Chemické WC

Čistota - půl zdraví.

Jak vybrat chemické WC

Chemické WC jsou nepostradatelným pomocníkem nejen při cestování, ale i na chatách nebo chalupách, kde není žádná toaleta. Jsou hodně používané také na stavbách a při rekonstrukcích. Sloužit může i jako zdravotní pomůcka pro seniory a osoby s omezenou hybností. Toalety jsou zcela bezpečné a díky použití speciálních přípravků se nemusíte bát ani zápachu.

Typy toalet

Chemické toalety fungují na jednoduchém principu. Zařízení se skládá ze dvou základních částí, respektive ze dvou nádrží. První skladuje odpad a druhá naopak zabezpečuje přísun čisté vody na oplachování a odvod odpadu.

Existuje několik variant chemického WC. Některé typy bývají normálně napojeny na přívod vody sloužící ke splachování, jiné jsou zcela suché a obejdou se nejen bez odpadu, ale i bez přívodu vody. Všechny typy chemických WC musí být umístěny v dobře vytopené místnosti. V opačném případě hrozí jejich zamrznutí, v extrémním případě pak může dojít i k roztržení.

Přenosné
Thetford Porta Potti Qube 365

Odpadní nádrž má větší kapacitu, než nádrž na čistou vodu. Mísa na odpad má objem v průměru 20 litrů, zásobník na čistou vodu má průměr nejčastěji 15 litrů.

To, jaké chemické WC potřebujete, zjistíte, když se zamyslíte nad místem jeho využívání. Zvažte prostředí, prostor a také vytíženost, na jejichž základě snadno určíte potřebný objem nádrže. Je totiž velký rozdíl, jestli zvolíte přenosnou nebo zabudovanou toaletu.

WC jsou ve většině případů vyrobené z pevného, ale lehkého plastu. Dražší typy kazetových WC mohou být keramické.

Kazetové
Thetford C220 toaleta C223-CS

Přenosná chemická WC

Přenosná WC jsou založena na jednoduchém principu. Většinou se skládají ze dvou navzájem spojitelných nádržek.
Spodní nádrž je odpadová, zde se rozkládají pomocí chemie pevné části obsahu na tekutou formu. Horní nádrž je určena pro vodu na splachování, do které se může přidat splachovací chemie.

Přenosné toalety mohou mít různé typy splachování, nejčastěji měchové a pístové. Měch se po čase opotřebuje a je nutné ho vyměnit. Dražší modely proto disponují pístovým splachováním. U některých modelů můžete také nalézt indikátor plnosti odpadní nádrže. Pro jeho správnou funkci je nutné používat rozkladový toaletní papír.

Dle typu mohou být obě nádrže různě velké a vyžadovat tak doplnění, nebo vyprázdnění v různých intervalech. U odpadní nádrže se doporučuje její pravidelné vyprázdnění bez ohledu na to, zda je zcela plná, každých 14 dní.

Do karavanu
Campingaz 20L Portable Toilet

Kazetové WC – vestavné

Většina karavanů a obytných vozů je vybavena kazetovým WC. Je to plně ovladatelný toaletní systém zabudovaný v koupelnách karavanů, obytných aut, ale také lodích nebo jiných rekreačních dopravních prostředcích.

Všechny modely mají část s odpadní nádrží, umístěnou vespod toalety. Ta je vyjímána při vyprazdňování z venku skrze malý servisní poklop. Pomocí výtokové trubice zajistíte snadné vyprázdnění.
WC je možné instalovat jako volně stojící jednotku proti jakékoliv zdi uvnitř vozidla či obytného přívěsu.

Permanentní pevná WC

Tento typ pracuje klasicky, je ale nutné nádobu na odpad vyprazdňovat. Pokud máte přípojku k běžnému odpadu, lze je na ni připojit. Mnohé modely jsou vybaveny signalizací, která je neumožní použít, pokud nejsou připojeny k odpadní síti.

Separační
Separett Villa 9000 – separační toaleta

I když si většina lidí přestavuje tento typ WC jako malý a nepohodlný, napevno instalované druhy se svou velikostí rovnají klasickým mísám.

Hmotnost, nosnost a výška sedátka

Hmotnost lehčích modelů se pohybuje okolo 4 kilogramů, těžší mohou vážit do 10 kg.
Nosnost se pohybuje od 110 kg a může dosáhnou až 300 kg. Nosnost 300 kg málokdy využijete, svědčí to ale o jejich kvalitním a robustním zpracováním. Některé typy mají vyvýšené nebo rozšířené sedátko.

Výška sedátka rozhoduje o tom, jak pohodlné bude užívání tohoto záchodu. Nejčastěji se výška pohybuje okolo 40 centimetrů, některé modely nabízí dokoupení nástavce, který výšku zvedne až o 10 centimetrů. Nástavce jsou vyrobeny z odolného plastu, hodí se na všechny standardní tvary WC. Na toaletu se připevňuje pomocí 2 šroubů s kotvami, nosnost se pohybuje kolem 130 kg. Tento typ nástavce lze zakoupit s poklopem i bez poklopu.

Pro každého
VETRO-PLUS Toaleta VTP 50CHH001200

K toaletě lze kromě samostatného nástavce zakoupit také nástavec s madly. Tento typ ještě zvyšuje komfort používání pro méně pohyblivé uživatele.

Pokud nechcete investovat do nástavců, lze toaletu také vypodložit pevným předmětem, který ji zvedne a bude pohodlný zejména pro starší nebo méně pohyblivé uživatele.

Chemie a toaletní papír

Úlohou tohoto typu WC je zabezpečit prostřednictvím speciálních přípravků rozklad fekálií a jejich bezpečné uchování. Chemie zabezpečí, že fyziologický odpad bude rozložený a zabrání se tak nechtěným procesům přirozeného rozkladu.
Do odpadní nádrže se před každým použitím musí umístit chemická kapsle, kazeta nebo samo rozložitelný sáček s chemikáliemi. Poté se zalije malým množstvím vody a WC je po chvíli připraveno k použití. Tyto chemikálie fyziologický odpad rozkládají a zabraňují tvorbě a šíření bakterií a virů.

Současné chemické prostředky jsou šetrné také k životnímu prostředí. Vybírat můžete mezi gely a tekutinami, velmi praktické jsou také speciální tablety.

Růžová chemie

Tato tzv. růžová chemie se přidává do horní nádrže na vodu určenou ke splachování. Vaše toaleta bude i při častém používání komfortní, bude se snadno vylévat a nebude zapáchat.
Růžová chemie zlepšuje oplach a udržuje oplachovou vodu čerstvější. Zefektivňuje čištění, zlepšuje hygienu lepším oddělením částic. Je vhodná pro plastové i keramické mísy.

Modrá a ekologicky zelená chemie

Tato chemie je nutná pro provoz WC určená do odpadní nádrže, kde udržuje obsah vodnatý a nezapáchající.
Pokud chcete WC používat také v zimě, kdy toaleta není umístěna ve vytápěném prostředí, můžete použít chemii proti zamrzání nebo přísadu proti zamrzání automobilového chladiče.

Čištění a údržba

Doporučuje se používat pouze prostředky určené k čištění chemických WC. Při čištění lze použít i vlažný roztok naředěné čistící kapaliny, nebo některý z běžných saponátových čistících prostředků jako Jar.
V žádném případě nepoužívejte žádný čistící písek, a to ani tekutý. Může způsobit neopravitelné poškození jak těsnění tak i na dalších částech toalety.
Je nutné pečlivě očistit těsnění a uzavírací záklopku odpadní nádrže. Oboje pak postříkejte silikonovým sprejem.

Toaletní papír

Pro správnou funkci a dlouhou životnost je u většiny typů chemických WC nutné používat speciální toaletní papír, který se v chemikáliích rozloží a zařízení se tak nezanáší a neucpává. Tento papír je dražší než běžný typ, a mnozí tuto situaci řeší tak, že vedle toalety umístí uzavíratelnou nádobu, do které normální použitý papír odkládají, případně ho ihned vyhazují mezi odpadky. Toto řešení je sice ekonomické, s hygienou je to ale horší.

Náhradní díly

Při pořizováni tohoto typu toalety je třeba se prát, nejlépe předem, na servis, údržbu a také výměnu některých dílů. Náhradní díly a příslušenství by měly při nákupu hrát důležitou roli. Závady a případné poruchy budou v případě, že seženete bez problémů náhradní díly, snadno opravitelné. Mezi tyto časté poruchy patří: poruchy čerpadla, hadice, plováku atd.

Na některé modely není možné zakoupit náhradní díly, přestože jde o mechanické zařízení. Z náhradních dílů, lze zakoupit, ventily, těsnění, uzávěry kazety, náhradní mechanika k různým typům WC, odpadní nádrže a další.

Název Popis
Měchová pumpa Vhodný pro přenosný typ WC. Výměna pumpičky je snadná, každý uživatel ji zvládne sám, pumpička je již natěsněná.
Odvětrávání Vysoký počet otáček vytváří lehký podtlak ve fekální nádrži a tím zabraňuje stoupání plynů a zápachu. Zápach je odsáván přes filtr z aktivního uhlí a odveden ven. Spotřeba proudu je nízká.
Ošetřující sprej na gumové těsnění Zajišťuje hladké fungování šoupátek a jiných předmětů. Ideální pro plasty, bez zabarvení plastových dílů.
Servisní dvířka Plastová servisní dvířka. Jsou určen pro karavany. Umožňují pohodlný venkovní přístup.

Cena

Co se týká ceny, myslete na to, že důležitá je také kvalita produktu a jeho vlastnosti. Rozdílné materiály nebo objem nádrží jsou stejně tak podstatným prvkem, který je třeba při výběru zvážit.

Nezapomínejte ani na náhradní díly. Také prověřený výrobce zaručuje kvalitu a případný servis daných zařízení.

  • Od 1 500 – 3 000 Kč – přenosná WC, kapacita odpadní nádrže je 20 litrů, vodní nádrž má objem kolem 12 litrů. Není nutné připojení vody, splachování je pomocí ruční pumpy. Zásobníky jsou vybaveny držadly na boku nádob, to umožňuje jednoduchý transport. Některé typy jsou vybaveny integrovaným displejem, který zobrazuje hladinu naplnění odpadní nádrže. Hmotnost se pohybuje kolem 5 kg.
  • Od 3 000 – do 5 000 Kč – různé typy WC přenosná i vestavěná, v luxusním designu, odpadní nádrž má kapacitu 20 – 21 litrů, nádrž na vodu do 15 litrů. Splachování je manuální pumpičkové. Vestavěné typy lze připojit na centrální vodní nádrž.
  • Od 5 000 – a více – kazetové typy, kdy lze odpadní nádrž úplně oddělit od horní části toalety. WC lze instalovat jako volně stojící jednotku proti jakékoliv zdi uvnitř vozidla nebo obytného přívěsu. Materiál je lehký vysoce odolný plast nebo keramika. WC mají výkonný splachovací systém a to buďto elektrický nebo manuální.

Výrobce

Většina chemických WC je vyrobena značkou Thetford . Jedná se o Nizozemskou společnost, která se mimo jiné zabývá právě výrobou chemických WC. Nabízí mnoho různých typů WC, širokou nabídku chemických prostředků pro WC a také veškeré potřebné příslušenství.

Mezi dalšími výrobci můžete najít například Enders, Fiamm nebo Rulyt.

Víte, že…?

V současnosti je možné koupit suchou toaletu, která je na zcela jiné úrovni a má vskutku luxusní provedení. Jde o separační kompostovací toalety. Tato zařízení jsou mnohem ekologičtější než chemické WC, šetří vodu a umožňuje prakticky 100% recyklaci. Produkt této toalety se dá bez obav použít jako hnojivo. Je možné, že se tento typ v budoucnu velmi rozšíří, vzhledem k očekávaným nedostatkům vody.

Nomination
Přenosné
Kazetové
Do karavanu
Separační
Pro každého
Image
Product
Thetford Porta Potti Qube 365
Thetford C220 toaleta C223-CS
Campingaz 20L Portable Toilet
Separett Villa 9000 – separační toaleta
VETRO-PLUS Toaleta VTP 50CHH001200
Hloubka
56 cm
67.2 cm
50 cm
Šířka
39 cm
45.6 cm
35.5 cm
Výška
41 cm
54.1 cm
41.5 cm
Cena ca. 2 000 CZK ca. 11 500 CZK ca. 2 000 CZK ca. 23 700 CZK ca. 2 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena