Bowie nůž

Jak vybrat bowie nůž

 • Do kategorie nožů s označením bowie zpravidla spadají nože s pevnou a rovnou čepelí. Jedná se o velké pracovní nebo bojové nože.
 • V případě nožů jsou vždy stěžejní parametry spojené s jejich čepelí. Jedná se zejména o její délku a výrobní materiál.
 • Nedílnou součástí každého nože je také rukojeť. V jejím případě je vhodné se zaměřit na tvarování a výrobní materiál.

Co je bowie nůž

Původní bowie nože byly velké pevné určené k práci nebo k boji. Charakterizovala je mohutná čepel se specifickým tvarem. V současné době jsou bowie nože nejčastěji zařazeny do kategorií velkých pracovních nožů, ale kapesních nožů nebo nožů pro sport a bojová umění.
Klasický bowie nůž má následující znaky:

 • Pevná, dlouhá, rovná čepel s typicky prohnutým hrotem
 • Na hřbetu čepele mohou být zářezy nebo vrstva měkkého kovu
 • Rukojeť je od čepele oddělena masivním příčkou

Víte, že…?

Označení bowie nesou nože, které jsou pojmenovány po americkém plukovníkovi Jamesi Jimim Bowiem. Vrchol rozkvětu tohoto nože je datován mezi roky 1830 až 1880. Původně tyto nože sloužili jako pracovní nebo k boji, proto byly velmi oblíbené zejména mezi vojáky, lovci, stopaři apod.

Nůž na stole

Bowie nože se vyznačují velikostí a odolností čepele, iStock / Mubera Boskov

Jaké parametry má čepel

V případě čepel se lze zaměřit na několik základních parametrů, jako jsou rozměry nebo výrobní materiál.

Čepel a její rozměry

Bowie nože se vyrábí v různých provedeních a to se týká také jeho rozměrů. Standardní délka čepele je minimálně 15 cm dlouhá, ale existují nože s délkou až 30 cm. Šířka čepele se pak nejčastěji pohybuje mezi 4 až 5 cm.

Materiál čepele

Všechny nože se během používání dřív nebo později ztupí. Nejedná se o vadu materiálu, ale typickou vlastnost. Rychlost opotřebení a další vlastnosti pak úzce souvisí právě s použitým materiálem.

 • Nerezová ocel – jedná se o měkčí materiál, který se velmi snadno brousí a navíc je odolná vůči mechanickému poškození i vzniku rzi; tyto nože vyžadují častější broušení
 • Uhlíková ocel – méně se tupí, ale vyžadují náročnější broušení a také pravidelnou péči; tento materiál je také náchylnější ke vzniku rzi; při aktivním používání získá čepel časem zajímavou patinu
 • Prášková ocel – tento materiál kombinuje nejlepší vlastnosti obou předchozích typů
Materiál Výhody Nevýhody
Nerezová ocel Snadné broušení Rychleji se ztupí
  Méně náchylná ke vzniku rzi  
  Odolná vůči mechanickému poškození  
Uhlíková ocel Méně se tupí Broušení nožů je náročnější
  Tvrdší a odolnější než nerez Náchylnější ke vzniku rzi
    Vyžaduje pravidelnou péči
Prášková ocel Kombinuje nejlepší vlastnosti obou předchozích typů Vyšší pořizovací cena

Víte, že…?

V případě cest do ciziny je nutné si ověřit, zda je možné daný model případně převážet. Celá řada zemí má nože s čepelí delší než 12 cm legislativně zařazeny mezi zbraně. Tyto pak bývají majitelům zabavovány.

Nůž na pařezu

Čepel nože musí v ruce dokonale sedět, iStock / Mubera Boskov

Střenka neboli rukojeť

Termín střenka je nožířské označení pro rukojeť, tedy tu část nože, která se drží v ruce. Obecně je žádoucí, aby vždy padla dobře do ruky a tím pádem bylo používání nože komfortní i po delší dobu. Z tohoto hlediska je poměrně oblíbené ergonomické tvarování pro prsty, ale i to je vhodné před nákupem nejdříve vyzkoušet, protože ne každému může vyhovovat. Kulatější, jednoduché tvary rukojeti by měly vždy dobře padnout do ruky. Praktické jsou zejména při změnách poloh držení. Z tohoto pohledu je ergonomické tvarování o něco problematičtější.
Z materiálů se nejčastěji používají následující varianty:

 • Dřevo – vyžaduje určitou míru péče
 • Guma – zajišťuje pevné držení, ruka neklouže
 • Micarta – jedná se o materiál, který sestává z vrstev sklolaminátu spojených pryskyřicí; jedná se o velmi odolnou variantu
 • Kov – tyto vyžadují osobní vyzkoušení, jestli budou opravdu vyhovovat; totéž platí i u nožů, kterým rukojeť chybí

Otázky a odpovědi

Jak vybrat bowie nůž?

Bowie nože patří mezi pracovní a lovecké modely. Původní použití bylo také k boji. Základní parametry se neliší od jiných typů nožů. Výběr se zpravidla odvíjí od délky čepele a materiálu, ze kterého je vyrobena. Důležitou součástí je také rukojeť, která musí dobře padnout do ruky. I zde lze volit z různých materiálů.

Co je pro bowie nože charakteristické?

Tyto nože mají pevnou čepel, která je dlouhá a rovná na konci prohnutá. Rukojeť je od čepele oddělena výraznou příčkou. Délka čepele se pak nejčastěji pohybuje mezi 15 až 30 cm. Nože mohou mít moderní provedení nebo se jejich design přizpůsobuje dobám minulým.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.