Bruska na řetězy

Do každé pořádné dílny.

ca. 800 CZK
 
 
ca. 800 CZK
 
 

Jak vybrat brusku na řetězy

Řetěz na pilu lze brousit dvěma způsoby. Jedni zastávají názor, že stačí řetěz brousit ručně pomocí pilníku, jiní nedají dopustit na strojní broušení pomocí elektrické brusky. A ti, kteří si na tuto práci netroufnou, využijí služeb odborníka. Tuto činnost při častém používání ale budete muset provádět několikrát za sezonu.

Jak lze pilu nabrousit

Při broušení řetězu pily je důležité dodržet optimální úhly pro vedení tahů pilníkem. I na první pohled nerozpoznatelná výchylka může v konečném důsledku znamenat, že se bude řetěz rychleji opotřebovávat a nebude podávat výkon, jaký od něj očekáváte.

Podle způsobu broušení pak můžete vybírat mezi ručním a strojním.

Akumulátorová
Güde SKG 18-0
ca. 800 CZK
Aktuálni cena

Ruční broušení

Ruční broušení se provádí pomocí správně zvoleného pilníku, velikost se volí podle velikosti zaoblené části ostří řetězu. K broušení pilových řetězů se prodávají pilníky několika typů průměrů a obvykle jsou k dostání bez rukojeti, kterou je nutné přikoupit a která je univerzální, takže do ní po opotřebení či zlomení pilníku můžete nasadit další. Pro snadnější dosažení dobrých výsledků existuje mnoho různých šablon nebo plechových vodítek.

Samotné broušení je velmi důležité provádět pod správným úhlem, neméně důležitá je ale také stejná délka nabroušených zubů. Každý výrobce a typ řetězu má svůj předepsaný úhel ostření, nejuniverzálnější je ale držet pilník k liště v úhlu 30°. Tak zabráníte podbrušování a lépe naostříte špičku řezného zubu.

Jednotlivé zuby vybrušujte vždy ven ke špičce zubu, při tahu zpět pak uvolňujte přítlak. Ideální je uchytit pilu za lištu s řetězem a brousit ve svěráku. V případě, že brousíte řetěz přímo na pile, doporučuje se střídat pilník na obou stranách. Počet tahů pilníkem by měl být na všech zubech stejný.

Kompaktní
Einhell BG-CS 235 E

Strojní broušení

Strojní broušení je ostření řezných i omezovacích částí řetězu pily pomocí speciálního přístroje. Díky elektrické brusce dosáhnete kvalitně a přesně nabroušeného řetězu, díky přesnému dodržení nastavených řezných úhlů, vzájemné stejné délky břitů, vzájemně stejné délky omezovacích částí řetězu. Pomocí brusky lze opravit i velké ztupení, čehož s pilníkem nedosáhnete.

Víte, že…?

Pokud se ostří zubu nachází v místech, kde je vyznačena ryska, měli byste starý řetěz vyměnit za nový. To že je řetěz tupý, poznáte podle hoblin, které jsou velice jemné až prachové.

Jak na to

Elektrické brusky se připevní na dílenský stůl a umožní vám nabrousit pilu bez obracení řetězu, protože jsou vybaveny otočným upínacím zařízením a otočnou brusnou hlavou. Postup při broušení řetězu pily pomocí brusky je následující.

Ruční pilník
Pilník MAR-POL M86685
Krok Postup
1 Připevněte brusku na pracovní stůl a posuňte přístroj na hranu stolu až na omezující doraz a otvory v podstavci ho přišroubujte k desce stolu.
2 Poté usaďte rameno do podstavce nastrčením středícího čepu a zajistěte ho šroubem se šestihrannou hlavou
3 Nasaďte na šroub podložku a přišroubujte stavěcí kolečko
4 Našroubujte držadlo pro ovládání nosného ramene na šroub v tělese pilového kotouče
5 Připevněte ochranný kryt brusného kotouče dodanými imbusovými šrouby pomocí příslušného klíče

Broušení řetězu

1. Vložte řetěz do upínacího zařízení.
2. Nastavte úhel ostření pro Váš řetěz.
3. Nastavte vzdálenost článků a hloubkových omezovačů.
4. Řetěz pomocí upínacího zařízení upněte.
5. Zapněte stroj.
6. Spusťte hlavu stroje a zub pomalu zabruste.
7. Řetěz povolte a postupte pomocí zarážky o dva zuby dál (dávejte pozor na pravé a levé zuby, musí se nabrousit vždy nejprve všechny zuby jedné strany)
8. Zopakujte uvedené kroky tak, aby byl nabroušen každý zub (k broušení zubů opačné strany musíte hlavu brusky nastavit na stejný úhel opačné strany)

Víte, že…?

Před broušením zbavte řetěz všech nečistot v podobě zbytků dřeva apod. Neřežte dřevo, které může obsahovat kovové prvky jako hřebíky, šrouby a podobně.

Ceny a značky

Cena pomůcek pro broušení řetězu se značně liší zvoleným způsobem. Obecně je ale doporučeno, v případě, že chcete řetěz udržovat svépomocí, využívat pokud možno obou typů broušení, tedy kombinovat pilník s bruskou.

Dostupná kvalita
Hecht 9
ca. 800 CZK
Aktuálni cena

Pilníky pro ruční broušení jsou k dostání v cenovém rozmezí 50 – 150 Kč. Pokud zakoupíte celou sadu, bude se cena pohybovat okolo 500 – 700 Kč. Mezi značky nabízející tyto pilníky patří Hecht, Arnold, Oregon a další.

Pokud se rozhodnete pro strojní broušení, tedy pro brusku, zaplatíte za ni od 650 – 3 500 Kč. Levnější typy vystačí na občasné domácí použití, drahé se pak řadí k profesionálním. Otáčky se obvykle pohybují od 4800 – 7500 ot/min, příkon se pak u jednotlivých modelů pohybuje v rozmezí 85 – 230 W. Některé dražší modely jsou dodávány s brusnými kotouči a k vybavení patří i vestavěná lampička.

Na trhu najdete výrobky značek Güde, Proteco, Einhell, Tuson, Mar-pol a další.

Robustní provedení
Proma OSR-85
Jméno
Akumulátorová
Kompaktní
Ruční pilník
Dostupná kvalita
Robustní provedení
Pro začínající kutily
Image
Produkt
Güde SKG 18-0
Einhell BG-CS 235 E
Pilník MAR-POL M86685
Hecht 9
Proma OSR-85
TUSON NG95519
Výrobce
Güde
Einhell
Mar-pol
Hecht
Proma
Tuson
Cena ca. 800 CZK     ca. 800 CZK    
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena