17 nejlepších chytrých žárovek 2023

Snadné ovládání telefonem.

Autor: Jakub Černý | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Solight Chytrá WiFi žárovka LED E27 10W RGB
87 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat chytrou žárovku

 • Chytré žárovky patří mezi nejběžnější chytrá zařízení v domácnosti. Zároveň se jedná o první chytrý gadget, který si zájemci kupují.
 • Ne vždy si ale vyberou správně a na chytrá zařízení rychle zanevřou.
 • Výběr přitom není složitý.

Chytrá žárovka - náš výběr

Chytré žárovky Philips

Philips Chytrá žárovka Hue Bluetooth 6W, E14, White and Color Ambiance
přečíst recenzi
Výrobce: Philips
Typ osvětlení: LED žárovky
Energetická třída: G
Barva světla: RGB
Philips Chytrá žárovka Hue Bluetooth 5W, GU10, White Ambiance
přečíst recenzi
Výrobce: Philips
Chromatičnost: 6500 K
Typ osvětlení: LED žárovky
Energetická třída: G
Philips Hue BT LED žárovka E14 5.5W teplá bílá chytrá LED žárovka 470 lm 2700 K stmívatelná
přečíst recenzi
Výrobce: Philips
Chromatičnost: 2700 K
Typ osvětlení: LED žárovky
Energetická třída: F

Chytré žárovky Xiaomi

Chytré žárovky s reproduktorem

Zobrazit kompletní nabídku chytrých žárovek

Jak vybrat chytrou žárovku

Funkce

Chytré žárovky svým uživatelům nabízejí mnoho funkcí. Vše se samozřejmě odvíjí od jejich ceny, ale základní funkce vypnuto/zapnuto a ztlumení či zesílení světla nabízejí i levné varianty. Chytré žárovky toho ale nabízejí mnohem více.

 • Základní funkce
 • vypnuto/zapnuto
 • ztlumení či zesílení světla
Chytrá žárovka
Solight Chytrá WiFi žárovka LED E27 10W RGB
 • Pokročilé funkce
 • Nastavení teploty světla anebo barevnosti chytrým telefonem

Některé pokročilé funkce chytrých žárovek závisí na jejich konektivitě. Například žárovky Philips HUE využívají speciální zařízení s připojením Zigbee nebo Z-Wave. Vždy si před výběrem ověřte, jaké funkce a s jakým připojením žárovka nabízí.

Víte, že…?

Chytrá žárovka funguje pouze pokud do ní teče elektrický proud. Pro její provoz tak nezapomeňte na to, abyste měli spínač osvětlení vždy nastavený do pozice zapnuto.

Chytré žárovky Philips
Philips Chytrá žárovka Hue Bluetooth 9W, E27, White and Color Ambiance 2ks

Připojení

S chytrým telefonem žárovku propojíte několika způsoby.

 • Nejběžnější a nejlevnější je propojení prostřednictvím Wi-Fi. To vyžaduje router, kterým se připojujete k internetu. Díky tomu žárovku ovládáte prostřednictvím aplikace odkudkoliv ze světa.
 • Další variantou je připojení prostřednictvím Bluetooth. To vyžaduje pouze chytrý telefon a žádné další zařízení. Limituje vás ale připojení, protože telefon musí na žárovky tzv. vidět. Bluetooth se také vyznačuje vyšším zpožděním po zadání povelu.
 • Připojením prostřednictví Zigbee nebo Z-Wave je sice nejrychlejší, ale vyžaduje investici do zařízení, které se nazývá HUB nebo bridge. Tento typ připojení má velmi malé zpoždění povelu. Některé chytrá zařízení toto připojení vyžadují pro využití pokročilých funkcí.
 • Připojení žárovky do elektrické sítě probíhá prostřednictvím klasického osvětlení.
 • Při výběru si dejte pozor na to, jak široký má žárovka závit. Na trhu najdete závity E27 a E14.
Chytré žárovky Xiaomi
Xiaomi Mi Smart LED Bulb Essential 9W E27 bílá LED Chytrá žárovka 950 lm 25 000h 6500K barevná Wi-Fi 24994

Svítivost

Důležitým prvkem chytrých žárovek je její svítivost. Ta se udává v jednotkách lumen, které označují sílu světelného toku. Svítivost zpravidla ovlivňuje výkon žárovky. Následující tabulka vám ukáže, jakou svítivost do které místnosti potřebujete.

Svítivost      
50 – 100 lm Místnosti, které nevyžadují tolik světla Sklep, garáž  
150 – 250 lm Dekorační přisvícení Šatna, jídelna  
250 – 350 lm Noční přisvícení Koupelna, ložnice  
350 – 600 lm Prostory s osvětlení Dětský pokoj, pracovna, obývák  
600 – 1 000 lm Prostory s potřebou velkého světla Dílna, kuchyně  

Konektivita

Při výběru zohledněte i operační systém zařízení, kterým chytré zařízení ovládáte. Mezi nejběžnější operační systémy chytrých telefonů patří Android, iOS a v menší míře i Windows Phone.
Některé chytré žárovky umožňují ovládání i prostřednictvím hlasových asistentů. V případě, že doma hlasového asistenta využíváte, ověřte si u výrobce, zda umožňuje připojení dalších chytrých zařízení a je kompatibilní s vybraným typem chytré žárovky.

Víte, že…?

Žárovky Philips HUE pro svoje ovládání vyžadují kromě Wi-Fi i speciálního asistenta Philips HUE Bridge, bez kterého žárovky nemůžete ovládat. Dražší varianty žárovek ho nabízejí v sadě, najdete ale žárovky i bez asistenta.

Chytré žárovky s reproduktorem
Chytrá LED žárovka s barevným světlem a bluetooth reproduktorem, XD Design

Ceny

 • Cena chytrých žárovek se odvíjí od množství funkcí. Na trhu najdete chytré žárovky od 200 Kč, které nabízejí pouze základní funkce jako rozsvícení a zhasnutí, případně snížení jasu. Více od nich ale nečekejte.
 • Žárovky mezi 400 – 800 Kč nabízejí pokročilejší funkce, mezi které patří nastavení teploty světla a také mají dostatečný světelný tok (lumeny). Najdete zde žárovky známějších značek a také v této cenové relaci najdete sety dvou a více žárovek se základními funkcemi.
 • Na opravdu chytrou žárovku si připravte minimálně 800 Kč a více. Tyto žárovky nabízejí kromě pokročilých funkcí jako změna barevnosti nebo časování i různé typy designových variant. Často se k žárovkám dodává také dálkové ovládání nebo stmívač.

Výrobci

Mezi nejběžnější výrobce chytrých žárovek patří Philips. Tato značka nabízí dokonce dvě varianty. Jednu levnou, kterou převzala od čínského výrobce Xiaomi – Xiaomi by Philips, a druhou dražší Philips HUE.
Mezi levné výrobce patří také firmy Solight a Nedis, které pořídíte do 400 Kč. Nabízejí ale základní funkce. Žárovky střední třídy kolem 800 Kč nabízejí výrobci WiZ a BeeWi, které se zaměřují na vysokou konektivitu

Otázky a odpovědi

Co je chytrá domácnost?

Chytré spotřebiče dnes patří mezi běžné vybavení domácností. Jako hlavní pozitiva jejich uživatelé označují snadné ovládání telefonem, možnost programování a propojení jednotlivých spotřebičů. Díky tomu si chytré spotřebiče získávají stále větší místo v domácnostech. Chytré žárovky patří mezi nejběžnější chytrá zařízení v domácnosti. Zároveň se jedná o první chytrý gadget, který si zájemci kupují.

Jak vybrat chytrou žárovku?

Před nákupem chytré žárovky si položte několik otázek. Především se rozhodněte, kam žárovku umístíte a jaké od ní máte očekávání. Při výběru zohledněte i operační systém zařízení, kterým chytré zařízení ovládáte.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku chytrých žárovek