Chytrý náramek

Mnoho funkcí, mobilní aplikace.

ca. 1 000 CZK
ca. 500 CZK
ca. 800 CZK
ca. 400 CZK
ca. 600 CZK
ca. 500 CZK

Jak vybrat chytrý náramek

  • Jedná se v prvé řadě o elegantní řešení pomyslné prodloužené ruky vašeho chytrého telefonu
  • Zvládají zobrazovat notifikace, ale také sledovat vaše zdraví a sportovní výkony
  • Ve výbavě se dnes objevují kvalitní displeje, NFC nebo dokonce GPS

Co je chytrý náramek

Chytrý nebo také fitness náramek se v posledních letech vyvinul z velmi jednoduché zařízení do podstatně lépe vybaveného přístroje, který mnohdy dokáže konkurovat i chytrým hodinkám. Není navíc výjimkou, kdy se rozdíly mezi těmito kategoriemi smazávají, neboť jakožto chytrý náramek může být považováno i zařízení na první pohled připomínající hodinky, avšak disponující o něco skromnější výbavou. Obecně však lze říci, že chytrý náramek má spíše vertikálně orientovaný displej, silikonový řemínek a zpravidla i dlouhou výdrž. Jednoznačnou výhodou pro koncového zákazníka bývá velice dobrá výdrž na jedno nabití.

Výběr

Pakliže se rozhodujete nad koupí chytrého náramku, jistě máte alespoň rámcovou představu o tom, co od takového zařízení čekáte. Přesto se vyplatí sledovat alespoň několik primárních parametrů, které vám zajistí, že pořídíte za své peníze moderní přístroj.

AMOLED obrazovka
Xiaomi Mi Band 6 NFC

Displej

Displej by v dnešní době již měl být barevný a v ideálním případě typu OLED. Displej by měl zabírat takřka celou čelní plochu, pokud tomu tak není, jde buď o velmi levný model, případně již výběhový typ. Ovládání náramku je svěřeno výhradně dotykovému displeji, nejde o nic překvapivého a výrobci již mají tuto metodu ovládání dobře osvojenou i v případě menších, zhruba 1palcových panelů na chytrých náramcích.

Kompatibilita systémů

Velmi důležité je, aby byl váš budoucí chytrý náramek kompatibilní s vaším chytrým telefonem. V tomto ohledu je však situace poměrně přehledná a jasná. Drtivá většina chytrých náramků zvládá párování s oběma dnes využívanými operačními systémy, tedy Androide od Googlu a iOS od Applu. Menší pozor je nutné si dát na konkrétní verzi systému v telefonu, avšak pokud máte telefon mladší 5 lety, velmi pravděpodobně nedojde k žádným obtížím.

Výdrž baterie

U nositelné elektroniky, mezi kterou chytré náramky patří, je velmi důležitá výdrž baterie a také nabíjení. Baterie by měla vydržet minimálně 5 dní běžného používání. Jiná situace panuje při používání GPS, zde se výdrž výrazně krátí u všech zařízení. Lepší modely chytrých náramků mají výdrž i kolem jednoho týdne.

Vysoká kvalita
Xiaomi Mi Band 5

Zvýšená odolnost

Jelikož jsou chytré náramky určené i pro sportovní aktivita a nezřídka kdy i pro plavání, není výjimkou, že nabízejí zvýšenou odolnost. Některé modely plní certifikaci IP67 či IP68 a jsou tak odolné vůči vodě a prachu. V poslední době je typičtější odolnost do 5 ATM (atmosfér), kdy hodinky zvládají plavání ve vodě, ale nikoliv potápění.

Telefonní funkce

Chytré náramky nemají tak pokročilé funkce jako chytré hodinky a například telefonovat s nimi nikdy nejde. To jim však nebrání svého majitele o všem informovat. Notifikace a z připojeného telefonu by měly být samozřejmostí, stejně tak možnost si přečíst minimálně část zprávy či skrze chytrý náramek odmítnout příchozí hovor.

Sportovní funkce

Chytré náramky vám mohou zaznamenávat i sportovní aktivity. Často se dočtete, že dokáží měřit i více než stovku různých aktivit, avšak zpravidla jde jen o položky, přičemž měření je vždy velmi podobné.
Náramek dokáže:

Mnoho funkcí
Huawei Band 6
  • měřit čas, vzdálenost, kroky, kalorie, většinou i srdeční činnost a u nejnovějších modelů také měření okysličení krve.
  • nejmodernější typy jsou vybaveny také čipem GPS, což znamená, že se stávají méně závislými na telefonu. Můžete jít sportovat, například běhat, i bez vašeho telefonu a přesto budete mít pak přesný přehled o vaší trase.
Odolnost chytrých náramků využití    
IP64 odolá prachu, je možné se s ním sprchovat    
IP67 odolá prachu, je možné s nimi plavat    
IP68 odolá prachu, je možné s nimi plavat    
5 ATM primárně vhodné k plavání, nikoli potápění

Víte, že…?

chytrých náramků je na trhu celá řada, ne všechny jsou však kvalitní. Doporučujeme volit osvědčené výrobce, jejichž modely mají lepší displeje a především intuitivní ovládání prostředí náramku.

Ceny

Cenově nejdostupnější jsou chytré náramky v případě výběhových modelů, kdy jej seženete již kolem 400 Kč a pokud jde o osvědčený model, nemusí být vůbec špatný. Novinky pořídíte kolem hranice 1 000 Kč. Nejlépe vybavené modely s většími displeji, podporou GPS a někdy i NFC se prodávají kolem hranice 1 500 Kč.

Elegantní náramek
Niceboy X-fit Plus

Otázky a odpovědi

Jak vybrat chytrý náramek?

Vždy si předem stanovte, co by měl chytrý náramek umět a jaký je váš cenový strop. Výbava je na první pohled u mnohých podobná a odlišnost jsou v detailech, například velikosti displeje či výdrži.

Vyplatí se za chytrý náramek výrazněji připlácet?

V zásadě lze říci, že nikoliv, kvalitní modely se všemi funkcemi chytrých náramků totiž naleznete již v cenové hladině těsně nad hranicí 1 000 Kč.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
AMOLED obrazovka
Vysoká kvalita
Mnoho funkcí
Elegantní náramek
Chytrý sportovní náramek
Zakřivené 2,5D sklo
Image
Produkt
Xiaomi Mi Band 6 NFC
Xiaomi Mi Band 5
Huawei Band 6
Niceboy X-fit Plus
Honor Band 6
Honor Band 5
Cena ca. 1 000 CZK ca. 500 CZK ca. 800 CZK ca. 400 CZK ca. 600 CZK ca. 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena