Bosé boty

Pro zdravější chůzi nás všech.

ca. 1 300 CZK
ca. 200 CZK
ca. 800 CZK
ca. 2 700 CZK
ca. 1 300 CZK

Jak vybrat bosé boty

  • Samotná filozofie bosých bot spočívá v přirozeném pohybu chodidla.
  • Správnou velikost boty určí speciální měřidlo, s kterým se můžete setkat v některých prodejnách.
  • Smysl bosých bot se odráží i do použitého materiálu. Většinou se jedná o přírodní materiály ve vysoké kvalitě.
  • Vybírat můžete z několika různých provedeních, ať už vzhledově uzpůsobené pro ženy, muže a děti.

Charakteristika bosých bot

Samotná filozofie bosých bot spočívá v přirozeném pohybu chodidla. Typická a správně navržená bosá bota se přizpůsobuje tvaru chodidla. Pokud je tomu jinak, nejedná se o správnou barefoot obuv. Tu mimo jiné poznáte i podle dalších ukazatelů.

Znak Popis
Široká špička Tím se bosá bota výrazně odlišuje od klasické obuvi. Většina moderních kousků má totiž úzkou špičku, kde dochází k deformaci nohy a prstů.
Bez podpory klenby Pokud vezmete do ruky jakoukoliv botu, ve většině případů bude její vložka ergonomicky provedená, jak tvrdí většina prodejců. Ale opak je pravdou, přirozená chůze vychází z nulové podpory klenby.
Žádný sklon Mezi patou a špičkou není žádný sklon. Zapomeňte tedy na jakýkoliv, i kdyby sebemenší podpatek.
Tenká podrážka Podrážka je vyrobena z materiálů, který vaše nohy ochrání, ale zároveň jim dovolí vnímat povrch, po němž jdete.
Maximální pružnost Dalším ukazatelem je maximální ohebnost. Tak aby vás v pohybu nic neomezovalo. Poznáte to jednoduše tak, že pokud botu vezmete do ruky a budete jí chtít přeložit napůl, podaří se vám to.

Velikost

Správnou velikost boty určí speciální měřidlo, s kterým se můžete setkat v některých prodejnách. Pokud jste si však vaše nové bosé boty vyhlídli na internetu a nechce se vám nikam chodit, můžete si nohu změřit i doma.

Dětské
Pegres dětské zimní boty 1706 růžová

Materiál

Smysl bosých bot se odráží i do použitého materiálu. Většinou se jedná o přírodní materiály ve vysoké kvalitě. Pokud se jedná o kůži ze zvířete, většinou se dozvíte, že pobíhalo někde volně na farmě a nežilo v otřesných podmínkách. Mimo živočišný materiál se používá i rostlinný, např. pěna z vodních řas. Výjimkou nejsou ani recyklované nebo recyklovatelné materiály např. boty z použitých PET lahví.

Víte, že…?

Pokud jste se dali na veganskou cestu, můžete si vybrat i mezi několika výrobci, kteří nabízejí pouze vegan materiály. Zárukou vám bude udělený certifikát.

Může se vám zdát, že barefoot boty nejsou vhodné do zimních měsíců, protože jsou vyrobeny ze slabého materiálu. Nicméně právě to je správně. Pokud totiž máte vhodnou obuv, kdy chodidlo a prsty mají prostor pro přirozený pohyb, dochází k prokrvování nohou a tím se zvyšuje jejich termoregulace. Ale jestliže by vám i tak byla na nohy zima, můžete si pořídit speciální zimní vložky do bot, které nohy udrží v teple.

Bačkůrky
Barefoot bosé bačkůrky ponožky s koženou stélkou Soxo růžovošedé vzor B

Provedení bot

Dnes se bosé boty staly hitem. Díky tomu se s nimi takřka roztrhl pytel. Proto si můžete vybírat z několika různých provedeních, ať už vzhledově uzpůsobené pro ženy, muže a děti, ale také ve variantě na sport či jako volnočasovou obuv do města nebo přírody.

Víte, že…?

Setkat se můžete i s tzv. fivefingers. Poznáte je hned na první pohled. Vypadají totiž jako rukavice, kde každý prst má vlastní prostor.

Výhody bosých bot

Ne nadarmo čelí bosé boty tak velké oblibě. Pokud je totiž vyzkoušíte a naučíte se v nich chodit, už nebudete chtít vyzkoušet jiné.

Sandálky
Bosé sandálky Pegres barefoot capáčky bačkůrky tyrkys modré
  • Provedení bosé boty umožňuje přirozený pohyb.
  • Díky barefoot lépe vnímáte pohyby vlastního těla.
  • Někteří jedinci si bosé boty pochvalují, protože se zbavili některých chorob (bolest zad, kyčlí aj.)
  • Při chůzi na boso dochází ke stimulaci reflexních bodů, které se nachází na chodidle.
  • Přirozená chůze je zdravá, posílíte tím nejen svoji imunitu.

Bosé boty poprvé

V podstatě se částečně vrátíte do dětských let. Budete se učit chodit, ale chodit správně a „na boso“. Zprvu zkuste ujít jen jeden kilometr a postupně vzdálenost prodlužujte. Možná vám to na poprvé bude nepříjemné, ale to po pár trénincích zase přejde. Jakmile si na bosé boty zvyknete, už je nebudete chtít sundat, jelikož budete na sobě pozorovat všechna jejich pozitiva.

Nejznámější značky

Internet je plný specializovaných obchodů s bosými botami. Po zadání do vyhledávače internetového prohlížeče na vás vyběhne hned několik značek. Abyste se v tak velkém množství neztratili, doporučuje zaměřit se na ověřené značky, kterými jsou např. Feelmax, Pathnik shoes, Kidofit, Vivobarefoot či Unshoes.

Celoroční
Celoroční boty Bosé Pegresky pro dospělé černá

Nicméně jste-li obdařená alespoň malou špetkou šikovnosti, zvládnete si vyrobit bosé boty i doma. Na internetu najdete hned několik návodů včetně šablon a doporučení na materiál, s kterým se dobře pracuje.

Cena

Pořídit si bosé boty není levnou záležitostí, přesto v porovnání s možnými zdravotními efekty, kdy vám bosé boty mohou od některých potíží ulevit je cena naprosto minimální. Vysokou cenou způsobuje zejména použitý materiál, jelikož se nejedná o žádné obyčejné PVC, ale vysoce odolný materiál s dlouhou dobou životnosti.

Cena do 1 000 Kč

Tisícikoruna značí horní hranici pro pořízení dětských bačkůrek či botiček pro první krůčky. Vybírat můžete z několika variant, kdy některé na první pohled od tradičních bačkůrek téměř nerozeznáte.

Celokožené
Pegres bosé pegresky B1406 žlutá

Cena od 1 000 Kč do 3 000 Kč

Základní obyčejnou vycházkovou obuv do města včetně sandálů či dámských balerín pořídíte do 3 000 Kč. Vybírat lze ze široké škály barevného provedení včetně letních bot s drobnými designovými průduchy.

Cena nad 3 000 Kč

Nad námi uvedenou cenou hranicí se provedení bot meze nekladou. Mimo vycházkové obuvi zakoupíte bosé boty na fitness či jógu, běžecké boty, ale také boty do vody či veganské provedení.

Výjimkou však nejsou boty, jejich pořizovací cena přesahuje 6 000 Kč. V takovém případě se většinou jedná o ručně šité bosé boty, které se nebudete bát obou na společenskou či jinou důležitou událost.

Otázky a odpovědi

Proč mít bosé boty?

Ačkoliv žijeme v moderní době, máme tendenci vracet se do minulosti. Žijeme v době všelijakých vymožeností, o kterých si myslíme, že jsou pro nás nejlepší. Ale ne vždy tomu tak je. Například pokud si myslíte, že obuv, u které je vložka vytvarovaná podle vaší nohy, je pro vás ideální, jste na omylu. V dnešním rádci jsme se zaměřili na bosé boty. Ty, jak sami později zjistíte, mají pozitivní vliv na naše zdraví.

Jak zjistit správnou velikost?

Připravte si papír a tužku. Papíry položte přímo kde zdi a stoupněte si na ně tak, aby se pata opírala o zeď. Potom nohu obkreslete a držte při tom tužku neustále kolmo k papíru. Jakmile budete mít svoji stopu, změřte nejvzdálenější body od palce k patě a zároveň zjistěte i nejvzdálenější body na šířku. To samé proveďte i s druhou nohou. Takové údaje vám pak postačí k výběru správné velikost obuvi.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Dětské
Bačkůrky
Sandálky
Celoroční
Celokožené
Image
Produkt
Pegres dětské zimní boty 1706 růžová
Barefoot bosé bačkůrky ponožky s koženou stélkou Soxo růžovošedé vzor B
Bosé sandálky Pegres barefoot capáčky bačkůrky tyrkys modré
Celoroční boty Bosé Pegresky pro dospělé černá
Pegres bosé pegresky B1406 žlutá
Cena ca. 1 300 CZK ca. 200 CZK ca. 800 CZK ca. 2 700 CZK ca. 1 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Johana Malá

About the Author

About the Author

Po vystudování žurnalistiky se věnuji redaktorské práci. Během studií jsem získala řadu zkušeností s psaním textů na různá témata. Specializuji se na produktové články z oblasti kuchyně, protože vaření je další mojí vášní. Zajímám se i o běžnou oblast úklidu, domácnosti, potřeby pro děti, ale s chutí se pustím i do produktů pro dílnu a zahradu. Vše beru jako výzvu, dozvědět se něco nového a o svoje zkušenosti se prostřednictvím psaní produktových textů ráda podělím.