporučujeme zejména z toho důvodu, že si můžete fyzicky zkontrolovat použitý materiál. Od něj se odvíjí životnost bojleru a rozdíly mohou v extrémním případě činit až 10 let, což není zrovna krátká doba. Momentálně v obchodech nacházejí uplatnění dva základní druhy materiálového provedení:
- Dvojitý smalt – levnější, životnost 10–15 let, pomalejší akumulace tepla a rychlejší vychladnutí
- Nerezový plech – dražší, životnost 15–25 let, rychlejší akumulace tepla a pomalejší vychladnutí
Víte, že…?
Ačkoliv není cenový rozdíl mezi oběma materiály zrovna malý, doporučujeme volit dražší variantu. Peníze jednak ušetříte díky její delší životnosti, jednak se při častém používání pozitivně projeví lepší akumulace tepla.
Funkce a příslušenství
Moderní doba s sebou přináší neustále rozšiřování dostupných pomocníků a funkcí. Ani trh s ohřívači vody není žádnou výjimkou a zejména v posledních letech se vyrojila celá řada doplňků. Jejich charakter bývá jak ryze kosmetický, tak i hygienický. Však stačí pohlédnout na náš krátký soupis:
- Elektronické ovládání – řízení prostřednictvím LED displeje, možnost časování na vhodnou dobu, zobrazení údajů o teplotě vody a případných poruchách
- ECOtronic – přizpůsobení preferovaným nastavením uživatele, nastavení teploty v určitém rozmezí a určení typického času
- Anti-Freeze systém – ochrana proti zamrznutí, automatické spuštění topného tělese, klesne-li teplota pod hranici –5 °C
- Anti-Legionella – jestliže voda nedosáhla teploty 70 °C v průběhu 30 dnů, dojde k jejímu automatickému ohřevu pro zničení nebezpečné vodní bakterie
- Zpětná klapka – zabránění průtoku vody zpět do vodovodního řádu

Aby bojler vydržel, je třeba o něho správně pečovat, iStock /jsnover
Nejvýznamnější značky
Zaujal vás po toulkách hobbymarketem zajímavě vyhlížející bojler, navíc výrazně levnější než zbytek sortimentu? Zpozorněte a důkladně si proklepněte, kdo za ním stojí. Riziko, že jeho tělo bude ze slaboučkého smaltovaného plechu, jenž během několika málo let zreziví a povolí, je totiž vysoké. Nehledě na to nízkou efektivitu topného tělesa, které vyčerpá spoustu energie během ohřevu.
Na pultech obchodů ale snadno objevíte i nádrže pocházející z dílen renomovaných producentů. Chybu neuděláte nákupem krabice s logem následujících společností:
- Bosch
- Dražice
- Ariston
- Elíz
Vzhledem k tomu, že mnohé pojmy jste patrně ještě ani neslyšeli, považujeme za důležité, je alespoň krátce představit.
Bosch
Nejznámější zástupce, jenž to dotáhl až do našeho přehledu. Německý gigant, do jehož portfolia spadá kromě ohřívačů vody též široká nabídka velkých bílých spotřebičů, dílenského nářadí a drobnější elektroniky. Na své si přijde každý, kdo očekává vynikající kvalitu za rozumnou cenu.
Dražice
Již v roce 1900 došlo z popudu Marie Kyselové ke vzniku družstevního podniku, jenž se ještě před počátkem první světové války začal orientovat na perspektivní oblast výroby a rozvodu elektrické energie. Stál za vznikem prvních hydroelektráren na našem území a na sklonku 30. let se řadil mezi nejlépe prosperující podniky české provenience.
Od 50. let až do současnosti se firma Dražice věnovala produkci ohřívačů vody různých typů a tvarů. Dnes je považována za lídra v oblasti propojení těchto zařízení s mobilními telefony a moderní elektronikou.
Ariston
Historie společnosti Ariston se začala psát roku 1930, když v Itálii začala s výrobou vah. Již v 50. letech ale změnila orientaci směrem k návrhu a produkci ohřívačů vody. Během následujících desetiletí se jí podařilo získat pozici jedné z největších globálních firem v tomto oboru s portfoliem čítajícím stovky různorodých modelů.
Elíz
Svého zástupce v oblasti výroby bojlerů má i náš východní soused. V prosinci 1991 založil Miroslav Elíz stejnojmennou společnost věnující se záručnímu a pozáručnímu servisu bojlerů. Postupem času k této činnosti firma přidala i výrobu vlastního sortimentu, jehož kvalita je potvrzena certifikátem dle normy ISO.
Cena
Ani tento text rozhodně neochudíme o tradiční cenové okénko. Pořízení bojleru rozhodně nepředstavuje zrovna lacinou záležitost, ačkoliv zařízení obvykle zvládne sloužit dlouhé desítky let. Nám se na základě zevrubné analýzy požadovaných finančních obnosů podařilo identifikovat tři pásma:
- Do 7 500 Kč
- 7 500−15 000 Kč
- Nad 15 000 Kč
Cena do 7 500 Kč
V nejnižších patrech cenového žebříčku objevíte nádrže určené do nejmenších domácností. Jejich objem jen výjimečně přesahuje hranici 100 litrů, pro své rozměry se ovšem hodí prakticky kamkoliv. Užitou energií bývá obyčejně elektřina, méně častěji potom plyn.
Specifickou skupinu tvoří průtokové ohřívače a beztlaké bojlery umisťované pod nebo nad umyvadlo. Zaujaly-li vás svou nízkou cenou, počítejte s výraznějšími náklady na provoz a faktem, že musí být umístěny ve všech místnostech s umyvadlem.
Cena od 7 500 do 15 000 Kč
Ve střední třídě nalezne svého favorita naprostá většina domácností. Běžným zdrojem energie je opět elektřina, ale své místo zde mají i modely poháněné plynem, případně obojím. Objem se standardně pohybuje mezi 150 a 300 litry, což plně dostačuje každodenním potřebám. Výjimečné ale nejsou ani větší nebo menší nádoby. Svými rozměry se ještě stále vejdou i do kotelen menších dispozic.
Cena nad 15 000 Kč
Na samém vrcholu stojí největší nádrže o objemu mnohdy dosahujícím hranice 1 000 litrů. Rovněž zde kromě obligátních elektrických, plynových a kombinovaných modelů najdete i solární bojlery. Ty využívají sluneční energii, díky čemuž se vysoká nákupní cena rozmělní v nižší částkách za provoz. Těšte se též na vysoce odolnou nádobu z nerezového plechu, jenž vydrží i více než 20 let nepřetržitého užívání.