Bosé boty

Pro zdravější chůzi nás všech.

 
 
 
 
 
 
 
 

Jak vybrat bosé boty

Ačkoliv žijeme v moderní době, máme tendenci vracet se do minulosti. Žijeme v době všelijakých vymožeností, o kterých si myslíme, že jsou pro nás nejlepší. Ale ne vždy tomu tak je. Například pokud si myslíte, že obuv, u které je vložka vytvarovaná podle vaší nohy, je pro vás ideální, jste na omylu. V dnešním rádci jsme se zaměřili na bosé boty. Ty, jak sami později zjistíte, mají pozitivní vliv na naše zdraví.

Charakteristika bosých bot

Samotná filozofie bosých bot spočívá v přirozeném pohybu chodidla. Typická a správně navržená bosá bota se přizpůsobuje tvaru chodidla. Pokud je tomu jinak, nejedná se o správnou barefoot obuv. Tu mimo jiné poznáte i podle dalších ukazatelů.

Znak Popis
Široká špička Tím se bosá bota výrazně odlišuje od klasické obuvi. Většina moderních kousků má totiž úzkou špičku, kde dochází k deformaci nohy a prstů.
Bez podpory klenby Pokud vezmete do ruky jakoukoliv botu, ve většině případů bude její vložka ergonomicky provedená, jak tvrdí většina prodejců. Ale opak je pravdou, přirozená chůze vychází z nulové podpory klenby.
Žádný sklon Mezi patou a špičkou není žádný sklon. Zapomeňte tedy na jakýkoliv, i kdyby sebemenší podpatek.
Tenká podrážka Podrážka je vyrobena z materiálů, který vaše nohy ochrání, ale zároveň jim dovolí vnímat povrch, po němž jdete.
Maximální pružnost Dalším ukazatelem je maximální ohebnost. Tak aby vás v pohybu nic neomezovalo. Poznáte to jednoduše tak, že pokud botu vezmete do ruky a budete jí chtít přeložit napůl, podaří se vám to.

Velikost

Správnou velikost boty určí speciální měřidlo, s kterým se můžete setkat v některých prodejnách. Pokud jste si však vaše nové bosé boty vyhlídli na internetu a nechce se vám nikam chodit, můžete si nohu změřit i doma.

Dámské běžecké
VIVO BAREFOOT STEALTH L BR

Připravte si papír a tužku. Papíry položte přímo kde zdi a stoupněte si na ně tak, aby se pata opírala o zeď. Potom nohu obkreslete a držte při tom tužku neustále kolmo k papíru. Jakmile budete mít svoji stopu, změřte nejvzdálenější body od palce k patě a zároveň zjistěte i nejvzdálenější body na šířku. To samé proveďte i s druhou nohou. Takové údaje vám pak postačí k výběru správné velikost obuvi.

Materiál

Smysl bosých bot se odráží i do použitého materiálu. Většinou se jedná o přírodní materiály ve vysoké kvalitě. Pokud se jedná o kůži ze zvířete, většinou se dozvíte, že pobíhalo někde volně na farmě a nežilo v otřesných podmínkách. Mimo živočišný materiál se používá i rostlinný, např. pěna z vodních řas. Výjimkou nejsou ani recyklované nebo recyklovatelné materiály např. boty z použitých PET lahví.

Víte, že…?

Pokud jste se dali na veganskou cestu, můžete si vybrat i mezi několika výrobci, kteří nabízejí pouze vegan materiály. Zárukou vám bude udělený certifikát.

Pánské elegantní
VIVOBAREFOOT RA II M LEATHER

Může se vám zdát, že barefoot boty nejsou vhodné do zimních měsíců, protože jsou vyrobeny ze slabého materiálu. Nicméně právě to je správně. Pokud totiž máte vhodnou obuv, kdy chodidlo a prsty mají prostor pro přirozený pohyb, dochází k prokrvování nohou a tím se zvyšuje jejich termoregulace. Ale jestliže by vám i tak byla na nohy zima, můžete si pořídit speciální zimní vložky do bot, které nohy udrží v teple.

Provedení bot

Dnes se bosé boty staly hitem. Díky tomu se s nimi takřka roztrhl pytel. Proto si můžete vybírat z několika různých provedeních, ať už vzhledově uzpůsobené pro ženy, muže a děti, ale také ve variantě na sport či jako volnočasovou obuv do města nebo přírody.

Víte, že…?

Setkat se můžete i s tzv. fivefingers. Poznáte je hned na první pohled. Vypadají totiž jako rukavice, kde každý prst má vlastní prostor.

Dětské celoroční
Jonap B1V light

Výhody bosých bot

Ne nadarmo čelí bosé boty tak velké oblibě. Pokud je totiž vyzkoušíte a naučíte se v nich chodit, už nebudete chtít vyzkoušet jiné.

  • Provedení bosé boty umožňuje přirozený pohyb.
  • Díky barefoot lépe vnímáte pohyby vlastního těla.
  • Někteří jedinci si bosé boty pochvalují, protože se zbavili některých chorob (bolest zad, kyčlí aj.)
  • Při chůzi na boso dochází ke stimulaci reflexních bodů, které se nachází na chodidle.
  • Přirozená chůze je zdravá, posílíte tím nejen svoji imunitu.

Bosé boty poprvé

V podstatě se částečně vrátíte do dětských let. Budete se učit chodit, ale chodit správně a „na boso“. Zprvu zkuste ujít jen jeden kilometr a postupně vzdálenost prodlužujte. Možná vám to na poprvé bude nepříjemné, ale to po pár trénincích zase přejde. Jakmile si na bosé boty zvyknete, už je nebudete chtít sundat, jelikož budete na sobě pozorovat všechna jejich pozitiva.

Dámské do práce
Angles Fashion AFRODITA LIGHT

Nejznámější značky

Internet je plný specializovaných obchodů s bosými botami. Po zadání do vyhledávače internetového prohlížeče na vás vyběhne hned několik značek. Abyste se v tak velkém množství neztratili, doporučuje zaměřit se na ověřené značky, kterými jsou např. Feelmax, Pathnik shoes, Kidofit, Vivobarefoot či Unshoes.

Nicméně jste-li obdařená alespoň malou špetkou šikovnosti, zvládnete si vyrobit bosé boty i doma. Na internetu najdete hned několik návodů včetně šablon a doporučení na materiál, s kterým se dobře pracuje.

Cena

Pořídit si bosé boty není levnou záležitostí, přesto v porovnání s možnými zdravotními efekty, kdy vám bosé boty mohou od některých potíží ulevit je cena naprosto minimální. Vysokou cenou způsobuje zejména použitý materiál, jelikož se nejedná o žádné obyčejné PVC, ale vysoce odolný materiál s dlouhou dobou životnosti.

Česká výroba
Fare 5121281

Cena do 1 000 Kč

Tisícikoruna značí horní hranici pro pořízení dětských bačkůrek či botiček pro první krůčky. Vybírat můžete z několika variant, kdy některé na první pohled od tradičních bačkůrek téměř nerozeznáte.

Cena od 1 000 Kč do 3 000 Kč

Základní obyčejnou vycházkovou obuv do města včetně sandálů či dámských balerín pořídíte do 3 000 Kč. Vybírat lze ze široké škály barevného provedení včetně letních bot s drobnými designovými průduchy.

Cena nad 3 000 Kč

Nad námi uvedenou cenou hranicí se provedení bot meze nekladou. Mimo vycházkové obuvi zakoupíte bosé boty na fitness či jógu, běžecké boty, ale také boty do vody či veganské provedení.

Pánské běžecké
Merrell VAPOR GLOVE 4

Výjimkou však nejsou boty, jejich pořizovací cena přesahuje 6 000 Kč. V takovém případě se většinou jedná o ručně šité bosé boty, které se nebudete bát obou na společenskou či jinou důležitou událost.

Jméno
Dámské běžecké
Pánské elegantní
Dětské celoroční
Dámské do práce
Česká výroba
Pánské běžecké
Dámské na tůru
Dětské bačkůrky
Image
Produkt
VIVO BAREFOOT STEALTH L BR
VIVOBAREFOOT RA II M LEATHER
Jonap B1V light
Angles Fashion AFRODITA LIGHT
Fare 5121281
Merrell VAPOR GLOVE 4
XERO SHOES DAYLITE HIKER W
Pegres barefoot
Značka
Vivobarefoot
Vivobarefoot
Jonap
Angles Fashion
Fare
Merrell
Pegres
Barva
černá
černá
hnědá
žlutá
fuchsiová
Cena                
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena