Žárovky na stromeček

Jak vybrat žárovky na stromeček

  • Vánoční osvětlení je základním dekoračním prvkem každého vánočního stromku, které navodí tu správnou atmosféru. Prvotním kritériem při výběru pak spočívá v tom, zda budou žárovky umístěné na stromečku v interiéru nebo exteriéru.
  • Základním kritériem je volba vhodné délky. Ta určuje, jak moc bude stromek světélky pokrytý. Výběr zpravidla ovlivňuje výška vánočního stromu a také požadovaná hustota osvětlení.
  • Vzhledem k dekoračnímu účelu vánočních světel je důležitá také jeho barevnost, design žárovek nebo také další světelné efekty, které se mohou u jednotlivých výrobků lišit.
  • Mezi technické parametry patří např. to, jakým způsobem se žárovky spínají nebo stupeň IP, který je zásadní zejména u venkovního osvětlení.

Typ žárovek dle umístění

Z hlediska umístění lze rozlišit dva základní typy světelných řetězů a to pro použití ve venkovním nebo vnitřním prostředí.

Vánoční strom v obýváku

Žárovkami můžete ozdobit vánoční stromečky doma i na zahradě, iStock /Julia Kiseleva

Vnitřní osvětlení

Světelné řetězy a další typy obdobných dekorací, které jsou určeny pouze pro umístění v interiéru, nejsou uzpůsobeny pro venkovní použití. Toto osvětlení lze použít nejen na vánoční stromeček, ale může sloužit i k dekoraci oken, poliček nebo dalšího vybavení.

Venkovní osvětlení

Všechna venkovní osvětlení včetně žárovek musí v tomto případě splňovat kritéria, která souvisí s odolností vůči počasí. Základem je dostatečný stupeň krytí, který by měl mít minimální hodnotu IP44. Žárovky lze opět použít i k jiným účelům než pouhé ozdobení stromků na zahradě. Velmi efektivně mohou dekorovat balkony, terasy nebo přímo fasádu domu.

Víte, že…?

V případě venkovních světelných řetězů, které by měly zdobit nejen stromky, ale i celý dům, je vhodné se zaměřit na spojovatelné vánoční osvětlení. Může se jednat nejen o klasické řetězy, ale také třásně, závěsy, rampouchy apod.

Jakou zvolit délku vánočního řetězu

Délka světelného řetězu je prakticky nejdůležitějším parametrem. Zpravidla souvisí s několika faktory. Nejdůležitější je ale výška stromu a také to, jak hustě by měl být stromek světélky pokrytý. Moderní LED řetězy mají zpravidla světélka velmi jemná, proto se doporučuje spíše husté krytí, aby lépe na stromečku vynikla.

Délka řetězu při rozteči 10 až 15 cm v metrech Výška vánočního stromu v metrech
10 až 20 1,5
20 až 25 2
25 až 30 2,5
30 až 40 3
35 až 40 3,5
40 až 50 4

Víte, že…?

Interiér zútulní a atmosféru navodí i další drobné světelné dekorace. Použít lze nejrůznější svícny nebo lucerničky. Velmi oblíbené jsou např. svítící betlémy nebo dárečky. Do exteriéru lze volit větší světelné dekorace v podobě sněhuláků nebo sobů.

Design světel a další efekty

V současné době je oblíbeným trendem ladění vánočních stromků do jednotné barvy nebo kombinaci dvou barev. Toto se odráží také na výběru světelných řetězů. Nejoblíbenější jsou tedy zpravidla řetězy jednotné barvy teplých i studených odstínů. Kromě klasické bílé existují např. řetězy modré, červené, žluté apod. Pro milovníky barev jsou samozřejmě k dispozici řetězy barevné.
Tvarově jsou nejoblíbenější jemné drobné žárovičky. Dále může být řetěz opatřen většími kuličkami, svítícími trsy s nano světýlky, ale také klasickými svíčičkami, lucerničkami, hvězdami, vločkami atd. Z dalších efektů se může jednat o problikávání v různých intervalech buď celého řetězu, jeho částí nebo jednotlivých žároviček. Některá světla umožňují také střídání barev, změnu jasu, tlumení nebo naopak zesílení jasu světel apod.

Provoz vánočních řetězů

Vánoční řetězy potřebují pro provoz elektrickou energii. Klasika je řetěz opatřený kabelem. Po jeho zasunutí do elektrické zásuvky se řetěz automaticky rozsvítí. Alternativou, která je stále oblíbenější, jsou řetězy na baterky. Jeho výhodou je možnost použití prakticky kdekoliv, tedy i tam, kde chybí klasický zdroj napájení. V dnešní době není výjimkou ani chytré vánoční osvětlení. Toto umožňuje jeho ovládání na dálku a to nejčastěji přes mobilní aplikaci. Chytré ovládání je výhodné zejména u venkovního osvětlení, ale má své využití i v interiéru.

Svítící vánoční strom v lese

Venkovní žárovky musí být odolné vůči nepříznivému počasí, iStock / 1carson2

Stupeň krytí a bezpečnost světelných řetězů.

Na hodnotu IP, respektive stupně krytí, je nutné se zaměřit v případě venkovních žárovek. Ty jsou ve venkovním prostředí vystaveny různým vlivům počasí, a proto je důležitá jejich dostatečná odolnost. Exteriérové žárovky by měly mít minimální hodnotu IP44. V případě interiérových řetězů je dostatečná hodnota IP20.
Světelné řetězy, stejně jako jakékoliv jiné osvětlení musí dále splňovat veškeré bezpečnostní normy pro provoz.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat žárovky na stromeček?

Výběr žárovek na vánoční stromky se zpravidla řídí osobním vkusem. Ten se odráží zejména na barevnosti, designu samotných žárovek nebo volbě světelných efektů. Mezi důležitá kritéria pak patří umístění světel, dále délka světelného řetězu, případně hodnota IP u venkovního osvětlení.

Podle čeho je vhodné volit délku žárovek na stromeček?

Délku řetězu zpravidla určuje výška vánočního stromu, ale také hustota samotného osvětlení. Samozřejmě lze kombinovat i několik světelných řetězů v různém designu. Toto ale opět záleží na vkusu konkrétního zákazníka.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.