Suché WC

Na chatu i zahradu.

ca. 7 600 CZK
ca. 18 000 CZK
ca. 18 000 CZK
ca. 9 300 CZK
ca. 12 200 CZK
ca. 19 800 CZK

Jak vybrat suché WC

 • Každý, kdo vlastní rekreační objekt kde není možnost napojení na kanalizaci, hledá alternativní řešení toalety.
 • Typ – chemický záchod má několik podob, může být přenosný i zabudovaný.
 • Parametry – při výběru chemické toalety je třeba brát ohled hned na několik parametrů, jako jsou rozměry, nosnost, hmotnost, objem odpadní nádrže a v neposlední řadě i technologie splachování.
 • Chemie – Pro správné fungování počítejte s tím, že budete muset pořídit správnou chemii, která se postará o rozklad výkalů a zamezí nepříjemnému zápachu.

Typ

Chemické WC je možné rozdělit podle jejich mobility na dva základní typy. Obě varianty mají stejný princip, na kterém fungují.

Typ Popis  
Přenosné Mobilní zařízení, které můžete využít prakticky kdekoli  
  Patří mezi žádanější typ  
  Neobsahuje přípojku na odpad  
  Hlavní součástí je sběrná nádoba  
  Pro provoz je důležitá voda na splachování  
Zabudované Bývá oučástí karavanů nebo např. mobilních domů  
  Toaletu můžete, ale také nemusíte připojit na odpad  
  Hlavní výhodou zabudované chemické toalety je větší kapacita sběrné nádoby  
  Snazší údržba  
  Vyšší pořizovací cena

Víte, že…?

Toaletu je vhodné umístit do dobře zateplené místnosti, respektive teplota nesmí klesnout pod bod mrazu. V opačném případě může dojít k zamrznutí toalety, v nejhorším případě pak k jejímu roztržení.

Dostupná
Sanitoa Suchá toaleta

Rozměry

Rozměr toalety volte podle způsobu využití. Mobilní WC mívají většinou menší rozměry než varianty pro pevné zabudování. Důležité je také místo, kam záchod chcete umístit nebo zda se chystáte ho častěji přenášet. Rozměry ideálně přizpůsobte proporcím největšího případného uživatele.
Chemické toalety mívají zpravidla následující rozměry:

 • Šířka cca 35 a 45 cm
 • Hloubka zhruba 42–60 cm

Výška sedátka je údaj, který nebývá uveden, ale přímo souvisí s pohodlím při používání této toalety. Důležitá bude např. pro starší osoby, osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nadprůměrnou výškou. Zpravidla se hodnota pohybuje kolem 40 cm, ale není od věci údaj ověřit u prodejce, případně výrobce.

Separační
Biolan, Separační suchá toaleta – bílá

Víte, že…?

Některé modely suchých toalet nabízí pro zvýšení sedátka speciální nástavce. Ty mohou na výšce přidat i několik centimetrů. Také si můžete pomoci např. tím, že toaletu postavíte na jakýkoli pevný podstavec.

Hmotnost

Údaj bude důležitý zejména, pokud se chystáte toaletu častěji převážet nebo přenášet na nejrůznější místa. Obecně jsou mobilní toalety nižší hmotnosti než pevně zabudované.

 • Nejnižší hmotnost se může pohybovat i pod 4 kg.
 • Nejtěžší mobilní WC může vážit kolem 6 kg, pevně zabudovaný záchod i 10 kg a více.
Na zahradu
Biolan, Separační suchá toaleta – šedá

Hodnota nezahrnuje hmotnost případného odpadu, který je nutné pravidelně vylévat. U větších sběrných nádob se po naplnění můžete dostat i přes 25 kg.

Nosnost

Nosnost je údaj, který je vždy dobré respektovat, zajistíte tak delší životnost zařízení. Zpravidla souvisí se samotnou hmotností toalety, tedy u těžších modelů počítejte také s větší nosností. Toalety, které zvládnou větší zátěž, mívají kvalitnější konstrukci. Nejlehčí WC mají minimální nosnost 110 kg, nejvíce pak může být uvedena hodnota kolem 300 kg.

Splachování

Systém splachování je jedním z poměrně důležitých kritérií. Lze rozlišit tři základní možnosti.

Moderní
Biolan, Suchá toaleta Simplett

Měchový mechanismus

Jedná se o manuální systém splachování, který k vytlačení vody z nádrže používá měch, ve tvaru harmoniky. Ta je většinou vyrobena z plastu. Tento princip ovládání je obtížnější, protože vyžadují jistou míru síly. Výrobky mají obecně nižší životnost, ale patří k levnějším variantám.

Pístový mechanismus

Tímto manuálním systémem jsou vybaveny kvalitnější a tedy i dražší toalety. K jejich ovládání není třeba vyvíjet tolik síly jako u předchozího typu, takže je jednodušší. Systém je také považován za výkonnější a disponuje delší životností. Toalety s pístovým mechanismem jsou doporučovány k častému používání.

Elektronická pumpa

Systém splachování prostřednictvím elektronické pumpy najdete u nejluxusnějších modelů. Jedná se tedy o nejnákladnější variantu. Ovládání je plně automatické.

Tradiční
Suchá toaleta / dřevěná kadibudka FEŠÁK 1 x 1 m Tloušťka stěny: palubky 15 mm

Chemie

Nedílnou součástí tohoto typu sociálního zařízení jsou chemické náplně, které zajišťují rozklad výkalů, ale také odstranění případného zápachu. Mají dezinfekční funkci, a tedy eliminují možné zdravotní rizika.
Chemii dělíme na:

 • Rozkladová – rozpouští odpad, brání šíření zápachu a plynování splašků; dávkování je dáno výrobcem a souvisí s velikostí nádrže; výměna této chemie se provádí po cca 4 až 14 dnech; patří do nádrže na odpadní vodu
 • Údržbová – její funkcí je provonět toaletu, vytvořit ochranný film na míse a v neposlední řadě dezinfekce; nalévá se do nádržky na vodu
 • Čistící – používá se pro čištění kazety, která rozpouští usazeniny; přidává se cca 3x až 4x ročně

Výrobci a ceny

Mezi výrobce tohoto typu zařízení patří např. Thetford, Fiamma, Campingaz nebo Dometic.

Suchá toaleta / dřevěná kadibudka NEMO 1 x 1 m Tloušťka stěny: palubky 40 mm
 • Nejlevnější chemická WC koupíte i za cenu menší než 1000 Kč. Jsou to většinou lehká a přenosná zařízení, která ale nejsou příliš kvalitní. Hodí se zejména pro méně časté používání.
 • Pro běžné používání se poohlédněte v cenové relaci od 1000 Kč do 4000 Kč. Tyto modely jsou kvalitnější, zpravidla disponují vyšší nosností, snáze se ovládají, ale také udržují. Využijete je např. na chatách, chalupách nebo se mohou stát součástí karavanu atd.
 • Mezi 4000 Kč a 12000 Kč již koupíte opravdu kvalitní chemické toalety. Ty je možné používat prakticky denně. Většinou narazíte na vestavné varianty, takže se hodí např. do mobilních domů. I v této cenové relaci již můžete narazit na ekologická suchá WC, která se zasypávají organickým materiálem, jako jsou např. piliny nebo rašelina.
 • Nejlepší chemické toalety koupíte za cenu 12000 a více. Zde už se zpravidla jedná o kvalitní kazetová WC, ale hlavně kompostovací toalety, které jsou ekologické. Mohou disponovat elektrickým splachováním nebo systémem separace odpadu.

Otázky a odpovědi

Jaké rozměry má chemické WC?

Klasická velikost toalety je od 35 – 45 cm na šířku, hloubka je pak od 42 – 60 cm. Zde je třeba myslet na to, že čím větší WC pořídíte, tím větší bude i jeho hmotnost. Hmotnost se běžně pohybuje od 4 – 10 kg.

Lze použít toaletní papír?

Do chemického WC patří speciální toaletní papír. Ten se rozloží pomocí chemických přípravků, které musíte s tímto typem toalety používat. Nevýhodou toaletního papíru je vyšší cena, než za jakou koupíte běžný toaletní papír.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.