Solární lucerna

Jak vybrat solární lucernu

  • Solární lucerny představují efektivní a zároveň velmi dekorativní osvětlovací prvek zahrad, teras nebo balkonů. Z hlediska instalace lze rozlišit několik základních druhů. Typické jsou závěsné lucerny nebo v podobě zápichů.
  • Solární lucerny patří mezi venkovní osvětlení. Z tohoto důvodu je základním a prakticky stěžejním parametrem stupeň krytí, který udává odolnost světla vůči vniku cizích těles a vody.
  • Z dalších parametrů lze zvážit např. výrobní materiál, výkon luceren nebo typ akumulátoru.

Jaké typy existují

Solární lucerny lze rozdělit do několika základních typů a to podle způsobu jejich instalace. Lucerny se vyrábí k postavení např. na stůl, k zavěšení nebo zabudování. Oblíbené jsou také lucerny v podobě zápichu.

Lucerna v zahradě

Solární lucerny jsou praktické i dekorativní, iStock / Anuroop Khandelwal

K postavení nebo zavěšení

Solární lucerny k postavení nebo zavěšení působí velmi dekorativně zejména na terasách nebo balkonech. Lucerny mohou mít různou podobu od závěsných řetězů s malými lucerničkami až po klasickou lucernu standardních rozměrů, kterou lze postavit např. na zahradní nebo odkládací stolek nebo zavěsit na konzoli upevněnou na zeď. Tento typ luceren je také snadno přenosný, takže není problém si s ní posvítit např. cestou ke vstupní bráně.

Zápichy a volně stojící lucerny

Tento typ luceren se zpravidla umísťuje do prostoru zahrad. Malé zápichy mohou lemovat např. příjezdovou cestu nebo chodník vedoucí k domu. Větší lucerny opatřené stojanem lze umístit např. do temnějších zákoutí, kde v kombinaci s lavičkou mohou vytvořit romantickou atmosféru.

Víte, že…?

Kromě luceren existuje celá řada různých solárních svítidel v různém designu. Zápichy mohou mít podobu barevných koulí, ale také např. zvířat. Ztvárnění zvířátek je obecně velmi populární a tak není výjimkou, že v záhoně sedí žába nebo šnek s velkýma svítícíma očima. Efektní jsou také různé závěsy nebo světelné fontánky apod.

Solární světlo v zahradě

U solárních světel sledujte informaci o stupni krytí, iStock / 1270260278

Stupeň krytí

Vzhledem k tomu, že se jedná o typ venkovního osvětlení, měla by být jeho základní vlastnost odolnost vůči změnám počasí. Toto je zpravidla dáno stupněm krytí, které se značí písmeni IP a dvojicí čísel. První z nich značí odolnost vůči vniknutí těles, což v případě světel nemusí být pouze prach, ale např. také hmyz, který je světelným zdrojem přirozeně přitahován. Druhé číslo je také velmi důležité, protože označuje odolnost vůči vodě. Uvádí se, že světla, která jsou alespoň částečně krytá, např. jsou umístěná na balkonech nebo terasách, by měly mít hodnotu alespoň IP44. Pokud jsou světla umístěna v otevřeném prostoru, je třeba volit modely s hodnotou IP ještě o něco vyšší.

Stupeň krytí Odolnost vůči cizím tělesům Odolnost vůči vodě
IP00 Bez ochrany Bez ochrany
IP11 Brání vniknutí velkých těles Ochrana vůči kapající vodě
IP22 Brání vniknutí malých cizích těles Ochrana vůči intenzivněji kapající vodě
IP33 Brání vniknutí drobných cizích těles Odolnost vůči vodní tříšti
IP44 Brání vniknutí velmi drobných těles Odolnost vůči stříkající vodě
IP55 Částečná ochrana vůči prachu Ochrana vůči tryskající vodě
IP66 Brání vniknutí prachových částic Odolnost vůči dočasnému zaplavení vodou
IP7 – 9   Možnost ponoření do vody za určitých podmínek

Plast versus kov

Solární lucerny se zpravidla vyrábí ze dvou základních materiálů a to plastu nebo kovu.

  • Plastové lucerny patří mezi levnější výrobky, což se zpravidla odráží také na jejich životnosti. Tento materiál má tendence při působení UV záření křehnout. Tím pádem ztrácí odolnost a může začít praskat. Z tohoto hlediska je tedy rozhodně odolnější kov.
  • Kovové lucerny mohou být navíc opatřeny skleněnou výplní. Obecně je ale životnost solárních svítidel dána životností samotného LED světla. Pokud to se pokazí, je nutné vyměnit celé světlo.

Jaký výkon mají solární lucerny

V případě solárních luceren se také mimo jiné vyplatí porovnat poměr výkonu a jejich účinnosti. Výkon solárních luceren nelze v žádném případě srovnávat s žárovkami, protože nejsou určeny jako plnohodnotné osvětlení.

  • Nejsilnější lucerny tedy disponují výkonem kolem 7 W.
  • Lucerny, které se používají pouze, jako orientační světlo mohou mít výkon dokonce jen 0,2 nebo 0,1 W.

Co se účinnosti týká, dá se říct, že i přes malý výkon mají podstatně silnější světlo než jiné osvětlení tohoto typu s běžnou wolframovou žárovkou

Akumulátor

Akumulátor je důležitou a nedílnou součástí každé solární lucerny. Obecně se lze setkat se dvojím typem:

  • Pevně zabudovaný akumulátor – bývá u levnějších modelů; v případě jeho nefunkčnosti je nutné vyměnit celé světlo, což podstatně snižuje jeho životnost
  • Vyměnitelné akumulátory – používají se klasická AA nebo AAA baterie, případně LI-Ion akumulátory, které patří mezi nejvýkonnější

Víte, že…?

Součástí solárních luceren je zdroj světla, nejčastěji zabudované LED diody, vestavěný solární článek, který zprostředkovává elektrickou energii a také baterie. Pro provoz tohoto osvětlení je nutný přímý kontakt se slunečním zářením. Toto je také hlavní důvod, proč se jedná výhradně o osvětlení exteriérové.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat solární lucernu?

V případě venkovního osvětlení je nejdůležitějším parametrem stupeň krytí. Dále se lze zaměřit na výrobní materiál nebo typ akumulátoru. Obojí má výrazný podíl na životnosti výrobku. Za zmínku také samozřejmě stojí výkon luceren.

Jaké další vlastnosti mohou solární lucerny mít?

V případě solárního osvětlení je velkou výhodou, pokud je opatřena pohybovým senzorem. Světlo se díky němu zapíná pouze tehdy, když zaznamená pohyb. Toto je praktické zejména kvůli úspoře elektrické energie.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.