Nejlepší parangy 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
CRKT HALFACHANCE™ PARANG BLACKOUT CR-K920KKP

Jak vybrat parang

  • Parang je typ mačety s charakteristickým tvarem ostří, které se podobá sekáčku na maso. Velmi často se zaměňuje s mačetou typu Golok. V nabídkách jsou ale i další možnosti.
  • V případě ostří se lze zaměřit na dva základní parametry a to je jeho délka a materiál, ze kterého je vyrobeno.
  • Důležitou součástí mačety je rukojeť. Ta by měla dobře padnout do ruky. Při výběru je možné zvážit také materiál, ze kterého je vyrobena.

Parang - náš výběr

FOX knives FKMD PARANG BUSCHRAFT-JUNGLE FIXED KNIFE,BLD N690,FORPRENE HDL
Typ: multifunkční
Zobrazit více
Fox Knives Parang: nůž vhodný pro bušcraft a survival s čepelí z oceli N690 (tvrdost 58-60 HRC), povrchovou úpravou Black Cerakote a rukojetí z Forprenu. Těžiště je posunuté dopředu, široká čepel s výbrusem a zdrsněným zadkem. Dodává se se zeleným pouzdrem z cordury, kompatibilním s MOLLE systémem a s přežití balíčkem.
Zobrazit méně

Parangy Condor

Condor PARANG MACHETE WITH LEATHER SHEATH CTK412-17HCS
Výrobce: CONDOR
Zobrazit více
Condor PARANG MACHETE WITH LEATHER SHEATH CTK412-17HCS je nástroj inspirovaný asijskou mačetou Parang, původem z malajské džungle. Toto provedení se vyznačuje čepelí z oceli 1075 a rukojetí z tvrdého dřeva. Čepel může snadno proříznout různé materiály. Pro snadné nošení je přiloženo kožené pouzdro.
Zobrazit méně
Condor Tool & Knife Condor VILLAGE PARANG
Výrobce: CONDOR
Značka: CONDOR
Zobrazit více
Condor VILLAGE PARANG je těžký sekací nástroj o hmotnosti téměř 0,8 kg, který má délku 46 cm a šířku čepele 5 mm. Vyroben z vysoce uhlíkové oceli 1075 s rukojetí z ořechového dřeva a hnědým koženým pouzdrem. Pochází ze středoamerické firmy Condor Tool & Knife.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Parang

Jak vybrat parang

Jaké typy mačet existují

Mačet existuje několik různých typů a zpravidla se od sebe liší tvarem ostří. Každá mačeta se pak používá k jinému účelu.

Mačeta na podlaze

Mačety parang se liší tvarem ostří, iStock / vzwer

Ostří Parang

Mačety typu Parang se podobají sekáčku na maso a patří mezi delší modely. Jejich délka může být i 60 cm. Čepel je hrubší a na straně zad směrem k jejímu konci se zaobluje. Šířka ostří je po celé délce zhruba stejná. Vzhledem k vyšší váze této mačety je vhodnější na sekání krátkými pohyby bez nutnosti většího rozpřáhnutí. Použít ji lze jak na sekání větví, úpravu zahrady, ale i při pobytu v přírodě např. na stavbu jednoduchého přístřešku.

Ostří Golok

Tato mačeta se velmi často zaměňuje za Parang i když se od sebe poměrně dost liší. Tento typ mačety je kratší (délka ostří je cca 52 cm), u rukojeti užší a postupně se rozšiřuje. Konec je zahnutý směrem vzhůru. Opět je její použití vhodné zejména při zpracování větví stromů i keřů, případně k sekání menších stromků. Mačety typu golok mohou snadno používat i ženy např. při úpravách zahrad.

Ostří Kukri

Parang
CRKT HALFACHANCE™ PARANG BLACKOUT CR-K920KKP

Tato mačeta má svůj původ v Nepálu a má spíše menší rozměry, kdy délka čepele dosahuje zpravidla hodnot kolem 25 cm. Tvar čepele je víceúčelový. Špice může sloužit k propichování, ale mačeta více vyniká při sekání díky rozlehlé ploše pod špičkou.

Panga

S touto mačetou se lze nejčastěji setkat v afrických zemích a Karibiku. Ostří se podobá mačetě typu Golok, ale je kratší a v oblasti špičky je větší rozšíření směrem vzhůru. Využívá se jako pracovní nástroj, vhodná je k sekání nejrůznějších dřevin střední velikosti.

Víte, že…?

Typů mačet existuje samozřejmě více. Za zmínku dále stojí např. typ Bolo, Bowie, Billhook a další. Jednotlivé typy vznikaly v různých regionech světa a jejich tvar byl uzpůsoben jejich konkrétním přírodním podmínkách, ale také potřebám obyvatelstva dané země nebo oblasti.

Volba délky ostří

Parangy Condor
Condor Mačeta Condor Duku Parang

Délka ostří patří v případě mačet k jednomu ze základních parametrů. U mačet typu parang je rozpětí poměrně široké. Délka ostří se může pohybovat v rozpětí od cca 23 cm až 60 cm. Při volbě délky je také vhodné zvážit účel použití, ale samozřejmě i osobní preference či předchozí zkušenosti. S příliš krátkými mačetami se bude pravděpodobně hůře sekat, na druhou stranu dlouhé mačety vyžadují jistý cvik a práce s nimi může být pro jejich velikost obtížnější.

Víte, že…?

Konstrukce mačety začínající v horní části nože končící v rukojeti se označuje jako FULLTANG. Respektive se jedná o mačety z jednoho kusu ocele. Díky tomu je velmi pevná a odolná vůči zlomení. S těmito mačetami se také lépe pracuje, protože je nad nimi větší kontrola.

Mačeta

O kvalitě parangu rozhoduje výrobní materiál, iStock / BAKERYLY

Z jakých materiálů se vyrábí ostří

Materiál, ze kterého je vyrobeno ostří má zásadní vliv na účelové vlastnosti nástroje. Nejčastěji se používá uhlíková nebo nerezová ocel. Setkat se lze ale i s kombinovanou ocelí.

Ostří z uhlíkové oceli

Parang
Condor Mačeta Condor Village Parang

Uhlíková ocel je obecně velmi odolná a díky tomu se pyšní dlouhou životností. Obecně má také lepší řezné vlastnosti, dále se lépe opracovává a brousí. Na druhou stranu je nutné počítat s větší náchylností ke vzniku rzi.

Ostří z nerezové oceli

Oproti uhlíkovému ostří se to z nerezy bude pravděpodobně rychleji tupit a také hůře brousit. Na druhou stranu je menší pravděpodobnost vzniku rzi. Mačety z nerezové oceli bývají dražší.

MateriálVýhodyNevýhody
Uhlíková ocelOdolný materiálNáchylnější ke korozi
 Dlouhá životnost nástroje 
 Optimální řezné vlastnosti 
 Snadno se opracovává a brousí 
Nerezová ocelMéně náchylná ke vzniku rziRychleji se tupí
  Hůře se brousí
  Vyšší pořizovací cena

Rukojeť mačety

Rukojeť je nedílnou součástí mačety a její tvar a materiál jsou důležité pro pevné a komfortní držení. Mezi oblíbené materiály, ze kterých se rukojeť vyrábí, patří dřevo, ocel nebo kůže. Všechny tyto varianty se vyznačují cenovou dostupností. Navíc v ruce nekloužou, takže zaručují pevnou ruku při práci s mačetou.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat Parang?

Parang je typ mačety, která tvarově připomíná sekáček na maso. Při výběru je vhodné zvážit vlastnosti ostří, ale i rukojeti. Jedná se o výrobní materiály obou zmíněných částí. U ostří je důležitá také jeho délka.

K jakým účelům se mačeta používá?

Mačeta je de facto druh sečné zbraně, která má poměrně široké použití. Své místo si najde např. při pracích na zahradě nebo kolem domu. Bývá také oblíbeným společníkem cestovatelů a to zejména do přírodních lokalit.
Zobrazit kompletní nabídku Parang