Nejlepší brýle do solária 2024 a jak vybrat
Jak vybrat brýle do solária
- Ochranné brýle do solária patří k důležitým ochranným prostředkům. Jejich výhodou je to, že jsou určeny k opakovanému použití na rozdíl od očních ochranných fólií, které lze také v soláriu používat.
- Všechny brýle určené pro opalování v soláriu musí poskytovat adekvátní ochranu jak vůči UVA, tak UVB záření.
- U brýlí do solária je podstatná jejich velikost, respektive to, jak dobře na očích sedí a zda nepropouští žádné světlo. Toto lze ale zjistit pouze osobní zkušeností.
- Pro někoho může být důležitý také design. U těchto brýlí je možné vybírat z různých barevných variant.
Brýle do solária - náš výběr
Jak vybrat brýle do solária
Jaké brýle lze použít
Brýle jsou při opalování v soláriu naprosto nezbytným doplňkem. Použít lze pouze ochranné brýle, přímo určené pro použití v soláriu, případně oční ochranné fólie. Klasické sluneční brýle tyto speciální pomůcky nemohou adekvátně nahradit.
Ochranné brýle
Mohou mít dvojí podobu:
- Brýle s můstkem – jedná se o jednoduché klapky, které zakrývají pouze oční víčka a jsou propojená tenkým můstkem, takže vytváří podobu brýlí bez obrouček; můstek může být různě silný, případně být nahrazen tzv. vidlicí; v druhém případě je opalování v oblasti nosu celistvější
- Klapky na oči – nejsou spolu propojené, takže při opalování nevzniká na nose neopálený pruh
Oční ochranné fólie
Tyto fólie jsou vždy jednorázové, zpravidla nalepovací a stejně jako brýle slouží k ochraně očí vůči UV záření. Jedná se o alternativní možnost solárních brýlí s gumičkou. Mohou mít různou barevnost nebo jsou také průhledné. Balení většinou obsahuje více párů. V běžných nabídkách se ale vyskytují jen zřídka.
Typ ochranné pomůcky | Výhody | Nevýhody |
---|---|---|
Brýle | Jsou určeny k opakovanému používání | Můstek brýlí může vytvořit nerovnoměrné opálení u kořene nosu |
Poskytují optimální ochranu vůči UV záření | ||
Fólie | Také poskytují dostatečnou ochranu vůči UV záření | Méně dostupné na našem trhu |
Pouze jednorázové použití |
Víte, že…?
Absence brýlí v soláriu může mít za následek vážné poškození zraku. Při sledování rozsvíceného solária po dobu asi 6 vteřin je překročena kritická hranice záření, které dokáže zdravé oko snést. V případě zavřených očních víček je tato hranice překročena zhruba po 1 minutě.
Filtrace UV záření
Při používání solária dochází k vyzařování ultrafialového záření a to jak spektra UVA, tak UVB, které jsou totožné jako u slunečního záření. Z tohoto důvodu je nutné, aby brýle, které jsou určené pro opalování v soláriu, poskytovaly ochranu vůči oběma typům UV záření.
- UVA záření – ovlivňují přímou pigmentaci kůže trvající cca 24 hodin; prakticky se jedná o oxidaci a následné zbarvení kožního barviva (melaninu)
- UVB záření – prostupují do spodní vrstvy kůže, kde aktivují melanocyty, které následně produkují melanin; ten je kanálky vysílán na povrch kůže, kde dochází k jeho oxidaci prostřednictvím UVA záření; pokud je UVB záření dostatečné zhnědne pokožka v hlubších vrstvách, což způsobí trvalejší opálení
Velikost brýlí do solária
Brýle do solária je nutné vybírat tak aby na očích dokonale seděly a nepropouštěly žádné světlo. U některých výrobků lze narazit na rozměr, ale ten bývá pouze orientační a tedy ne zcela přesný. Navíc většina výrobců tento údaj ani neuvádí. Vybrat tak dokonale padnoucí brýle lze pouze osobním vyzkoušením. Pokud výrobek nesedí, jak má, je vhodné ho vyměnit za jiný.
Volba designu
V případě brýlí do solária není, co se konstrukčního zpracování týká, příliš na výběr. Tyto brýle jsou konstruovány tak, aby překryly pouze oční víčka. Mají tedy oválný tvar, případně můstek. Ten ale může způsobovat nerovnoměrné opálení v oblasti kořene nosu, takže někteří dávají přednost klapkám, u kterých k tomuto efektu nedochází. Brýle jsou pak vyráběny v různých barevných provedeních. Kromě neutrální černé nebo šedé lze volit barvy jako růžová, červená, zelená, modrá apod. Barevnost nemá na funkci brýlí žádný vliv a je otázkou jen a pouze osobních preferencí. Součástí některých brýlí je také praktická krabička na jejich uložení.
Výrobci a ceny
Mezi výrobce ochranných brýlí do solária patří např. Sibel, LESSIAN GISS, Ergoline, Cosmedico a další.
Základní pořizovací cena není nijak vysoká. Nejlevnější brýle stojí kolem 30 Kč, nejdražší pak cca 200 Kč. Nejlevnější modely nemusí úplně dobře sedět a také mohou být vyrobeny z méně kvalitních materiálů.