Chodítko

Oblíbená hračka pro děti.

ca. 2 000 CZK
ca. 900 CZK
ca. 1 200 CZK
ca. 1 200 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 1 600 CZK
ca. 1 300 CZK

Jak vybrat chodítko

 • Koupit můžete aktivní nebo pasivní chodítko
 • Pasivní chodítko není dle odborníků vhodná pomůcka
 • Aktivní chodítko nabízí řadu dalších aktivit
 • Chodítka mohou být plastová, dřevěná nebo kovová

Rozdělení

Chodítka jsou k dostání ve dvou verzích:

Klasické chodítko

Klasické chodítko pro dítě mívalo, a v některých případech stále má, podobu stabilní kovové konstrukce na kolečkách a nějakou podobou sedátka. Dnešní moderní chodítka jsou pak často doplněna o pultík s hračkami. A právě tento typ je odborníkům na správný vývoj trnem v oku.

S houpačkou
New Baby Magic Sea World šedá
 • Dítě, které je do chodítka posazeno se pohybuje odrážením se od podlahy a tímto způsobem se dokáže pohybovat.
 • Hlavní nevýhodou je podle fyzioterapeutů skutečnost, že dítě je v chodítku posazené do pozice, v které by být ve věku několika měsíců motoricky nemělo.
 • Do chodítka jsou logicky umísťovány děti, které ještě vůbec nechodí.

Aktivní chodítko

Aktivní chodítko jsou na tom podle hodnocení odborníků o něco lépe. Ani tyto chodítka by však neměly sloužit jako pomůcky, které mají dítě posunout ve vývinu. Doporučuje se koupit je dětem až ve chvíli, kdy jsou schopny samostatné chůze. Bohužel jsou však i tato chodítka používána dříve, a to ve chvíli, kdy dítě začíná stoupat. Účelem těchto pomůcek je tak dítě k chůzi motivovat.

 • Aktivní chodítko má podobu vozíku, dítě se do něho neposazuje, ale staví se za něho.
 • Chodítko má madlo, kterého se dítě drží, tlačí ho před sebou a je tak vlastně do chůze nuceno, protože jsou chodítka vybavena kolečky, která před kojencem ujíždí.
 • Tato chodítka nejsou vybavena další zábranou a v začátcích se tak nevyhnete i občasným pádům.
 • Také aktivní chodítka mají na přední straně hračky, které mají dítě upoutat a zabavit. Díky tomu si s ním může dítě hrát i v sedě.
S technologií Smart Stages
Fisher Price Laugh & Learn chodítko pejsek

Parametry výběru

Jestliže o chodítku uvažujete, vybírejte mezi tahovými modely, které mají robustní konstrukci. Ta může být u levnějších chodítek plastová, dále pak kovová a k nejdražším patří konstrukce vyrobená z vysoce kvalitního a zdravotně nezávadného dřeva.

Parametr Popis  
Kolečka Chodítka jsou vybavena čtyřmi kolečky, velkou výhodu vám poskytnou pogumovaná kolečka. Díky této úpravě nebudou kolečka klouzat po hladké podlaze a zabrání také příliš rychlému pohybu chodítka. Chodítka, která pogumovaná kolečka nemají, by měly být pro větší bezpečnost vybavena brzdami.  
Výška Pasivní chodítka mají obvykle pevnou rukojeť, je proto třeba vybírat výšku chodítka s ohledem na výšku dítěte. Rukojeť by měla být nejvýše do výšky poloviny trupu.  
Funkce Chodítka jsou téměř vždy vybavena hračkami, které mají dítě motivovat ke hře. Jedná se o hudební nebo světelné hračky. U pasivních chodítek to pak mohou být knížky nebo hračky, které šustí nebo pískají nebo jsou doplněna o hrací pultík, který opět obsahuje zvukové a světelné prvky.  

Značka

Při výběru chodítka věnujte pozornost také značce. Kvalitní značka vám zaručí, že chodítko bude splňovat bezpečnostní normy. Spolehnout se můžete na výrobky Baby Mix, Toyz, Fischer. Krásná dřevěná chodítka vyrábí Bino, což je zároveň i Česká značka. Tyto hračky mají zdravotní atest a splňují všechny normy EU. Další dřevěná chodítka nabízí i anglická značka Bigjigs.

Cena

Chodítka pro děti mají mnoho různých podob. Chodítka pro děti ve věku 6 měsíců mají podobu boxu s hračkami, které mohou později používat jako oporu při stoupání nebo jim pomáhají s prvními krůčky. Tato chodítka rostou spolu s dítětem a patří k nejoblíbenějším.

Dřevěné
Kinderplay Dřevěné interaktivní chodítko

Cenu chodítka zvedají i zvukové a světelné hračky, obrázky a drobné předměty zase podporují představivost a jemnou motoriku. Držadla by měly mít ergonomický tvar, a u dražších výrobků je můžete výškově regulovat.

 • Chodítko je hračka, kterou můžete pořídit i za necelých 500 Kč. I tyto levné výrobky splňují bezpečnostní normy a mají mnoho podob využití.
 • Zlatou střední cestu nabízí chodítka, která vás vyjdou na cenu od 1 000 – 1 200 Kč. Vybírat můžete i krásné dřevěné hračky. – Nejdražší chodítka mají podobu interaktivního stolečku a mohou plnit i funkci hopsadla. Jejich cena může šplhat nad 3 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Je chodítko vhodná hračka?

Dávat dítě do chodítka bylo ještě před pár lety zcela běžné a nikdo se nad tím příliš nepozastavoval. V dnešní době je chodítko vnímáno jako zcela nevhodná pomůcka, stejně jako je tomu i v případě závěsných hopsadel. Odborníci doporučují klasická chodítka používat pouze půl hodinu denně, aby nedošlo k narušení správného motorického vývoje dítěte. K dostání jsou však i jiné typy těchto pomůcek.

Jak chodítko používat?

Chodítka tedy spíše slouží jako pomůcka pro maminky, které mají díky nim možnost na chvíli při celodenní péči o potomka vydechnout. Tato skutečnost je pochopitelná, protože celodenní péče o dítě je opravdu náročná, bohužel malé dítě potřebuje ke správnému vývoji úplně jiný pohyb, a to zkoušení přetáčení do sedu, lezení po čtyřech nebo stavění se u poličky. Klasická chodítka nepřiměřeně zatěžují klouby a mohou způsobit i problémy s páteří. Proto pokud o této pomůcce uvažujte, mějte na paměti, že je možné ho používat maximálně půl hodinu denně.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
S houpačkou
S technologií Smart Stages
Dřevěné
Učící
Plastové
8 různých aktivit
Kovová
Image
Produkt
New Baby Magic Sea World šedá
Fisher Price Laugh & Learn chodítko pejsek
Kinderplay Dřevěné interaktivní chodítko
Vtech Uč se a poznávej česky
Smoby 110428 Cotoons 2v1 s melodií a světlem zelená
Little Dutch Chodítko s aktivitami Husa
New Baby Forest Kingdom růžová
Cena ca. 2 000 CZK ca. 900 CZK ca. 1 200 CZK ca. 1 200 CZK ca. 1 000 CZK ca. 1 600 CZK ca. 1 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena