Nejlepší automatická krmítka pro ryby 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Krmítko pro ryby Automatické Digitální AF 2005D

Jak vybrat automatické krmítko pro ryby

 • Automatická krmítka jsou výborným pomocníkem, zejména pokud nelze rybičkám zajistit pravidelné krmení. Jedná se o jeden ze základních typů akvarijních krmítek.
 • Objem zásobníku, frekvence krmení, množství krmné dávky nebo počet druhů krmiva jsou základní parametry, které mohou ovlivnit výběr krmítka.
 • Dále je možné zohlednit způsob napájení. Umístění je u všech krmítek prakticky stejné.

Automatické krmítko pro ryby - náš výběr

Krmítko pro ryby Automatické Digitální AF 2005D
Výrobce: Tommi
Zobrazit více
Das AF 2005D ist ein digitales Fischfutterautomat, das gegenüber dem Modell AF2005 mit einem Display ausgestattet ist. Es bietet die Möglichkeit, das Füttern über vier Zeitintervalle innerhalb eines Tages mit einer doppelten Futterdosis zu programmieren. Es enthält auch eine "manuelle Dosiervorrichtung". Für die Befestigung ist im Lieferumfang ein doppelseitig klebender Reißverschluss enthalten. Zur Stromversorgung sind zwei 1,5V AA-Alkalibatterien erforderlich.
Zobrazit méně
Jebao automatické krmítko pro ryby 10 L
Zobrazit více
Jebao automatické krmítko pro ryby nabízí objem 10 litrů, lze jej ovládat pomocí aplikace na chytrém telefonu nebo manuálně. Umožňuje nastavení až 6ti časů pro krmení, je vybaveno vodotěsným designem a LCD panelem. Rozměry nádoby na krmení jsou 25,5 x 26 x 19,4 cm a celková výška je 38 cm.
Zobrazit méně
Jebao automatické krmítko pro ryby 6 L
Zobrazit více
Jebao krmítko pro ryby o objemu 6 litrů je vybaveno LCD panelem a voděodolnou konstrukcí. Ovládat lze ručně či přes aplikaci pro chytré telefony. Nabízí až 6 automatických krmení denně a možnost přizpůsobení velikosti porce. Toto krmítko měří 21,5 x 21,5 x 34 cm a je možné jej připevnit k zemi.
Zobrazit méně
Tommi AF 2005D
Výrobce: Tommi
Zobrazit více
Model Tommi AF 2005D nabízí digitální displej, což je vylepšení oproti předchozímu modelu AF2005. V rámci jednoho dne je možné nastavit až čtyři krmení s dvojnásobnou dávkou krmiva. K upevnění slouží součásti balení oboustranně lepící suchý zip. Pro fungování vyžaduje dva tužkové alkalické baterie 1,5V.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Automatické krmítko pro ryby

Jak vybrat automatické krmítko pro ryby

Základní typy krmítek

Podle způsobu pohonu lze rozlišit dva základní typy akvarijních krmítek.

Mechanická

Základní vlastností tohoto krmítka je oddělení krmiva od zbývající části akvária. Díky tomu pak nedochází jeho zapadání do substrátu. Podle způsobu umístění se rozlišují dva základní typy:

 • Umístění na hladinu akvária – v tomto případě nedochází k nasátí krmiva, které již plave po hladině, filtrem ani hladinovým sběračem; krmítka mají zpravidla hranatý nebo kruhový tvar
 • Umístění na dně akvária – jedná se o skleněné misky; slouží k umístění krmiva pro ryby, které se primárně pohybují po dně (např. sumečci, krevety atd.); misky brání zapadávání krmiva do štěrku a rostlin
Akvárium

Automatickým krmítkem můžete vybavit i domácí akvárium, iStock / Bilanol

Automatická

Toto řešení ocení zejména ti, co pravidelně zapomínají rybičky krmit nebo častěji cestují, tráví většinu dne mimo domov. Součástí krmítka je zásobník, který se jednou za čas naplní krmivem. Krmítko pak samo pravidelně dávkuje nastavené množství. Některé modely umožňují kromě samotné frekvence krmení, nastavení přesného času. U automatických krmítek lze rozlišit opět dva základní typy:

 • Jednoduché modely – pracují nejčastěji ve dvou základních režimech (krmení po 12 nebo 24 hodinách)
 • Digitální krmítka – pokročilejší technologie, která umožňuje širší škálu nastavení
Typ krmítkaKladyZápory
MechanickáVarianty jak pro krmení na hladině, tak na dněNutnost pravidelného doplňování podle frekvence krmení
 Jednoduché použití 
 Krmivo je odděleno od akvária 
AutomatickáKrmivo se doplňuje pouze jednou za časVyšší pořizovací cena
 Možnost nastavení parametrů jako množství krmiva, frekvence a čas krmení 

Víte, že…?

Automatické krmítko pro ryby
Krmítko pro ryby Automatické Digitální AF 2005D

Automatická akvarijní krmítka prakticky fungují např. jako časové spínače osvětlení. V daném čase se do vody uvolní dané množství krmiva.

Kulaté nádrže pro pěstování jeseterů v rybí farmě

Automatická krmítka se liší velikostí zásobníku, iStock / Vladimir Zapletin

Objem zásobníku

Objem zásobníku je údaj nejen o množství krmiva, které pojme, ale také určuje počet dní, po které se nebude muset doplňovat. Objem se nejčastěji pohybuje kolem 100 ml, kapacita krmení může být v některých případech i 25 až 30 dnů.

Frekvence krmení

Jedná se o poměrně důležitý parametr. Prakticky všechna krmítka umožňují nastavit frekvenci na 1 nebo 2 krmení denně, což je zpravidla dostačující. Některé modely ale umožňují i častější frekvenci. Toto se týká zejména digitálních modelů, které nabízí nastavení frekvence i v konkrétním čase.

Optimální množství krmné dávky

Automatické krmítko pro ryby
Eheim 3581

Množství krmiva, které daný model krmítka v jedné dávce aplikuje, je velmi důležité, protože nadměrné překrmování rozhodně akváriu svědčit nebude. Samotné dávkování je možné na krmítku nastavit mechanicky. V případě levných modelů to může být ale trošku oříšek.
Dávkování pak zpravidla probíhá dvojím způsobem dle zvoleného modelu:

 • Krmítko s jedním velkým zásobníkem – konkrétní dávku je nutné nastavit
 • Krmítko vybaveno zásobníkem s mističkami – do mističek se vkládá jedna dávka konkrétní dávka, která je do akvária následně aplikována

Počet druhů krmiva

U nejlevnějších základních modelů automatických krmítek umožňuje konstrukce dávkování pouze jednoho, případně dvou druhů krmiva. U pokročilejších technologií je ale počet druhů krmiv neomezený, protože se u nich nastavuje každá dávka individuálně.

Víte, že…?

Aby byly akvarijní rybičky opravdu šťastné, je nutné jim zajistit pestrou stravu. Možností je poměrně hodně. Kromě suchého krmiva lze použít i živé, mražené nebo přírodní krmivo.

Způsoby napájení

Automatické krmítko pro ryby
Jebao automatické krmítko pro ryby 10 L

U automatických krmítek lze volit z dvojího provedení, co se způsobu napájení týká:

 • Baterie
 • Elektrická přípojka

Vysoké energetické náročnosti se v tomto případě pak není třeba bát, protože u moderních modelů je spotřeba elektrické energie zpravidla velmi nízká.

Kam krmítko umístit

Vzhledem ke způsobu fungování, tedy že krmivo padá z krmítka do akvária je nejlepším místem instalace horní část akvária. Týká se to prakticky všech typu akvárií – otevřených i uzavřených, sladkovodních i s mořskou vodou, velkých i malých. Toto umístění navíc umožňuje pohodlnou obsluhu. V případě otevřených akvárií je ale nutné mít také držák k jeho upevnění, u uzavřených modelů je vhodné volit krmítko stejné značky jako je akvárium, protože bude pravděpodobně nejlépe sedět do otvoru ve víku.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat automatické krmítko pro ryby?

Svůj účel jistě splní i levnější varianty automatických krmítek. Dražší modely ideálně s krmnými komorami patří mezi nejpohodlnější variantu a také nejbezpečnější.

Jaké krmivo lze do automatických krmítek vkládat?

To tohoto typu krmítek je vhodné dávat zejména suché krmivo, jako jsou vločky, krmné tablety, tyčinky, pelety nebo granule. Informace o vhodném krmivu by měly být také uvedeny u každého výrobku.
Zobrazit kompletní nabídku Automatické krmítko pro ryby