Nejlepší brýle do solária 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Sibel UV Special brýle do solária

Jak vybrat brýle do solária

  • Ochranné brýle do solária patří k důležitým ochranným prostředkům. Jejich výhodou je to, že jsou určeny k opakovanému použití na rozdíl od očních ochranných fólií, které lze také v soláriu používat.
  • Všechny brýle určené pro opalování v soláriu musí poskytovat adekvátní ochranu jak vůči UVA, tak UVB záření.
  • U brýlí do solária je podstatná jejich velikost, respektive to, jak dobře na očích sedí a zda nepropouští žádné světlo. Toto lze ale zjistit pouze osobní zkušeností.
  • Pro někoho může být důležitý také design. U těchto brýlí je možné vybírat z různých barevných variant.

Brýle do solária - náš výběr

Zobrazit kompletní nabídku Brýle do solária

Jak vybrat brýle do solária

Jaké brýle lze použít

Brýle jsou při opalování v soláriu naprosto nezbytným doplňkem. Použít lze pouze ochranné brýle, přímo určené pro použití v soláriu, případně oční ochranné fólie. Klasické sluneční brýle tyto speciální pomůcky nemohou adekvátně nahradit.

Žena v soláriu

Brýle ochrání Vaše oči před škodlivými paprsky, iStock / Gangis_Khan

Ochranné brýle

Mohou mít dvojí podobu:

  • Brýle s můstkem – jedná se o jednoduché klapky, které zakrývají pouze oční víčka a jsou propojená tenkým můstkem, takže vytváří podobu brýlí bez obrouček; můstek může být různě silný, případně být nahrazen tzv. vidlicí; v druhém případě je opalování v oblasti nosu celistvější
  • Klapky na oči – nejsou spolu propojené, takže při opalování nevzniká na nose neopálený pruh

Oční ochranné fólie

Tyto fólie jsou vždy jednorázové, zpravidla nalepovací a stejně jako brýle slouží k ochraně očí vůči UV záření. Jedná se o alternativní možnost solárních brýlí s gumičkou. Mohou mít různou barevnost nebo jsou také průhledné. Balení většinou obsahuje více párů. V běžných nabídkách se ale vyskytují jen zřídka.

Typ ochranné pomůckyVýhodyNevýhody
BrýleJsou určeny k opakovanému používáníMůstek brýlí může vytvořit nerovnoměrné opálení u kořene nosu
 Poskytují optimální ochranu vůči UV záření 
FólieTaké poskytují dostatečnou ochranu vůči UV zářeníMéně dostupné na našem trhu
  Pouze jednorázové použití

Víte, že…?

Brýle do solária
Sibel UV Special brýle do solária

Absence brýlí v soláriu může mít za následek vážné poškození zraku. Při sledování rozsvíceného solária po dobu asi 6 vteřin je překročena kritická hranice záření, které dokáže zdravé oko snést. V případě zavřených očních víček je tato hranice překročena zhruba po 1 minutě.

Filtrace UV záření

Při používání solária dochází k vyzařování ultrafialového záření a to jak spektra UVA, tak UVB, které jsou totožné jako u slunečního záření. Z tohoto důvodu je nutné, aby brýle, které jsou určené pro opalování v soláriu, poskytovaly ochranu vůči oběma typům UV záření.

  • UVA záření – ovlivňují přímou pigmentaci kůže trvající cca 24 hodin; prakticky se jedná o oxidaci a následné zbarvení kožního barviva (melaninu)
  • UVB záření – prostupují do spodní vrstvy kůže, kde aktivují melanocyty, které následně produkují melanin; ten je kanálky vysílán na povrch kůže, kde dochází k jeho oxidaci prostřednictvím UVA záření; pokud je UVB záření dostatečné zhnědne pokožka v hlubších vrstvách, což způsobí trvalejší opálení
Dívka v soláriu

Brýle musí dokonale sednout každému, iStock / Vigold

Velikost brýlí do solária

Brýle do solária je nutné vybírat tak aby na očích dokonale seděly a nepropouštěly žádné světlo. U některých výrobků lze narazit na rozměr, ale ten bývá pouze orientační a tedy ne zcela přesný. Navíc většina výrobců tento údaj ani neuvádí. Vybrat tak dokonale padnoucí brýle lze pouze osobním vyzkoušením. Pokud výrobek nesedí, jak má, je vhodné ho vyměnit za jiný.

Volba designu

Brýle do solária
LESSIAN GISS Ochranné brýle do solária ECO1 v sáčku - balení 3 ks

V případě brýlí do solária není, co se konstrukčního zpracování týká, příliš na výběr. Tyto brýle jsou konstruovány tak, aby překryly pouze oční víčka. Mají tedy oválný tvar, případně můstek. Ten ale může způsobovat nerovnoměrné opálení v oblasti kořene nosu, takže někteří dávají přednost klapkám, u kterých k tomuto efektu nedochází. Brýle jsou pak vyráběny v různých barevných provedeních. Kromě neutrální černé nebo šedé lze volit barvy jako růžová, červená, zelená, modrá apod. Barevnost nemá na funkci brýlí žádný vliv a je otázkou jen a pouze osobních preferencí. Součástí některých brýlí je také praktická krabička na jejich uložení.

Výrobci a ceny

Mezi výrobce ochranných brýlí do solária patří např. Sibel, LESSIAN GISS, Ergoline, Cosmedico a další.
Základní pořizovací cena není nijak vysoká. Nejlevnější brýle stojí kolem 30 Kč, nejdražší pak cca 200 Kč. Nejlevnější modely nemusí úplně dobře sedět a také mohou být vyrobeny z méně kvalitních materiálů.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat brýle do solária?

Kritérií pro výběr brýlí do solária není mnoho. V podstatě se jedná zejména o výběr vhodného typu, respektive volba mezi klapkami a brýlemi s můstkem nebo propojovací gumičkou. U tohoto typu brýlí je důležitá velikost a to, aby dobře seděly na očích. Dále musí poskytovat ochranu vůči UVA i UVB záření.

Jsou brýle do solária bezpečné?

Zda jsou konkrétní brýle pro použití bezpečné, by měl deklarovat příslušný certifikát CE. Ten by měl být dokladem o tom, že výrobek splňuje požadované normy na účel jejich použití. Bez této certifikace je vhodné se brýlím raději vyhnout.
Zobrazit kompletní nabídku Brýle do solária