Nejlepší čajníky 2024 a jak vybrat

Pro milovníky čaje.

Autorka: Martina Kopřivová | Aktualizováno: Červenec 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Klarstein Sencha čajová konvice 1,3 l sítko z ušlechtilé oceli borosilikátové sklo víčko

Jak vybrat čajník

  • Bez konvice na čaj není vaše stolování perfektní.
  • První, co budete vybírat je materiál konvice.
  • Při výběru konvice se zamyslete nad tím, kolik osob ji bude používat.
  • Koupit můžete i tzv. inteligentní čajník.

Čajník - náš výběr

Klarstein Sencha čajová konvice 1,3 l sítko z ušlechtilé oceli borosilikátové sklo víčko
Materiál: skleněné
Objem: 1300 ml
Zobrazit více
Čajová konvice Klarstein Sencha má objem 1,3 litru, víčko z nerezavějící ušlechtilé oceli s dřevěným držákem, sítko z ušlechtilé oceli a vyrobená z odolného borosilikátového skla. Konvice je vhodná pro použití na ohřívačích a je snadno čistitelná i v myčce nádobí.
Zobrazit méně
Tescoma Teo 1,7 l
přečíst recenzi
Výrobce: TESCOMA
Materiál: skleněné
Objem: 1700 ml
Zobrazit více
Čajová konvice Tescoma Teo 1,7 l je vyrobena z odolného borosilikátového skla, vhodná pro plynové, elektrické a sklokeramické sporáky. Obsahuje dvě sítka pro různé druhy čajů a její objem je ideální pro čajové přípravky. Výrobek získal ocenění Česká kvalita. Upozorňujeme, že konvice není vhodná do myčky nádobí.
Zobrazit méně
Lamart Verre LT7027 1,5L
přečíst recenzi
Výrobce: Lamart
Objem: 1500 ml
Materiál: skleněné
Zobrazit více
Čajová konvice Lamart Verre LT7027 nabízí objem 1,5 litru a je vyrobena ze skla. Je vhodná pro přípravu různých druhů čajů a nápojů. Disponuje nerezovým sítkem pro sypké čaje či ovoce a plastovým madlem. Ukončení plastového víčka usnadňuje čištění a naplňování nádoby. Rozměry: 13 cm (dno), 15,5 cm (výška).
Zobrazit méně
Tescoma Teo 1,25 l
přečíst recenzi
Výrobce: TESCOMA
Objem: 1250 ml
Materiál: skleněné
Zobrazit více
Čajová konvice TEO 1,25 l od Tescomy je vyrobena z odolného borosilikátového skla vhodného pro různé typy sporáků. Je vybavena dvěma praktickými sítky pro sypaný a čerstvý čaj a má rukojeť, víčko a sítka z trvanlivého plastu. Údržba spočívá v mytí běžnými prostředky, konvice není určena pro myčku. Záruka na produkt je 3 roky.
Zobrazit méně
Simax Marta 1,5l
přečíst recenzi
Výrobce: Simax
Objem: 1500 ml
Materiál: skleněné
Zobrazit více
Cajník Simax Marta 1,5l je vyroben z borosilikátového kuchyňského skla, odolává teplotám mezi -40 °C a+300 °C. Je vhodný pro elektrickou i plynovou varnou desku s difuzérem, mikrovlnnou troubu, myčku a chladničku. Schváleno pro použití se potravinami v domácnostech a profesionálních prostředích. 10 let záruka na užitné vlastnosti.
Zobrazit méně

Čajníky na indukci

Senzačne Čajník nerez na indukci mramor 3l
Výrobce: Meyerhoff
Zobrazit více
Tento celonerezový čajník s matným povrchem a odklápěcím mechanismem píšťalky nabízí objem 3 litry, průměr podstavy 22 cm a celkovou výšku 25 cm. Je vhodný pro klasické i moderní kuchyně a na všechny typy sporáků, včetně indukce. Lze jej umývat v myčce nádobí. EAN: 5902738203850.
Zobrazit méně
Ibili Skleněná konvice na indukci 1,2l
přečíst recenzi
Výrobce: Ibili
Objem: 1200 ml
Materiál: skleněné
Zobrazit více
Skleněný čajník na indukci Ibili o objemu 1,2 l se místo hran 14 cm nabízí s praktickým sítkem uvnitř. Při ohřevu je doporučená kapacita mezi 500 - 900 ml, jinak hrozí poškození čajníku/desky. Lze myt v myčce nádobí, avšak ruční mytí je šetrnější volba.
Zobrazit méně
Ibili čajová konvice 2,5l na indukci černá
Výrobce: Ibili
Zobrazit více
Čajová konvice značky Ibili s objemem 2,5 litru je navržena pro použití na indukčních vařičích. Tento pískací čajník je vyroben z nerezové oceli a disponuje sklápěcí rukojetí. Je vhodný pro všechny druhy varných povrchů.
Zobrazit méně
Banquet ROMANTIC RIDE 3 l
přečíst recenzi
Výrobce: Banquet
Indukce: ano
Materiál: ocelové
Objem: 3 l
Zobrazit více
Tento varný čajník Banquet ROMANTIC RIDE má kapacitu 3 litry a je vyroben z ocelového plátu se 2vrstvým smaltovaným nátěrem. Konvice je určena pro použití na indukci, plyn, sklokeramiku a elektřinu. Dále je vybavena plastovým držadlem a snímatelnou píšťalkou. Barva konvice je béžově-zelená.
Zobrazit méně
Beka SHANG bronze 0,8l
Výrobce: Beka
Zobrazit více
Litinový čajník Beka SHANG v bronzovém provedení má univerzální použití pro všechny způsoby ohřevu, včetně indukčních varných desek. Jeho kapacita je 0,8 litru. Design je navržen pro různé typy vaření a účely ohřevu.
Zobrazit méně

Čajníky s píšťalkou

Metalac Levandule smaltovaný čajník s poklicí 20 cm 2,5 l
Objem: 2.5 l
Materiál: smaltové
Zobrazit více
Čajník Metalac Levandule je smaltovaný nádobí s dekorem levandule o rozměrech 20 cm a výšce 2,5 l. Patří do sortimentu stylizovaných produktů určených pro rustikální či provensálský interiér. Kombinuje fialovou a bílou barvu, což odpovídá klidné domácí atmosféře. Nabídka v tomto dekoru umožňuje zařídit kuchyň komplexně.
Zobrazit méně
Orion Wooden 2,9l
přečíst recenzi
Výrobce: Orion
Materiál: nerezové, plastové
Objem: 2.9 l
Indukce: ano
Zobrazit více
Čajník Orion Wooden 2,9l je vyroben z nerezového materiálu a je šedé barvy. Tento čajník má odklápěcí píšťalku a jeho objem je 2 litry. Vhodný pro všechny typy ohřevu, včetně indukce, s rovným dnem pro rychlejší ohřev vody. Rukojeť je kovová s nástřikem a úchopovou plochou z gumovníkového dřeva.
Zobrazit méně

Čajníky s ohřívačem

Zwilling Sorrento čajová konvice 0,8l
Výrobce: Zwilling
Materiál: kovové
Zobrazit více
Čajová konvička ZWILLING Sorrento nabízí objem 0,8 litru a kombinuje tradiční čajový rituál s moderními materiály. Je vyrobena z nerezové oceli 18/10 a má silikonové pokrytí víka pro optimální louhování čaje. Vhodná pro teploty 80-100 °C, součástí sady je ohřívač a čajové sítko. Rozměry: 21,4 x 20,4 x 18,2 cm, hmotnost: 0,79 kg.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Čajník

Jak vybrat čajník

Materiál

Je čistě na vašem rozhodnutí, jaký materiál si zvolíte. Na výběr jsou čajové konvice vyrobené ze skla, porcelánu nebo z nerezové oceli.

Skleněné čajníky

Tento typ konvic na čaj je vhodný nejen pro všechny druhy čajů, ale také pro jiné studené i teplé nápoje. Součástí čajníku bývá i nerezové sítko, které můžete použít na sypané čaje nebo kousky ovoce. Skleněné konvice mají moderní a elegantní design, takže se na vašem stole budou vyjímat. Některé typy čajových konvic jsou vyrobeny ze žáruvzdorného skla, které je odolné při použití na plynovém i elektrickém sporáku.

VýhodyNevýhody
Tepelná odolnostJsou vystaveny přímému slunečnímu záření, což se odráží na chuti čaje
Nepřidává do nápoje žádnou dochuťČastější údržba
Estetické nuance 
Nalévání vody do skleněné konvice

Skleněný čajník je oblíbenou variantou konvice, iStock / Alexander Malitsky

Porcelánové čajníky

V porcelánové konvici na čaj máte jistotu, že vám váš horký nápoj vydrží krásně teplý po dlouhou dobu. Jejich design je elegantní a jednoduchý, takže se hodí k jakémukoliv designu domácnosti. Tento typ konvici můžete používat také v myčce nádobí, není však vhodná pro ohřev v mikrovlnné troubě či na jakémkoli typu sporáku.

VýhodyNevýhody
Vyroben pouze z kaolinu a porcelánového kamene (nedostatek chemie)Z častých teplotních rozdílů může prasknout
Dlouho udrží teplotu nápojeObtížná údržba

Nerezové čajníky

Čajník
Klarstein Sencha čajová konvice 1,3 l sítko z ušlechtilé oceli borosilikátové sklo víčko

Nerezové konvice jsou dobrou volbou pro každodenní čajové dýchánky. Nádrže z nerezové oceli mají skvělý vzhled. Mají však jednu výraznou nevýhodu – chuť kovu. Pokud se považujete za zvláště citlivého spotřebitele, tento typ konvice pro vás není správnou volbou. Při výrobě nerezových čajníků dochází ke kombinaci skla a integrovaného sítka, které oddělí čajovou sedlinu. Kvalitní zpracování zaručuje u nerezových konvic na čaj dlouhou životnost. Pokud pomineme kvalitu, jsou velmi dobře zpracované i z hlediska designu, takže jistě budou výborným doplňkem ve vaší domácnosti.

VýhodyNevýhody
Dlouhá životnostNepříliš vysoká kvalita připravovaného nápoje
Snadná údržbaMéně zajímavý design

Objem a tvar

Objem čajových konvic se pohybuje od 0,5 až do 2 litrů. Při výběru konvice se zamyslete nad tím, kolik osob ji bude používat.

  • Pro rodinu 3 – 4 osob bohatě postačí konvice o objemu 1 – 1,5 litrů.

V dnešní době existují různé tvary čajových nádob. Je zcela na vás, jaké jsou vaše preference a co je vám blízké. Všeobecně je ale žádoucí, aby měla konvice kulovitý tvar, díky kterému bude více šířeno teplo a čajová vůně bude lépe vnímána.

Víte, že…?

Čajníky na indukci
Senzačne Čajník nerez na indukci mramor 3l

Vhodnou součástí čajové konvice je také píšťalka, která vám signalizuje okamžik, kdy už je voda v konvici hotová na přípravu čaje. Píšťalku lze pořídit do 100 Kč.

Tradiční asijský čajník

Čajníky jsou k dostání v mnoha tvarech i velikostech, iStock / miss_j

Inteligentní čajník

Tento poměrně nový typ čajníku s důmyslným systémem vám přináší nejsnadnější způsob přípravy čaje na světě. Jakmile je čaj hotový, jednoduše ho položíte na váš šálek, čímž se uvolní píst a do přichystaného šálku, vyteče čistý přeceděný čaj, vylouhované lístky totiž bezpečně zadrží jemné sítko.

Jak to funguje

Nejprve otevřete vrchní kryt. Do čajníku nasypte potřebné množství čajových lístků, následně zalejte vodou požadované teploty a nechte louhovat. V okamžiku, kdy je čaj vylouhovaný, jednoduše položte čajník na libovolný hrnek, konvičku. Píst ve spodní části se sám uvolní a dojde k automatickému přecedění čaje. Vylouhované lístky zůstávají v čajníku.

Materiál a cena

Čajníky s píšťalkou
Metalac Levandule smaltovaný čajník s poklicí 20 cm 2,5 l

Tento typ čajníku je vyroben z tritánu. Jedná se o netoxický plast určený pro styk s potravinami při vysokých teplotách. Takže ani při styku s vařící vodou, ani v myčce nádobí nedochází k uvolnění žádných škodlivých látek. Tritán je certifikovaný materiál. Cena tohoto novodobého typu čajníku se pohybuje v rozmezí 600 – 1400 Kč.

Čištění a údržba

Vyčistit inteligentní čajník je jednoduché. Vylouhovaný čaj, který zůstane v čajníku, se z něj pouze vysype, a zbytky čaje se jednoduše vypláchnou proudem tečící vody, nebo lze použít myčku nádobí. Pozor byste si měli dát pouze na drsnou stranu houby na nádobí nebo drátěnku, které by mohly čajník poškodit.

Víte, že…?

Čajové konvice byste měli čistit minimálně jednou týdně. Některé typy čajníků můžete také umývat v myčce nádobí.

Cena

Čajníky s ohřívačem
Zwilling Sorrento čajová konvice 0,8l

Čajové konvice nejsou cenově náročné. Záleží na tom, jaké budou vaše představy a požadavky, tedy jaký zvolíte materiál, objem a také celkový design konvice.

  • Nejlevnější čajník pořídíte v hodnotě 100 – 400 Kč. Co můžete za tuto cenu předpokládat? Rozhodně produkt, který splní svůj účel. V tomto cenovém rozmezí jsou na výběr konvice skleněné, keramické i nerezové. Ovšem neočekávejte u nich možnost ohřevu na plynovém či jiném typu sporáku. Pokud si vyberete keramickou konvici, za tuto cenu očekávejte menší objem konvice, nepřesahující 1 litr a nepříliš nápaditý design.
  • V cenové relaci 500 – 1000 Kč můžete pořídit čajníky, které mají objem i větší než je 1 litr. Pokud se jedná o skleněné konvice, v této hodnotě jsou vybavené většinou žáruvzdorným sklem a můžete je proto s klidem postavit na svůj sporák.
  • V posledním pomyslném cenovém stupni, který je v rozmezí 1000 – 4000 Kč jsou zařazeny čajníky, které jsou vyrobeny z vysoce kvalitního porcelánu či nerezové oceli, dále pak v případě porcelánových čajníků jsou zdobené různými motivy nebo mají velký objem, který sahá až ke 2 litrům.

Otázky a odpovědi

Vyplatí se koupit čajník?

Bez konvice na čaj není vaše stolování perfektní, a pokud jste milovníci kvalitního čaje, stane se neodmyslitelnou součástí vaší kuchyně právě čajník. Mnohé z toho, co umí, zvládnete i s pomocí varné konvice, výsledek ale pravděpodobně nebude srovnatelný.

Jak vybrat čajník?

Pokud si vybíráte čajovou konvici, není výběr materiálu pouze záležitostí vkusu a estetické krásy. Na jeho výběru totiž závisí kvalita připraveného nápoje, jeho vůně a prospěšné vlastnosti. Důležité také je, zvolit objem a tvar čajníku, který vám bude vyhovovat. Téměř u většiny čajových konvic je součástí také sítko na čaj, které zachytí veškeré zbytky vylouhovaného čaje nebo čajových lístků.
Zobrazit kompletní nabídku Čajník