Chemická kotva

Pevné ukotvení různých konstrukcí.

ca. 100 CZK
ca. 200 CZK
ca. 200 CZK
ca. 200 CZK
ca. 100 CZK
ca. 100 CZK

Jak vybrat chemickou kotvu

  • Chemická kotva je spojovací prvek používaný ve stavebnictví podobně jako vruty, šrouby, hmoždinky nebo malta.
  • Chemických kotev je několik typů, liší se způsobem použití.
  • „Budu upevňovat zařízení v interiéru nebo exteriéru?“ To je první a nejdůležitější otázka, kterou si musíte před výběrem chemické kotvy zodpovědět.

Kdy se bude hodit

Chemická kotva je spojovací prvek používaný ve stavebnictví podobně jako vruty, šrouby, hmoždinky nebo malta. Kdy sáhnout po tomto spojovacím materiálu? Ve chvíli, kdy do pevného základu potřebujete upevnit prvek, který je těžký sám o sobě nebo na něj bude působit velký tlak. Řeč je například o zavěšení umyvadla, kuchyňské linky, bradel v tělocvičně nebo přišroubování kotev pro pilíře pergoly apod.

Výhody chemické kotvy

To jsou příklady, kdy si nemůžete dovolit riskovat obyčejné šrouby a hmoždinky, které by se dřív nebo později mohly vydrolit. To se chemické kotvě nestane. Je to dáno tím, že potom co do vyvrtaného otvoru vložíte chemickou kotvu, dochází ke smíchání dvou složek, které jsou v kartuši odděleny. Po smíchání spolu začínají reagovat, Vy do chemické kotvy umístíte to, co potřebujete, například závitovou tyč a začíná vytvrzování obou složek. Po vytvrdnutí získáváte za běžných okolností nezničitelný spoj.
Když už víme, co chemická kotva je, tak si pojďme říct, podle čeho jakých parametrů se orientovat při koupi.

Univerzální
Quikfix XL – univerzální polyesterová chemická kotva 300ml

Typ

Chemických kotev je několik typů, liší se způsobem použití:

Typ Popis
Chemická kotva SF Je ji možné používat do různých materiálů, do teploty +40 °C. Je ideální pro vysoké zatížení. Uchytíte s ní dřevěné i kovové konstrukce, lešení, sportovní vybavení atd. Díky vysoké odolnosti vůči chemikáliím je vhodná i do bazénů.
Kotva bez styrenu Ideální pro kutily a vhodná do teploty +35 °C. Lze kotvit do různých materiálů se středním zatížením. Je tedy vhodná pro uchycení madel, TV držáků, plotů, polic atd.
Kotva Polyster Díky zápachu je vhodná pro venkovní použití, kotvení je možné do +35 °C a využijete ji u různých materiálů. Je vhodná pro střední zatížení, umožňuje kotvení zábradlí, plotových sloupů, markýz a dalších.
Kotva Artic Vhodná pro zimní kotvení s teplotou do – 20 °C. I tuto variantu využijete v kombinaci s různými materiály a zvládne i velké zatížení.

Interiér vs. exteriér

„Budu upevňovat zařízení v interiéru nebo exteriéru?“ To je první a nejdůležitější otázka, kterou si musíte před výběrem chemické kotvy zodpovědět. Na základě toho si můžete vybírat vlastnosti kotvy, které se týkají hlavně vytvrzení a odolnosti. Pojďme se tedy podívat, co by měla chemická kotva splňovat v závislosti na místě aplikace.

Chemická kotva do interiéru

Pro srozuměnou, interiérem se v tomto článku považuje domácnost, garáž apod. Tedy místa, kde není trvale vysoká vlhkost a teploty neklesají pod bod mrazu a nestoupají do extrémních teplot. Pokud místo, kde se chystáte upevňovat pomocí chemické kotvy toto splňuje, tak můžete vybrat chemickou kotvu bez ohledu na podmínky pro vytvrzení a odolnosti. V tomto případě je vhodné vybrat Polyesterovou chemickou kotvu. Pozor si dejte na to, aby to byl produkt, který neobsahuje styren. Ten působí při zrání spoje nepříjemný zápach, který by Vám zamořil celou domácnost a mohl by způsobit bolení hlavy a jiné nepříjemnosti.

Do plných i dutých cihel
Kotva chemická Soudal SOUDAFIX P-300 SF 300 ml

Chemická kotva pro exteriér

U chemických kotev používaných v exteriéru je kladen větší důraz na parametry, hlavně na vhodnou aplikační teplotu. Ne všechny chemické kotvy lze použít i zimě, kdy teploty klesnou pod bod mrazu. Jestli se chystáte ukotvovat v tomto zimním období, tak neváhejte sáhnout po chemické kotvě, která má aplikační teplotu v mínusových teplotách. Výhoda těchto přípravků je v tom, že zvládnou vytvrdnout i v otvorech, ve kterých stojí voda, takže nemusíte věšet hlavu, že Vám do připravených otvorů napršelo.

Všeobecně jsou pro exteriéry doporučovány vinylesterové chemické kotvy, které lépe odolávají tlaku a povětrnostním podmínkám.

Víte, že…?

I když právě nemrzne, ale je zimní období, tak je lepší na kotvení použít kotvu s aplikací v mrazech, protože nikdy nevíte, kam spadnou teploty během noci.

Polyesterová chemická kotva
Kotva chemická PE, Den Braven PE 300 SF, 300 ml šedá, balení 1 ks

Balení a příslušenství

Chemické kotvy se prodávají v kartuších, které mají objem většinou 300 ml až 400 ml. Aplikují se pomocí vytlačovací pistole, kterou si budete muset k práci s chemickou kotvou pořídit. Díky tomu, že většina kartuší má stejný podobný objem a rozměr, tak s jednou pistolí můžete aplikovat různé značky a druhy chemických kotev což je výhoda.

Duté materiály

Pro kotvení do dutých materiálů, jako jsou cihly nebo tvárnice budete potřebovat k chemické kotvě přikoupit plastovou nebo kovovou síťku ve tvaru válečku. Tu vložíte do vyvrtaného otvoru a pak ji vyplníte chemickou kotvou, která se „prosákne“ skrze sítko a vložíte spojovací materiál – po vytvrdnutí zůstane pevný spoj. Takže při koupi chemické kotvy nezapomeňte zkontrolovat, jestli máte vytlačovací pistoli a při kotvení v dutých materiálech nezapomeňte na sítka.

Značky

Na trhu je k dostání několik značek chemických kotev, které koupíte v každém hobby marketu nebo železářství. Mezi populární značky Den Braven, Fischer, Soudal či Tytan.

Univerzální dvousložková
Quikfix XXL – univerzální epoxyakrylátová(vinylester) chemická kotva 300ml

Ceny

Kartuše chemické kotvy není nikterak drahou položkou. Levnější jsou samozřejmě polyesterové chemické kotvy vhodné pro aplikaci v interiéru. Ty pořídíte i za cenu do 200 Kč za kartuší 300 ml.
U vinylesterových chemických kotev, které jsou vhodné při kotvení venku je cena vyšší v závislosti na požadované odolnosti a náročnosti na podmínkách, ve kterých bude kotva tuhnout.

  • Ty levnější koupíte za cca. 300 až 400 Kč. Pokud potřebujete kotvit v mrazech a budete usazovat něco velkého, náročného na pevnost spoje, připravte si i 500 Kč.
  • Zmínili jsme nutnost pořídit vytlačovací pistole a sítka. Na pistoli si připravte 250 až 500 Kč.
  • Sada deseti sítek Vás vyjde cca. na 50 Kč, podle potřebné délky. Suma sumárum to použití chemické kotvy nebude tak drahé a Vy budete mít jistotu, že Vaše dílo bude pevné a vydrží!

Otázky a odpovědi

Kdy se chemická kotva používá?

Pokud děláte rekonstrukci nebo chcete své obydlí, pracoviště, tělocvičnu nebo cokoliv jiného vylepšit o nějaký prvek, který potřebuje pevné ukotvení, tak můžete dostat radu „použij chemickou kotvu“. Může to znít poměrně náročně, zvlášť pro ty, kteří měli ve škole problém s chemií. Ale neděste se, nebudete potřebovat kádinky, tabulku prvků a podobně.

Jak vybrat chemickou kotvu?

Chemickou kotvu můžete používat v interiérech i exteriérech. Právě podle toho, kde budete kotvu používat volte vhodný typ. Před definitivním výběrem se seznamte se specifickými vlastnostmi jednotlivých typů.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Univerzální
Do plných i dutých cihel
Polyesterová chemická kotva
Univerzální dvousložková
Bez obsahu styrenu
PE polyesterová kotva
Image
Produkt
Quikfix XL – univerzální polyesterová chemická kotva 300ml
Kotva chemická Soudal SOUDAFIX P-300 SF 300 ml
Kotva chemická PE, Den Braven PE 300 SF, 300 ml šedá, balení 1 ks
Quikfix XXL – univerzální epoxyakrylátová(vinylester) chemická kotva 300ml
Bauhus Chemická kotva 300ml
Chemická kotva (malta) PRO300 PE POLYESTER 300ml
Cena ca. 100 CZK ca. 200 CZK ca. 200 CZK ca. 200 CZK ca. 100 CZK ca. 100 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.