Čajník

Pro milovníky čaje.

Jak vybrat čajník

Bez konvice na čaj není vaše stolování perfektní, a pokud jste milovníci kvalitního čaje, stane se neodmyslitelnou součástí vaší kuchyně právě čajník. Mnohé z toho, co umí, zvládnete i s pomocí varné konvice, výsledek ale pravděpodobně nebude srovnatelný.

Materiál

Je čistě na vašem rozhodnutí, jaký materiál si zvolíte. Na výběr jsou čajové konvice vyrobené ze skla, porcelánu nebo z nerezové oceli.

Skleněné čajníky

Tento typ konvic na čaj je vhodný nejen pro všechny druhy čajů, ale také pro jiné studené i teplé nápoje. Součástí čajníku bývá i nerezové sítko, které můžete použít na sypané čaje nebo kousky ovoce. Skleněné konvice mají moderní a elegantní design, takže se na vašem stole budou vyjímat. Některé typy čajových konvic jsou vyrobeny ze žáruvzdorného skla, které je odolné při použití na plynovém i elektrickém sporáku.

Praktická
4Home Konvice na čaj Tea time 1200 ml
Výhody Nevýhody
tepelná odolnost jsou vystaveny přímému slunečnímu záření, což se odráží na chuti čaje
nepřidává do nápoje žádnou dochuť častější údržba
estetické nuance  

Porcelánové čajníky

V porcelánové konvici na čaj máte jistotu, že vám váš horký nápoj vydrží krásně teplý po dlouhou dobu. Jejich design je elegantní a jednoduchý, takže se hodí k jakémukoliv designu domácnosti. Tento typ konvici můžete používat také v myčce nádobí, není však vhodná pro ohřev v mikrovlnné troubě či na jakémkoli typu sporáku.

Výhody Nevýhody
vyroben pouze z kaolinu a porcelánového kamene (nedostatek chemie) z častých teplotních rozdílů může prasknout
dlouho udrží teplotu nápoje obtížná údržba

Nerezové čajníky

Nerezové konvice jsou dobrou volbou pro každodenní čajové dýchánky. Nádrže z nerezové oceli mají skvělý vzhled. Mají však jednu výraznou nevýhodu – chuť kovu. Pokud se považujete za zvláště citlivého spotřebitele, tento typ konvice pro vás není správnou volbou. Při výrobě nerezových čajníků dochází ke kombinaci skla a integrovaného sítka, které oddělí čajovou sedlinu. Kvalitní zpracování zaručuje u nerezových konvic na čaj dlouhou životnost. Pokud pomineme kvalitu, jsou velmi dobře zpracované i z hlediska designu, takže jistě budou výborným doplňkem ve vaší domácnosti.

Výhody Nevýhody
dlouhá životnost nepříliš vysoká kvalita připravovaného nápoje
snadná údržba méně zajímavý design

Víte, že…?

Pokud si vybíráte čajovou konvici, není výběr materiálu pouze záležitostí vkusu a estetické krásy. Na jeho výběru totiž závisí kvalita připraveného nápoje, jeho vůně a prospěšné vlastnosti. Důležité také je, zvolit objem a tvar čajníku, který vám bude vyhovovat. Téměř u většiny čajových konvic je součástí také sítko na čaj, které zachytí veškeré zbytky vylouhovaného čaje nebo čajových lístků.

Celoskleněná
Simax Marta 1,5l

Objem a tvar

Objem čajových konvic se pohybuje od 0,5 až do 2 litrů. Při výběru konvice se zamyslete nad tím, kolik osob ji bude používat. Pro rodinu 3 – 4 osob bohatě postačí konvice o objemu 1 – 1,5 litrů.
V dnešní době existují různé tvary čajových nádob. Je zcela na vás, jaké jsou vaše preference a co je vám blízké. Všeobecně je ale žádoucí, aby měla konvice kulovitý tvar, díky kterému bude více šířeno teplo a čajová vůně bude lépe vnímána.

Víte, že…?

Vhodnou součástí čajové konvice je také píšťalka, která vám signalizuje okamžik, kdy už je voda v konvici hotová na přípravu čaje. Píšťalku lze pořídit do 100 Kč.

Inteligentní čajník

Tento poměrně nový typ čajníku s důmyslným systémem vám přináší nejsnadnější způsob přípravy čaje na světě. Jakmile je čaj hotový, jednoduše ho položíte na váš šálek, čímž se uvolní píst a do přichystaného šálku, vyteče čistý přeceděný čaj, vylouhované lístky totiž bezpečně zadrží jemné sítko.

Nerezový filtr
Simax Konvice na čaj FROM s nerezovým filtrem 1,3 l

Jak to funguje?

Nejprve otevřete vrchní kryt. Do čajníku nasypte potřebné množství čajových lístků, následně zalejte vodou požadované teploty a nechte louhovat. V okamžiku, kdy je čaj vylouhovaný, jednoduše položte čajník na libovolný hrnek, konvičku. Píst ve spodní části se sám uvolní a dojde k automatickému přecedění čaje. Vylouhované lístky zůstávají v čajníku.

Materiál a cena

Tento typ čajníku je vyroben z tritánu. Jedná se o netoxický plast určený pro styk s potravinami při vysokých teplotách. Takže ani při styku s vařící vodou, ani v myčce nádobí nedochází k uvolnění žádných škodlivých látek. Tritán je certifikovaný materiál. Cena tohoto novodobého typu čajníku se pohybuje v rozmezí 600 – 1400 Kč.

Čištění a údržba

Vyčistit inteligentní čajník je jednoduché. Vylouhovaný čaj, který zůstane v čajníku, se z něj pouze vysype, a zbytky čaje se jednoduše vypláchnou proudem tečící vody, nebo lze použít myčku nádobí. Pozor byste si měli dát pouze na drsnou stranu houby na nádobí nebo drátěnku, které by mohly čajník poškodit.

Japonská litina
Bredemeijer s filtrem Jang 1200 ml

Víte, že…?

Čajové konvice byste měli čistit minimálně jednou týdně. Některé typy čajníků můžete také umývat v myčce nádobí.

Cena

Čajové konvice nejsou cenově náročné. Záleží na tom, jaké budou vaše představy a požadavky, tedy jaký zvolíte materiál, objem a také celkový design konvice.

  • Nejlevnější čajník pořídíte v hodnotě 100 – 400 Kč. Co můžete za tuto cenu předpokládat? Rozhodně produkt, který splní svůj účel. V tomto cenovém rozmezí jsou na výběr konvice skleněné, keramické i nerezové. Ovšem neočekávejte u nich možnost ohřevu na plynovém či jiném typu sporáku. Pokud si vyberete keramickou konvici, za tuto cenu očekávejte menší objem konvice, nepřesahující 1 litr a nepříliš nápaditý design.
  • V cenové relaci 500 – 1000 Kč můžete pořídit čajníky, které mají objem i větší než je 1 litr. Pokud se jedná o skleněné konvice, v této hodnotě jsou vybavené většinou žáruvzdorným sklem a můžete je proto s klidem postavit na svůj sporák.
  • V posledním pomyslném cenovém stupni, který je v rozmezí 1000 – 4000 Kč jsou zařazeny čajníky, které jsou vyrobeny z vysoce kvalitního porcelánu či nerezové oceli, dále pak v případě porcelánových čajníků jsou zdobené různými motivy nebo mají velký objem, který sahá až ke 2 litrům.
Nerezový
Orion konvice nerez 1,68L ANET
Jméno
Praktická
Celoskleněná
Nerezový filtr
Japonská litina
Nerezový
Image
Produkt
4Home Konvice na čaj Tea time 1200 ml
Simax Marta 1,5l
Simax Konvice na čaj FROM s nerezovým filtrem 1,3 l
Bredemeijer s filtrem Jang 1200 ml
Orion konvice nerez 1,68L ANET
Výrobce
4Home
Simax
Simax
Bredemeijer
Orion
Materiál
skleněné
skleněné
skleněné
litinové
nerezové
Cena ca. 300 CZK ca. 200 CZK ca. 400 CZK ca. 700 CZK ca. 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena