Jak vybrat fitness náramek
- Fitness náramky slouží k zaznamenávání pohybových aktivit a zároveň mohou být motivací pro neustálé zlepšování vašeho výkonu.
- Díky propojení s telefonem dokáží navíc zobrazit i SMS zprávu či upozornit na volání.
Fitness náramek - náš výběr





Dětské fitness náramky



Fitness náramky s GPS



Fitness náramek Xiaomi




Jak vybrat fitness náramek
- Fitness náramek je často označován i jako chytrý náramek, jelikož monitoruje každodenní aktivitu. Chytrý náramek si nemusí pořídit jen sportovec, ale i fanoušek do nejnovějších technologií.
- Díky měnitelným opaskům z něj můžete udělat i zajímavý módní doplněk, který vás bude nutit vstát z gauče či od počítače.
Chytrý doplněk
Ještě, než si začneme detailněji představovat fitness náramek, pojďme se nejdříve společně podívat na další dva typy moderních doplňků a ujasnit si, co vlastně onen chytrý náramek je a jaké jsou rozdíly mezi fitness náramkem, sportovními hodinkami a chytrými hodinkami.
Fitness náramek
Jak již bylo zmíněno, fitness náramek se ukrývá i pod označením chytrý náramek. Je jakýmsi základním modelem ostatních typů. Funguje jako krokoměr, dokáže vypočítat spálené kalorie, hlídat spánkový režim a jiné obecné funkce. Vzhledem k jeho nižší ceně oproti ostatním konkurentům je nutné brát jeho měření s rezervou.

Chytrý fitness náramek funguje v kombinaci s mobilní aplikací
Chytré hodinky
Rozšiřují základní fitness náramky. Odlišné jsou na první pohled designem, ale i funkcemi. Hodinky již neupozorňují jen na SMS, která právě dorazila na váš mobilní telefon, ale dokážou notifikace i přečíst. U dražších modelů můžete i z hodinek volat, pokud mají zabudovaný mikrofon, nebo i odpovědět na SMS, hrát hry aj. Mimo jiné jsou vybaveny i základními sportovními funkcemi.
Sportovní hodinky
Sportovní hodinky jsou doplňkem, který naplno využijí sportovci. Setkáte se i s označením sporttestery. Jedná se o chytré hodinky, které disponují několika sportovními moduly. Pro měření využívají i GPS senzor a měří tep.
Výrobní materiál
Ať už vybíráte fitness náramek či hodinky, vždy se předpokládá, že jej budete nosit na ruce každý den. Proto je důležité zaměřit se na vzhled náramku, ale i jeho materiál, který je zejména pro alergiky důležitý.
Plastový fitness náramek
Nejčastějším materiálem je silikon, guma či jiná úprava plastu. Výhodou je zcela určitě nízká hmotnost a výběr z několika barevných kombinací. Silikon naopak působí sportovním dojmem, proto je dobré ponechat hodinky doma, pokud se chystáte na večírek, který vyžaduje společenský oděv.
Kovový fitness náramek
Oproti plastovému pásku očekávejte vyšší hmotnost, ale naopak delší životnost. Kovový řemínek působí elegantněji a na první pohled nemusí být zřejmé, že se jedná o chytrý náramek.
Displej
Může i nemusí být. K dostání jsou dvě varianty náramku. Tou první je obyčejný náramek bez displeje, kdy se stav splnění aktivity, či nastaveného cíle zobrazuje pomocí malých barevných LED diod. Naopak druhým řešením je náramek s displejem, který umožňuje zobrazení aktivit a čtení notifikací. Velikost úhlopříčky displeje je v rozmezí 0,6-1 palců. U většiny fitness náramků disponuje displej pouze černou a bílou barvou a technologií OLED, jenž šetří baterii.
Při koupi doporučujeme vyzkoušet si displej přímo v kamenné prodejně. A to zejména jak reaguje na dotyk, jak zobrazuje jednotlivé funkce a nezapomeňte sledovat i jeho jas. Zda zvládnete přečíst informace i při prudkém slunci a naopak, aby vás nerušil v noci, pokud s ním budete chtít i spát.
Kompatibilita zařízení
Všechny fitness náramky jsou kompatibilní s mobilními telefony s operačním systémem Andorid i iOS. Přenos dat probíhá pomocí bezdrátové funkce Bluetooth, kterou je vybaven každý mobilní telefon. Pro zobrazení denní aktivity je zapotřebí mít staženou mobilní aplikaci od výrobce náramku. V té přehledně uvidíte váš pohyb a jiné funkce, jimž se budeme věnovat později.
Zařízení lze propojit i s počítačem díky kabelu, který bývá součástí balení. Je to jednak nabíjecí kabel, ale i kabel pro přenos dat. Některé mobilní aplikace nabízí menší uživatelské rozhrání. To pak výrobci dohání právě v online prostředí na vašem počítači.
Typ propojení | Výhody | Nevýhody |
---|---|---|
Mobilní aplikace | vždy po ruce | omezené funkce |
zobrazení aktivity ihned po jejím skončení pomocí bezdrátové funkce Bluetooth | ||
Počítačové prostředí | větší rozhraní | potřeba kabelu |
možnost nastavit si více cílů (počet kroků za den / rok) | delší synchronizace |
Odolnost fitness náramku
Vlastnosti, které byste však neměli přehlížet jsou odolnost proti vodě a prachu. Jelikož například budete chtít jeden den běhat v terénu a druhý den naopak trénovat plavecké styly. Nejjednodušeji to poznáte podle certifikace IP68. Ta zaručuje, že se do odolných hodinek nedostane žádná voda a prach. Ale pozor, pokud si libujete v potápění, tak musíte vybrat speciálně upravené hodinky. Náramek by tlak vody nevydržel.
Běžné modely, které jsou k dostání ať už na e-shopech nebo v kamenných prodejnách mívají ještě označení IP67 a IP64.
- IP67 není vhodné pro dlouhé plavání, ale můžete ho ponořit do hloubky 1 metru až po dobu 30 minut.
- IP64 je ještě více omezená proti vodě, nicméně s náramkem s touto certifikací se můžete bez problému vysprchovat a nevadí mu ani déšť, který vás může během venkovního tréninku potkat.
Víte, že…?
S náramkem se vyhněte slané vodě. V ideálním případě ho nechte raději doma, sůl škodí nejen plastu, ale i kovovým částem, a může výrazně zkrátit jeho životnost.
Přesnost měření
Někteří prodejci vám budou tvrdit, že přesnost není důležitá, že záleží na motivaci k pohybu. To je sice pravda, ale každý z nás přeci jen očekává reálné statistiky a ne nesmysly. Samozřejmě je však stále nutné mít na paměti, že náramek, který nemá zabudovanou GPS, budě měřit o poznání hůře, jelikož eviduje jakýkoliv pohyb. A když zmiňujeme jakýkoliv, opravdu tomu tak je. Např. jste-li pravák a náramek chcete nosit na pravé ruce, započítá vám například i pohyby s kancelářskou myší.
Rozhodně se tedy před nákupem podívejte do technických parametrů, kde bývá přesnost měření uvedena. Avšak fitness zařízení, které má integrovanou GPS, má ve většině případů přesnost 99 %, rozdíly jsou však v desetinách procent. Nikdy od zařízení nečekejte 100% přesnost. Zobrazené informace jsou přepočítány algoritmy z předpokládaných, a ne přesně naměřených hodnot.
Princip fungování
Ještě, než se vrhneme na jednotlivé funkce náramku, podíváme se na jeho princip fungování. Aby bylo zařízení schopné měřit pohyb v každém směru, je v něm zabudovaný akcelerometr s třemi osami. Místo akcelerometru se můžete setkat i s označením „měřič zrychlení“. U dražších modelů se setkáte s gyroskopem, který se zaměřuje na orientaci a rotaci. Náramky, jež umožňují zobrazit počet nastoupených pater, jsou vybaveny výškoměrem. Dokáže zobrazit i stoupání a klesání, pokud se vydáte na túru do hor.

Fitness náramek Vás bude motivovat k lepším výkonům
Funkce fitness náramku
Funkcí náramku je nespočet. Vždy záleží na modelu, který se rozhodnete si pořídit a kolik peněz jste ochotni do zařízení investovat. Abychom tady však nevypisovali všechny funkce, podíváme se na ty nejvíce používané a oblíbené. A začneme od toho nejzákladnějšího:
- Pohybový senzor: Aktivuje se při pohybu rukou na úroveň obličeje. Umožňuje se bez dotyku podívat na aktuální čas.
- Hodiny: U typů s displejem jsou zcela nezbytné, jelikož spousta uživatelů odkládá hodinky s koupí nového náramku.
- Krokoměr: Bez něj by náramek nebyl tím správným zařízením. Měří počet ušlých kroků za den.
- Vzdálenost: Od měření kroků to již není daleko k získání ušlé vzdálenosti.
- Spálené kalorie: Informace vypočítané z vaší pohybové aktivity.
- Vystoupaná patra: Jak jsme již zmínili v odstavci věnovanému principům fungování, můžete mít i náramek, který dokáže zobrazit vystoupaná patra, pokud je vybaven výškoměrem. Jedno patro je počítáno jako 2,5 – 3 m.
- Měření tepu: Tep lze měřit dvojím způsobem, a to jednak za pomoci zabudovaného senzoru v náramku, který sledujete tepovou frekvenci na zápěstí nebo za pomocí hrudního pásu. Ten je z hlediska měření přesnější, ale pás na hrudi, může být pro někoho nepříjemný. Nicméně hlídání tepové frekvence je dobrým pomocníkem při redukci hmotnosti.
- Měření spánku: Využijete jen v případě, pokud s chytrým náramkem budete spát. Tato funkce monitoruje lehký a silný spánek. Díky získaným datům pak můžete zlepšit kvalitu vašeho spánku.
- Měření rychlosti: Co by to bylo za náramek, který by nedokázal ukázat čas a rychlost vašeho běhu?
- Zobrazení trasy: Díky GPS lze zobrazit trasu v reálném čase.

Náramek nabízí velké množství funkcí
Víte, že…?
Některé mobilní aplikace umožňují nechat se podporovat přáteli, pokud jim nasdílíte vaši aktivitu. Budou tak moci vás v reálném čase sledovat a podporovat.
- Vibrace: Abyste o notifikacích věděli, upozorní vás na to náramek lehkou vibrací. U některých modelů lze nastavit i její intenzitu.
- Upozornění na pohyb: Náramek pozná, pokud dlouho nic neděláte a bude vás vibrací upozorňovat, abyste udělali něco pro své zdraví.
- Přehrávání hudby: Aby byl trénink příjemnější a ubíhal rychleji, můžete si na vybraných modelech přehrát i hudbu.
- Úhrada nákupu: Od roku 2019 je možné platit chytrým náramkem, pokud do něj nahrajete vaši platební kartu. Podmínkou je však, aby vaše banka tuto funkci podporovala.
Nejznámější značky
Budete-li porovnávat dva produkty se stejnými funkcemi, podívejte se i na jeho značku. Výrobce vám mnohdy prozradí více než čekáte, například tím, čemu se dále věnují. Chytrým náramkům se věnují i výrobci mobilních telefonů, kteří zákazníkům občas nabízí nejrůznější akce, např. Fitness náramek k novému mobilnímu telefonu zdarma. Není však podmínka mít stejnou značku, jelikož chytré zařízení se dokáže spárovat téměř s jakýmkoliv mobilním telefonem. Jde pouze o projevení důvěry k dané značce.
- Xiaomi: Jako první se v České republice roztrhl pytel s chytrými náramky, které mají minimalistický vzhled a aktivitu zobrazují pomocí malého displeje.
- Garmin: Výrobce chytrých náramků, avšak nejvíce jej znají řidiči, jelikož se rovněž věnují výrobě navigací do automobilů.
- Fitbit: Tým nadšenců propagující zdravý životní styl, chtějí svými fitness náramky motivovat k aktivnímu pohybu.
- Polar: Na trhu jsou přes 30 let a jejich produkty požívají jednak vrcholoví atleti, ale i hobby sportovci.
Cena
V dnešním příspěvku jsme se věnovali fitness náramkům. Přinesli jsme vám informace, jak se na vysoce konkurenčním trhu zorientovat a podle čeho vybrat to správné zařízení, které dokonale padne na vaši ruku a bude radostí ho nejen nosit, ale bude vás i motivovat k pohybu či lepším výkonům. Abychom kapitolu uzavřeli, ukážeme vám ještě cenové rozpětí a pak už stačí jen vyrazit do obchodu a následně do fitness centra či přírody a vyzkoušet nového pomocníka.
Cena do 999 Kč
Při ceně do „tisícovky“ pořídíte základní značkový model, který nebude vybaven displejem, ale LED diodami. Takové typy dokáží zaznamenat kroky, vystoupaná patra a upozornit vás na notifikace z mobilního telefonu, ať už to budou SMS, upomínky či události z kalendáře. Tyto náramky nedisponují GPS a měřením tepu.
Cena od 1 000 Kč do 2 999 Kč
Chytré náramky ze střední kategorie jsou schopné vypočítat spálené kalorie a zaznamenat i jinou sportovní aktivitu, než je jen chůze. Mají dostatečně silný nabíjecí akumulátor, a proto zařízení nebudete muset klidně 3 týdny nabíjet. Jsou vybaveny dotykovým displejem s barevným rozlišením. S GPS se můžete setkat u méně známých modelů značek. Ale naopak se s nimi můžete bez problému vysprchovat.
Cena nad 3 000 Kč
Zde si již vyberou aktivní sportovci, kteří potřebují mít své pohybové aktivity plně pod kontrolou. Vybírat mohou z modelů se zabudovanou GPS, měřením tepu na zápěstí, ale i za pomoci hrudního pásu. Náramek je již větších rozměrů a pokud byste jej chtěli nosit každý den, možná se vyplatí investovat raději do sportovních hodinek, které jsou více elegantnější než náramek.
Otázky a odpovědi
Jaká je životnost baterie?
Jak se o náramek starat?
Různé typy produktů porovnejte zde.