Čelovka

Čelovka - tou Vám, paní kněžno, posvítím. Čelovky pro děti i průzkumníky.

ca. 400 CZK
ca. 2 900 CZK
ca. 700 CZK
ca. 1 700 CZK
ca. 700 CZK
ca. 1 200 CZK

Jak vybrat čelovku

 • Čelové svítilny dnes používají téměř výhradně jako světelný zdroj LED diody.
 • LED diody jsou robustní, energeticky účinné a mají dlouhou životnost.
 • Existuje několik hlavních proměnných, které odlišují čelové svítilny, a které tedy musíte vzít v potaz při výběru.

Použití

Je několik důvodů, proč by měla být čelovka povinnou výbavou při kempování:

 • Volné ruce. Můžete se pohybovat po kempu, aniž byste drželi nějakou svítilnu v ruce. Můžete si připravit jídlo, dělat táborové práce a jít na toaletu, aniž byste se museli starat o to, kam položíte svítilnu.
 • Kompaktnost. Čelové svítilny nezabírají ve vašem batohu téměř žádný prostor.
 • Světelný rozsah. Můžete se rozhodnout změnit osvětlení tak, aby vyhovovalo vašim potřebám a tomu, co děláte v danou dobu.
 • Vhodné pro rodiny. Děti mohou snadno mít své vlastní čelové svítilny a nemusíte se tak bát, že se vám ztratí. Mimo to je čelová svítilna finančně poměrně nenáročná investice.
Turistická
Petzl Tikkina

Typ paprsku

Čelové svítilny jsou dodávány s různými paprsky a pravděpodobně byste se měli zaměřit na ten typ paprsku, který budete převážně potřebovat.

Široký paprsek

Tento typ je vhodný v okolí kempu, protože vrhá široký paprsek na plochu. Pokud vaříte jídlo, ve stanu nebo čtete, pak je tento paprsek užitečný. Nebude však vidět dlouhou cestu v dálce.

Úzký paprsek

Pokud jdete na noční procházku nebo se vydáte na záchod nebo mimo osvětlenou plochu, a nechcete, aby jste osvětlovali větší prostor, doporučuje se tento paprsek. Je úzce zaměřen. Umožňuje vám svítit čelovkou na delší vzdálenost, abyste s předstihem viděli, co se před vámi objeví.

Outdoorová čelovka
Ledlenser H14R.2

Kombinované paprsky

Jedná se o čelovou svítilnu, která jako volitelné nabízí jak protipovodňový / široký, tak i bodový / úzký paprsek. Přestože můžete zaplatit o něco více za čelovou svítilnu s touto funkcí, je výběr této svítilny doporučen, protože můžete používat vaši svítilnu více způsoby.

Červené světlo

Mnoho čelových svítilen má možnost mít červené LED světlo. Toto světlo můžete použít jako pomoc při nočním vidění. Některé ze svítilen mají stroboskopickou akci, která by v případě mimořádné situace mohla pomoci ostatním vás najít. Použití červeného světla také šetří baterii.

Hodnota lumenů

Hodnota lumenů udává výkon (světelnost) vaší čelové svítilny. Čím více lumenů, tím více světla čelovka poskytuje. Pokud však vaše světlo není nasměrováno správně, nevyužíváte světelnost čelové svítilny dostatečně.

Lehká a příjemná
Petzl Actik

Hodnota osvětlení je tedy klíčový faktor při výběru čelové svítilny. Někomu vyhovuje větší hodnota osvětlení, někdo zase upřednostňuje nižší hodnoty.

Dosah paprsku

Jedná se o druhý klíčový faktor, který lze najít u čelové svítilny.

Když vybíráte čelovou svítilnu, tak kromě výše uvedených parametrů také zkontrolujte dosah paprsku svítilny.

Oblíbená nabíjecí
Fenix HM51R Ruby V2.0

Pokud se chystáte jen na to, že budete v okolí kempu a nebudete dělat žádné noční výlety, nebudete potřebovat vzdálenost 100 metrů. Možná zjistíte, že pro vás stačí něco kolem 30 metrů. Takže popřemýšlejte o tom, k čemu budete využívat vaši čelovou svítilnu, protože vám to pomůže určit, jaký typ dosahu paprsku svítilny byste měli zvážit.

Dosah paprsku bude také ovlivněn tím, jak jsou vaše baterie nabité. Pokud máte již starší baterie, pak bude ovlivněn také dosah paprsku vaší svítilny.

Životnost baterie

Toto je třetí klíčový faktor, který byste měli zvážit při výběru čelové svítilny.

S červeným světlem
Black Diamond Cosmo

Čelové svítilny mohou rychle ubírat životnosti baterie, zejména při plném jasu. Samozřejmě, pokud máte s sebou náhradní baterie, pak je problém snadno odstraněn. Pokud tomu tak není, pak musíte být trochu opatrnější v tom, jak používáte svou svítilnu.

Podívejte se na dobu běhu svítilny (bude uvedena na obalu čelové svítilny), abyste získali představu o tom, jak dlouho bude vaše svítilna fungovat s nabitou baterií.

 • na kempování nebo na turistiku, budete chtít vysoce výkonnou svítilnu, která má dlouhou dobu životnosti baterie.
 • pro používání v chladném počasí, čelovku s lithiovými bateriemi, protože překonávají alkalické baterie v chladných podmínkách.
Intuitivní ovládání
Ledlenser SEO 7R

Nabíjecí baterie typu NiMH také dobře fungují v chladných podmínkách u čelových svítilen. Je vhodné mít v zásobě náhradní alkalické baterie, které dobře drží kapacitu i když se nepoužívají.

Odolnost

Vaše čelová svítilna by měla být dostatečně odolná. Je potřeba, aby se při pádu svítilna nerozbila a aby déšť nesnížil její výkon.

Minimálně by mělo být na svítilně napsáno, že je odolná proti vodě. Všechny čelové svítilny jsou však schopné odolat určitému stupni vystavení dešti a sněhu. Mohou také pracovat s mírnými kapkami a otřesy. Některé typy mohou tolerovat krátkodobé ponoření do vody. Pokud však potřebujete plně vodotěsnou svítilnu, musí být uvedena vodotěsnost standardu IPX7.

Hmotnost

Čelové svítilny jsou dodávány v různých velikostech a různých hmotnostech. Pokud je vaše čelovka vybavena externím akumulátorem, přidá další váhu a může být trochu nepohodlná.

Režimy svítilen

Při koupi nové čelovky zjistíte, že mnoho z nich disponuje různými režimy. Pro běžné užití pravděpodobně budete potřebovat pouze nízké a vysoké režimy, které jsou dostatečné pro normální potřeby osvětlení.

Obvykle na čelovce získáte následující možnosti:

 • Režim Strobe (nebo Flash) funguje jako nouzový blikač. Několik modelů dokonce nabízí výběr rychlosti blesku: pomalé a rychlé.
 • Nízké osvětlení je standardní režim používaný pro většinu úkolů, jako jsou práce v kempu nebo procházky po lehké stezce v noci.
 • Na některých modelech je poskytována střední možnost osvětlení, která jednoduše poskytuje lidem více možností.
 • Vysoká (nebo Max) hodnota osvětlení je dobrá volba pro situace, kdy jednoduše potřebujete nebo chcete více světla.
 • Funkce Boost (nebo Zoom) se nachází na několika modelech. Tato funkce dovoluje projekci velmi intenzivního paprsku na krátkou dobu, cca 10-20 sekund. Je to příjemné, když jste opravdu zvědaví, co například způsobuje šustění zvuku v blízkém okolí. Jen si uvědomte, že tento režim způsobuje vysokou spotřebu baterií. Čím více světla používáte, tím větší je vybíjení baterií.

Cena a značky

Existují obrovské cenové možnosti ohledně nákupu čelových svítilen. Uvidíte některé velmi levné, které však nebudou splňovat klíčové oblasti lumenů / vzdálenost / čas baterie a nakonec to bude totální plýtvání vašimi penězi. Případně můžete najít i velmi drahé, které stojí 8000 Kč a více, a které umí vše, ale jsou příliš drahé pro běžné potřeby. Je tedy vhodné se vyhnout jak velmi levným, tak velmi drahým svítilnám.

Ze značek, které jsou známé svou kvalitou čelových svítilen, to jsou tyto tři:

 • Petzl
 • Black Diamond
 • LedLenser

Tabulka značek a cen:

Značka Cena
Black Diamond od 400 Kč
LedLenser od 315 Kč
Petzl od 225 Kč
Emos od 100 Kč
Fenix od 700 Kč
Silverpoint od 250 Kč
Yate od 100 Kč

Další funkce

Čelové svítilny přicházejí s dalšími funkcemi, které můžete zvážit. Jedná se o zajímavé funkce, ale není nutné mít svítilnu se všemi těmito funkcemi.

 • Schopnost sklopit světlo – to je užitečné pro nasměrování světla nahoru / dolů, aniž byste museli pohybovat hlavou, abyste získali světlo v daném místě.
 • Dodatečné popruhy – Některé svítilny mají různé páskování, které přesahují horní část hlavy i kolem hlavy. Není to tak důležité pro běžnou turistiku, ale pro dobrodružné typy, například pro lezení po skalách.
 • Naklonění – schopnost nastavit jednotku svítilny nahoru a dolů je dobrá volba. Umožňuje vám umístit paprsek přesně tam, kde ho chcete použít. To je obzvláště užitečné při čtení díky svítilně.
 • Externí baterie, horní popruhy. Některé vysoce výkonné čelové svítilny, které používají 4 baterie, umisťují akumulátor na zadní část čelenky a vedou malý kabel z krytu svítilny. Sníží zátěž na vašem čele, ale můžete se cítit neohrabaně. Na některých modelech jsou nabízeny horní popruhy (někdy vyjímatelné), které dodávají stabilitu.
 • Regulovaný výstup– spíše než postupné stmívání při vybíjení baterií, regulované svítilny nabízejí po celou dobu životnosti baterií stálou úroveň jasu. To je pozitivní oblíbená funkce. Nevýhody nastávají při úplném vbití baterie. Když jsou baterie vyčerpány, světlo regulované svítilny se může prudce stmívat. Díky tomu budete poté nuceni vyměnit baterie ve tmě. Tlumící světlo na neregulovaném světlometu vám dává včasné varování, že baterie se blíží ke konci jejich použitelnosti.
 • Ochrana tlačítek – existuje mechanismus na svítilně, který zabraňuje náhodnému zapnutí v batohu a tímpadem zabrání náhodnému vybití svítilny. Zároveň mají svítilny variabilní tlačítka na přepínaní režimů a dalších funkcí, kdy byste vždy před nákupem měli vyzkoušet, zda daný mechanismus vyhovuje právě vám.

Víte, že…?

Světlomety jsou opravdu velmi univerzální způsob, jak osvětlit váš kemp a bezpečně se pohybovat. S jejich dostupností a snadným používáním je to jedna důležitá položka, kterou doporučujeme přidat do vašeho kempingového seznamu.

Otázky a odpovědi

Kdy se bude čelovka hodit?

Čelové svítilny jsou povinné položky pro vaše kempování. Obyčejná svítilna není vhodná pro pohyb v přírodě v noci, stavění stanu, pohyb v podkroví či na temné stezce. Čelové svítilny dnes používají téměř výhradně jako světelný zdroj LED diody. LED diody jsou robustní, energeticky účinné a mají dlouhou životnost. .

Jak vybrat čelovku?

Při výběru čelovky hraje podstatou roli četnost a způsob používání čelovky. Zatímco někteří používají čelovku pravidelně při sportu nebo třeba venčení psa, pro jiné je to pouze občasný doplněk. Pro pravidelné používání se hodí kvalitní svítilna, při občasném použití si vystačíte s levnějším modelem.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Turistická
Outdoorová čelovka
Lehká a příjemná
Oblíbená nabíjecí
S červeným světlem
Intuitivní ovládání
Image
Product
Petzl Tikkina
Ledlenser H14R.2
Petzl Actik
Fenix HM51R Ruby V2.0
Black Diamond Cosmo
Ledlenser SEO 7R
Dosvit
60 m
300 m
80 m
120 m
70 m
130 m
Hmotnost
81 g
340 g
86 g
80 g
84 g
93 g
Svítivost
Běžecké
Vodotěsnost
Cena ca. 400 CZK ca. 2 900 CZK ca. 700 CZK ca. 1 700 CZK ca. 700 CZK ca. 1 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jakub Černý

About the Author

About the Author

Pracuji v oblasti informační technologie a mým největším koníčkem jsou tedy počítače. Rád relaxuji při hraní počítačových her, ale díky mému zájmu o hudbu zkouším také pomocí těchto technologií tvořit vlastní melodie. Mám i velký okruh přátel, rád cestuji a užívám si společenského života. K psaní produktových článků a copywritingu jsem se dostal spíše náhodou. Díky této možnosti si velmi rozšiřuji svoje dosavadní znalosti nejen z technické oblasti. O získané nové informace se rád podělím s ostatními.