Bruska

Do každé dílny ta pravá.

ca. 5 100 CZK
ca. 2 100 CZK
ca. 2 100 CZK
ca. 1 600 CZK
ca. 8 000 CZK

Jak vybrat brusku?

  • Nejdůležitější otázkou je, jak budete brusku využívat
  • Úhlová bruska je často také označována jako „flexa“ nebo „rozbrušovačka“
  • Vibrační bruska je méně výkonná než pásová bruska a hodí se tak především k zbroušení menších ploch nebo k leštění rovných povrchů
  • Kotoučová bruska je bruska připevněná k dílenskému stolu
  • Výkon je pro brusky stěžejní veličinou, protože udává, kolik energie bruska zpracuje a přetaví do výkonnosti zařízení

Využití a typ

První a nejdůležitější otázkou, kterou před koupí brusky musíte zvážit je, jak ji budete využívat, neboli k jakým pracím brusku potřebujete? Existuje vícero druhů brusek, které se dají použít k různým činnostem a pro různé materiály. Podívejme se na nejrozšířenější typy brusek.

Úhlová

Úhlová bruska je často také označována jako „flexa“ nebo „rozbrušovačka“. Tyto brusky používají rozbrušovací kotouč, který může být řezný nebo brusný. Z toho vyplývá, že tyto zařízení mají dva účely využití.

Pásová
Bosch GBS 75 AE Professional 0.601.274.708

Silnou doménou těchto brusek je schopnost řezat různé pevné materiály. Zvládají to především díky vysokým otáčkám, do kterých roztočí řezný kotouč. Úhlové brusky si poradí jak s kovem, tak s kachličkami, dlaždicemi nebo s betonovými kostkami. Samozřejmě platí to, že čím pevnější materiál budete s bruskou řezat, tím výkonnější zařízení potřebujete.

Veličina výkonu je u úhlových brusek stěžejní rozhodovací kritérium a je lepší sáhnout po výkonnější, protože nikdy nevíte, kdy budete potřebovat říznout do něčeho hodně pevného. Příkon úhlové brusky se běžně pohybuje v intervalu 600 až 1000 W.

Jelikož se jedná o brusku, tak samozřejmě také brousí. S touto bruskou obrousíte ledasco, ale je vhodná spíše na krátkodobé nebo výjimečné broušení. Úhlová bruska je takový univerzál, pokud potřebujete stabilně opracovávat povrch různých materiálu, tak sáhněte po specializovanější brusce, kterým se budeme věnovat dále.

Vibrační
DeWALT DWE6411

Pásová

Pásová bruska se hodí především k opracovávání povrchů velkých ploch a to různých materiálů. Může to být dřevěná deska, plát kovu nebo plastu. Tyto brusky fungují díky pásu brusného papíru, který obíhá do kola podobně jako například řetěz u motorové pily. Samozřejmě brusné papíry můžete měnit, takže můžete brousit na hrubo, anebo naopak jemným papírem uhlazovat.

Výkon pásové brusky je závislá velikosti brusného pásu. Víceméně by obě veličiny měly jít ruku v ruce a s velikostí brusného pásu by měla růst i výše výkonu. Při výběru pásové brusky je nejlepší sáhnout po standardním rozměru, jako je například 75 x 457 mm, 75 x 533 mm nebo 100 x 610 mm. Bude pro Vás mnohem snazší koupit nový brusný papír, než když si pořídit brusku s atypickým rozměrem.

Některé pásové brusky mají možnost upevnění k dílenskému stolu. Toto připevnění brusným pásem nahoru Vám dodá další možnost jak opracovat materiál, kdy nemusíte držet brusku, ale naopak můžete oběma rukama držet materiál, čímž dosáhnete přesnějšího zbroušení.

Úhlová
Makita GA9050R

Na trhu jsou k dostání i pásové pilníky, které fungují na obdobném principu, ale jsou menšího rozměru jako pilník a používají je především modeláři.

Vibrační

Vibrační bruska je méně výkonná než pásová bruska a hodí se tak především k zbroušení menších ploch nebo k leštění rovných povrchů. Tyto brusky fungují tak, že brusná plocha vibruje (kmitá) po opracovávaném povrchu.
S touto bruskou můžete zbrousit a naleštit parkety, odstranit starou barvu nebo vyrobit zahradní nábytek.

Vibrační brusky mají různé velikosti a tvary brusných ploch. Velikostně se dělí především na jednoruční a dvouruční, přičemž logicky vzato ty větší brusky jsou dvouruční, protože v jedné ruce byste ji neudrželi. Co se tvaru týče, tak se můžete převážně setkat s tvarem čtverce a obdélníků, které jsou výhodné v tom, že se dostane i k různým hranám a do pravých úhlů. Na trhu jsou i vibrační brusky, které mají brusnou plochu do špičky, tvarem připomínají žehličku.

Excentrická
Ryobi R18PROS-0

Tyto špičaté brusky jsou šikovné v tom, že se dostanou do různých špatně přístupných míst, která tak můžete opracovat.
U vibračních brusek má výkon vliv na počet kmitů za minuty, čím výkonnější brusku si pořídíte, tím rychleji bude umět kmitat a tím rychleji budete mít práci hotovou a k tomu s menší námahou.

Excentrická

K broušení zaoblených ploch se hodí nejlépe excentrická bruska. Tento typ funguje na obdobném principu jako vibrační bruska s tím rozdílem, že k pohybu vpřed a vzad přidává krouživý pohyb kolem své osy. Tyto brusky se používají nejčastěji v klempířských dílnách a při opravě laku na autech.

Do této kategorie můžeme zařadit i leštičky, které fungují obdobně jako excentrické brusky, ale místo brusné plochy mají leštící plochu.

Víceúčelová
Makita BTM50RFEX4

Na sádrokartón

Další jedinečným typem brusky je bruska na sádrokartón. Proč na sádrokartón není dobré použít jakoukoliv jinou brusku? Je to z toho důvodu, že při řezání a broušení sádrokartónu vzniká velice jemný prach, který by se běžným bruskám dostal dovnitř motoru. Postupně by mohl celý motor zanést a zadřít, případně by mohlo dojít k menší explozi.
Z toho důvodu je potřeba používat speciální brusky, které mají dobře izolovanou konstrukci a odsávání prachu.

Typické pro tyto brusky je konstrukce s dlouho rukojetí, takže můžete brousit i sádrokartón, který je upevněn na stěnách nebo na stropě a zahladit tak pomocí brusky spáry.

Kotoučová

Kotoučová bruska je bruska připevněná k dílenskému stolu. Broušení provádí brusný kotouč, který se dá vyměnit kotouč s jinou zrnitostí, případně za leštící kotouč. Tyto brusky se využívá především v dílnách, kde se vyrábí nábytek.

Parametry výběru

Pokud jste na základě předchozích zvolili typ brusky pro Vaši práci, tak teď je na řadě výběr z konkrétní kategorie. Je několik parametrů podle, kterých si můžete vybrat správnou brusku, tyto parametry zároveň výrazně ovlivňují pořizovací cenu brusky. Podívejme se několik klíčových parametrů.

Výkonnost

Výkon je pro brusky stěžejní veličinou, protože udává, kolik energie bruska zpracuje a přetaví do výkonnosti zařízení. Abyste mohli jednotlivé brusky srovnat, tak je potřeba sledovat výrobcem uvedenou hodnotu příkonu, která se vyjadřuje ve wattech.

Platí jednoduché pravidlo, že s velikostí brusné plochy má růst i hodnota příkonu brusky. Čím větší bruska je, tím více energie potřebuje na uvedení motoru do chodu. Zároveň daný příkon ovlivní to, jak rychle budete brousit a opracovávat materiál.
Rozdílné typy brusek mají také rozdílné hodnoty příkonu. Pro základní orientaci poslouží následující tabulka:

Typ brusky Běžná hodnota příkonu
Úhlová 600 – 1000 W
Pásová 500 – 1000 W
Vibrační 180 – 300 W
Excentrická 180 – 300 W
Na sádrokartón 700 – 1200 W
Kotoučová 700 – 1000 W

Zdroj energie

Tak jak bylo uvedeno v předchozí podkapitole, bruska přeměňuje energii ve výkon a práci, kterou za Vás odvádí. K tomu potřebuje zdroj energie a na výběr jsou v podstatě dvě varianty:

  • ze sítě
  • z akumulátoru

Pokud víte, že bude brousit výhradně v dílně, kde máte přístup k zástrčce do sítě, tak můžete sáhnout po napájení kabelem ze sítě.

Naopak pokud při práci pendlujete mezi různými místy, tak se vyplatí mít akumulátorovou brusku, která je funkční kdekoliv. Především u menších brusek, vibračních, excentrických a úhlových, převládají akumulátorové typy.

Výhody obou variant opět srovnává následujíc tabulky:

Zdroj energie Výhody Nevýhody
Z elektrické sítě Stabilní výkon Nutnost zástrčky v dosahu kabelu/prodlužky
  Nižší pořizovací cena Napájecí kabel může překážet při práci
  Spolehlivost = nevybije se  
AKU Možnost pracovat kdekoliv Nutno nabíjet
  Žádný kabel nepřekáží při práci Pokles výkonu při vybíjení akumulátoru
    Vyšší požicovací cena

Hmotnost a ergonomie

Hmotnost brusky je součástí celkové ergonomie a záleží na ní to, jak se Vám bude ve výsledku s bruskou pracovat. U většiny brusek je nižší hmotnost výhodou. Ať už brusku budete někam přenášet nebo když s ní budete pracovat, tak je lepší pokud je lehčí, protože Vás práce s takovým zařízením bude stát méně sil. Výjimkou potvrzující pravidlo jsou brusky, se kterými budete brousit horizontální plochy, jako jsou podlahy, ležící fošny atd. V těchto případech může být vyšší hmotnost k užitku, protože těžší bruska svou vahou působí na opracovávaný materiál vyšším tlakem – tím pádem na brusku nemusíte tolik tlačit Vy a šetříte síly.

K základním ergonomickým prvkům brusky patří odsávání, které by mělo sbírat odpad, který při práci vzniká. Tím zabraňuje tomu, že prach z broušení budete vdechovat. Odsávání může být řešeno vestavěným vysavačem nebo možností připojit externí vysavač.

Celkově by bruska měla být řešena tak, aby Vám padla do ruky a mohli jste ji ovládat jednou rukou ve smyslu zapnutí a vypnutí i přepínání rychlostí apod. Samozřejmě výjimkou jsou obouručné brusky, ale i ty by se měly dát ovládat tak, aniž byste museli pustit rukojeť brusky z ruky.

Výrobci

Brusky vyrábí mnoho výrobců elektrického nářadí. Někteří jsou neznámí, lokální a na druhé straně existuje světově proslulé značky jako Bosch, Makita, Eihell, DeWalt, Metabo, Hitachi nebo Milwaukee. U těchto značek je výhodou velký výběr ve všech typech brusek. Navíc jsou to celosvětové značky, takže není tak těžké pro ně časem najít servis.

Ceny

Parametr ceny je při výběru brusky pro většinu uživatelů jedním z klíčových. Samozřejmě každý chce ušetřit, na druhé straně nemá smysl koupit až příliš levně a nekvalitně. Jednoduše říct, jaká cena brusky je ideálně, to se nedá. Každý uživatel je jiný, jsou různé typy brusek a v každé kategorii je mnoho proměnných, které vstupují do ceny. Pokud bychom to měli hodně zjednodušit, tak ceny můžeme rozdělit do tří kategorií:

  • 1000 – 2000 Kč je cena nejlevnějších brusek, které se hodí především pro uživatele, kteří budou brusku potřebovat výjimečně. Za tuto cenu seženete v ucházející kvalitě maximálně úhlovou brusku a to většinou v nějaké slevě.
  • 2000 – 5000 Kč je rozumná investice pro hobby uživatele. Za tuto cenu koupíte všechny typy brusek, které se používají v kutilské dílně. Zároveň i kvalita bude na úrovni pro kutily, to znamená, že výkon asi nebude nejvyšší, ale měl by být dostačující. Takovou výjimkou jsou „flexy“, které za cenu kolem 5000 Kč už dosahují profesionální kvality.
  • 5000 – 10000 Kč je cena brusky pro profesní využití. Tyto brusky se vyznačují vysokou výkonností, dlouhou výdrží brusných materiálů a také by měly mít větší příslušenství. Do této kategorie spadají i speciální brusky jako je například ta na sádrokartón, kterou si většinou pořizují řemeslníci. Určitě se dá za brusku utratit i větší obnos, ale týká se to většinou brusek, které jsou v něčem speciální.

Otázky a odpovědi

Jak poznám pomaloběžnou brusku?

Pomaloběžná bruska je většinou v sestavě s klasickou kotoučovou bruskou. Takové zařízení má dva kotouče, přičemž hlavní je doplněn druhým, pomaloběžným.

Jaký zvolit příkon stolní pásové brusky?

Do domácích podmínek vám bude stačit příkon kolem 700 W, avšak do profesionálních dílen volte modely s příkonem minimálně 1 000 W.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Pásová
Vibrační
Úhlová
Excentrická
Víceúčelová
Image
Produkt
Bosch GBS 75 AE Professional 0.601.274.708
DeWALT DWE6411
Makita GA9050R
Ryobi R18PROS-0
Makita BTM50RFEX4
Napětí
230 V
230 V
18 V
18 V
Odsávání prachu
Hmotnost
3.4 kg
1.28 kg
4.8 kg
1.6 kg
1.8 kg
Typ
pásové
vibrační
úhlové
excentrické
oscilační
Cena ca. 5 100 CZK ca. 2 100 CZK ca. 2 100 CZK ca. 1 600 CZK ca. 8 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.