Nejlepší stojany na dřevo 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Sortland Stojan na dřevo Keri 100x100x25 cm

Jak vybrat stojan na dřevo

  • Na stojany na dřevo lze pohlížet ze dvou hledisek. Může se jednat o klasické dřevníky, tedy přístřešky na dřevo k venkovnímu použití nebo o stojany určené do interiéru např. jako zásobníky ke krbu.
  • Výrobní materiál a design jsou dva parametry, které spolu úzce souvisí a to v případě obou typů stojanů.
  • Důležitá je také velikost, která souvisí s kapacitou stojanu.

Stojan na dřevo - náš výběr

Sortland Stojan na dřevo Keri 100x100x25 cm
Výrobce: Sortland
Hmotnost: 9 kg
Zobrazit více
Stojan na dřevo Keri od Sortlandu je konstruovaný z železa, jež prošlo práškovým lakováním. Jeho rozměry jsou 100 cm (výška) x 100 cm (šířka) x 25 cm (hloubka). Stojan má moderní vzhled a vyznačuje se stabilitou.
Zobrazit méně
Blumfeldt Kindlewood L Black, stojan na dřevo, lavička, 104 x 40 x 35 cm, bambus, zinek
Výrobce: Blumfeldt
Výška: 40 cm
Hloubka: 35 cm
Šířka: 104 cm
Zobrazit více
Blumfeldt Kindlewood L Black je stojan na dřevo o rozměrech 104 x 40 x 35 cm. Umožňuje skladování dřeva a je také určen k sezení. Materiál stojanu je kombinací bambusu a zinku. Jeho design zahrnuje diagonální příčku pro uspořádání palivového dříví.
Zobrazit méně

Stojany na dřevo ke krbu

CookKing Stojan na dřevo MILA 80x43cm
Výrobce: CookKing
Materiál: ocel
Hmotnost: 7 kg
Goleto Zásobník na krbové dřevo 60 x 25 x 100 cm černý
přečíst recenzi
Výrobce: Goleto
Zobrazit více
Zásobník na dříví Goleto (60 x 25 x 100 cm, barva černá) je vyroben z práškového kovu. Jeho maximální nosnost je 100 kg. Poskytuje místo pro ukládání dřeva mimo půdní vlhkost. Je vhodný pro vnitřní i venkovní použití. Celkové rozměry jsou 60 x 25 x 100 cm, vnitřní rozměry jsou 52 x 92 cm.
Zobrazit méně
CookKing Zásobník na krbové dřevo DIEGO 80 cm
Výrobce: CookKing
Materiál: ocel
Průměr: 80 cm
Výška: 82 cm
Hmotnost: 10 kg
Zobrazit více
Zásobník na krbové dřevo CookKing DIEGO (Ø 80 cm) je určen pro uskladnění dřeva. Konstrukce z ocelových profilů s práškovým nátěrem odolává mechanickému poškození. S hmotností 10 kg je vhodný jak pro interiér, tak pro venkovní prostory. Produkt je vyroben v EU.
Zobrazit méně

Venkovní stojany na dřevo

Dřevníky Kolář - Zásobník na dřevo XL (až 4,70 m³)
Materiál: kovové
Zobrazit více
Dřevník Kolář - zásobník na dřevo velikosti XL je navržený tak, aby dokázal uchovávat značné množství dřeva, až 4,70 m³. Jeho konstrukce poskytuje velmi dobrou ochranu dřeva před vnějšími vlivy, což je užitečné pro větší zahrady.
Zobrazit méně
DEMA 47085D Östersund, zelený
Výrobce: Dema
Barva: zelené
Materiál: plechové
Zobrazit více
DEMA 47085D Östersund je stojan na dřevo v zelené barvě, který má za úkol chránit palivové dřevo před deštěm a sněhem. Umožňuje dřevu dýchat a schnout. Konstrukce je vyrobena z žárově pozinkovaného ocelového plechu, což umožňuje lehkou údržbu a odolnost proti povětrnostním podmínkám.
Zobrazit méně
DŘEVNÍK WOOD Rojaplast
Výrobce: Rojaplast
Hmotnost: 25 kg
Barva: hnědé
Materiál: dřevěné
Zobrazit více
Tento drevník je navržen tak, aby usnadnil skladování dřeva ve venkovním prostředí. Jeho konstrukce je zahrnuje střechu pro ochranu před povětrnostními vlivy a na spodní straně otevřenou plochu pro snadný přístup. Rozměry drevníku jsou uvedeny v technických parametrech výrobce.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Stojan na dřevo

Jak vybrat stojan na dřevo

Typy podle účelu použití

Z praktického hlediska lze stojany na dřevo rozdělit do dvou kategorií a to na dřevníky a interiérové stojany.

Krb se stojanem na dřevo

Stojany využijete v interiéru i v exteriéru, iStock / Ольга Симонова

Dřevníky

V případě, že je v domě hlavním zdrojem tepla kotel na palivové dříví, bude jeho dostatečná zásoba nezbytná. Jako ochrana před nepřízní počasí slouží zahradní přístřešky nebo jinak řešeno dřevníky, které se umisťují do exteriéru. Dle použitého materiálu mohou mít pak různou podobu.

Interiérové stojany

V tomto případě se více méně jedná o designovou záležitost a doplněk interiéru. Tyto stojany se nejčastěji používají jako zásobník dřeva pro krb nebo domácí kamna. Většinou mají podobu kovového rámu, do kterého se skládají polínka.

Z jakého materiálu se vyrábí

Stojan na dřevo
Sortland Stojan na dřevo Keri 100x100x25 cm

Materiál je vždy závislý na tom, zda se jedná o stojan určený do exteriéru nebo interiéru. Přehled nejčastěji používaných materiálů v tabulce níže.

MateriálPopis
DřevoKlasický materiál vhodný jak do interiéru, tak exteriéru
 Mezi základní vlastnosti patří odolnost, dlouhá životnost v případě vhodného ošetření
 Vysoká estetická hodnota
 Přístřešky mají zpravidla lehkou konstrukci, laťové mřížování po stranách bez zad či čela
 Interiérové stojany mají nejčastěji podobu proutěných košů
KovOpět se jedná o variantu vhodnou jak pro interiér, tak exteriér
 Výhodou je vysoká odolnost, bezúdržbovost
 Používá se plech s další úpravou (např. pozinkování) v případě přístřešků; ocel nebo jiné slitiny u interiérových stojanů
 Přístřešky jsou vlastně jednoduché boxy s podlahou, střechou a bočnicemi; zpravidla nejsou příliš estetické
 Kovové interiérové stojany jsou naopak vysoce designovou záležitostí, respektive se může jednat o minimalistické nebo i vysoce zdobné modely v retro stylu
DalšíDo exteriéru lze volit např. dřevníky z pletiva nebo plachtové přístřešky
 Interiérové stojany se mohou vyrábět také z ratany nebo plsti, případně plastu

Víte, že…?

Jako exteriérový přístřešek na dřevo lze použít i klasický fóliovník nebo skleník. V obou případech je ale nutné zajistit dostatečné větrání a odizolování zemní vlhkosti. Obojí je více méně pouze náhradní a dočasné řešení.

Design

Estetické hledisko bude důležité zejména u interiérových stojanů na dřevo. Ty mohou mít podobu různě zpracovaných kovových konstrukcí ale i jednoduchých košů. Na výsledném vzhledu se výrazně podílí zejména použitý materiál. Při jejich výběru je ale nutné dbát ohled i na praktické hledisko, tedy pokud mají opravdu sloužit danému účelu, měly by pojmout dostatečné množství dřeva.
V případě venkovních přístřešků budou, pokud jde o estetický dojem, nejoblíbenější pravděpodobně dřevěné modely. Samotné provedení v tomto případě je zpravidla velmi jednoduché a více než designové zpracování je možné volit z různých barevných variant, které mohou případně ladit s domem nebo jinými prvky konkrétního exteriéru.

Víte, že…?

Stojany na dřevo ke krbu
CookKing Stojan na dřevo MILA 80x43cm

Zejména u interiérových stojanů je velmi důležitá také bezpečnost. V případě volby hořlavých materiálů je třeba stojan umístit do dostatečné vzdálenosti od zdroje tepla, aby nevznikl případný požár.

Stojan se dřeven venku

Stojany lze koupit v různém provedení, iStock / Cavan Images

Velikost a kapacita

Kapacita stojanu představuje praktické hledisko při jeho pořizování. V tomto případě vždy platí, že čím bude stojan větší, tím větší množství dřeva pojme. V případě dřevníků se počítá s uskladněním dřeva např. na jednu zimní sezónu. U interiérových stojanů je otázka kapacity poměrně individuální, nicméně aby stojan opravdu plnil svou funkci, je žádoucí, aby se do něj vešlo dřeva co nejvíce.

Hromada palivového dříví skladovaná venku

Palivové dřevo můžete uskladňovat v různých prostorech, iStock / teine

Další vlastnosti

V případě dřevníků a dalších venkovních stojanů a přístřešků na dřevo je důležité zajistit:

  • Cirkulaci vzduchu – vhodné je pokud má přístřešek otevření čelní, případně i zadní stranu, také boky by měly mít ideálně větrací otvory
  • Ochranu před vlhkostí – důležité je izolovat dřevo od vlhkosti ze země, tudíž je vhodné, pokud má dřevník podlahu (opět takovou, která umožňuje volné proudění vzduchu; ochranu před deštěm nebo sněhem pak zajistí stříška
  • Kůlna – některé dřevníky mohou být vybaveny také kůlnou, do které je možné uložit např. zahradní nářadí
Venkovní stojany na dřevo
Dřevníky Kolář - Zásobník na dřevo XL (až 4,70 m³)

U interiérových stojanů je možné se zaměřit na:

  • Stabilita – ideální je, aby měl stojan pevné dno opatřené nožkami, které zajistí stabilitu spodní části; pevné dno navíc zachytí případné nečistoty
  • Háčky na zavěšení krbového náčiní– často bývá součástí i samotné nářadí, které mívá stejný design jako stojan; vše je hezky po ruce
  • Součástí může být polička na odkládání např. rukavic nebo zápalek

Otázky a odpovědi

Jak vybrat stojan na dřevo?

Při výběru záleží, zda se jedná o stojan vhodný do interiéru nebo zahradní přístřešek. Každý má pak svá specifika. U obojího je dobré vzít v potaz velikost a kapacitu, případně materiál, který má výrazný vliv na vzhled.

Může mít interiérový stojan i jinou funkci?

Interiérové stojany jsou velmi často designovou záležitostí. Jsou různě zpracované a není výjimkou, že mohou sloužit např. jako lavička nebo odkládací polička. Velmi často jsou doplněny i krbovým nářadím.
Zobrazit kompletní nabídku Stojan na dřevo