Parang

Jak vybrat parang

  • Parang je typ mačety s charakteristickým tvarem ostří, které se podobá sekáčku na maso. Velmi často se zaměňuje s mačetou typu Golok. V nabídkách jsou ale i další možnosti.
  • V případě ostří se lze zaměřit na dva základní parametry a to je jeho délka a materiál, ze kterého je vyrobeno.
  • Důležitou součástí mačety je rukojeť. Ta by měla dobře padnout do ruky. Při výběru je možné zvážit také materiál, ze kterého je vyrobena.

Jaké typy mačet existují

Mačet existuje několik různých typů a zpravidla se od sebe liší tvarem ostří. Každá mačeta se pak používá k jinému účelu.

Mačeta na podlaze

Mačety parang se liší tvarem ostří, iStock / vzwer

Ostří Parang

Mačety typu Parang se podobají sekáčku na maso a patří mezi delší modely. Jejich délka může být i 60 cm. Čepel je hrubší a na straně zad směrem k jejímu konci se zaobluje. Šířka ostří je po celé délce zhruba stejná. Vzhledem k vyšší váze této mačety je vhodnější na sekání krátkými pohyby bez nutnosti většího rozpřáhnutí. Použít ji lze jak na sekání větví, úpravu zahrady, ale i při pobytu v přírodě např. na stavbu jednoduchého přístřešku.

Ostří Golok

Tato mačeta se velmi často zaměňuje za Parang i když se od sebe poměrně dost liší. Tento typ mačety je kratší (délka ostří je cca 52 cm), u rukojeti užší a postupně se rozšiřuje. Konec je zahnutý směrem vzhůru. Opět je její použití vhodné zejména při zpracování větví stromů i keřů, případně k sekání menších stromků. Mačety typu golok mohou snadno používat i ženy např. při úpravách zahrad.

Ostří Kukri

Tato mačeta má svůj původ v Nepálu a má spíše menší rozměry, kdy délka čepele dosahuje zpravidla hodnot kolem 25 cm. Tvar čepele je víceúčelový. Špice může sloužit k propichování, ale mačeta více vyniká při sekání díky rozlehlé ploše pod špičkou.

Panga

S touto mačetou se lze nejčastěji setkat v afrických zemích a Karibiku. Ostří se podobá mačetě typu Golok, ale je kratší a v oblasti špičky je větší rozšíření směrem vzhůru. Využívá se jako pracovní nástroj, vhodná je k sekání nejrůznějších dřevin střední velikosti.

Víte, že…?

Typů mačet existuje samozřejmě více. Za zmínku dále stojí např. typ Bolo, Bowie, Billhook a další. Jednotlivé typy vznikaly v různých regionech světa a jejich tvar byl uzpůsoben jejich konkrétním přírodním podmínkách, ale také potřebám obyvatelstva dané země nebo oblasti.

Volba délky ostří

Délka ostří patří v případě mačet k jednomu ze základních parametrů. U mačet typu parang je rozpětí poměrně široké. Délka ostří se může pohybovat v rozpětí od cca 23 cm až 60 cm. Při volbě délky je také vhodné zvážit účel použití, ale samozřejmě i osobní preference či předchozí zkušenosti. S příliš krátkými mačetami se bude pravděpodobně hůře sekat, na druhou stranu dlouhé mačety vyžadují jistý cvik a práce s nimi může být pro jejich velikost obtížnější.

Víte, že…?

Konstrukce mačety začínající v horní části nože končící v rukojeti se označuje jako FULLTANG. Respektive se jedná o mačety z jednoho kusu ocele. Díky tomu je velmi pevná a odolná vůči zlomení. S těmito mačetami se také lépe pracuje, protože je nad nimi větší kontrola.

Mačeta

O kvalitě parangu rozhoduje výrobní materiál, iStock / BAKERYLY

Z jakých materiálů se vyrábí ostří

Materiál, ze kterého je vyrobeno ostří má zásadní vliv na účelové vlastnosti nástroje. Nejčastěji se používá uhlíková nebo nerezová ocel. Setkat se lze ale i s kombinovanou ocelí.

Ostří z uhlíkové oceli

Uhlíková ocel je obecně velmi odolná a díky tomu se pyšní dlouhou životností. Obecně má také lepší řezné vlastnosti, dále se lépe opracovává a brousí. Na druhou stranu je nutné počítat s větší náchylností ke vzniku rzi.

Ostří z nerezové oceli

Oproti uhlíkovému ostří se to z nerezy bude pravděpodobně rychleji tupit a také hůře brousit. Na druhou stranu je menší pravděpodobnost vzniku rzi. Mačety z nerezové oceli bývají dražší.

Materiál Výhody Nevýhody
Uhlíková ocel Odolný materiál Náchylnější ke korozi
  Dlouhá životnost nástroje  
  Optimální řezné vlastnosti  
  Snadno se opracovává a brousí  
Nerezová ocel Méně náchylná ke vzniku rzi Rychleji se tupí
    Hůře se brousí
    Vyšší pořizovací cena

Rukojeť mačety

Rukojeť je nedílnou součástí mačety a její tvar a materiál jsou důležité pro pevné a komfortní držení. Mezi oblíbené materiály, ze kterých se rukojeť vyrábí, patří dřevo, ocel nebo kůže. Všechny tyto varianty se vyznačují cenovou dostupností. Navíc v ruce nekloužou, takže zaručují pevnou ruku při práci s mačetou.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat Parang?

Parang je typ mačety, která tvarově připomíná sekáček na maso. Při výběru je vhodné zvážit vlastnosti ostří, ale i rukojeti. Jedná se o výrobní materiály obou zmíněných částí. U ostří je důležitá také jeho délka.

K jakým účelům se mačeta používá?

Mačeta je de facto druh sečné zbraně, která má poměrně široké použití. Své místo si najde např. při pracích na zahradě nebo kolem domu. Bývá také oblíbeným společníkem cestovatelů a to zejména do přírodních lokalit.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.